Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


این رکود پایان ناپذیر…!

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[27 Oct 2015]   [ ]

بحران حاکم بر اقتصاد جهان موجب شده است هم افکار عمومی و هم نخبگان و تصمیم سازان نسبت به فرآیندهای بازار آزاد بی‌اعتماد شده و مبانی اقتصاد کلان را زیر سئوال ببرند. نظریه کلاسیک و نئوکلاسیک اقتصاد که عمدتا بر پایه مبانی اقتصاد خرد شکل گرفته است.


 


اشاره:  آلیشیا پویانا دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه آکسفورد انگلستان است. او استاد و محقق تمام وقت دانشگاه فلاکسو مکزیک و همچنین استاد مدعو دانشگاه آکسفورد و مدرسه اقتصاد لندن است. علاوه بر این، او عضو مؤسس انجمن جهانی اقتصاد، هیئت تحریریه مجله اقتصاد واقعی و هیئت اجرایی انجمن بین المللی اقتصاد توسعه است.پویانا جدیدترین دستاورد علمی و حرفه‌ای خود را به مطالعه اثرات پیوستن امریکای لاتین به اقتصاد جهانی اختصاص داده است.آلیشیا در مقاله حاضر موضوع رکود بی‌سابقه اخیر اقتصادی را با مبانی نظری اقتصاد نئوکلاسیک و نحوه آموزش آن گره زده است و خواستار اصلاحات جدی در این زمینه شده است. لازم به ذکر است این مقاله توسط حامد سعیدی صابر ترجمه و تنظیم شده است.
aliciaaبحرانی که اقتصاد جهانی از سال ۲۰۰۷ تا به امروز با آن دست به گریبان است پایه‌های پارادایم اقتصادی حاکم را شدیدا به لرزه در آورده است. مبانی نظری و مدل‌های ریاضی که پشتوانه سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده و نحوه حضور دولت در اقتصاد در سه دهه گذشته بوده است در پی این رکود عمیق و فراگیر، مورد تردید جدی قرار گرفته‌اند. ناتوانی اقتصاد اروپا و امریکا در خروج از بحران و ناپایداری اقتصادهای چین و برزیل به این تردید بیش از پیش دامن زده است. گذشته از این در آخرین پیش بینی‌های منتشر شده از سوی نهادهای رسمی بین‌المللی ادعا شده است که اقتصاد جهان همچنان می‌بایست با یک رکود مزمن دست و پنجه نرم کند؛ رکودی که طی آن در یک دوره طولانی جهان شاهد نرخ بهره پایین، نرخ تورم اندک، نرخ رشد اقتصادی کم و بیکاری بالا خواهد بود و ناگفته پیداست که این پدیده‌ها چه اثرات شومی بر روی سطح درآمدها و عدالت اقتصادی خواهد داشت.


در پی بحران شدید مالی در سراسر جهان، توانایی بازار برای دستیابی به یک رشد پایدار در همه زمینه‌ها از جمله شاخص‌های اقتصادی سیاسی اجتماعی و زیست محیطی به صورت جدی زیر سئوال رفته است. برای دستیابی به یک اقتصاد پایدار لازم است رشد اقتصادی فراگیر بوده و از روند نسبتا منظمی برخوردار باشد. علاوه بر آن این اقتصاد می‌بایست قادر به کاهش فقر و بی عدالتی جامعه باشد. در چنین جامعه‌ای حقوق شهروندی برای تک تک افراد جامعه محترم شمرده می‌شود و عوامل تولید به شکلی منطقی در فرآیندی صحیح به کار گرفته می‌شوند.


بحران حاکم بر اقتصاد جهان موجب شده است هم افکار عمومی و هم نخبگان و تصمیم سازان نسبت به فرآیندهای بازار آزاد بی‌اعتماد شده و مبانی اقتصاد کلان را زیر سئوال ببرند. نظریه کلاسیک و نئوکلاسیک اقتصاد که عمدتا بر پایه مبانی اقتصاد خرد شکل گرفته است امروز از سوی اندیشمندان درون رشته‌ای و نیز متفکران سایر رشته‌ها مورد نقد واقع شده است.


اعتماد مردم به سیاست‌های اقتصادی نظام سرمایه داری که در بسیاری از موارد منجر به اثرات معکوس بر جوامع شده است نیز سلب شده است. در پی عدم توان علم اقتصاد در پیش بینی بحران‌های شدید اقتصادی از جمله بحران مالی اخیر، کارکردهای این علم به عنوان یک ابزار پیش بینی کننده نیز مورد تردید و تامل جدی واقع شده است. حداقل توقعات این است که اقتصاد در گام نخست از پوسته یک علم منزوی بیرون آمده و با درک اثرات نامطلوب فقدان مطالعات بین رشته‌ای گام‌های عملی در راه رفع این خلأ بر دارد.


دلایل محکمی بر لزوم انجام مطالعات بین رشته‌ای و چند رشته‌ای در علم اقتصاد وجود دارد. طبیعی است که متخصصان رشته‌های مختلف علمی در موارد زیادی بر روی یک موضوع کاربردی خاص و مشترک کار می‌کنند. به عنوان نمونه موضوعات زیر را در نظر بگیرید:


– بهبود وضعیت تغذیه در جامعه


– شناسایی گونه‌های پرمحصول بذرها


– کنترل رشد جمعیت


– کاهش آلودگی هوا


– برنامه‌ریزی برای ساخت یک شهر جدید


۱۱۵۲۴۱-۴۰۰x300.jpgدر همه این موضوعات، علم اقتصاد حداقل با یک رشته تخصصی دیگر نیازمند همکاری است. در این تلاش علمی مشترک هیچ یک از علوم بر یکدیگر تفوق و برتری ندارند و همگی برای دستیابی به هدف مشترک در زمینه موضوع فعالیت تلاش می‌کنند.


امروز می‌توان صدای شکتسته شدن استخوان‌های سرمایه داری را به آسانی شنید. طرفداران نظام سرمایه داری امروز به شدت احساس خطر می‌کنند زیرا اقتصاد کشورهای پیشترفته غربی هر روز بیش از پیش رو به افول می‌گذارد. بی عدالتی، بیکاری و کاهش رشد اقتصادی سیگنال‌هایی هستند که کشورهای کمتر توسعه یافته را بیش از پیش نسبت به نظام سرمایه داری بدیین می‌کنند. این بدبینی فرآیند جهانی سازی یا حاکم کردن اقتصاد نئوکلاسیک بر کشورهای در حال توسعه را کند نموده است. متاسفانه طبق معمول، سیاستهای حاکمان نظام سرمایه داری برای مقابله با بحران نابخردانه و ناکارآمد بوده است. رهاسازی سیاست‌های پولی و فقدان نظارت پولی بر بانک‌ها آسان‌ترین راهی بوده است که در کشورهای سرمایه‌داری برای نجات بانک‌ها از ورشکستگی انتخاب شده است. از دیگر سو برای مقابله با بحران کسری بودجه، کاهش مخارج عمومی و به اصطلاح اقتصاد ریاضتی در دستور کار این کشورها قرار گرفته است. شدت اجرای این تصمیمات به گونه‌ای است که در بسیاری از موارد، حقوق اولیه شهروندی نیز نادیده گرفته شده و کارگران و کارمندان از حداقل حقوق برای تامین نیازهای اساسی خویش عاجز مانده‌اند. هیچ کس از جریان ارتدوکس نئوکلاسیک ادعا نکرده است که بحران بزرگ سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی را حتی تا حدودی پیش بینی کرده است. حالا دیگر این پرسش ملکه الیزابت در بازدید از مدرسه اقتصادی لندن به یک مطالبه فراگیر تبدیل شده است:


«جای تعجب است چرا هیچ کس بروز بحران با این عظمت را پیش بینی نکرده بود»


وقتی سخن از مباحث تخصصی اقتصاد به میان می‌آید ما اقتصاددانان معمولا به سرعت نمودارها و فرمول‌هایی را پیش روی طرف مقابل‌ می‌گذاریم تا بلکه به واسطه چیزهایی که خودمان هم چندان سر از آنها در نمی آوریم طرف مقابل را مات و مبهوت کنیم.


اما گاهی افکار عمومی پرسش‌هایی را پیش روی ما می‌گذارند که فرار از پاسخگویی به آنها جندان هم آسان نیست.گالبرایتگالبرایت یکی از اقتصاددانان هترودوکس در مقاله‌ای با ارائه مستندات قابل توجهی ادعا نموده است که بسیاری از اقتصاددانان منتقد به جریان غالب این بحران را پیش بینی نموده و درباره آن هشدار داده بودند. وی از اینکه جریان نثوکلاسیک با ایجاد یک خفقان آموزشی رسانه‌ای اجازه رسیدن صدای اقتصاددانان هترودوکس به گوش مردم و مسئولین را نداده است و این رویه نادرست که همچنان نیز تداوم دارد بسیار ناخرسند است.


ضعف‌های علم اقتصاد در حوزه آموزش نیز هر روز بیش از پیش نمایان می‌گردد. ادعای هاچسون (۲۰۰۱) مبنی بر اینکه «اقتصاد ، تاریخ را به فراموشی سپرده است» می‌تواند معنایی دو گانه داشته باشد.


نخست آن که مدل‌های اقتصادی دوره زمانی را از تحلیل حذف نموده‌اند. دوم آنکه تاریخ عقاید اقتصادی به عنوان یک درس اختیاری آن هم در دوره‌های عالی آموزشی، به قهقرا تبعید شده است. رویکردهای هترودوکس تمایل دارند تا تاریخ را به شکل جدی‌تری در اقتصاد دخیل کنند. ناگفته نماند که این تمایل هترودوکس‌ها چندان هم بی غرض نیست، با اشاره به این واقعیت که اقتصاد نئوکلاسیک، همواره تنها داروغه‌ی شهر نبوده است و با بررسی منتقدانه این سیر تاریخی که اقتصاد چگونه به نقطه کنونی رسیده است، در حقیقت وجود خود را بیش از پیش توجیه می‌کنند. این رویکرد نمی‌بایست به این نتیجه گیری منجر شود که مدل‌های اقتصادی صرفاً مدل‌های تاریخ عقایدی هستند. بلکه رهیافت مذکور بر این اعتقاد پافشاری می‌کند که نظریات نمی‌توانند خارج از بستر اجتماعی تاریخی خود به درستی مطرح و پذیرفته شوند.


در دوره معاصر حتی در درون اقتصاد جریان غالب، دیدگاهی در حال شکل گرفتن است که معتقد است محتوای فعلی آموزشی اقتصاد گویای موضوعات اصلی نیست، آموزش اقتصاد را از پویایی دور نموده و آن را از جذابیت انداخته است. بکر با استناد به مقاله کین(۲۰۰۰) و جنبش اقتصاد پست اوتیستی که از فرانسه آغاز گردید به انتقادهای وارد بر جریان غالب از سوی اساتید و دانشجویان اشاره می‌کند. انتقاد کین، مفاهیم نظری بنیادین محتواهای درسی رشته اقتصاد را هدف قرار داده بود. شکایت‌های دانشجویان فرانسوی عمدتاً از این بود که علم اقتصاد بسیار انتزاعی، غیرواقعی و بی ربط است. این انتقادات از پاره‌ای جهات، بازتاب این دیدگاه است که اقتصاد به اندازه کافی به شواهد تجربی یا تاریخ اقتصادی نهادهای اقتصادی توجه ندارد. نقد اصلي مکتب فرا اوتيستي به فقدان واقع‌گرايي در اقتصاد و به طور کلي به روش آن وابسته است. به عنوان نمونه تلاش براي ثابت نگه داشتن همه شرايط با واقعيت تعارض دارد. تنها يک پارادايم غيرواقعي است که مستلزم آکروبات‌ بازي روش‌شناختي است تا واقعيت و نظريه را چنان در نظر بگيرد که بالاجبار بر هم منطبق شوند.


penize14اين نوع از ارتباط ميان روش و واقع‌گرايي است که اقتصاد را براي افراد غيراقتصاددان بسيار متفاوت جلوه مي‌دهد؛ اين روش‌ها اغلب مبهم هستند زيرا به دنبال مصادره به مطلوب واقعيت هستند و نه آشکار ساختن بينش‌هايي درباره‌ي آن. ادوارد فول بروک (Edward Fullbrook)، استاد و محقق دانشگاه وست انگلند (West England university) و مسئول شبکه آنلاين اقتصاد پسا درخودمانده اين انتقاد را به عنوان «يک نقطه‌ي کليدي ادراک» لحاظ مي‌کند. او بيان مي‌دارد: « علم اقتصاد بايستي درگير مسائل واقعي اقتصاد شده و تحليل‌هاي خود را براي عموم تحصيل‌کردگان جامعه، قابل فهم گرداند». ثابت نگه داشتن چيزها به جاي پرداختن به بي‌ثباتي مسائل واقعي اقتصاد يکي از انتقادات اصلي وارد بر روش اقتصادي است.


«ثابت نگه داشتن چيزها» مي‌تواند يکي از دلايل تمرکز نئوکلاسيک‌ها بر روي تعادل ايستا به جاي تعادل پويا باشد، تمرکزي که مکتب فرا اوتيستي غالباً آنرا به عنوان مشکل اصلي روش اقتصادي حاکم مي‌شناسد. «مخالفت اصلي من با نظريه‌‌ي نئوکلاسيک پيرامون اصرار اين نظريه بر تعادل است»، کين اضافه مي‌کند: «به گونه‌اي که گويي فرآيندهاي اقتصادي تنها در تعادل اتفاق مي‌افتند. اين منطقي نيست: فرآيندهاي اقتصادي همانند تمامي نظام‌هاي ديگر پويا و تکاملي در طول زمان و دور از تعادل رخ مي‌دهند».


اين انتقادي است که هسته‌ي پاردايم نئوکلاسيک را هدف قرار مي‌دهد. در چالش بر روي وجود تعادل نه ويژگي‌هاي آن، رويکرد فرا اوتيستي اقتصادي مورد اشاره قرار می‌گیرد که کاملاً متفاوت از چيزي است که امروز در کلاس‌هاي درس دانشگاه و به همان اندازه در مراکز اقتصادي جاري است. اين رويکرد به اقتصادي اشاره دارد که که از واقعيت و نه از نظريه تشکيل يافته است. با اين منطق، استفاده‌ي بيش از حد از آمار، مشکل کاربرد غلط ابزارهاي سنجش علمي را به همراه دارد. اين بدان معنا نيست که هيچ شرايطي وجود ندارد که در آن تحليل تعادل معتبر باشد بلکه مقصود آن است که اين تحليل تعادلي تنها يک ابزار محدود است و نه يک چارچوب کامل اقتصادي.
منابع:


– Ackerman (2008). ‘Democracy and ‘grand’ corruption’, International Social Science Journal, Vol. 48, Issue 149, pp. 365-380, September 1996.


– Alesina A. Ardagna, S. Trebbi, F. (2006). ‘Who Adjusts and When? On the Political Economy of Reforms’,   National   Bureau   of   Economic   Research.   Working   Paper   ۱۲۰۴۹


– Burchardt Hans-Jürgen and Kristina Dietzb (2014).   ‘(Neo-)extractivism – a new challenge for development theory from Latin America’, Third World Quarterly, Vol. 35, Issue 3, pp. 468-486, April 2014.


– Cornia, Andrea (2012). ‘Inequality Trends and their Determinants: Latin America over 1990-2010’, Working Papers – Economics wp2012_02.rdf, Universita’ degli Studi di Firenze.


– Galbraith, John Kenneth (1974). ‘El poder y el economista útil’, Trimestre Económico. Vol. 41, No. 161(1), enero-marzo, 1974, pp. 231-247. Retrieved at: http://www.jstor.org/stable/20856403


– Galbraith,   James   Kenneth   (۲۰۰۹).   Who   Are   These   Economists,   Anyway?   Retrieved   at: http://www.nea.org/assets/docs/HE/TA09EconomistGalbraith.pdf


-Kay, John (2009). ‘How Economics Lost Sight of Real World’, Financial Times, 21 April 2009.


Krugman, P. (1997). Pop Internationalism (The MIT Press). Krugman,   P.   (۱۹۹۹).   ‘The   Fall   And   Rise   of   Development   Economics’


-Minsky (2008) [1a. pub. 1986]. Stabilizing an Unstable Economy (McGraw-Hill Professional(


– Mirowski, Philip (Ed.) (1994). Natural Images in Economic Thought: Markets Read In Tooth and Claw (New York: Cambridge University Press


– Puyana, A. (2014). ‘Pondering the hurdles for the Mexican economy while reading Capital in the Twenty First Century’, Real-World Economics Review, special issue on Pikety No. 69.


– Puyana, A. (2011). ‘Economic growth, employment and poverty reduction: A comparative analysis of Chile and Mexico’, ILO Employment Working Paper No. 78


– Puyana, A. and J. Romero (2009). México. De la crisis de la deuda al estancamiento económico. (El Colegio de México(


– Puyana, A. and J. Romero (2012). ‘Informalidad y Dualismo en la Economía Mexicana’, en Estudios Urbanos, Vol. 27, No. 3


Shiller (2005). Irrational Exuberance (2nd edition, Princeton University Press(


  


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 80


بنیاد آینده‌نگری ایرانشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۴ مارس ۲۰۱۸

اقتصاد فراصنعتی

+ خلاصه کتاب چالشهای مدیریت در قرن ۲۱،پیتر دراکر سید محمد افقهی

+ چرا زنان مدیران بهتری هستند داریوش نوروزی

+ اقتصاد خرد جوزف استیگلیتز

+ پروفسور مارگلین کسی است که تمامی مدارج اقتصاد نئوکلاسیک را تا انتها طی کرده است استفان مارگلین

+ نگاهی متفاوت در علت یابی کاستی های نظام آموزشی 

+ اقتصاد نفتی کارآفرینی و تولید علم را فلج کرده است 

+ چرا با وجود سخنرانی خوب از نتیجه جلسه راضی نیستید؟ 

+ چگونه مدیران را مدیریت کنیم مترجم: رویا مرسلی

+ ركود از جنگ و امريكا هم خطرناك‌تر است محسن رنانی

+ اقتصاد دانایی محسن عارف

+ نوآوری استراتژيک در چهار مرحله. نادیا شادوش

+ آينده نگري ، تحقیق و توسعه و نوآوری ، جهاني انديشيدن 

+ اقتصاد سیاسی، نفت و بحران اقتصادی ایران / گفت‌وگو با محسن رنانی دکترمحسن رنانی

+ یک دیدگاه فرآیندی از مدیریت دانش مترجم: مصطفی پارسانیا

+ راهنمایان گردشگری،‌ کاشفان سرمایه‌های نمادین دکترمحسن رنانی

+ تحلیل اقتصادی آزادی دکترمحسن رنانی

+ عصر مدیران. 

+ ايران پسا تحریم و بحران در شرکت‌های نفت بين‌المللی  سید کامران باقری

+ با حضور زنان در جامعه به توسعه می‌رسیم دکترمحسن رنانی

+ واكاوي نفت: رنـج اقتصـاد ايـران از سـه تـهديد در گفتگو با ناصر فکوهی دکتر ناصر فکوهی

+ طرحی برای آینده‌نگری اقتصاد ایران علیرضا صابونی‌ها

+ درک دموکراسی 

+ جدل رنانی و مصباحی‌مقدم بر سر توسعه 

+ افق‌های کوتاه مقیاس‌های کوچک فرشاد مومنی

+ صنعت‌داری یا صنعتی‌شدن؟ عباس شاکری

+ روند های جدید پویا در کارآفرینی 

+ خلاقیت راهکاری جهت توسعه گردشگری 

+ فرصت‌های از دست رفته بایزید مردوخی

+ راهکارهای تحقیق اقتصاد بدون نفت دکتر بایزید مردوخی

+ بیم و امیدهای نفتی سعیده شفیعی

+ روندها، فرصت‌ها و تهدیدها حسین تسلیمی

+ شجاعانه اما پر اشتباه دیدره مک کلاسکی/ استاد دانشگاه اقتصاد در شکاگو

+ توسعه انساني يعني توانمند سازي سیدمحمدسعید نوری‌نائینی

+ سودای تغییر بدون تغییر ، اساسی ترین مشکل بنگاههای خصوصی مهندس صلاح الدین همایون

+ دنیای نو اقتصاد نو 

+ مدیریت دانش در سازمان 

+ چطور سازمان ها یمان را برآینده متمرکز کنیم ؟  یان ویلسن / برگردان : مهندس حمید رضا عرفانیان

+ این رکود پایان ناپذیر…! 

+ ﺟﻬﺎﻧﻲﺷﺪﻥ ﻭ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺭﺍﻫﺒﺮﺩﻱ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ ﺭﻭﺯﺑﻪ ﺣﺒﻴﺒﻲ

+ در آستانه دوره پایان نفت هستیم دکترمحسن رنانی

+ آنچه پیتر دراکر درباره‌ سال 2020 می‌دانست 

+ اصول مدیریت دولتی 

+ سال٩٤، پایان حضور دولت در عرصه توسعه دکترمحسن رنانی

+ بخشی از اقتصاد در آستانه ورشکستگی است دکترمحسن رنانی

+ ما نیازمند انقلابی پایدار هستیم 

+ چالشهای فراروی مدیریت منابع انسانی مهدی صانعی

+ ﻧﻈﺎﻡ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﺟﺪﻳﺪ ﻛﻮﻳﻦ ﻛِﻠﻲ

+ ریشه نابرابری در کجاست؟ پل کروگمن

+ کروگمن، استگلیتز و توماس پیکتی جزء پرنفوذترین اقتصاددانان اکونومیست

+ تحصیل دانایی و مدیریت دانایی جان وَن بِویرن

+ تاثير اجزاء اقتصاد دانش محور بر بهره وري نيروي كار رضا خواجه نائيني

+ جهانی سازی یعنی ادغام اقتصادهای ملی/من منتقد سرسخت‌ راهبردهای‌ اصلاحی‌ مثل‌ «شوک درمانی» هستم/واکنش شدید علیه جهانی‌سازی‌، به علت افزایش نابرابری  استیگلیتز

+ پیش نیازهای اقتصاد دانایی محور زهرا شمسی

+ چرا در صنایع علم محور، قدرت رقابت جهانی نداشته ایم؟ علی بابایی

+ علم اقتصاد در ایران تبدیل به ایدئولوژی شده است 

+ اﺗﻢ, ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻗﺮن ﺑﻴﺴﺘﻢ, ﻧِﺖ، آﻳﻨﺪهي ﻣﺎﺳﺖ ﻛﻮﻳﻦ ﻛِﻠﻲ

+ ﻧﻈﺎﻡ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﺟﺪﻳﺪ ﻛﻮﻳﻦ ﻛِﻠﻲ

+ خدایان مدیریت چارلز هندی

+ اخلاق در رفتار سازمانی مهندس صلاح الدین همایون

+ مدیریت از زبان بزرگمهر بابک بهی

+ اقتصاد دانان فردا_2 

+ اقتصاددانان فردا 

+ رشد اقتصادی بدون سیاستگذاری هوشمندانه امکان پذیر نیست رعیا

+ خرما و کشمش جایگزین واردات شکر مهدی ازرقی

+ ايجاد يك جامعه يادگيرنده پروفسور جوزف استيگليتز

+ رشد اقتصادی در جهان کندتر می شود/ آیا بشر در آینده ثروتمندتر می شود؟ ندای ایرانیان

+ چرا هنوز به مدیران نیاز داریم؟ مترجم: فريبا وليزاده

+ سودهای بانکی مردم را خانه نشین کرد. ثروت های دروغین در اقتصاد پول مبنا دکتروحید شقاقی شهری

+ اقتصاد دیجیتالی  علیرضا ابراهیمی

+ رقابت جهاني در قرن 21 مصطفی مؤمنی

+ ساختارهای جدید سازمانی 

+ داﻧﺶ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﻴﺮي در ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﻧﺴﺎﻧﻲ Decision  آرش ﻣﻮﻣﻨﻲ

+ مدیر قرن بیست و یکم  ترجمه و اقتباس: تورج مجیبی و محسن محمدیان ساروی

+ چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات فرنود حسنی

+ سازمان تندآموز  

+ روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران  فرنود حسني

+ سازمانهای یادگیرنده  

+ فرهنگ سازمانی سید محمدعلی رجبی

+ سیاست‌گذاری مناسب در خصوص رسیدن به اقتصاد دانش­محور هومن ابوترابی

+ جایگاه ایران در اقتصاد دانش‌محور هومن ابوترابی

+ نبرد با ادم اسمیت (و کارل مارکس) Daniel Jafari

+ بی عدالتی درمیان ثروتمندان زیاد شده / از ثروتمندان مالیات بیشتری بگیرید حتی اگر فقیر شوند 

+ کتاب “سرمایه در قرن ۲۱″ ”توماس پیکتی”  مدرسه اقتصاد

+ مدیریت و سازمان در قرن بیست و یکم  ’امیر یوسفی

+ مدیریت بحران، بحران مدیریت  امیررضا پوررضایی

+ هند و پاکستان در بازار لوازم‌التحریر ایران  

+ نگرشی جدید نسبت به روش های توسعه مدیریت  Gaurav Moda, Anshu Nahar, Jai Sinha

+ بهره گیری از ارتباطات داخلی برای پشبرد استراتژی بقای سازمان عادل میرشاهی

+ چين کپی‌کار را فراموش کنيد!  سيد کامران باقری

+ کارآفرینی و خلق ثروت بدون سرمایه مالی  

+ قابلیت‌های تصمیم‌‌گیری پايدار را به سازمان خود بیاورید  

+ مثبت اندیشی عاملی برای افزایش بهره‌وری در محیط کار  مترجم: نفیسه هاشم خانی

+ چرا مدیران منابع انسانی شانس کمتری برای مدیر عامل شدن دارند؟  مترجم: مریم رضایی

+ بشنويد که افراد دقيقا چه مي‌گويند؟! سيد محمد اعظمی نژاد

+ درگیری شدید سیاسی بین سنت گرایان و تجددگرایان حوزه اقتصاد ایران 

+ چالشهای یک مدیر درایران کنونی صلاح الدین همایون

+ مهارت‌های مدیریتی Eric McNulty

+ آيا زنان در روند استخدام ناديده گرفته مي‌شوند؟ مترجم: ملالی حبیبی

+ همکاری؛ کلید اصلی مدیریت مترجم: مهرداد واشقانی فراهانی

+ مدیریت استراتژیک دانش نوآوری و عملکرد مترجم:مريم بيدمشكي‌پورinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995