Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


آسیب اجتماعی چیست و با آن چه باید کرد؟

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[28 Jan 2014]   [ سعید معیدفردر ]


شهروندان – زهرا تالانی:
نشست بهمن ماه موسسه رحمان درباره “مبانی مناقشه بر سر تعیین مسائل اجتماعی” بود که با سخنرانی سعید معیدفر عضو هیات علمی دانشگاه تهران و استاد جامعه شناسی برگزار شد.


به گزارش شهروندان، دکترسعید معیدفردر   این نشست گفت: وقتی صحبت از آسیبهای اجتماعی می‌شود، همه تصور می کنند با یک امر بدیهی سرو کار دارند که با آنها زیست می کنیم اما در حوزه جامعه شناسی،یکی از سخت ترین حوزه ها،آسیبهای اجتماعی هستند چون در سایر حوزه ها تعیین عناوین راحتتر است اما در آسیبهای اجتماعی ما با یک سهل ممتنع مواجه هستیم.


او افزود: آسیبهای اجتماعی از یک طرف ملموس و محسوس هستند و می توانیم آنها را نام ببریم مانند طلاق و اعتیاد،اما از سوی دیگر گاهی صحبت از آنها مشکل ساز می شود مانند بعد از انتخابات سال ۸۸ .


معیدفر با بیان اینکه در سال های ۹۰ و ۹۱ قرار بود همایش آسیبهای اجتماعی برگزار شود اما به خاطر سیاه نمایی اجازه آن را ندادند گفت: در این دوره هیچ مشکلی وجود ندارد و حتی مقام معظم رهبری هم یک لیست از آسیبها را اعلام کردند که باید راه حلهای مشخص درباره آن ارائه شود.


او در مورد فهرست آسیبهای اجتماعی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده افزود:بی اخلاقی،بی هویتی،کاهش اعتماد به نفس،جریانات انحرافی،طلاق،پیری جمعیت، بد پوششی،مفاسد اخلاقی،مواد مخدر،مشروبات الکلی،اراذل و اوباش و درگیری و نزاع خیابانی از جمله این آسیبها هستند.


این استاد جامعه شناسی گفت:البته همانطور که گفتم آسیبهای اجتماعی از نظر هر کس متفاوت است و ممکن است مواردی که از نظر ما آسیب باشد در این فهرست نباشد مانند تکدی گری.


او گفت:در گزارش موسسه رحمان که دو سال پیش تهیه شد،بحران هویت ملی،اعتیاد،گرسنگی،مهاجرت،خشونت خانوادگی و اجتماعی،فقر،قتل،خودکشی،تن فروشی و جرایم به عنوان آسیبهای اجتماعی معرفی شدند.


معیدفر با بیان اینکه به راحتی نمی توان آسیبهای اجتماعی را شناسایی کرد گفت: اما شناخت آنها مهم است چون بعد از شناخت آنها،می توان برای حل آنها برنامه ریزی کرد تا کمتر شوند .


او ادامه داد:پرونده های پلیس نشان می دهد که از سال ۸۵ تا ۹۱،قتل عمد ۴ برابر،نزاع خیابانی ۲۶٫۷ و سرقت ۳٫۵ برابر شده است، بنابراین باید زودتر برای حل مشکلات آسیبها به فکر چاره بود.


فرد یا گروه؟


او درباره مناقشه هایی که برای تعریف آسیبهای اجتماعی وجود دارد گفت:در جامعه شناسی آسیبهای اجتماعی و مسائل اجتماعی،دیدگاههای نظری متفاوتی وجود دارد به طوریکه برخی فرد،برخی هم گروه و جامعه را دلیل به وجود آمدن آسیب می دانند.


عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: کسانیکه فرد را آسیب می بینند برای حل آن تادیب و از میان بردن فرد را پیشنهاد می دهند،مثلا وقتی اراذل اوباش را آسیب می بینیم اعلام می کنیم که آنها باید از بین بروند.


او افزود:اما برخی هم گروههای همسالان، خرده فرهنگ های کجروی یا مکانهایی که گروهها در آن فعالیت می کنند را عامل آسیب می دانند .


او ادامه داد:دیدگاهایی هم وجود دارد که سیاست گذاری های اقتصادی و اجتماعی و برنامه های کلان را به عنوان آسیب یا مسئله می داند.


او درباره ضرورت تعریف آسیبهای اجتماعی گفت:باید آسیبها را تعریف کنیم تا بتوانیم برای حل آن یک راه حل مناسب هم پیدا کنیم .


معیدفر ادامه داد:هر جامعه دارای مبانی ارزشی و نظام سیاسی ست که ارزشها را نمایندگی می کند و در تعیین آسیبهای اجتماعی تعیین کننده هستند،برای همین آسیبها در یک جامعه با جامعه دیگر متفاوت هستند و ممکن است پدیده یا رفتاری در جامعه ای آسیب باشد اما در جامعه دیگر اینطور نباشد.


تنوع اخلاقیات


او گفت:در هرجامعه اخلاقیات دینی،قومی،ملی،سازمانی و انسانی متفاوت هستند و ممکن است یک رفتار از سوی یک اخلاق آسیب باشد اما از سوی اخلاقیات دیگر ضد ارزش نباشد مانند عفت و حریم شخصی که در کشور ما با کشورهای غربی متفاوت تعریف می شود.


این جامعه شناس گفت:مثلا در ادبیات دینی ما قناعت یک ارزش است و مصرف زیاد آسیب اجتماعی است اما در اخلاق سازمانی،افزایش مصرف موجب رشد تولید و بهبود کار می شود.الان صدا و سیما با این معضل روبه رو است که تبلیغ کالا در تلویزیون با ارزشهای مذهبی در تضاد است یا نه؟


او ادامه داد:بنابراین جامعه متشکل از گروهها و اقشاری است که منافعی دارد ویک رفتار را آسیب می داند که برای یک گروه یا طبقه دیگر به این صورت نیست.


ماهیت


معیدفر با طرح این سوال که آسیبها و مسائل اجتماعی به یک امر عینی اطلاق می شود یا ذهنی گفت: ممکن است چیزی که در ذهن ما آسیب است برای یک نفر دیگر ارزش محسوب شود و این بستگی به معیارهای ما دارد.


او افزود:هر پدیده یا رفتار سطوحی دارد که ممکن است سطحی از آن آسیب باشد و سایر سطوح عادی باشد،مثلا ممکن است برای اعتیاد برخی تریاک را چندان اعتیاد ندانند و بیشتر به مواد مخدر صنعتی توجه کنند.


ضرورت شناخت آسیبها


او گفت: معرفی آسیبها،پیامدها و نتایجی برای معرفی کننده دارد چون در جوامع غیر دموکراتیک،طرح آسیبهای اجتماعی می تواند نظام سیاسی را زیر سوال ببرد و برای اپوزوسیون یک پیروزی است.


او با بیان اینکه متاسفانه از نظر برخی افراد و صاحبنظران،آسیبهای اجتماعی و مسائل اجتماعی یک تهدید برای جامعه است و باید پاک شود افزود: از نظر آنها فقر باید ریشه کن شود و خشونت،تن فروشی و طلاق کارکرد منفی برای جامعه دارد.


عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: برای اولین بار دورکیم بود که گفت میان جرم و وجدان جمعی رابطه ای وجود دارد و اگر جرم نباشد وجدان جمعی نیست.


او گفت:بنابراین حدی از جرم و آسیبها در در جامعه کارکرد مثبت دارد تا جامعه بقا پیدا کند و یکی از مهمترین زمینه ها برای شهروند شدن آسیبها و مسائل اجتماعی هستند.


معیدفر گفت:گروهی آسیبهای اجتماعی را یک فرصت برای تقویت روحیه انسان دوستی می دانند،پس نمی توان آن را ریشه کن کرد و باید از آن به عنوان ها به عنوان فرصتهایی برای بهتر با هم بودن و کسب مقامات الهی و معنوی بهره برد.


او معتقد است که این نگاه به آسیبها،دامن زدن به آن نیست بلکه درکی واقع بینانه از آنهاست.


آسیبها در ایران


این جامعه شناس با بیان اینکه در ایران دو گروه هستند که آسیبها را معرفی و اعلام می کنند گفت: حکومت و نخبگان سیاسی و اجتماعی هستند که هر دو پیوسته اعتبار یکدیگر را ضایع کرده اند.


معیدفر افزود:تعیین آسیبها و مسائل اجتماعی در مقیاس یک کشور یا جامعه جهانی رویکردی است که با مداخله علوم اجتماعی و تکنولوژی به وحدت رسید و در قالب دولت،ملتها از هم جدا شدند اما به اعتقاد اندیشمندان مدرن،با گذر از آن دوران جامعه بشری از وحدت به کثرت رسیده است.


او ادامه داد:در جامعه ما که چند قومی و فرهنگی است،آسیبها و مسائل اجتماعی شکل محلی دارند نه کشوری.


او با بیان اینکه هر کدام از این رویکردها مناقشه برانگیز است گفت:گاهی هدف مهم است برای همین بروز آسیب را برای رسیدن به هدف مهم نمی دانیم مانند پیشگامان توسعه که فقط به توسعه توجه دارند و معتقدند که باید تاوان آن را داد و آسیبهای اجتماعیاجتناب ناپذیر است.


معیدفر در این زمینه یک مثال چینی زد و گفت: به قول چینی ها اگر هوای پاک می خواهی پنجره را باز کن اما مجبوری نیش زنبور را هم تحمل کنی.


او ادامه داد:اما از نظر گروه دیگر،آسیبها و مسانل اجتماعی مهم هستند چون فساد همه جا را در برمی گیرد و هدف به مرور در آن گم می شود.


جمع بندی


عضو هیات علمی دانشگاه تهران در جمع بندی این بحث گفت:به نظر می رسد تعیین اسم آسیبهای خاص مانند اعتیاد،طلاق آنقدر مناقشه امیز است که نهایتا دچار مشکل می شویم،برای همین همیشه در مورد آن حرف می زنیم اما اتفاق خاصی هم نمی افتد و بخشی از زندگی ما شده است.


او تاکید کرد که برای حل این آسیبها باید دست از مناقشه برداشت و یک رویکرد خاص و محلی نسبت به آن داشت.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

+ درس از تاریخ فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (1)  فرانسیس ساندرز

+ دانایی، فلسفه و علم رضا داوری اردکانی

+ «دومین رویارویی» شناورهای سپاه با ناوهای آمریکایی طی یک هفته 

+ از این به بعد ربات‌ها زباله‫ها را جمع می‫کنند شاهراه اطلاعات

+ کتاب قانون اساسی زمینشهر منتشر شد: اکرمی، موسی

+ اعتراف : ۲۲ بهمن روز چیرگی کفر بر ایمان بود. 

+ استفان هاوکینگ: محبوبیت ترامپ غیرقابل توضیح است و برکزیت بوی فاجعه می دهد 

+  

+ ۱۱ نشانه از آینده هیجان انگیز تکنولوژی 

+ پیش‌بینی زندگی انسان در دو قرن آینده. میثم لطفی

+ سنت حقوقی مسلمانان و چالش برابری جنسیتی دکتر زیبا میرحسینی

+ تفاوت آیند ه پژوهی و آینده نگری  

+ سلسله بحثهایی برای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی(10) 

+ سلسله بحث هایی برای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی(9) 

+ سلسله بحثهایی برای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی(8) 

+ سلسله بحث های خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی (7) 

+ آسمان بر ما جفا نکرده است دکترمحسن رنانی

+ زندگی در سیاره اورانوس 

+ جامعه اطلاعاتى: زمينه اقتصاد فراملّى و پيامدهاى آن.  ويليام. اچ. ملودى

+ آینده آزمایی شراره عاضدی تهرانی

+ آسیب شناسی کم جانی علم اقتصاد در آکادمی ایران  دکاتیر محمد فاضلی و محسن رنانی

+ نيروي كار فناوري اطلاعات 

+ فلسفه در محکمه ایدئولوژي دکتر رضا داوری اردکانی

+ بی توجهی به مسؤولیتهای اجتماعی، بر شاخه نشستن و بن بریدن است پروفسور محمدرضا سرکار آرانی

+ تجارت قرن بیست و یکم رابرت تی کیوساکی

+ کتاب «آینده ذهن» منتشر شد 

+ قربانیان عید قربان و چالش قدرت در خاندان ال سعود رضا علوی

+ گیدنز؛ مدرنیسم، پست‌مدرنیسم و راه سوم  فرهاد بذرافکن

+ تبیین خانواده‌ی دموکراتیک در نظریه‌ی راه سوم گیدنز نسرین قوامی

+ آﻳﻨﺪهﭘﮋوﻫﻲ و ﻋﻠﻮم اﻧﺴﺎﻧﻲ: ﺑﺮرﺳﻲ ﻣﺴﺄﻟﺔ ﺳﻨﺎرﻳﻮﻫﺎي ﻫﻨﺠﺎري ﺟﻤﻴﺰ اوﮔﻴﻠﻮي

+ نقش رسانه‌ها در توسعه همه‎جانبه کشور محمدحسن آغاز

+ آینده‌ پژوهی و آینده شناسی نیاز مبرم مدیریت توسعه ملی 

+ آینده در تصرف رسانه‌های مجازی 

+ جهانی شدن و تنوع فرهنگ مترجم: وحیدرضا نعیمی

+ انقلاب فناوری در افغانستان ترجمه: نسترن صائبی

+ قدرت روابط انسانی  کوین جویس، مترجم: سیما مهذب حسينيان

+ چگونه مديري با اعتماد به نفس باشيم؟ ناديا گودمن - مترجم: زهرا آزموده

+ آينده نگري بحران امير محمدي

+ خلاصه کتاب ساختار انقلاب های علمی توماس کوهن حجت غلام زاده

+ دوراندیشی در فناوری 

+ چرا دورانديشي؟ 

+ كارآفريني ديجيتال، روند غالب دهه‌هاي آينده محمد علي آذري نيا

+ تشریح فرآیند تاریخی موضوع درایران 

+ نگاهي ديگر به مديريت زمان مترجمان: حسن قربانی ،حسن خسروی

+ ورود به دنیای دیجیتال جاناتان فیلدز

+ نقش دولت‌ها در قرن ارتباطات و فناوری اطلاعات  ترجمه: نیما کاووسی

+ مهارت‌های قرن بیست و ‌یکم ترجمه دکتر فریده مشایخ

+ نفت، امنیت و سیاست: آیا چین آمریکا را در خلیج فارس به چالش می‌کشد؟ گزارش راهبردی اندیشکده دانمارکی

+ هوش مصنوعی مثل هميشه پيچيده‌ است یوآب جکسون

+ این ژل خون‌ریزی شما را بلافاصله قطع می‌کند جو لاندولینا

+ فلسفه تاريخ و جهاني شدن بن درفمن

+ مدیران شایسته وتحول سازمانی مهشید باستانی پور مقدم

+ نقش مديريت دانش در آموزش عالي فاطمه شعيبي- سيد محمود هاشمي

+  

+ تحولات تکنولوژی و ماهیت مشاغل در عصر اطلاعات و ارتباطات جرمی ریف کین

+ رقص تغییر در عصر نوین 

+ رهبری در عصر فرانوگرایی مترجم: عبدالصمد خدامی

+ جهانی شدن و هویتِ قومی در ایران 

+ جهانی شدن فرهنگ، هویت گل محمدی، احمد

+ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺷﺪﻥ - ﺑﺨﺖ ﺑﺎ ﺷﺠﺎﻋﺎﻥ ﻳﺎﺭ ﺍﺳﺖ ﻟﺴﺘﺮ ﺗﺎﺭﻭ

+ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺷﺪﻥ، ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﻭ ﭼﺎﻟﺸﻬﺎ ﺁﻗﺎﺯﺍﺩﻩ، ﺳﺎﺭﺍ- ﺣﺴﻴﻦ ﻣﺒﺎﺭﻛﻲ

+ مقدمه و فصل اول کتاب جامعه ي دانايي و پرسش هاي پژوهشي آينده ايلكا تومي

+ توسعه پایدار، توسعه انسانی و اشتغال دانش آموختگان جواد پورکریمی

+ آموزش عالی و گذار به جامعه مبتنی بر دانایی 

+ جهانی شدن و چالش های فراروی دولت محمد ندیری

+ انقلاب اطلاعاتي و ساختار نظام دموكراتيك جهاني دونالد – چنفيلد

+  

+ آسیب اجتماعی چیست و با آن چه باید کرد؟  سعید معیدفردر

+ از انقلاب بهمن چه ميتوان آموخت ؟ نشست پالتاکی اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران

+ لباس های تمیز، اقیانوس های کثیف مترجم: فرناز حیدری

+ مخاطرات افزایش تعداد شهرهای بزرگ  جرمی ریفکین

+ کار از راه دور فرصتی نوین در دنیای دیجیتال حوریه سادات برهانی

+ نگاه امنیتی نمي‌گذارد شکاف دیجیتالی از بین رود  محیا برکت

+  

+ جستاری در تاریخچه، مبانی و شاخه‌های علم هوش مصنوعی‌ 

+ گلوبالیسم یا جهانی شدن  

+ دنیای آینده با نانو تکنولوژی  

+ «انسان سالاری»، محور جامعه اطلاعاتی  

+ نابرابری اطلاعاتی; مسئله جامعه اطلاعاتی- 3 سیـد عـلی نـاظـم زاده

+ نابرابری اطلاعاتی; مسئله جامعه اطلاعاتی - 2 سیـد عـلی نـاظـم زاده

+ کرمی: رهبری جنبش محدود به خاتمی، موسوی و کروبی نیست  هانا کاویانی

+ افرادی با هوش‌های متفاوت مترجم: رزیتا شاهرخ

+ سرعت و دقت رایانه در راه رسیدن به توان انسانی پارسا ستوده‌نیا

+ جاه‌طلبانه‌ترین نظریه در فیزیک بنیادی ریچارد - دیوید

+ نوآوری؛ کلید توسعه دانایی محور دکتر شهرام یزدانی

+ World Politics h

+ چند قدم در اینترنت مترجم: میثم لطفی

+ دنیای اوباما مترجم : محمد امین خرمی

+ بی‌سوادی نوین مهدی صمدی

+ گام‌های جدید فناوری در سازمان‌های قضایی  مترجم: ميثم لطفي-

+ گام‌های جدید فناوری در سازمان‌های قضایی  مترجم: ميثم لطفي-

+ چهار گام در راه رسیدن به دولت الکترونیک کیاون دستمالچی

+ در ایالت نیوجرسی، تحریم های تازه ای علیه ایران تصویب شد -

+ ایران دیگر یکی از پنج مبدا پناهجویان ایرلند نیست -

+ محدوديت های تازه برای دانشجویان ایرانی در هلند -

+ ایران به پرداخت نیم میلیارد دلار غرامت محکوم شد -

+ هشدار آمریکا درباره سفر به ايران -

+ برای نخستين بار یک بشکه نفت، ۱۰۰ دلار معامله شد -

+ جواهری و حسين خواه از زندان آزاد شدند  .info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995