Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


رقابت جهانی در قرن ۲۱

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[26 Mar 2016]   [ مصطفی مؤمنی ]

رقابت جهانی در قرن ۲۱قرن بیست‌و یک، قرن تغییر الگوهاست. قرنی است که باید درآن تمامی تلاش خود را برای درک آینده به‌کار برد. آینده‌ای که اگر خود آن را رقم نزند، دیگران (رقبا) آن را برایش رقم خواهند زد و چه بسا که آن تقدیر، فنا باشد.
عده‌ای معتقدند که سلسله قوانین حاکم بر حوزه تجاری فعالیت‌ها باعث موفقیت یا شکست سازمان‌ها می‌شود که عموماً به عنوان الگوهای تجاری معرفی می‌شوند. این الگوها به سرعت تغییر می کنند، برخی از این تغییرات از بنیان، اصول و مبانی پارادایم‌های گذشته را متحول می‌کنند. آنچه باید دانست این است که چگونه می‌توان از این تغییرات نهایت استفاده را برد و چه عواملی باعث موفقیت بیش از پیش سازمان‌ها در این قرن پر‌تلاطم خواهد بود.
این مقاله، نگاهی کوتاه به عوامل موفقیت سازمان‌های تجاری در فضای رقابتی بازارهای جهانی دارد. گرچه صرف پرداختن به این عوامل، تضمین‌کننده پیروزی رقابت نیست، اما تضمین‌کننده درستی راه کسب برتری رقابتی است و این مهم، عوامل اصلی موفقیت در عرصه تجارت جهانی است.
● آینده
دنیای پیش‌روی سازمان‌ها، دنیایی پر از رقابت و عصری پرچالش است که در آن عموم پارادایم‌های اثرگذار تجاری، مورد‌شک قرار گرفته است، عصری که در آن کمیت‌گرایی تولید به فراموشی سپرده‌شده و رهبری هزینه در آن با کاهش حقوق و مزایای نیروی انسانی رقم نمی‌خورد، قرنی که فاصله‌های جغرافیایی جای خود را به دهکده جهانی داده و دروازه‌های بازارهای بین‌المللی به روی همه تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان و خریداران گشوده شده است، قرنی پرتلاطم که از آن با نام قرن بیست‌و‌یک یاد می‌شود. در قرن بیست‌و‌یک، پارادایم‌های تجاری که مبتنی بر انبوهی نیروی کار بوده‌اند جای خود را به هوشمندی و متخصصان دانش‌محور داده‌اند. (دراکر ۱۹۹۹)
شاید بتوان گفت در قرن بیست‌و یکم، سه عامل به عنوان عوامل طلایی موفقیت برای حضور فعال هر سازمان انتفاعی و غیرانتفاعی در تجارت جهانی نقش دارند:
۱) کیفیت
۲) ابداع
۳) آینده نگری
اعتقاد به اهمیت این سه کلید، تقریباً در میان پژوهشگران علم مدیریت، همگانی است و مخالفت با آن کار آسانی نیست، اما برخی معتقدند که یک یا دو عامل از این سه بعد مثلث موفقیت برای دستیابی یک سازمان به آن کافی است، اما آنچه تغییر ماهوی این قرن با قرون گذشته را آشکارتر می‌کند ترکیب جدایی‌ناپذیر این سه عامل با هم، در موفقیت سازمان‌های تجاری قرن حاضر است و می‌توان گفت که این عوامل هر یک نقاط ثقل مثلث برتری رقابتی در عصر کنونی هستند.
● کیفیت
قاعده اصلی هرم موفقیت در دنیای شدیداً رقابتی امروز، کیفیت است. برتری کیفی پایه و اساس هر تولیدی در بازارهای پیچیده عصر حاضر است تا حدی که می‌توان قرن بیست‌و‌یکم را قرن کیفیت نامید. بسیاری از پژوهشگران نیز اهمیت کیفیت و مدیریت جامع کیفیت را بیشتر از دیگر عوامل می‌دانند. دمینگ، جوران و... بر این باورند که کیفیت برتر، موجب تداعی معنای جدیدی از رقابت، در بازارهای جهانی شده است.
آنچه در آینده اندکی دچار تغییر خواهد شد شیوه نگرش به کیفیت است. کمتر از یک دهه آینده نقش کیفیت برتر تغییر کرده و دیگر به عنوان مزیت رقابتی پایدار مطرح نخواهد بود. بلکه صرفاً جواز ورود به بازار قلمداد می‌شود.
اگر سازمانی در رقابت تجاری اجزای کیفیت برتر را نداشته باشد (کنترل آماری فرایند، تحقیق و توسعه مداوم، تولید ناب، کنترل کیفیت نهایی، توانایی انجام بهینه کار در کوتاهترین زمان و مدیریت جامع کیفیت و...) بهتر است اصلاً وارد بازارهای جهانی نشود. زیرا در عصری به رقابت پرداخته است که کیفیت داشتن محصولات، مجوز ورود به این بازارهاست.
● نوآوری
ابداع و نوآوری یکی دیگر از عوامل موفقیت در فعالیت‌های تجاری است. به نحوی که شاید بتوان گفت ابداع و نوآوری تنها راه کسب برتری نسبی در عرصه رقابت است زیرا که کپی‌برداری از تولیدات دیگر رقبا قطعاً مزیتی برای تولیدکنندگان پیرو ندارد.
ابداع در کنار کیفیت برتر-که ژاپنی‌ها به خوبی از آنها بهره گرفته‌اند- ترکیبی بسیار قوی برای ورود به بازارهای جهانی است.
تلاطم بسیار زیاد قرن بیست‌ویک باعث شده است تا تقریباً هیچگاه یک سازمان نتواند رهبری و پیشگامی بازار رقابت جهانی را در دست بگیرد. عموماً در هر صنعتی، پنج رتبه اول مدام تغییر خواهد کرد و جای خود را با هم عوض می‌کنند. اما حضور فعال در این پنج مقام، آن چیزی است که بیشتر سازمان‌های واردشونده به رقابت تجاری به دنبال آن هستند چرا که حضور در مکانی پایین‌تر از این رتبه، آن سازمان‌ها را وادار می‌سازد تا محصول خود را (که به نوعی تقلید از محصول دیگران است) به قیمتی ارائه دهند که از رهبران آن صنعت (پنج مقام اول) پیشی نگیرد. واضح است که هیچگاه نمی‌توان هزینه‌های لازم برای تحقیق و توسعه که راه را برای رسیدن به سطوح بالای نوآوری و ابداع هموار می‌سازد، به‌دست آورد.
تحقیق و توسعه (R&D) و تحقیقات بازار که نیازسنجی و بررسی تمایل مشتریان به محصولات جدید و تولید انواع آزمایشگاهی نمونه محصول را بر عهده دارد، همواره سررشته برتری در حوزه نوآوری و ابداع را در دست داشته است و هزینه‌کردن در این زمینه را باید سرمایه‌گذاری برای آینده و رمز موفقیت در تجارت دانست.
● آینده‌نگری
پیش‌بینی و آینده‌نگری، سازمان‌ها را مجهز به اطلاعاتی می‌کند که بتوانند در زمان مناسب، جایگاه مناسب خود را به کمک محصول ابداعی و با کیفیتی برتر پیدا کنند.
چه بسیار ایده‌های بزرگی که دیرتر از موعد به ذهن رسیدند و چه بسیار ایده‌هایی که زودتر از زمان خود ارائه شدند، آینده‌نگری این قدرت را به سازمان‌ها می‌دهد تا ایده‌های خود را به موقع و در زمان مناسب ارائه کنند تا نه نارس باشد و نه تاریخ گذشته.
پیش‌بینی و آینده‌نگری آخرین جزء عوامل کلیدی موفقیت سازمان‌های تجاری در دنیای کاملا رقابتی قرن بیست‌ویک است. این عامل به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا نیازهای مشتریان خود را پیش‌بینی کنند، محصولاتی ابداع کنند که بتواند این نیازها را برآورده سازد و به بهترین کیفیت و در وقت مناسب عرضه شود. کتاب «شوک‌آینده» اثر تافلر به همگان ثابت کرد که چرا آینده‌نگری اهمیتی ویژه دارد و چگونه می‌توان عواقب تغییرات ناشی از گذر حال به آینده را –چه مثبت و چه منفی- پیش از وقوع آنها درک کرد. این تغییرات، در الگوها و قوانین حاکم بر فعالیت‌های تجاری نیز تاثیرگذار است و گرایش‌ها و روندهای جدیدی را به‏وجود می‌آورد.
آینده‌نگری، قدرت دیدن همه چیز، پیش از به وقوع پیوستن آنهاست. چنانکه برخی از دانشمندان لازمه مدیریت در عصر آشوب (قرن حاضر) را آینده‌نگری می‌دانند. (دراکر‌۱۹۹۹) همه سازمان‌ها به جای حل مشکل پس از وقوع آن، به دنبال راهی باشند تا بتوانند مشکلات بالقوه را قبل از وقوع پیش‌بینی کرده و از حادث شدن آنها پیشگیری کنند. البته پیش‌بینی دقیق، زاییده تحقیق و بررسی استراتژیک است. بررسی استراتژیک این امکان را برای سازمان‌های تجاری فراهم می‌کند که آینده ممکن را ببینند و هرگاه که ممکن‌ها را درک کنند، می‌توانند پیش‌بینی کنند. (بارکر۲۰۰۰)
قدرت پیش‌بینی به دنبال بررسی استراتژیک مناسب به‌وجود می‌آید. البته برخی از پیش‌بینی‌ها، پیش بینی‌های علمی هستند که از کنار هم‌چینی اصول پذیرفته شده علمی پدید می‌آیند اما باید به خاطر داشت که در بازارهای تجارت جهانی مهم‌ترین جزء پیش‌بینی، هنر پیش‌بینی و هنری نگریستن به موضوعات است. سازمان‌های تجاری همانند فردی هنرمند با تمرین و ممارست می‌توانند قدرت خود را در پیش‌بینی و آینده‌نگری، به طرز موثری افزایش دهند و این قدرت پرورش‌یافته می‌تواند نگرش آنها را نسبت به قرن پیش‌رو تغییر دهد.


منابع
۱. بارکر، ژول‌آرتور، هنر کشف آینده، نغمه خادم باشی، انتشارات انستیتو ایز ایران، تهران ۱۳۸۰.
۲.دراکر، پیتر، چالش‌های مدیریت در سده ۲۱، عبدالرضا رضایی‌نژاد، نشر فرا، تهران ۱۳۷۸.
۳. نژاد ایرانی، فرهاد، مدیریت خلاقیت و نوآوری در سازمان‌ها، نشر پیک سبحان، تهران۱۳۸۱.
۴. دنی، ریچارد، موفقیت در فروش، محمود سبزی، انتشارات جزیل، تهران ۱۳۸۵.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 54


بنیاد آینده‌نگری ایرانسه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۴ آوریل ۲۰۱۸

انسان گلوبال

+ جامعه اطلاعاتی و جنسیت سها صراف

+ فرهنگ جهانی چیست؟ 

+ نظم نوین جهانی 

+ «انسان سالاری»، محور جامعه اطلاعاتی. 

+ از خانه‌های زیر آب تا تور گردشگری به مریخ! 

+ پیش‌بینی جزئیات زندگی انسان در دو قرن آینده. 

+ مهارت های زندگی در قرن بیست و یکم  آسیه مک دار

+ «گردشگری»صنعتی میلیارد دلاری و استوار بر پایه ی آینده نگری پیشینیانِ فرهیخته ی ما رضا بردستانی

+ سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (3) – بخش پایانی دکتر همایون مهمنش

+ زندگی ما و زندگی آنها  علی دادپی

+ سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (2) دکتر همایون مهمنش

+ سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (1) دکتر همایون مهمنش

+ پیش‌بینی آینده غیرممکن شده است فرانسیس فوکویاما

+ آیندگان ما را به‌سبب کدام خطای اخلاقی ملامت خواهند کرد؟ 

+ مقدمه‌ای برای همه آینده نگری‌ها/ ضروری‌ترین علمی که در کشور ما به آن بی‌اعتنایی می‌شود رضا داوری اردکانی

+ قدرت آینده مهدی صنعت‌جو

+ از عصر اطلاعات تا عصر مولكول. مترجم : فيروزه امين

+ تفاوت‌های حیرت‌انگیز فرزندان 

+ عجیب‌ترین قوانین ترافیکی دنیا> از جریمه خودروهای کثیف تا منع راندن خودروی مشکی در روزهای خاص 

+ فناوری‌های مورد استفاده در جنگ‌های آینده چه خواهند بود؟ 

+ موج فراصنعتی چه کسانی را خواهد برد هرمز پوررستمی

+ مدیریت استراتژیک پورتفولیو پروژه ها در هلدینگها و سازمانهای بزرگ  

+ ضرورت آینده پژوهی و نگاه به آینده به عنوان نقش برجسته روابط عمومی نوین 

+ تکنولوژی علیه تبعیض اندرو فینبرگ

+ آیا فکرعبور جایگزین رمز عبور می شود​​​​​​​ سید محمد باقر نوربخش

+ جامعه اطلاعاتی, دگرگونی تکنولوژی های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و تحول در روابط انسانی۲ 

+ جامعه اطلاعاتی, دگرگونی تکنولوژی های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و تحول در روابط انسانی 

+ نمایش زندگی اجتماعی در جامعه اطلاعاتی  مانا سرایی

+ سخنرانی بیل گیتس درباره بیماری‌های فراگیر، بهداشت جهانی و حملات بیولوژیکی حمیدرضا تائبی

+ آینده نگری استر اتژی فناوری اطلاعات دکتر امین گلستانی

+ روندهای علم و فناوری در سال 2017 حمدرضا میرزایی

+ دو گروه از جوانان در برابر « قانون کار » ونسا پینتو برگردان سعید جوادزاده امینی

+ اندیشیدن به آینده نظریه اجتماعی: آری به جامعه‌شناسی محمدرضا مهدیزاده

+ نقش جامعه اطلاعاتی در تحولات فرهنگی 

+ تحلیل اقتصادی آزادی دکتر محسن رنانی

+ آیا در کارها حضور بشر لازم است؟ 

+ آینده‎پذیری: چالش اساسی آینده‎پژوهی در جهان در حال توسعه. 

+ اثرات اقتصادی جامعه اطلاعاتی در جهان 

+ چگونه انسان‌ها از صد درصد توانایی مغز خود استفاده می‌کنند حمیدرضا تائبی

+ آیا اینترنت اشیا ما را به ابر انسان تبدیل خواهد کرد؟ حمیدرضا تائبی

+ آیا سیاست می تواند از قرن 21 جان سالم به در ببرد؟. کنت میناگ

+ آینده، اکنون است ـ بخش اول آرش بصیرت

+ آینده، اکنون است ـ بخش دوم آرش بصیرت

+ سیاست‌گذاران همه کشورها خواهد بود. 

+ جهانی شدن و آموزش و پرورش 

+ دهکده ی جهانی علی خسروجردی

+ تاثیر فناوری اطلاعات بر سازمان، جامعه و فرد. 

+ آینده نگري استراتژیک مائده صداقت

+ پرسه زنی در خیابان های مجازی. داوود پنهانی

+ جهان را در 15 سال آینده چگونه می‌بینیم؟  علی نصری

+ خانواده‌های فراملی  لورتا بالداسار ، مجلیا کیلکی، لورا مرلا و رائلن وایلدینگ

+ چالش‌های دموکراسی در عصر جهانی شدن حیدرعلی مسعودی و سمانه خان‌بیگی

+ ﭼﺸﻢ اﻧﺪاز و آﻳﻨﺪه ﺟﺎﻣﻌﻪ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ در اﻳﺮان 

+ آینده‌ی حکومت‌داری در عصر اطلاعات جان پری بارلو

+ کار آفرینی در عصر اطلاعات وارتباطات 

+ مبحث زمان و مکان در اندیشه ی گیدنز محمد حسن شربتیان

+ استفاده از انواع تکنیک‌های توسعه خلاقیت گروهی 

+ انسان فردا : در جست وجوي ناكجاآباد وحيد شامخي

+ شخصیت فرد، سرنوشت او را رقم می‌زند محمود سریع القلم

+ دولت و نسخه جهانی شدن فرنود حسني

+ جهانی شدن و آموزش و پرورش:.حرکت به سوی شبکه های نوین ارتباطی سعید مذبوحی - مصطفی زارعی

+ فضاي سایبر به معناي فضاي گسترده ارتباطی 

+ پویایی فرهنگی جهانی شدن، اسطوره‌های فرهنگی جهانی شدن رامین مسعودی

+ جهاني شدن و مديريت راهبردي منابع انساني. 

+ مطالعات و روشهاي آینده شناسی مهرداد تقوي گیلانی ؛ دکتر محمد باقر غفرانی

+ آینده روزنامه نگاری علمی در عصر دیجیتال شارون دان وودی 2 مترجم: بهاره صفوی

+ نقش نظريه شهر خلاق1 در پويش اقتصاد فرهنگي و زندگی شهری حجت الله حاجی حسینی 2 حسن اشتری 3 حافظ مهدنژاد

+ تاثیر جامعه اطلاعاتی بر انسجام اجتماعی. 

+ فراهوش و جهان غيرقابل پيش‌بيني مرادزاده

+ انقلاب در نقشهای اجتماعی الوین تاقلر

+ مزیت‌های جهانی شدن رسانه‌ها 

+ نظريه دگرگوني جهاني (بررسي نظريه ديويد هلد، آنتوني مك گرو و ديگران): 

+ موافقان و مخالفان جهانی شدن 

+ جهانی شدن و نگرانی‌های ناشی از فقر و نابرابری مبحثی است که بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه محافل قرار گرفته است. مترجم: مریم صدیق زنده

+ جهانی شدن فرهنگ 

+ عصر مدیران- 

+ رقابت جهانی در قرن ۲۱ مصطفی مؤمنی

+ آینده نگاری علم و فناوری (تجربه کشور چک) سیدعلی اکبر عظیمی

+ جهان در سال ۲۰۵۰ میلادی 

+ اندیشه‌های ما صرف گذشته و حال شده و به آینده توجهی نکرده‌ایم 

+ یکپارچگی جهانی یک واقعیت است! 

+ علوم انسانی چه نقشی در آینده خواهد داشت؟ 

+ آرامگاه سیاسی تافلر

+ اندیشه‌های پیتر سنگه 

+ این فضای جدید تعادل انسانی را برهم زده است. 

+ گلوبالیسم یا جهانی شدن.  فیاض نجیمی بهرمان

+ جهان در سال 2050 چه شکلی خواهد بود 

+ بنيان هاي آينده پژوهي مدرن چيستي و چرايي مطالعات آينده 

+ شهرهایی برای فردا دکتر حسین محمدپور زرندی

+ سه نسل شبکه اجتماعی، حضور همزمان در کشورهای غیرپیشرفته: مورد ایران دکتر مهدی محسنیان راد

+ فضائل اخلاقی و مدیر قرن بیست و یکم 

+ تحقق هدف آینده پژوهی با استفاده از تفکر سیستمی آریو

+ مسئله رهبری سیاسی پل کندی

+ جامعه اطلاعاتی و توسعه. دکتر سید وحید عقیلی /علی یعقوبی

+ فروپاشی اتحادیه ها و دولت هاي ملی دکتر بهرام نوازنی

+ جایگاه ایران در جامعه اطلاعاتی جهانی 

+ رابطه میان پیشرفت فناوری اطلاعات و تکمیل جهانی شدن ذبیح الله تجری غریب آبادی

+ روستائیان چین، در دوراهی بین برداشت محصول و اینترنت مارتن بولار برگردان شهباز نخعی

+ نیاز اقتصاد ایران به جهانی‌شدن در گفتاری از محمود سریع‌القلم : حسرت توسعه  دکتر محمود سریع‌القلم

+ تصور جهان در ۱۵۰ سال آینده info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995