Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


«آینده نگری» مهارتی سودمند برای مدیران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[16 Jul 2016]   [ ]

یکی از ابزارهای مهم انسان در افزایش بهره وری ، توانایی در تفکر، برنامه ریزی و تصمیم گیری است و یکی از معیارهای توانایی وی ، قابلیت در برنامه ریزی قبل از شروع فعالیت است .
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا وبه نقل از هیجار این توانایی در زندگی روزانه مانند برنامه ریزی برای مسافرت و انجام کارهای روزمره مشهود است که نشان دهنده تفکر درباره اتفاقات آینده قبل از وقوع آنهاست . پس می توان اذعان نمود همه انسانها در زندگی شخصی و اجتماعی خود در آینده چندین پروژه دارند .

انسان اگر بخواهد عملکردی معقول ارائه دهد باید نسبت به پیامدهای اقدامات خود و دیگران و واکنشهای آنان و نیز نیروهایی که خارج از کنترل آنهاست شناخت و آگاهی کافی داشته باشد قابل ذکر است این پیامدها صرفا در آینده رخ می دهند لذا افراد باید تلاش کنند ، علاوه بر درک صحیح امور در حال وقوع ، اموری که شاید در آینده اتفاق بیفتد را نیز شناسایی کنند همه اینها گواه بر ضرورت آینده نگری توسط انسان است.

لزوم آینده نگری در زندگی

آینده نگری به انسان این توان را می دهد که تهدیدها و فرصتهایی که در آینده با آنها مواجه می شود را پیش بینی کند و زمان کافی برای تفکر و تصمیم گیری قبل از برخورد با آنها را داشته باشد . همچنین آینده نگری سبب می شود انسان اهداف بلند مدت همراه با طراحی استراتژی های لازم برای دستیابی به آن اهداف را تدوین کند.

ما انسانها نقشی در تقدم و تاخر آینده نداریم و فرصتها و تهدیدها هم در اتاق انتظار نمی نشینند تا در صورت آمادگی ما به وقوع بپیوندند بلکه در بیشتر اوقات ، زمانی اتفاق می افتد که ماکمترین آمادگی را داریم.به این ترتیب نباید بخاطر مشغله زیاد و درگیر شدن با مسائل جاری و روزمره ، آینده را به بوته فراموشی بسپاریم .

تنها گزینه ما برای مقابله با این وضع ، همان تفکر روبه جلو و آمادگی در بهترین حالت ممکن برای مواجه شدن با وقایع احتمالی آینده است . آینده از قبل طراحی نشده ، بلکه در حال ساختن است و انسان می تواند با اقدامات هوشمندانه خود در شکل دادن به آن ، ایفای نقش کند. در عصر حاضر راههای بسیاری برای ساختن آینده که قبلا تصور آنها نمی شد در اختیار انسان وجود دارد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات و اتباطات تغییرات چشمگیری در کیفیت زندگی ، تحول صنعتی ، تغییر وتبدیل ثروت، جابجایی قدرت در سطح ملتها و ... به وجود آورده است و باعث شده است رشد منحنی علم در چند سال اخیر متمایل به عمود باشد که نشان دهنده کوتاه شدن هرچه بیشتر چرخه زمانی تولید علم است .

مدیران و آینده نگری

با این اوصاف هنوز برخی از مدیران آنچنان در مسائل و مشکلات روزمره ذوب شده اند که طی یک دوره زمانی کوتاه و مشخص برای یک امر معین چندین برنامه و تصمیم مختلف و حتی معارض می گیرند که سبب هدر رفتن منابع فراوان مادی و انسانی می شود . و همگی نشان از عدم بهره گیری از علم روز و داشتن برنامه راهبردی است . این درحالی است که آثار تصمیمات و برنامه ریزی آنان بر بخشی از جامعه تسری پیدا می کند . پس می طلبد مدیران ضمن الزام به تجهیز علم آینده شناسی و آینده نگری ، هنر مدیریت در محیط بی ثبات و پویا و چگونگی برخورد با پدیده تغییر و بهره برداری از آن را بیاموزند.

« آلن لاکین» متخصص مدیریت زمان در این باره می گوید: برنامه ریزی ، آوردن آینده به زمان حال است تا بتوانید همین الان کاری برای آن انجام دهید. مدیران نباید انتظار آینده را بکشند بلکه باید در محیط کاری و تصمیمات خود به استقبال آن بروند و فکر برنامه ریزی را به آینده منتقل نکنند. نباید منتظر آمدن فرصتها باشند بلکه تغییر را به عنوان قلب تپنده آینده همانند سکه ای بنگرند که در یک روی آن فرصت و در یک طرف دیگر تهدید وجود دارد و توانایی شناسایی و بهره برداری از فرصتها و تبدیل تهدید به فرصت را کسب کنند .

مهمترین ابزار در اختیار مدیران امروزی آینده نگری است بطوری که با داشتن نگرش عمیق از تحولات شتابنده محیطی و کلان نگری که حاصل توجه ژرف به آینده است را به زمان حال منتقل کرده و مانع از ارائه عملکرد ضعیف می شوند . شاید نام فرمول «شش پی » ( six p) را شنیده باشید این فرمول می گوید : « proper prior planning prevents poor performance. » یعنی « برنامه ریزی قبلی مناسب ، مانع عملکرد ضعیف می شود. »

پیشرفت شهر ومدیران

شاید دیده یا شنیده باشید که یک استان و یا شهرستان در این سالها دارای پیشرفت چشمگیری بوده است که همه این پیشرفتها یک شبه یا یک هفته یاحتی یکساله نبوده است بلکه با برنامه ریزی و تصمیم گیری قبلی که توسط مدیران و مسولان آن استان و یا شهرستان انجام شده تحقق یافته و اما هدف از نگارش این مقاله نگاهی به برنامه ها ، اهداف و عملکرد مدیران و مسئولان استان لرستان و شهرستان هاست .

برای پی بردن به برنامه و موفقیت یا عدم موفقیت یک مدیر یا مسئول در آینده کافی است از او در مورد برنامه ها و اهداف او سوال کنید . که همشهری برای تکمیل نمودن این گزارش با بیشتر ادارات شهرستان الیگودرز ارتباط تلفنی برقرار نمود که حاصل این ارتباط چنین است : در تماس باچند اداره که با چنین پیامی مواجه شدیم مشترک گرامی برقرای ارتباط با تلفن مورد نظر مقدور نمی باشد لطفا مجدداً شماره گیری نفرمائید ! در تماس با بعضی از ادارات ، رئیس ادارات یا حضور نداشتند یا جلسه بودند یا معاونانشان برای تکمیل این گزارش کمکی به ما نکردند .

یا بعضی از آنها از ما خواستند که حضوری خدمتشان برویم که به نظر شما با وجود بیش از 100 اداره ،نهاد، سازمان و شرکت در الیگودرز برای تهیه این گزارش ما باید چقدر زمان و هزینه صرف کنیم . و اختراع تلفن بعنوان وسیله ای که می تواند از صرف زمان و هزینه بکاهد بیهوده بوده است! البته چند مسئول به ما در تهیه این گزارش کمک کردند و به دلیل طولانی نشدن این گزارش حداقل به یک طرح اشاره نمودند که جای دارد از آنها تشکر و قدر دانی نمائیم .

بر نامه ریزی مدیران برای آینده شهر

مهندس ارسلان زارع فارسانی شهردار الیگودرز در آینده با برنامه ریزی که انجام داده ایم شهرداری الیگودرز را از سنتی به الکترونیکی تبدیل می کنیم و با به روز شدن شهرداری علاوه بر حذف کاغذ بازی از سوء استفاده ها ، خطاهای انسانی، نظرات سلیقه ای و... جلوگیری می شود .

علیرضا حاجیعلی مدیرکمیته امداد شهرستان الیگودرز به یکی از طرح های این کمیته اشاره کرد و گفت : یکی از طرح های کمیته امداد توانمندسازی خانوار های تحت پوشش این اداره می باشد . که درسال 92 تعداد 350 خانوار به لطف خداوند به خود باوری رسیدند که امسال هم امید است این رقم را افزایش دهیم .

اسفندیار پولادوند رئیس بهزیستی شهرستان الیگودرز گفت: از50 واحد مسکونی مهر بهزیستی تعداد 10 واحد مسکونی را به مددجویان تحویل داده ایم که امید است امسال با برنامه ریزی که این اداره نموده است با رفع موانع و مشکلات ، دیگر واحدهای مسکونی را تکمیل و هر چه سریعتر به مددجویان تحویل دهیم.

این نمونه ای از برنامه ریزی کردن یک مسئول برای آینده است و بجز از این عزیزان تعدادی دیگری از مسولان برنامه و اهداف آینده خود برای پیشرفت شهرستان الیگودرز را تشریح نمودند که به دلیل طولانی شدن این گزارش امکان چاپ آنها وجود ندارد که از این عزیزان عذر خواهی می شود .

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 80


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

اندیشمندان آینده‌نگر

+ سخنراني پروفسور شهرياري و دكتر شهين دخت خوارزمي 

+ ظهور جامعه پساصنعتی دانیل بل

+ زیرفشارهای تمدن جدید له نمی‌شویم 

+ خردِ پیشرفت و توسعه رضا داوری اردکانی

+ آینده پژوهی و دغدغه هایش دکتر طاهری دمنه

+ تافلر:نگاه تازه به آينده 

+ سرمایه‌گذاری 80 میلیون دلاری بیل گیتس برای ساخت شهر هوشمند حمید نیک‌روش

+ آینده پژوهی و انواع آینده محسن گرامی طیبی

+ کتاب آینده پژوهی، پارادایمی نوین در برنامه ریزی، با تاکید بر برنامه ریزی شهری و منطقه ای علی زارع میرک آباد

+ اجتماع علمی قدرتمند مهمترین نیاز آینده پزوهی در ایران است احد رضایان قیه باشی

+ ایرانی‌ها و فقدان وجدان آینده‌نگر اجتماعی احد رضایان قیه‌باشی

+ ديدگاه‌های سه گانه درباره محركهای آينده نگاری. حسن کریمی فرد

+ استانداردهاي سواد اطلاعاتي. دكتر عشرت زماني

+ آینده نگری استر اتژی فناوری اطلاعات. دکتر امین گلستانی

+ خرد آینده نگری 

+ آینده نگری, برترین مزیت انسانی عباس سید کریمی

+ روش پس نگری در آینده پژوهی دکتر محسن طاهری دمنه

+ جان نقّاد و چشم باز مردم رضا داوری اردکانی

+ واقعیت مجازی و آینده آموزش دکتر محسن طاهری دمنه

+ اقتصاد به مثابه قلب تپنده مریم یوسفیان

+ قدرت تکنیک؛ آینده هم منم رضا داوری اردکانی

+ میل ذاتی تجدد به زمان آینده رضا داوری اردکانی

+ درگاه تخصصی آینده 

+ نسل جدید با بی وزنی مواجه است/ پیاده راه شهر رشت با نگاه آینده پژوهی ساخته شده است 

+ اساتيد ارتباطات:دكتر علي اسدي /بنيادگذاري سنجش افكار در رسانه ملي  

+ در عید نوروز، آینده را هدیه دهید  Vahid Think Tank

+ بسترهای فراگیر شدن طراحی صنعتی در ایران بر پایه الگوهای الوین تافلر 

+ روش‌های پیش‌بینی فناوری.  اندیشکده وحید

+ تاریخ تکرار نمی شود. الوین تافلر

+ آینده کسب و کار در سال 2030 - کتاب صوتی فارسی وحید وحیدی مطلق

+ سندروم یخچال فرنود حسني

+ هفت سازمان آینده پژوه ایرانی در سال 2016 

+ آينده‌پژوهي برآيند پيش‌بيني‌ناپذيري محيط است گفت‌وگو با دکتر سعید خزایی آینده‌پژوه و مدرس دانشگاه

+ آينده پژوهي: از قابليت فردي تا اجتماعي ياورزاده محمدرضا,رضايي كلج فاطمه

+ مبانی نظری و مورد کاوی های مختلف و متنوع  

+ اخذ مدرک حرفه ای آینده پژوهی به صورت حضوری و غیر حضوری از معتبرترین سازمان بین المللی  

+ آزمون های اندیشه ورزی در جهان حسین کاشفی امیری

+ دمینگ و ما صلاح الدین همایون

+ روش آﯾﻨﺪه ﭘﮋوه ﺷﺪن  ﺳﻌﯿﺪ رﻫﻨﻤﺎ

+ نقش هنر در آینده پژوهی الهام سهامی

+ الوین تافلر را بهتر بشناسیم دکتر شهیندخت خوارزمی

+ آیند هنگاری ملی جانشین برنامه های توسعه پنج ساله در علم، فناوری و نوآوری امیر ناظمی

+ پیشگفتار شوک آینده دکتر شهیندخت خوارزمی

+ آینده پژوهی کلید تحول درنقش های توسعه محور و راهبردی مدیریت منابع انسانی دکتر سید اکبر نیلی پور

+ نشست اندیشه 

+ آیا فناوری‌های همگرا آینده را تضمین می‌کنند؟ دکترمحسن رنانی

+ جامعه ای می‌تواند بحران‌هارا پشت سر بگذارد که دو وزیر آینده نگر «آموزش و پرورش» و «ارتباطات» آنرا اداره می‌کنند/ امروز «دانایی» است که قدرت می‌آفریند. جامعه شناسی هنر

+ گزارش برگزاری نشست «تاملی در ایده‌های آینده‌نگرانه تافلر» در گروه افواج 

+ دانایی به مثابه قدرت عاطفه شمس

+ فهم جامعه به کمک ژورنالیسم/ آثار تافلر نوعی جامعه‌شناسی مترویی‌ست 

+ خانیکی: نگاه تافلر نگرانی از آینده را کم کرد 

+ ‍ خلاصه سخنرانی جدید وحیدی مطلق درباره آینده قدرت ایران مدرس بین المللی فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی  وحیدی مطلق

+ «آینده نگری» مهارتی سودمند برای مدیران 

+ پیش‌بینی‌های درست و نادرست آلوین تافلر کدام‌ بودند؟ BBC

+ الوین تافلر،آینده‌پژوه و نویسنده سرشناس آمریکایی در سن ۸۸ «‌۸۷»سالگی در گذشت. BBC

+ آینده جهان ، آینده زنان « مجله زنان امروز » مریم یوسفیان

+ آن سوی سرمایه داری و سوسیالیسم الوین تاقلر

+ سیر تحول مطالعات و تحقیقات ارتباطات و توسعه درایران دکتر کاظم معتمد نژاد

+ آینده پژوهی در کتابداری حسین کریمی

+ آینده نگر الوین تافلر 

+ فهم انسان معاصر از آينده - ۳بخش سید علیرضا حجازی

+ خودروسازان ایران، ویرانگرترین تهدید خودروسازی ایران صلاح الدین همایون

+ همایش آینده پژوهی ۱۱ خرداد...ونک. ملاصدرا 

+ فرهنگ آينده‌نگري را تقويت کنيم مصطفي عابدي

+ آينده‌نگري چيست؟. 

+ شـکـوفـائـی و تـوسـعـۀِ سیـستـم هـایِ اجتـماعـی- فرهنـگـی  جمشيد قراجه داغى

+ ما آینده خودمانیم رضا داوری اردکانی

+ آينده ‌نگري رشد و توسعه دکتر مهندس محمد پولاددژ

+ نامه اى بيك دوست قديمى.  جمشيد قراجه داغى

+ اصـل چنـد بُعـدی بـودن سیـستـم هـای اجتمـاعــی- فرهنگـی (نظـام های اجتمـاعــی). جمشيد قراجه داغى

+ انتخاب چیست؟ مـؤلفــه های آن کدامنــد وسیستـم های هدفمنـد مانند جامعه، سازمان و انسان برچه اساسی انتخـاب میکننـد؟  جمشيد قراجه داغى

+ گفتگو با جمشيد قراجه داغي  جمشيد قراجه داغى

+ اصل مفاهیـم پـدیــداری (پیــدایشــی) در یک نظـام اجتمـاعــی  جمشيد قراجه داغى

+ ابعــادِ سیـستـم هـایِ اجتماعـی- فـرهنـگـی جمشيد قراجه داغى

+ بررسی تکامل آینده نگاری علم و تکنولوژی در گذر زمان حسن کریمی فرد

+ اهداف در آینده نگاری دکتر امیر ناظمی

+ تجدد و تشخص آنتونی گیدنز

+ انسان و روباتها حسین مولا

+ مروری بر «آینده تکنولوژی» در اثر دانیل بل 

+ چهارمین انقلاب صنعتی چیست؟  کلاوس شواب

+ در مطالعات آینده نگری رضا سیف پور

+ ویژه نامه نوروزی نشریه زنان امروز  

+ عصر اطلاعات  کاستلز

+ آینده پژوهی: از قابلیت فردي تا اجتماعی محمد رضا یا رٍزاد / فاطمه رضایی کلج

+ دانشگاه‌ها، آیین‌نامه‌ها و قوانین ما هنوز ظرفیت پذیرش چند فرهنگ را ندارد دکتر مقصود فراستخواه

+ یک پیام کوتاه و مهم:‎تغیر نقشه خاورمیانه  احمد تقوائی

+ جنگ و ضد جنگ  تافلر

+ به سوی تمدن جدید : سیاست در موج سوم تافلر

+ آموزش و پرورش و آینده یوسف صفایی زاده

+ زندگی دانیل بل Daniel Bell 

+ سناریونگاري یا برنامه ریزي بر پایه ي سناریوها - 2 عزیز علیزاده، وحید وحیدي مطلق، امیر ناظمي ویراستار: سونیا شفیعي

+ رفاه مثبت ، فقر و ارزشهای زندگی  پروفسور آنتونی گیدنز

+ مفهومی از ارتباط ( عصر تضاد و تناقض ) پروفسور چارلز بی . هندی

+ سناريونگاري يا برنامه ريزي بر پايه ي سناريوها عزيز عليزاده، وحيد وحيدي مطلق، امير ناظمي

+ جراحی روح ایرانی دکتر محمود سریع القلم

+ فلسفه و زندگي روزمره دکتر موسی اکرمی

+ مجموعه کامل فیلم های آموزشی وحیدی مطلق قابل مشاهده در وب سایت آپارات وحید وحیدی مطلق

+ کلاس توسعه یعنی کلاس نقاشی دکترمحسن رنانی

+ پیشینه و آیندۀ کرسی‌های آکادمیک فلسفۀ علم در ایران دکتر موسی اکرمی

+ اندیشه های راسل ایكاف راسل ایكافinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995