Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


محتوای فیلم آموزشی فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی برای فارسی زبان‌ها

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[31 Oct 2015]   [ ]

 

محتوای فیلم آموزشی فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی برای فارسی زبان‌ها

مدرس: وحید وحیدی مطلق، عضو منتخب هیئت اجرایی فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی

 

هفته‌ی اول: معرفی تاریخچه و تعاریف و ایده‌های پایه • موضوع اول: آینده‌پژوهی چیست؟ارائه‌ی تعاریف ابتدایی، انواع آینده‌ها و دیگر مفاهیم پایه‌ای و روش‌شناسی در حوزه‌ی آینده‌پژوهی. • موضوع دوم: تاریخچه‌ی مختصر حوزه‌ی آینده‌پژوهی؛بررسی موج‌های اصلی آینده‌پژوهی و بویژه ظهور رشته‌ی دانشگاهی و سیستماتیک آینده‌پژوهی مدرن در طی 50 الی 60 سال گذشته.

 

هفته‌ی دوم: زمان بزرگ؛ آینده‌پژوهی چگونه زمان حال را گسترش می‌دهد؟ • موضوع اول:  مفهوم حال 200 ساله و قرارگیری دوره و زمانه‌ی کنونی در بین دوران پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و دوران نوه‌ها و نتیجه‌ها.

 • موضوع دوم: دوگانگی ساختار و عاملیت و فلسفه‌ی تاریخ؛معرفی بیست نظریه‌پرداز در حوزه‌ی کلان الگوهای تاریخی جهان بویژه ظهور و سقوط تمدن‌ها، امپراتوری‌ها، دولت‌ها و انقلاب‌ها. • موضوع سوم: پروژه‌ی تاریخ بزرگ و ظهور آستانه‌ی بعدی پیچیدگی در مرحله‌ی نهم تاریخ بزرگ پیدایش کائنات، منظومه‌ی شمسی، زمین، حیات، انسان و پس از انسان.

 • موضوع چهارم: آینده در افق بسیار دور مانند پروژه‌ی ساعت ده هزار ساله در بنیاد لانگ ناو  

هفته‌ی سوم: فضای بزرگ؛ آینده های پیچیده‌ی جهانی ، چهره‌های برجسته‌ی آینده پژوهی و سازمان‌های حرفه‌ای. • موضوع اول: مفهوم لایه‌های فضایی از فرد و جامعه‌ی محلی تا قلمرو جهانی و سیاره‌ای؛بررسی تاثیرات تفکر بلند مدت بر فضای جغرافیای زیست سپهر اندیشه‌ و آگاهی انسان از لایه‌ی فردی، محلی، ملی تا محلی-جهانی و آینده‌های سیاره‌ای. • موضوع دوم: معرفی اساتید و چهره‌های برجسته‌ی جهانی در حوزه‌ی آینده‌پژوهی شامل نظریه‌پردازان کلیدی در طی 50 سال گذشته در مناطق مختلف سیاره‌ی زمین.

 • موضوع سوم: معرفی سازمان‌ها و انجمن های علمی و تخصصی جهانی؛آشنایی با سازمان‌ها و نهادهای علمی و حرفه‌ای کلیدی جهانی و تفاوت‌های بین آن‌ها بر حسب شرایط عضوگیری.

 هفته‌ی چهارم: آینده‌پژوهی علم است یا هنر ؛ معرفی پنج سنت کلیدی حوزه‌ی آینده‌پژوهی • موضوع اول: کلان‌روندهای ذهن جامعه‌ی بشری و چگونگی تغییر و تحول علم و دانش؛معرفی و بحث درباره‌ی مهم‌ترین تحولات در درون رشته‌های مختلف علوم طبیعی و انسانی در نیم قرن گذشته. • موضوع دوم: آشنایی با کلیات پنج سنت یا سبک اصلی آینده‌پژوهی؛معرفی و تطبیق ویژگی‌های مهم و مفروضات نظریه‌ی دانش در پنج سنت اصلی آینده‌پژوهی و چگونگی پاسخ‌گویی آنها به تکامل تفکر و دانش بشری در قالب کلان روندهای ذهن.

  

هفته‌ی پنجم: آینده‌پژوهی علم است یا هنر ؛ معرفی پنج سنت کلیدی حوزه‌ی آینده‌پژوهی • موضوع اول: دیدگاه اثبات‌گرایانه و پیش‌گویانه و علمی- تجربی به آینده‌ی منفرد؛ معرفی و بررسی پارادایم علمی اثبات‌گرایانه، به عنوان زیربنای دیدگاه علمی- تجربی و روندیابی آینده‌ی محتمل.   • موضوع دوم: دیدگاه انتقادی، هنجاری و پست‌مدرن؛معرفی پارادایم پسااثبات‌گرایانه و اولین دیدگاه پسااثبات‌گرایانه در قالب آینده‌پژوهی انتقادی و پست مدرن به منظور بازنگه‌ داشتن فضای مفهومی و معرفت‌شناختی آینده‌های ممکن مختلف.

 هفته‌ی ششم: آینده‌پژوهی علم است یا هنر ؛ معرفی پنج سنت کلیدی حوزه‌ی آینده‌پژوهی • موضوع اول: دیدگاه فرهنگی- تفسیری؛ حرکت به سمت آینده‌های بدیل از منابع تمدن غیر غربی؛معرفی و بحث درباره‌ی تفاوت‌های فرهنگی و تفسیری در آینده‌پژوهی به منظور توانمندسازی گروه‌های سنی نسل جدید، جوانان، اقلیت‌ها، گروه زنان و بازیگران غیر غربی برای چشم‌اندازسازی متفاوت و همکاری در پروژه‌های آینده‌پژوهی مطابق نیازها و خواسته‌های ویژه‌ی آنها. • موضوع دوم: دیدگاه توانمندساز، امید آفرین، مشارکتی و تحول‌ساز، آینده‌پژوهی و ارتباط آن با اقدام‌پژوهی و یادگیری حین عمل با هدف حضور همگانی و نیز ایجاد جنبش‌های اجتماعی و تحولات اساسی و گسترده.

 • موضوع سوم: دیدگاه انتگرال و فرارشته‌ای با شعار فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی یعنی تمرکز بر «افق بلند مدت، تصویر بزرگ سیاره‌ای و تغییر و تحولات ریشه‌ای و اساسی»؛معرفی مطرح‌ترین دیدگاه‌ها به آینده‌پژوهی انتگرال به عنوان گسترده‌ترین و عمیق‌ترین نگرش که در آن بحث، مناظره و رقابت و تجمیع بین نظریه ها چشم‌گیر است.

 

هفته‌ی هفتم: آینده‌های شهرنشینی خلاق، فراصنعتی،  هوشمند با تأکید بر توسعه‌ی پایدار                      

  آیا ایرانیان می‌توانند سرمشق و رهبر منطقه و جهان در توسعه‌ی پایدار شوند؟ • موضوع اول: آینده‌های شهرنشینی پایدار، دیدگاه علمی- تجربی و انتقادی و پست‌مدرن به پدیده‌ی شهرنشینی؛بررسی کلان روندهای جهانی شهرنشینی، سپس نگاه انتقادی به چالش‌های شهرنشینی سریع و افسار گسیخته مثلا ابر صنعتی شدن در چین. • موضوع دوم: آینده‌های خلاق و فراصنعتی، دیدگاه توانمندساز و مشارکتی به شهرنشینی؛معرفی ضد روندهای مقابل رشد شهرنشینی و ویژگی‌های مطلوب شهرنشینی فراصنعتی و خلاق شامل جوامع هوشمند، شبکه‌ای و طرح‌های معماری رادیکال. • موضوع سوم: آینده‌های بدیل انرژی، دیدگاه فرهنگی و انتگرال به شهرنشینی؛ بررسی سنت‌های حکیمانه‌ی تاریخی و امکان یکپارچه‌سازی آنها با نوآوری‌های هوشمند عصر مدرن به منظور  ایجاد پروژه‌های پایلوت شهرنشینی با منابع انرژی جایگزین، شامل مثال‌هایی مانند اکوسیتی‌ها و سیستم‌های تهویه‌ی هوای طبیعی.

 

هفته‌ی هشتم: آینده‌های حیرت‌انگیز کسب و کار و زندگی در کف دست شما • موضوع اول: خیزش و نفوذ گوشی‌های هوشمند همراه؛معرفی کلان روندهای علمی-تجربی در بازار جهانی گوشی‌های همراه، رشد تصاعدی کاربران و استفاده‌ی گسترده بویژه در کشورهای عرب و اسلامی. • موضوع دوم: چالش‌های زندگی در عصر دیجیتال از اعتیاد تا مردم‌سالاری، دیدگاه انتقادی و فرهنگی به رشد و نفوذ و کاربرد فناوری  اطلاعات و ارتباطات؛بحث درباره‌ی آسیب‌های روان‌شناختی و اجتماعی کاربرد گوشی همراه بویژه در خرده فرهنگ جهانی جوانان، آشنایی با ضد روندها و موضوعات نوپدید در کشورهای توسعه یافته. • موضوع سوم: فناوری اطلاعات و ارتباطات و نوسازی مدل کسب و کار و یادگیری و آموزش، نگاه عمیق‌تر به آینده‌های توانمندساز و امیدآفرین و انتگرال، کاربرد فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات برای مناطقی مانند افریقا و کارآفرین‌های بالقوه‌ی محروم از امکانات و بررسی کاربرد آموزشی و ثروت‌آفرین فناوری اطلاعات و ارتباطات برای جوانان به منظور ایجاد یک سبک زندگی خردمندانه و اخلاقی. هفته‌ی نهم: ترابشریت، پساانسان و آینده‌های فناوری‌های همگرا • موضوع اول: ترابشریت و ساخت آرمان شهرها بر اساس فناوری‌های پیشرفته‌ی همگرا از منظر سنت علمی-تجربی و سنت انتقادی؛معرفی و بحث درباره‌ی کلان روندهای معطوف به تغییر ماهیت گونه‌ی انسان و تقویت فوق‌العاده‌ی ویژگی‌های جسمی و ذهنی انسان از طریق فناوری‌های همگرای پیشرفته در چهارچوب نگرش کورنوکوپیا و توجه به دیدگاه‌های انتقادی در قالب ناکجاآباد مالتوسی. • موضوع دوم: انسانی سازی مجدد ترابشریت و عبور از اومانیسم، توجه به دوگانگی ذهن و ماده و دیدگاه‌های فرهنگی- تمدنی و اهمیت رویکردهای معنوی و غیر ماتریالیستی به کمال انسان و بلوغ آگاهی که وابستگی برجسته‌ای به اینترنت یا گوشی‌های هوشمند ندارد.

 • موضوع سوم: اهمیت کنترل پذیری هوش مصنوعی مشابه انرژی هسته‌ای، رقابت انسان با ماشین و تاسیس آژانس بین‌المللی هوش مصنوعی برای ضابطه‌مندی؛دیدگاه توانمندساز و انتگرال درباره‌ی تقویت فوق‌العاده‌ی جسمی و ذهنی گونه‌ی انسان ناتوان معاصر، بررسی تنش‌های نوظهور ناشی از کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات بویژه وابستگی شدید انسان به آن و طرح سئوال درباره‌ی شیوه‌های استفاده‌ی انتگرال و توانمندساز برای عموم مردم.

 

تلفن سفارش خرید فیلم آموزشی:

88541749،

09337762822 

آدرس وب سایت انگلیسی:


 

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 100


بنیاد آینده‌نگری ایرانشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۴ مارس ۲۰۱۸

اندیشمندان آینده‌نگر

+ زیرفشارهای تمدن جدید له نمی‌شویم 

+ خردِ پیشرفت و توسعه رضا داوری اردکانی

+ آینده پژوهی و دغدغه هایش دکتر طاهری دمنه

+ تافلر:نگاه تازه به آينده 

+ سرمایه‌گذاری 80 میلیون دلاری بیل گیتس برای ساخت شهر هوشمند حمید نیک‌روش

+ آینده پژوهی و انواع آینده محسن گرامی طیبی

+ کتاب آینده پژوهی، پارادایمی نوین در برنامه ریزی، با تاکید بر برنامه ریزی شهری و منطقه ای علی زارع میرک آباد

+ اجتماع علمی قدرتمند مهمترین نیاز آینده پزوهی در ایران است احد رضایان قیه باشی

+ ایرانی‌ها و فقدان وجدان آینده‌نگر اجتماعی احد رضایان قیه‌باشی

+ ديدگاه‌های سه گانه درباره محركهای آينده نگاری. حسن کریمی فرد

+ استانداردهاي سواد اطلاعاتي. دكتر عشرت زماني

+ آینده نگری استر اتژی فناوری اطلاعات. دکتر امین گلستانی

+ خرد آینده نگری 

+ آینده نگری, برترین مزیت انسانی عباس سید کریمی

+ روش پس نگری در آینده پژوهی دکتر محسن طاهری دمنه

+ جان نقّاد و چشم باز مردم رضا داوری اردکانی

+ واقعیت مجازی و آینده آموزش دکتر محسن طاهری دمنه

+ اقتصاد به مثابه قلب تپنده مریم یوسفیان

+ قدرت تکنیک؛ آینده هم منم رضا داوری اردکانی

+ میل ذاتی تجدد به زمان آینده رضا داوری اردکانی

+ درگاه تخصصی آینده 

+ نسل جدید با بی وزنی مواجه است/ پیاده راه شهر رشت با نگاه آینده پژوهی ساخته شده است 

+ اساتيد ارتباطات:دكتر علي اسدي /بنيادگذاري سنجش افكار در رسانه ملي  

+ در عید نوروز، آینده را هدیه دهید  Vahid Think Tank

+ بسترهای فراگیر شدن طراحی صنعتی در ایران بر پایه الگوهای الوین تافلر 

+ روش‌های پیش‌بینی فناوری.  اندیشکده وحید

+ تاریخ تکرار نمی شود. الوین تافلر

+ آینده کسب و کار در سال 2030 - کتاب صوتی فارسی وحید وحیدی مطلق

+ سندروم یخچال فرنود حسني

+ هفت سازمان آینده پژوه ایرانی در سال 2016 

+ آينده‌پژوهي برآيند پيش‌بيني‌ناپذيري محيط است گفت‌وگو با دکتر سعید خزایی آینده‌پژوه و مدرس دانشگاه

+ آينده پژوهي: از قابليت فردي تا اجتماعي ياورزاده محمدرضا,رضايي كلج فاطمه

+ مبانی نظری و مورد کاوی های مختلف و متنوع  

+ اخذ مدرک حرفه ای آینده پژوهی به صورت حضوری و غیر حضوری از معتبرترین سازمان بین المللی  

+ آزمون های اندیشه ورزی در جهان حسین کاشفی امیری

+ دمینگ و ما صلاح الدین همایون

+ روش آﯾﻨﺪه ﭘﮋوه ﺷﺪن  ﺳﻌﯿﺪ رﻫﻨﻤﺎ

+ نقش هنر در آینده پژوهی الهام سهامی

+ الوین تافلر را بهتر بشناسیم دکتر شهیندخت خوارزمی

+ آیند هنگاری ملی جانشین برنامه های توسعه پنج ساله در علم، فناوری و نوآوری امیر ناظمی

+ پیشگفتار شوک آینده دکتر شهیندخت خوارزمی

+ آینده پژوهی کلید تحول درنقش های توسعه محور و راهبردی مدیریت منابع انسانی دکتر سید اکبر نیلی پور

+ نشست اندیشه 

+ آیا فناوری‌های همگرا آینده را تضمین می‌کنند؟ دکترمحسن رنانی

+ جامعه ای می‌تواند بحران‌هارا پشت سر بگذارد که دو وزیر آینده نگر «آموزش و پرورش» و «ارتباطات» آنرا اداره می‌کنند/ امروز «دانایی» است که قدرت می‌آفریند. جامعه شناسی هنر

+ گزارش برگزاری نشست «تاملی در ایده‌های آینده‌نگرانه تافلر» در گروه افواج 

+ دانایی به مثابه قدرت عاطفه شمس

+ فهم جامعه به کمک ژورنالیسم/ آثار تافلر نوعی جامعه‌شناسی مترویی‌ست 

+ خانیکی: نگاه تافلر نگرانی از آینده را کم کرد 

+ ‍ خلاصه سخنرانی جدید وحیدی مطلق درباره آینده قدرت ایران مدرس بین المللی فدراسیون جهانی آینده‌پژوهی  وحیدی مطلق

+ «آینده نگری» مهارتی سودمند برای مدیران 

+ پیش‌بینی‌های درست و نادرست آلوین تافلر کدام‌ بودند؟ BBC

+ الوین تافلر،آینده‌پژوه و نویسنده سرشناس آمریکایی در سن ۸۸ «‌۸۷»سالگی در گذشت. BBC

+ آینده جهان ، آینده زنان « مجله زنان امروز » مریم یوسفیان

+ آن سوی سرمایه داری و سوسیالیسم الوین تاقلر

+ سیر تحول مطالعات و تحقیقات ارتباطات و توسعه درایران دکتر کاظم معتمد نژاد

+ آینده پژوهی در کتابداری حسین کریمی

+ آینده نگر الوین تافلر 

+ فهم انسان معاصر از آينده - ۳بخش سید علیرضا حجازی

+ خودروسازان ایران، ویرانگرترین تهدید خودروسازی ایران صلاح الدین همایون

+ همایش آینده پژوهی ۱۱ خرداد...ونک. ملاصدرا 

+ فرهنگ آينده‌نگري را تقويت کنيم مصطفي عابدي

+ آينده‌نگري چيست؟. 

+ شـکـوفـائـی و تـوسـعـۀِ سیـستـم هـایِ اجتـماعـی- فرهنـگـی  جمشيد قراجه داغى

+ ما آینده خودمانیم رضا داوری اردکانی

+ آينده ‌نگري رشد و توسعه دکتر مهندس محمد پولاددژ

+ نامه اى بيك دوست قديمى.  جمشيد قراجه داغى

+ اصـل چنـد بُعـدی بـودن سیـستـم هـای اجتمـاعــی- فرهنگـی (نظـام های اجتمـاعــی). جمشيد قراجه داغى

+ انتخاب چیست؟ مـؤلفــه های آن کدامنــد وسیستـم های هدفمنـد مانند جامعه، سازمان و انسان برچه اساسی انتخـاب میکننـد؟  جمشيد قراجه داغى

+ گفتگو با جمشيد قراجه داغي  جمشيد قراجه داغى

+ اصل مفاهیـم پـدیــداری (پیــدایشــی) در یک نظـام اجتمـاعــی  جمشيد قراجه داغى

+ ابعــادِ سیـستـم هـایِ اجتماعـی- فـرهنـگـی جمشيد قراجه داغى

+ بررسی تکامل آینده نگاری علم و تکنولوژی در گذر زمان حسن کریمی فرد

+ اهداف در آینده نگاری دکتر امیر ناظمی

+ تجدد و تشخص آنتونی گیدنز

+ انسان و روباتها حسین مولا

+ مروری بر «آینده تکنولوژی» در اثر دانیل بل 

+ چهارمین انقلاب صنعتی چیست؟  کلاوس شواب

+ در مطالعات آینده نگری رضا سیف پور

+ ویژه نامه نوروزی نشریه زنان امروز  

+ عصر اطلاعات  کاستلز

+ آینده پژوهی: از قابلیت فردي تا اجتماعی محمد رضا یا رٍزاد / فاطمه رضایی کلج

+ دانشگاه‌ها، آیین‌نامه‌ها و قوانین ما هنوز ظرفیت پذیرش چند فرهنگ را ندارد دکتر مقصود فراستخواه

+ یک پیام کوتاه و مهم:‎تغیر نقشه خاورمیانه  احمد تقوائی

+ جنگ و ضد جنگ  تافلر

+ به سوی تمدن جدید : سیاست در موج سوم تافلر

+ آموزش و پرورش و آینده یوسف صفایی زاده

+ زندگی دانیل بل Daniel Bell 

+ سناریونگاري یا برنامه ریزي بر پایه ي سناریوها - 2 عزیز علیزاده، وحید وحیدي مطلق، امیر ناظمي ویراستار: سونیا شفیعي

+ رفاه مثبت ، فقر و ارزشهای زندگی  پروفسور آنتونی گیدنز

+ مفهومی از ارتباط ( عصر تضاد و تناقض ) پروفسور چارلز بی . هندی

+ سناريونگاري يا برنامه ريزي بر پايه ي سناريوها عزيز عليزاده، وحيد وحيدي مطلق، امير ناظمي

+ جراحی روح ایرانی دکتر محمود سریع القلم

+ فلسفه و زندگي روزمره دکتر موسی اکرمی

+ مجموعه کامل فیلم های آموزشی وحیدی مطلق قابل مشاهده در وب سایت آپارات وحید وحیدی مطلق

+ کلاس توسعه یعنی کلاس نقاشی دکترمحسن رنانی

+ پیشینه و آیندۀ کرسی‌های آکادمیک فلسفۀ علم در ایران دکتر موسی اکرمی

+ اندیشه های راسل ایكاف راسل ایكاف

+ تأملی در مفهوم تصاویر آینده به مثابه ساخت هویت اجتماعی محسن طاهري دمنه

+ حکومت ما در مساله توسعه هنوز به جمع بندی نرسیده است دکترمحسن رنانیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995