Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


فناوری هایی که از شما یک ابرقهرمان می سازد

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[13 Apr 2014]   [ مترجم: صالح سپهری فر]

شاید یکی از هیجان انگیزترین ویژگی فیلم های علمی ـ تخیلی را باید در توانایی های شگفت انگیز قهرمانان آن دانست. ابرقهرمانانی که می توانند از دیوار راست بالا بروند، با سلاح لیزری خود به جنگ دشمن بروند، در برابر گلوله هایی که به سویشان شلیک می شود مقاومت کرده و خودروهای سنگین را از زمین بلند کنند.


 


با این که می دانیم این توانایی ها صرفا زاده ذهن و حاصل تکنیک و حقه جلوه های ویژه سینماست، باز هم شیفته این توانمندی های فوق بشری می شویم، اما شاید در آینده ای نه چندان دور، این توانایی ها به واقعیت بپیوندد، زیرا بسیاری از پژوهشگران به طراحی و ساخت فناوری هایی در دنیای واقعی پرداخته اند تا این تخیلات را به واقعیت تبدیل کنند. در حال حاضر اصلی ترین استفاده از این فناوری ها در تهیه تجهیزات نظامی است. درست مانند بسیاری از نوآوری ها و اختراعات دیگر نظیر رایانه و اینترنت که نخست از صنایع نظامی سر درآورده بودند، شاید در آینده ای نه چندان دور شاهد دسترسی عموم مردم به این وسایل باشیم تا رویای ابرقهرمان شدن برای هر انسان معمولی به واقعیت بپیوندد. جدا از این موضوع، تجهیزاتی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت تبعات بی شماری در سبک زندگی بشر خواهند داشت و بیم آن می رود که افراد شرور با دست پیدا کردن به آنها، مشکلات جدی تری برای شهروندان و نیروهای انتظامی به وجود آورند. به همین دلیل است که عمومی سازی این قبیل فناوری ها همیشه با اما و اگرهای فراوانی روبه رو بوده است.


 


سرباز آینده


 


اگر بتوان سربازان را در برابر اصابت گلوله محافظت کرد، شاید بتوان به مزیتی بزرگ در نبردهای نظامی دست یافت. گروهی از پژوهشگران نوعی زره ویژه طراحی کردند که زره مایع نام دارد. هر سرباز می تواند این زره را بپوشد و به این ترتیب در برابر گلوله آسیب ناپذیر شود. عملکرد این زره مایع هم در نوع خود بی نظیر است.


 


این زره در حالت معمول مایع است و تنها وقتی فشار زیادی به آن وارد می شود (مثلا وقتی گلوله ای به آن برخورد می کند) بسرعت به حالت جامد درمی آید و از بدن در برابر گلوله محافظت می کند. البته این سازوکار نیازمند میدان الکتریکی یا مغناطیسی است و تا وقتی باتری همراه این جلیقه خالی نشده می تواند همچنان ضدگلوله باقی بماند.


 


البته کارکردهای این زره مایع تنها به همین جا محدود نمی شود. مجموعه ای از حسگرهای موجود در آن ضربان قلب، دما و سطح آب بدن فرد را نیز ارزیابی می کند. همچنین سیستم گرمایشی و سرمایشی موجود در این زره می تواند دمای بدن فرد را در شرایط سخت آب و هوایی در شرایط نرمال حفظ کند. افزون بر این سیستم رایانه ای و آنتن های موجود در این زره می تواند اطلاعات لحظه ای در مورد موقعیت جنگی را به همه نیروها ارسال کند و ارتباط بین سلسله مراتب را تسهیل کند. این زره همه کاره به این ترتیب می تواند ابزاری کارآمد برای نجات جان سربازان و کنترل شرایط و موقعیت آنها باشد. به این ترتیب این پوشش ساده صحنه جنگ های آینده را هوشمندتر خواهد ساخت.


 


اسکلت پوشیدنی


 


بدن انسان توانایی های محدودی برای حمل بار یا طی مسافت های طولانی دارد. به همین دلیل است که شرکت های بسیاری در دنیا به فکر طراحی اسکلت های خارجی پوشیدنی برای افزایش توانایی های انسان در راه رفتن، دویدن و حمل بار هستند. بیشتر این اسکلت های خارجی دارای موتور هستند و می توانند قدرتی همانند ابرقهرمانان را در اختیار افراد معمولی قرار دهند.


 


با این حال مشکل اصلی این اسکلت های خارجی، حجم و وزن بسیار زیاد آنهاست، اما گروهی از دانشمندان تحقیقات نظامی، نوعی لباس زیر سبک وزن و ویژه طراحی کرده اند که می توان آن را زیر لباس نظامی پوشید. این لباس ویژه با انرژی الکتریکی صد واتی کار می کند و می تواند جلوی خستگی فرد را بگیرد و احتمال جراحت های مختلف را کاهش دهد.


 


وقتی سربازی این اسکلت ویژه را تن می کند، توانایی او برای انجام فعالیت هایی نظیر راه رفتن، دویدن، پریدن و سینه خیز رفتن به طور قابل توجهی افزایش می یابد.


 


سلاح لیزری


 


سلاح لیزری روی بازوی ابرقهرمانان فیلم های علمی ـ تخیلی هم به واقعیت پیوسته است. پاتریک پریب دانشمند آلمانی متخصص لیزر که علاقه خاصی به ابرقهرمان معروف یعنی مرد آهنی دارد نوعی دستگاه تابش لیزر ساخته است که روی بازو قرار می گیرد و می تواند دو نوع لیزر آبی و قرمز را از خود ساطع کند.


 


این وسیله آلومینیومی می تواند تابش لیزر ۱.۲ واتی لیزر آبی و نیز تابش ۴.۰ واتی لیزر قرمز را تولید کند. لیزر قرمز در تعیین دقیق هدف کاربرد دارد و لیزر آبی نیز می تواند انرژی را به نقطه ای دیگر منتقل کند؛ مثلا یک بادکنک حاوی آب را بترکاند. البته فکر نکنید چنین وسایلی تنها یک اسباب بازی هستند. سازنده این وسیله گفته در حال کار روی نمونه ای قوی تر از این وسیله است که حتی می تواند چشم افرادی را که لیزر به سوی آنها نشانه رفته کور کند.


 


فناوری مرد عنکبوتی


 


با این که تا به حال تنها در فیلم های علمی ـ تخیلی می دیدیم ابرقهرمانان از دیوار بالا می روند، اما با فناروی جدید ساخته شده از سوی گروهی از دانشجویان دانشگاه یوتا شاید من و شما هم بتوانیم از عهده این کار برآییم.


 این وسیله در اصل دو صفحه متصل به یک پمپ خلأ است که هوا را به درون خود می کشد و به این ترتیب افراد می توانند از دیوار بالا روند. همچنین دو صفحه دیگر نیز به این صفحات متصل است که فرد می تواند پای خود را روی آنها قرار دهد و به این ترتیب از دیوار بتونی راست بالا رود. این وسیله بخصوص برای آتش نشانان در شهرهای بزرگی مثل تهران با آسمانخراش و برج های بلند آن که در کوچه های تنگ و باریک ساخته شده، کاربرد بسیاری دارد. در بسیاری از این برج ها، در صورت بروز یک آتش سوزی وسیع، ماشین های نردبان دار فضای کافی برای عملیات ندارند، اما مردهای عنکبوتی سازمان آتش نشانی می توانند جور نردبان های فرسوده یا غیرقابل باز شدن را بکشند.


 


حس عنکبوتی


 


یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه ایلینویز نوعی لباس ویژه طراحی کرده که حس عنکبوتی (SpiderSense) نامیده می شود. در این لباس مجموعه ای از حسگرهای هوشمند قرار دارد که می تواند خطرات اطراف فرد را شناسایی کند و به او اطلاع دهد. شاید اصلی ترین کاربرد این لباس ویژه باز هم برای آتش نشان ها باشد. در بسیاری از عملیات اطفای حریق، فرد آتش نشان مجبور است وارد محیطی پر از دود و با دید بسیار کم شود. استفاده از این لباس ویژه می تواند فرد آتش نشان را برای شناسایی اجسام قرار گرفته در اطرافش یاری کند.


 


عینک راداری 


این عینک ویژه نه تنها می تواند برای افراد دارای ضعف بینایی سودمند باشد، بلکه برای افراد با دید معمولی هم مزایایی به همراه دارد. این عینک کارکردی شبیه رادارهای معمولی دارد و می تواند اجسام پیش روی فرد را به وی نشان دهد. ایده طراحی این عینک از تلفیق توانایی طبیعی خفاش ها و عینک گوگل گرفته شده است. افراد بسیاری در جامعه زندگی می کنند که می توانند آنچه در نزدیکی شان رخ می دهد را بخوبی ببینند، اما دیدن تصاویر دوردست برایشان مشکل بزرگی است. از این رو این عینک جدید که تصاویر محیط پیرامونی را به چند سانتی چشم می آورد دستیار آنها برای بازگشت دوباره به زندگی طبیعی خواهد بود.msn


مترجم: صالح سپهری فر


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹ مارس ۲۰۱۸

تکنولوژی

+ گشايش اولین فروشگاه بدون فروشنده و صف توسط آمازون 

+ فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۸ رشد می‌کنند مهدی مطلبی

+ صوفیا، ربات شهروند تمایل به تشکیل خانواده دارد! 

+ روبات عصیانگر در شهر بی‌قانون؛ آغاز عصر وحشت حمیدرضا تائبی

+ اسکلت‌ پوشیدنی شنوا برای معلولین مهدی صنعت‌جو

+ سازمان ملل، هوش مصنوعی را زیر نظر می‌گیرد مهدی صنعت‌جو

+ عطش ساختن فردا  سید کامران باقری

+ کارخانه های آینده | کسب و کاری با فناوری چاپ سه بعدی 

+ تكنولوژى‌آموزشى‌ يا‌تكنولوژى‌يادگيرى 

+ با این لباس هوشمند گرم می‌شوید 

+ خطر هک‌شدن خودروهای هوشمند جدی است 

+ آیا هوش مصنوعی بزرگترین تهدید برای تمدن بشری است؟ مهدی صنعت‌جو

+ انسان یا محصول، نسل‌های آینده کدامند؟ حمیدرضا تائبی

+ این روبات 500 برابر سریع‌تر از انسان کار می‌کند حمید نیک‌روش

+ جلوگیری از تصادفات منجر به مرگ خودران‌ها با تصمیم‌گیری به سبک انسان حمید نیک‌روش

+ کدام شغل‌ها تا ۱۰ سال آینده نابود می‌شوند؟ حمیدرضا تائبی

+ از این پس هوش مصنوعی مصدومیت‌های ورزشکاران را پیش‌بینی می‌کند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی خودسر!/ آیا ترس دانشمندان به واقعیت بدل می‌شود؟ 

+ آیا در نهایت ماشین ها میتوانند پیش داوری و تعصب داشته باشند؟ 

+ تجاری‌سازی فناوری رابط مغز و کامپیوتر 5 دستاورد مهم دارد 

+ این ربات خیلی راحت و سریع خودروی شما را پارک می کند! +تصاویر 

+ استفاده از ربات‌ها در صنعت بیمه 

+ پایان عصر نفت! بهزاد احمدی نیا

+ چاپ 3 بعدی استخوان مصنوعی 

+ تولید دست مصنوعی 15 دلاری 

+ انسان‌ها و هوش مصنوعی همزیستی مستقل را تجربه خواهند کرد حمیدرضا تائبی

+ روبات‌ها به یکدیگر مهارت‌های جدید را یاد می‌دهند حمید نیک‌روش

+ دختر یازده ساله در نشست سالانه سهامدارن مایکروسافت چه سوالی مطرح کرد؟ حمیدرضا تائبی

+ بیشتر از ۸۰ درصد مشاغل امروزی تا چند سال آینده از بین می‌روند! حمید نیک‌روش

+ انقلاب الکترونیک , یا چگونه قاره آسیا زباله دان جهان شد 

+ فناوری های تشخیص هویت. صالح سپهری‌فر

+ رانندگی در واقعیت افزوده فرانک فراهانی جم

+ با بمب الکترومغناطیسی آشنا شویم 

+ ساخت جوهر از آلودگی هوا! 

+ خانه‌ای که در باد می‌رقصد+تصاویر 

+ مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای به حوزه درمان و امنیت وارد می‌شود 

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ جهان در 150 سال آینده چگونه خواهد بود؟. 

+ آینده نگری در مدیران IT 

+ بازی پیامکی و محتوای آموزشی - سرگرمی برای آینده پژوهی وحید وحیدی مطلق

+ ماشین هایی هوشمند تر از انسان 

+ مجازی بودگی و قدرت «دولت موبایل» داود زارعیان

+ تکنولوژی های آینده چگونه خواهند بود؟ عرفان کسرایی

+ انقلاب صنعتی چهارم در راه است احمد علوی

+ بررسی رابطه ی بین سناریو های تکنولوژی با داستان های علمی- تخیلی با نگاهی به چرخه ی روبوت آسیموف و فضای سایبری گیبسون مریم اخوی

+ آیا حضور ربات‌ها را در زندگی‌مان خواهیم پذیرفت؟ جین ویکفیلد - بی‌بی‌سی

+ ﺗﻌﺎرض دو ﻧﮕﺮش در ﻓﻠﺴﻔﮥ ﺗﮑﻨﻮﻟﻮژی و ﭘﮋواک آن در ﻓﻀﺎی ﻓﮑﺮی اﯾﺮان رهبر محمودزاده

+ روبات های پرستار در راه اند...مزایا ، معایب و خطرات صالح سپهری فر

+ سیر تحولی علم و تکنولوژي بعد از جنگ جهانی دوم الکساندر کینگ

+ ضرورت ارزیابی اخلاقی تکنولوژی های نوین ارتباطی وحیده علی پور

+ فیسبوک چگونه با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را برای نابینایان قابل درک می کند؟  مریم موسوی

+ چيني ها آيفون توليد مي کنند نه استيو جابز جوزف ناي

+ بهبود الگوی زندگی در مساله انرژی و تکنولوژی جلال نبهانی‌زاده

+ برای زندگی درکنار ربات ها آماده اید؟ شهرام یزدان پناه

+ دوران رباتی میترا بهاری

+ دسترسی ۵۰ درصدی کشورهای در حال توسعه به اینترنت باندپهن 

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي در ﻛﺸﻮرﻫﺎي در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ فناوری اطلاعات در سازمان ها و ادارات شهاب وهابزاده

+ جنگ‌‌‌ بر ‌‌پایه ‌‌فناوری ‌‌اطلاعات‌ فریبا فرهادیان‌

+ تأملی دوباره در مفهوم اطلاعات و دانش: با تأکید بر حوزۀ علم اطلاعات و دانش شناسی مریم صابری

+ فهم سواد اطلاعاتي Barbara Humes

+ فناوری اطلاعات در حال ایجاد تحولی انقلابی در محصولات است روشنگری مدیریت اینترنت اشیاء

+ سبقت کتابهای الکترونیکی از کتابهای چاپی تا ۲۰۱۸ 

+ انقلاب اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ 

+ نقش فناوری اطلاعات در سازمان‌های امروزی 

+ نابرابری دیجیتالی 

+ آینده پژوهی و چالشهای صنعت نساجی  فاطمه رئيسي 1 ، احسان قرباني 2 ، محمد قانع، فاطمه معدني

+ فناوری نسل آینده مترجم: فرناز رجبی مهر

+ نسل جديد خانه‌هاي خورشيدي 

+ خانه‌هایی که از صاحبان‌شان باهوش‌ترند 

+ افزایش شدت حملات سایبری در دهه آینده 

+ هرآنچه که درباره اینترنت اشیا می‌دانیم  زومیت

+ سفری به دنیای آینده 

+ روبات به جای انسان مترجم : علیرضا سزاوار

+ نفی نگاه صرفا اقتصادی برای‌ طرح‌ریزی سیاست صنعتی کشور حمیدرضا رضایی

+ صنایع الکتریکی و الکترونیکی جزو الویت‌های اول صنعت کشور محمد امین آجورلو

+ مهمترین تحولات صنعت پالایش نفت آمریکا؛ از دیروز تا امروز پیام کهتری

+ جوانان را نباید برای کارمند شدن تربیت کنیم سورنا ستاری

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علمی (۱) 

+ آخرین هشدارهای وایبری  ندا داوودی

+ سایبورگ: آدم‌هایی که ماشین می‌شوند بی بی سی

+ محصولات تکنولوژی جدید در سال 2015 

+ زمان در اتاق های گپ  

+ بدافزاری که از هشت سال پیش فعال بوده است  

+ جایگاه باورنکردنی ایران در سرعت اینترنت! 

+ دیجیتالی شدن 

+ ۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر  

+ با 5 فناوری خانه‌های آینده هوشمند می‌شود میثم لطفی

+ ۱۰ فناوری شگفت‏انگیز در آستانه‏ پیدایش  ترجمه: سید علیرضا حجازی

+ اختراعاتی که غذاخوردن را متحول می‌کنند 

+ این پرنده های ​هوشمند، ​خودشان تصمیم می گیرند airspacemag

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ انهدام کامل اطلاعات علی حسینیان

+ جستجوی اطلاعات یا اطلاع یابی 

+ ۱۰ قابلیت جدید ویندوز ۱۰ 

+ باورهای تکنولوژیک استیو جابزچه بود؟  ویوان نیوز

+ ارتش روبات ها در مهدکودک  ترجمه؛ نسترن صائبی

+ گوشی‌های هوشمندی که جلو‌ گلوله‌ها را گرفتند! info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995