Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


فیسبوک چگونه با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را برای نابینایان قابل درک می کند؟

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[30 Oct 2015]   [ مریم موسوی]

 


ترور توماس، یک گردشگر حرفه ایست و همراه با سگ خود تنلی حدودا شش ماهی می شود که از مشهورترین نقاط دیدنی دنیا بازدید می کند و در حین سفر شگفت انگیزش هم عکس ها و ویدئوهایی بی نظیر از مناظر دیدنی این کشور را برای طرفداران خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد.


اما تنها یک نکته در رابطه با این فرد وجود دارد که قابل تامل است: او نابیناست.


خودش می گوید: زمانی که برای نخستین بار حرف از فیسبوک نقل محافل شد، برای من که نابینا بودم درک آن غیرممکن بود. با خود گفتم: چرا باید از این شبکه استفاده کنم. من که نمی توانم عکس ها را ببینم. اما حالا تنها چیزی که نمی دانم این است: بدون فیسبوک باید چه کار می کردم؟


بسیاری از شرکت های اینترنتی با سطوح و درجات مختلفی از موفقیت این امکان را برای نابینایان فراهم کرده اند تا با دیگر سرویس ها تعامل داشته باشند که البته این کار نیز عموما با تبدیل نمودن متن به کلام برای این افراد صورت می پذیرد که از آنها تحت عنوان اسکرین ریدرها یا خوانندگان صفحه یاد می شود.


چهار سال پیش، فیسبوک طرحی به نام Accessibility یا دسترسی را راه اندازی کرد که سرپرستی آن را جف ویلند بر عهده داشت. در این مدت، تیم تحت سرپرستی او روی روش هایی برای بهبود سودمندی فیسبوک برای افراد نابینا، ناشنوا و آنهایی کار کرد که از دیگر ناتوانی هایی جسمی رنج می برند.


زمانی که حرف از کار کردن افراد نابینا با فیسبوک به میان می آید، اصلی ترین مساله ترجمه منوها و ساختار دکمه ای این شبکه اجتماعی برای چنین افرادی خواهد بود.


ویلند می گوید: تصمیم ما این است که در تمامی کارهای خود، دسترسی این افراد را مد نظر قرار دهیم. ما همکاری نزدیکی نیز با تیم زیرساخت خود داشتیم تا مطمئن شویم که [اجزا و قسمت های اصلی شامل منوها، دکمه ها و لینک ها] با در نظر داشتن دسترسی افراد نابینا طراحی شده اند.


فیسبوک تحت تسلط محتوی بصری


Lexus-Facebook-Page-600x485


زمانی که فیسبوک نخستین بار در سال 2004 میلادی معرفی شد، بیشتر به اشترک گذاری اطلاعات متنی اختصاص داشت. طی این سال ها اما شبکه یاد شده به بزرگ ترین مجموعه عکس دنیا بدل شد و بخش اعظمی از فیدهای خبری 1.5 میلیارد جمعیت کاربری این سایت حالا مملو از انواع عکس و ویدئو است. تا همین اواخر اما افراد نابینا و حتی با مهارت ترین آنها هیچ استفاده ای از این شبکه اجتماعی نمی بردند.


حالا فیسبوک شروع کرده به استفاده از هوش مصنوعی تا از این طریق تجربه کاربران نابینای خود را بهبود ببخشد و برای این منظور الگوریتم هایی را طراحی کرده است که به صورت خودکار برخی عکس ها و ویدئوها را به کلمات شفاهی تفسیر می کنند و در نتیجه امکان درک محتویی را برای کاربران نابینا فراهم می کند که تا پیش از آن غیر ممکن بود.


برای نمونه، با وجود آنکه یک فرد معمولی هیچگونه مشکلی برای درک اثر فوق العاده غروب آفتاب در خلیج سانفرانسیسکو ندارد یک فرد نابینا بدون در اختیار داشتن اطلاعات و محتوی اضافه هیچ درک درستی از آن تصویر پیدا نمی کند.


اما به لطف تکنولوژی هوش مصنوعی فیسبوک، این افراد حالا می توانند بگویند که به عنوان مثال تصویر در برگیرنده طبیعت، فضای باز، ابر، چمن، افق، گیاه یا یک درخت است.


3052194-inline-s-3-facebook-for-the-blind


نمونه دیگر تصویر زوجی است که همراه با کودک خود بیرون از رستورانی در کالیفرنیا ایستاده اند و درست در پشت آنها نیز یک آسیاب بادی مشهور قرار دارد. سیستم هوش مصنوعی فیسبوک چنین محتوایی را برای این عکس پیشنهاد می دهد: این عکس ممکن است شامل سه انسان باشد که لبخندی بر لب دارند و در یک فضای باز ایستاده اند.


این تعبیرها قطعا کل داستان را برای ما تعریف نمی کنند اما بدون کمک یا مداخله انسانی دیگر برخی از نقاط خالی ذهن افراد نابینا را پر می کنند و از نظر توماس یا مت کینگ، نخستین مهندس نابینای فیسسبوک و یکی از اعضای تیم Accessibility این قابلیت می تواند دنیایی تفاوت ایجاد کند.


توماس که ویدئوی اخیرش در فیسبوک به ماجراجویی های اخیرش در مسیر آپالاچی مربوط می شود، در این رابطه می گوید: برای مدت های طولانی، اگر مطلبی در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می شد، فیسبوک کاری برای من و امثال من انجام نمی داد تا از آن محتوی سر در بیاوریم.


او ادامه می دهد: حالا اما اگر کسی مطلب یا محتویی را در این سایت به اشتراک بگذارد تنها کاری که باید انجام دهم این است که روی آن کلیک کنم تا تصویر را برای من شرح دهد. این امکان بسیار نیروبخش است و دیگر نیازی نیست که از دیگران بخواهم آنچه برایم ارسال شده را توضیح دهند.


کینگ قطعا به عنوان یکی از کارکنان فیسبوک روی چنین امکانی تعصب دارد و آن را در نوع خود بهترین می داند اما به عنوان یک کاربر نابینای این شبکه اجتماعی و همچنین از اعضای کنسرسیوم جهانی وب دوست دارد که این تجربه بهبود پیدا کند و باید بگوییم که به خاطر کاربرد هوش مصنوعی در طرح accessibility بارها و بارها مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته است.


کینگ می گوید: هوش مصنوعی لذت تماشای تصاویر را برای افراد نابینا از صفر به دست کم نصف میزان کلی افزایش داد و به تعبیر خودش برای تعامل او از طریق روش هایی که تا پیش از این با آنها کاری نداشت کفایت می کند.


دریچه ای برای نابینایان


3052194-inline-i-1-facebook-for-the-blind


اگر تا به حال حرف های مارک زاکربرگ در مورد ماموریت این شرکت (یعنی متصل کردن کل دنیا به هم) را شنیده اید، باید بگوییم که به کار گیری هوش مصنوعی برای ارائه سرویس این شبکه به نابینایان و دیگر افراد معلول و کم توان قطعا یکی از گام های مهم برای عملیاتی کردن این ایده است.


گینگ می گوید، اگر دسترسی را برای 20 درصد از جمعیت کره زمین فراهم نکنید، این ایده یعنی متصل کردن کل دنیا به هم عملیاتی نمی شود. این بیست درصد بیش از یک میلیارد نفر از کل مردم دنیا را تشکیل می دهند و این مساله دقیقا مخالف ماموریت و استراتژی کلی ماست. اینکه این دسته از کاربران را به کلی نادیده بگیریم اشتباهی بسیار بزرگ است.


کینگ بعد از دو دهه کار کردن در IBM در ماه ژوئن به فیسیبوک پیوست و اخیرا در سمت مدیر ارشد فنی پروژه IT Accessibility مشغول به کار است و بهتر از هر فرد دیگری می داند که ناتوانی تا چه اندازه می تواند باعث انزوای افراد و گوشه گیری آنها در جامعه شود.


تردیدی نیست که فیسبوک و دیگر شرکت های اینترنتی نیز از بهبود سرویس هایشان برای نابینایان منتفع خواهند شد چراکه در این صورت بر تعداد کاربران آنها اضافه می گردد و این مساله درآمدهای کلی شان را نیز به میزان چشم گیری بالا می برد. از همین رو ویلند تایید می کند که اهداف کلی تیم تحت سرپرستی اش صرفا بشردوستانه نیست و مسائل مالی را هم شامل می شود. هرچند که این مساله از دیدگاه کینگ اهمیتی ندارد.


او می گوید: تصور نمی کنم کسی بگوید که نخستین عامل محرک ما کسب و کار یا نوع دوستی بوده است. چراکه اصلی ترین هدف ما هوشمند سازی هرچه بیشتر و متصل کردن بخش های مختلف دنیا به یکدیگر است و عملیاتی سازی این ماموریت بدون ایجاد دسترسی برای نابینایان و افراد کم توان میسر نخواهد شد. یا اگر بخواهم به شکل دیگری بگویم، نمی توان بدون فراهم کردن دسترسی همه افراد این امر را محقق کرد.


خروج از انزوا


3052194-inline-i-2-how-facebook-is-using-ai-to-help-bring-photos-to-life-for-the-blind


به گفته جاشوآ میل، مدیر مرکز توسعه و تحقیق توضیحات ویدئویی، ایجاد دسترسی برای این گروه از کاربران با موانعی همراه است. او می گوید برخی امکانات و قابلیت های کوچک هستند که یا نمی توان از آنها استفاده کرد یا اینکه کاربردشان بیش از اندازه دشوار است، همان جیزهایی که رفتاری غیر منتظره و پیش بینی نشده دارند و اگر بخواهیم ساده بگوییم نمی توان آنها را به افراد نابینا انتقال داد. این مساله به مراتب از به کار گیری هوش مصنوعی و برچسب گذاری عکس ها و ویدئوها دشوارتر است.


ویلند که از او درباره نگرانی های میل راجع به ثبات قابلیت های دسترسی به فیسبوک سوال شد پاسخ داد که این شرکت مرتبا در تلاش است تا تجربه کاربران نابینای خود را بهبود ببخشد و در همین راستا طیف گسترده ای از امکانات را در اختیار آنها قرار داده که از آن جمله می توان به تیترهای معنایی و شورتکات های صفحه کلید برای کاربران اپل و ویندوز اشاره نمود.


ویلند می گوید: ما می دانیم که تعامل و تجربه کاربری کاربرانمان به اندازه ای که باید ساده نیست و هنوز هم با مشکلاتی روبروست و به همین منظور یک نقشه راه را ترسیم کرده ایم تا سطح یکسانی از لذت کاربری را برای تمامی افرادی که دوست دارند از محصولاتمان بهره مند شوند ایجاد نماییم.


میل که در یک حادثه دردناک در زمان کودکی اش نابینا شد، بر این باور است که قدرت واقعی فیسبوک در قابلیت های اجتماعی و جامعه گسترده اش نهفته است و استدلالش این است که زیبایی تصویر کودکی که لبخند می زند هنوز هم که هنوز است با استفاده از تکنولوژی قابل انتقال نیست.


او باور دارد که فیسبوک با بهبود شیوه های افزودن توضیحات به تصاویر توسط کاربران، یا درخواست توضیحات و حتی راه اندازی گفتگو در مورد توضیحات تصاویر می تواند تجربه بهتری را برای کاربران نابینای خود به ارمغان بیاورد.


میل می گوید: آنچه ما در موردش صحبت می کنیم این است که از چنین شبکه اجتماعی برای ایجاد توضیحات مربوط به تصاویر و محتوی بصری بیشترین بهره را ببریم. قطعا هیچکسی دوست ندارد که یک سیستم خودکار توضیحاتی را برای این آثار هنری اجتماعی دریافت کند. در واقع هدف این است که مردم، مشتریان اجتماعی و دوستان مالک این رسانه، نظرات و توضیحاتشان را ارائه نمایند.


کینگ می گوید فیسبوک از اینکه کاربران بیشتری برای محتوی بصری خود یا دوستانشان توضیحات ارائه کنند استقبال می کند.


او ضمن اینکه هشدار می دهد نباید صرفا به یک راهکار برای این منظور متکی بود، می گوید: ما راهکارهای دیگری که این نوع خدمات را امکان پذیر می کند مورد بررسی قرار داده ایم.


او ادامه می دهد: چنین رویکردهایی با وجود آنکه سودمند هستند، اما محدودیت هایی هم در مورد نحوه کاربردشان وجود دارد و مشخص نیست که چطور می توانند دسترسی افراد نابینا برای کاربران شبکه بزرگی با مقیاس فیسبوک را فراهم نمایند.


3052194-inline-i-1-how-facebook-is-using-ai-to-help-bring-photos-to-life-for-the-blind


کینگ اضافه می کند، تکنولوژی هوش مصنوعی که می تواند به صورت خودکار توضیحاتی را به عکس و محتوی بصری اضافه نماید با آنکه در این مرحله کامل نیست به نقطه ای رسیده است که می تواند مکملی برای ابزارهای اجتماعی باشد و می توان آن را یکی از کلیدهای امیدوار کننده برای آینده ای خواند که در آن تمام محتواها کاملا برای افراد ناتوان قابل دسترس هستند.


توماس در ویدئوی اخیر خود اینطور می گوید که توانایی اشتراک گذاری فیلم و عکس و اظهار نظر در مورد آنها آن هم بدون درخواست کمک از دیگران تجربه ای به شدت لذت بخش  برایش بوده است.


او می گوید اگر فیسبوکی نبود و من هم طرفداران و دنبال کننده هایی نداشتم که محتواهایم را تماشا کنند شاید هیچگاه خود را در این سفرها به چالش نمی کشیدم.


 


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 100


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹ آوریل ۲۰۱۸

تکنولوژی

+ تکنولوژی و آینده جامعه 

+ گشايش اولین فروشگاه بدون فروشنده و صف توسط آمازون 

+ فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۸ رشد می‌کنند مهدی مطلبی

+ صوفیا، ربات شهروند تمایل به تشکیل خانواده دارد! 

+ روبات عصیانگر در شهر بی‌قانون؛ آغاز عصر وحشت حمیدرضا تائبی

+ اسکلت‌ پوشیدنی شنوا برای معلولین مهدی صنعت‌جو

+ سازمان ملل، هوش مصنوعی را زیر نظر می‌گیرد مهدی صنعت‌جو

+ عطش ساختن فردا  سید کامران باقری

+ کارخانه های آینده | کسب و کاری با فناوری چاپ سه بعدی 

+ تكنولوژى‌آموزشى‌ يا‌تكنولوژى‌يادگيرى 

+ با این لباس هوشمند گرم می‌شوید 

+ خطر هک‌شدن خودروهای هوشمند جدی است 

+ آیا هوش مصنوعی بزرگترین تهدید برای تمدن بشری است؟ مهدی صنعت‌جو

+ انسان یا محصول، نسل‌های آینده کدامند؟ حمیدرضا تائبی

+ این روبات 500 برابر سریع‌تر از انسان کار می‌کند حمید نیک‌روش

+ جلوگیری از تصادفات منجر به مرگ خودران‌ها با تصمیم‌گیری به سبک انسان حمید نیک‌روش

+ کدام شغل‌ها تا ۱۰ سال آینده نابود می‌شوند؟ حمیدرضا تائبی

+ از این پس هوش مصنوعی مصدومیت‌های ورزشکاران را پیش‌بینی می‌کند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی خودسر!/ آیا ترس دانشمندان به واقعیت بدل می‌شود؟ 

+ آیا در نهایت ماشین ها میتوانند پیش داوری و تعصب داشته باشند؟ 

+ تجاری‌سازی فناوری رابط مغز و کامپیوتر 5 دستاورد مهم دارد 

+ این ربات خیلی راحت و سریع خودروی شما را پارک می کند! +تصاویر 

+ استفاده از ربات‌ها در صنعت بیمه 

+ پایان عصر نفت! بهزاد احمدی نیا

+ چاپ 3 بعدی استخوان مصنوعی 

+ تولید دست مصنوعی 15 دلاری 

+ انسان‌ها و هوش مصنوعی همزیستی مستقل را تجربه خواهند کرد حمیدرضا تائبی

+ روبات‌ها به یکدیگر مهارت‌های جدید را یاد می‌دهند حمید نیک‌روش

+ دختر یازده ساله در نشست سالانه سهامدارن مایکروسافت چه سوالی مطرح کرد؟ حمیدرضا تائبی

+ بیشتر از ۸۰ درصد مشاغل امروزی تا چند سال آینده از بین می‌روند! حمید نیک‌روش

+ انقلاب الکترونیک , یا چگونه قاره آسیا زباله دان جهان شد 

+ فناوری های تشخیص هویت. صالح سپهری‌فر

+ رانندگی در واقعیت افزوده فرانک فراهانی جم

+ با بمب الکترومغناطیسی آشنا شویم 

+ ساخت جوهر از آلودگی هوا! 

+ خانه‌ای که در باد می‌رقصد+تصاویر 

+ مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای به حوزه درمان و امنیت وارد می‌شود 

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ جهان در 150 سال آینده چگونه خواهد بود؟. 

+ آینده نگری در مدیران IT 

+ بازی پیامکی و محتوای آموزشی - سرگرمی برای آینده پژوهی وحید وحیدی مطلق

+ ماشین هایی هوشمند تر از انسان 

+ مجازی بودگی و قدرت «دولت موبایل» داود زارعیان

+ تکنولوژی های آینده چگونه خواهند بود؟ عرفان کسرایی

+ انقلاب صنعتی چهارم در راه است احمد علوی

+ بررسی رابطه ی بین سناریو های تکنولوژی با داستان های علمی- تخیلی با نگاهی به چرخه ی روبوت آسیموف و فضای سایبری گیبسون مریم اخوی

+ آیا حضور ربات‌ها را در زندگی‌مان خواهیم پذیرفت؟ جین ویکفیلد - بی‌بی‌سی

+ ﺗﻌﺎرض دو ﻧﮕﺮش در ﻓﻠﺴﻔﮥ ﺗﮑﻨﻮﻟﻮژی و ﭘﮋواک آن در ﻓﻀﺎی ﻓﮑﺮی اﯾﺮان رهبر محمودزاده

+ روبات های پرستار در راه اند...مزایا ، معایب و خطرات صالح سپهری فر

+ سیر تحولی علم و تکنولوژي بعد از جنگ جهانی دوم الکساندر کینگ

+ ضرورت ارزیابی اخلاقی تکنولوژی های نوین ارتباطی وحیده علی پور

+ فیسبوک چگونه با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را برای نابینایان قابل درک می کند؟  مریم موسوی

+ چيني ها آيفون توليد مي کنند نه استيو جابز جوزف ناي

+ بهبود الگوی زندگی در مساله انرژی و تکنولوژی جلال نبهانی‌زاده

+ برای زندگی درکنار ربات ها آماده اید؟ شهرام یزدان پناه

+ دوران رباتی میترا بهاری

+ دسترسی ۵۰ درصدی کشورهای در حال توسعه به اینترنت باندپهن 

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي در ﻛﺸﻮرﻫﺎي در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ فناوری اطلاعات در سازمان ها و ادارات شهاب وهابزاده

+ جنگ‌‌‌ بر ‌‌پایه ‌‌فناوری ‌‌اطلاعات‌ فریبا فرهادیان‌

+ تأملی دوباره در مفهوم اطلاعات و دانش: با تأکید بر حوزۀ علم اطلاعات و دانش شناسی مریم صابری

+ فهم سواد اطلاعاتي Barbara Humes

+ فناوری اطلاعات در حال ایجاد تحولی انقلابی در محصولات است روشنگری مدیریت اینترنت اشیاء

+ سبقت کتابهای الکترونیکی از کتابهای چاپی تا ۲۰۱۸ 

+ انقلاب اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ 

+ نقش فناوری اطلاعات در سازمان‌های امروزی 

+ نابرابری دیجیتالی 

+ آینده پژوهی و چالشهای صنعت نساجی  فاطمه رئيسي 1 ، احسان قرباني 2 ، محمد قانع، فاطمه معدني

+ فناوری نسل آینده مترجم: فرناز رجبی مهر

+ نسل جديد خانه‌هاي خورشيدي 

+ خانه‌هایی که از صاحبان‌شان باهوش‌ترند 

+ افزایش شدت حملات سایبری در دهه آینده 

+ هرآنچه که درباره اینترنت اشیا می‌دانیم  زومیت

+ سفری به دنیای آینده 

+ روبات به جای انسان مترجم : علیرضا سزاوار

+ نفی نگاه صرفا اقتصادی برای‌ طرح‌ریزی سیاست صنعتی کشور حمیدرضا رضایی

+ صنایع الکتریکی و الکترونیکی جزو الویت‌های اول صنعت کشور محمد امین آجورلو

+ مهمترین تحولات صنعت پالایش نفت آمریکا؛ از دیروز تا امروز پیام کهتری

+ جوانان را نباید برای کارمند شدن تربیت کنیم سورنا ستاری

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علمی (۱) 

+ آخرین هشدارهای وایبری  ندا داوودی

+ سایبورگ: آدم‌هایی که ماشین می‌شوند بی بی سی

+ محصولات تکنولوژی جدید در سال 2015 

+ زمان در اتاق های گپ  

+ بدافزاری که از هشت سال پیش فعال بوده است  

+ جایگاه باورنکردنی ایران در سرعت اینترنت! 

+ دیجیتالی شدن 

+ ۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر  

+ با 5 فناوری خانه‌های آینده هوشمند می‌شود میثم لطفی

+ ۱۰ فناوری شگفت‏انگیز در آستانه‏ پیدایش  ترجمه: سید علیرضا حجازی

+ اختراعاتی که غذاخوردن را متحول می‌کنند 

+ این پرنده های ​هوشمند، ​خودشان تصمیم می گیرند airspacemag

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ انهدام کامل اطلاعات علی حسینیان

+ جستجوی اطلاعات یا اطلاع یابی 

+ ۱۰ قابلیت جدید ویندوز ۱۰ 

+ باورهای تکنولوژیک استیو جابزچه بود؟  ویوان نیوز

+ ارتش روبات ها در مهدکودک  ترجمه؛ نسترن صائبیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995