Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


کدام شغل‌ها تا ۱۰ سال آینده نابود می‌شوند؟

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[11 Jul 2017]   [ حمیدرضا تائبی]مشاغلی که به تاریخ خواهند پیوست

 

هر وقت درباره از میان رفتن مشاغل مختلف صحبتی به میان می‌آید، ناخواسته ذهن ما به‌سمت هوش مصنوعی متمایل می‌شود و از این فناوری به‌عنوان تهدیدی برای مشاغل مختلف یاد می‌کنیم. هرچند این حرف درست است، اما نباید از این موضوع غافل شویم که هوش مصنوعی نیز خود جزیی از فناوری است. در نتیجه درست‌تر آن است که بگوییم با پیشرفت‌هایی که در دنیای فناوری شکل می‌گیرد، تعدادی از مشاغل سنتی به‌مرور زمان به تاریخ خواهند پیوست.


این مطلب یکی از مجموعه مقالات پرونده ویژه «آینده مشاغل در دنیای فناوری» است. 


 اما سؤال اصلی این است که چه مشاغلی در ده سال آینده در خطر نابودی قرار دارند؟ برای پاسخ‌گویی به این سؤال هیچ مرجعی بهتر از مجمع جهانی اقتصاد وجود ندارد. مجمعی که هر ساله بزرگان عرصه‌های مختلف را گردهم می‌آورد. در این مجمع افراد دیدگاه‌‌های خود را تشریح و برای حل مشکلات راهکارهای خود را ارائه می‌کنند. ما در این مقاله فهرستی از دوازده شغلی که بیم آن می‌رود تا ده سال آینده از میان بروند یا دستخوش تغییراتی شوند را به شما معرفی می‌کنیم. مجمع جهانی اقتصاد سال گذشته در داووس اعلام کرد که ما باید در انتظار انقلاب صنعتی چهارم باشیم. انقلا‌ب‌هایی که در ده سال آینده میلیون‌ها شغل را از میان خواهند برد. بانک امریکایی مریل لینچ در همین ارتباط پیش‌بینی کرده است که 47 درصد از مشاغل ایالات متحده به‌واسطه پیشرفت فناوری از میان خواهد رفت. اما سؤال اصلی این است که چه مشاغلی در آینده به‌واسطه پیشرفت فناوری با تکان‌های شدیدی روبه‌رو خواهند شد؟!


کشاورزان 
آمارها نشان می‌دهند که مکانیزه شدن بسیاری از امور باعث افزایش بهره‌وری صنعت کشاورزی شده است. اما در مقابل در کشوری همچون ایالات متحده میزان استخدام مستقیم افراد در حوزه کشاورزی را 2 درصد کم کرده است. در کشوری همچون هند 50 درصد از جمعیت این کشور به کشاورزی اشتغال دارند. با افزایش قیمت زمین، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی و راهکارهایی که فناوری در ارتباط با هزینه ـ فایده نیروی کار ارائه کرده است، دورانی که کشاورزان به‌صورت انفرادی به کشاورزی مشغول بودند روز‌های واپسین خود را پشت سر می‌گذارد.روند به‌کارگیری روبات‌ها به‌جای نیروی کار انسانی تنها محدود به کشورهایی همچون ژاپن یا آلمان نمی‌شود. این رویکرد به‌سرعت به یک روند غالب جهانی تبدیل شده استملاکان ثروتمند و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری به‌مرور زمان بر این حوزه از صنعت اشراف پیدا خواهند کرد. همین موضوع باعث می‌شود تا شاهد کاهش استخدام نیروی کار در این زمینه باشیم. تقریباً یک هفته پیش بود (در زمان نگارش این مقاله) که در نمایشگاه آلمان روباتی به نمایش گذاشته شد که قادر بود فرآیند تغذیه دام‌ها (گاوها) را مدیریت کند. به‌هر ترتیب، فناوری تحولات زیادی در این حوزه به وجود خواهد آورد. 


کارگران کارخانه 
آمارها نشان می‌دهند در کشور ژاپن در ازای هر 10000 کارگری که در بخش خودرو به فعالیت اشتغال دارند، بیش از 1500 روبات نیز به‌کار گرفته شده‌اند. سریع‌تر، دقیق‌تر و مقرون به صرفه بودن باعث شده‌ است تا شرکت‌های فعال در صنعت خودرو به‌دنبال آن باشند تا روبات‌ها را جایگزین نیروی کار کنند. این روند به‌کارگیری روبات‌ها به‌جای نیروی کار انسانی تنها محدود به کشورهایی همچون ژاپن یا آلمان نمی‌شود. این رویکرد به‌سرعت به یک روند غالب جهانی تبدیل شده است. بسیاری از صنایع خودروسازی در کشورهای مختلف به‌دنبال آن هستند تا روبات‌ها را جایگزین نیروی کار انسانی کنند. همین موضوع باعث شده تا در آینده وضعیت کارگرانی که در کارخانجات خودروسازی کار می‌کنند، دستخوش چالش‌های جدی شود. گزارشگران خبری
خبرگزاری آسوشیتدپرس در هر فصل از سال بیش از 3000 گزارش اقتصادی را با استفاده از نرم‌افزار Wordsmith تولید می‌کند. Wordsmith یک پلتفرم گزارشی مبتنی بر زبان طبیعی است. در نمونه مشابه دیگری 8.5 درصد از کل محتوایی که در ویکی‌پدیا قرار می‌گیرد را روبات‌ها می‌نویسند. با توجه به آنکه بخش عمده‌ای از منابع درآمدی خبرگزاری‌ها و نشریات چاپی از طریق آگهی‌ها به دست می‌آمد و درآمدهای تبلیغاتی در چند سال اخیر با افت شدیدی روبه‌رو بوده‌اند، بسیاری از مجلات و خبرگزاری‌ها به‌ندرت این توانایی را دارند تا اخبار فوری را منتشر یا نویسندگانی را استخدام کنند که تنها به‌منظور تولید محتوای میدانی از آن‌ها استفاده می‌شود. همین موضوع باعث شده است تا خبرگزاری‌های بزرگ به‌دنبال آن باشند تا از نرم‌افزارهای هوشمند استفاده کنند. در نتیجه، نرم‌افزارها در نقش گزارشگران ظاهر می‌شوند و گزارشگران به‌جای نوشتن گزارش به سراغ یادداشت‌نویسی یا نگارش مقالات تحلیلی خواهند رفت.


آموزگاران
با توجه به اینکه سبک و سیاق آموزش در سال‌های اخیر به‌کلی دگرگون شده و امروزه این امکان فراهم شده است تا مدارک دبیرستانی را به‌واسطه اینترنت و از طریق منابع و کلاس‌های آنلاین به دست آورد، به‌مرور زمان و در آینده نزدیک بسیاری از مردم ترجیح خواهند داد برای دریافت چنین مدارکی به دبیرستان یا دانشگاه مراجعه نکنند. حتی در عصری که در آن زندگی می‌کنیم بسیاری از آموزش‌های عملی و کارگاهی را می‌توان از طریق برنامه‌های کاربری، کلاس‌ها یا ویدیوهای آنلاین به دست آورد. همین موضوع باعث خواهد شد تا سطح دستمزد و البته تعداد آموزگاران در سیستم‌های آموزشی به‌مرور زمان کم شود. 


کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی 
سامانه شناختی آی‌بی‌ام موسوم به واتسون به‌راستی انقلابی در زمینه ابزارهای تشخیص پزشکی به وجود آورد. ابزارهایی که به‌واسطه این سامانه عرضه می‌شوند به پزشکان اجازه می‌دهند تا در سریع‌ترین زمان ممکن و البته در بعضی موارد به‌شکل رایگان وضعیت پزشکی بیماران خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. امروزه گوشی‌های هوشمند قادر هستند به گجت‌های الکترونیکی تشخیص بهداشتی متصل شده و جالب‌تر آنکه قادرند از راه دور نیز به این ابزارها (شناختی) متصل شوند. مکانیزه شدن نظارت بر وضعیت بیماران و الکترونیکی شدن سوابق پزشکی بیماران در آینده باعث خواهد شد که به تعداد کمتری از کارشناسان عرضه سلامت و بهداشت نیاز داشته باشیم، به‌واسطه آنکه سامانه‌های شناختی این ظرفیت را خواهند داشت تا از راه دور وضعیت بیماری یک فرد را تشخیص دهند و او را درمان کنند. املیا اپراتور هوشمند مراکز تلفنی است که قادر است به 20 زبان مختلف با کاربران صحبت کند و البته قابلیت یادگیری نیز دارد. همچنین، قادر است به 30 درصد از مکالمات وارد شود و به مراکز تلفنی پاسخ دهد.  مؤسسه مکنزی برآورد کرده است که تا سال 2025 نمونه‌های مشابه این سامانه هوشمند 250 میلیون اپراتور را در سراسر جهان بیکار خواهند کرد.وکلا و کارشناسان حقوقی 
در عرضه مباحث حقوقی یکی از برجسته‌ترین وظایف و البته پیچیده‌ترین وظایفی که وکلای جوان با آن روبه‌رو هستند این است که ابتدا باید تحقیقات میدانی خود را انجام دهند، اطلاعاتی را به دست آورند، از درون مدارک ثبت شده فیزیکی داده‌های مورد نیاز خود را استخراج کنند، اطلاعاتی که از منابع مختلف به دست آورده‌اند را با یکدیگر ادغام و در ادامه پیش‌نویسی از مستندات حقوقی که قرار است به دادگاه ارائه کنند را آماده کنند. امروزه نرم‌افزارهای هوشمندی همچون Legal-Zoom این توانایی را دارند تا تمام فرآیندهای فوق را مدیریت کنند. در نتیجه فرصت‌های شغلی مرتبط با حوزه حقوق در آینده با چالشی جدی روبه‌رو خواهند شد. 


حسابداران 
اگر نرم‌افزارهای حسابداری امروزه با پیچ و خم‌های خاصی روبه‌رو هستند، در آینده شرکت‌ها به‌شکل ساده‌تری قادر خواهند بود از این نرم‌افزارها استفاده کنند. امروزه کسب‌ و کارهای کوچک به‌سمت خودکارسازی فرآیندهای حسابرسی متمایل شده‌اند. نرم‌افزارهایی شبیه به Freshbooks به شرکت‌ها کمک می‌کنند در مقایسه با نیروی کار انسانی فرآیند حسابرسی را به‌سرعت انجام دهند. زمانی که این فرآیند به‌طور کامل خودکارسازی شود و صورت‌حساب‌ها به‌شکل خودکار آماده شوند، در ده سال آینده نیاز به حسابداران حرفه‌ای به‌طور کاملاً محسوسی کم خواهد شد.


رانندگان
در حالی که وسایل نقلیه خودران در چند سال گذشته به‌شکل محدود مورد آزمایش قرار گرفته‌ و البته در بعضی از مسیرهای عمومی در کشور ایالات متحده نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما نهادهای قانونی این کشور به‌دنبال تصویب پیش‌نویسی قانونی هستند تا به کاربران اجازه دهند یک وسیله نقلیه عمومی همچون تاکسی را از طریق یک برنامه کاربردی فراخوانی یا حتی از کامیون‌های خودران برای جابه‌جایی وسایل استفاده کنند. این رویکرد درست است که باعث بیکاری تعدادی از رانندگان می‌شود، اما در مقابل تصادفات کمتری را به وجود می‌آورد و به‌همان نسبت باعث می‌شود تا سفرهای سریع‌تر درون‌شهری و بعضاً برون‌شهری را شاهد باشیم. 


صندوق‌داران 
در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ شاهد این رویکرد هستیم که هزاران سامانه با قابلیت خودتشخیصی در حال جایگزین شدن به‌جای صندوق‌داران هستند. این سامانه‌های هوشمند بر مبنای برچسب‌های RFID یا از طریق اسکنرهای خودکار صورت‌حساب مشتریان را آماده و هزینه را از کارت بانکی مشتریان کسر می‌کنند. 
کاربران می‌توانند از کارت بانکی یا کیف پول دیجیتالی خود برای پرداخت استفاده کنند. در آینده مشتریان بدون آنکه در صفی منتظر بمانند صورت‌حساب‌های خود را پرداخت خواهند کرد، اما صندوق‌داران نیز بیکار خواهند شد. فروش تلفنی/ کارکنان مراکز تلفن
در فصل «عصر شبکه» ماهنامه شبکه شماره 173 برای اولین بار در ارتباط با این اپراتور هوشمند با شما سخن گفتیم. املیا اپراتور هوشمند مراکز تلفنی است که قادر است به 20 زبان مختلف با کاربران صحبت کند و البته قابلیت یادگیری نیز دارد. همچنین، قادر است به 30 درصد از مکالمات وارد شود و به مراکز تلفنی پاسخ دهد. مؤسسه مکنزی برآورد کرده است که تا سال 2025 نمونه‌های مشابه این سامانه هوشمند 250 میلیون اپراتور را در سراسر جهان بیکار خواهند کرد. رقمی که معادل 50 درصد از افراد شاغل در کشور هند است. 


کارکنان مراکز اقامتی
هل هنا در ناکازاکی ژاپن نخستین هتلی است که کارکنانش روبات‌ها هستند. مشابه چنین ساز و کاری در رستوران‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. رستوران‌هایی که روبات‌های پیشخدمت همراه با صفحات لمسی ثبت سفارش غذا به سراغ مشتریان می‌آیند و حتی سامانه‌های خودکار نیز فرآیند طبخ غذا را انجام می‌دهند. برآوردها نشان می‌دهند که در بخش اقامتی 5 درصد از نیروی کار شغل خود را به‌واسطه این ماشین‌های هوشمند از دست خواهند داد. این رقم به‌معنای نابودی میلیون‌ها 
شغل است. 


تست‌کنندگان نرم‌افزارهای پرسش و پاسخ
فناوری‌های چابک با توسعه و استقرار سریع نرم‌افزارها امروزه از اهمیت ویژه‌ای نزد شرکت‌ها برخوردار هستند. این به‌معنای آن است که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار نیازمند آزمایش محصولات خود هستند. برای این منظور آن‌ها به‌دنبال ابزارهای خودکار پرسش و پاسخ هستند تا کدها را بدون اتلاف وقت در یک فرآیند پرسش و پاسخ آزمایش کنند. در نتیجه مهندسانی که وظیفه اصلی آن‌ها آزمایش محصولات نرم‌افزاری است بیکار خواهند شد. در همین ارتباط بسیاری از شرکت‌ها اعلام داشته‌اند که از سال جاری میلادی دیگر کارمندانی که وظیفه آزمایش نرم‌افزارها را بر عهده داشته یا حتی مهندسان بخش پرسش و پاسخ را استخدام نمی‌کنند.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 105


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹ فوریه ۲۰۱۸

تکنولوژی

+ گشايش اولین فروشگاه بدون فروشنده و صف توسط آمازون 

+ فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۸ رشد می‌کنند مهدی مطلبی

+ صوفیا، ربات شهروند تمایل به تشکیل خانواده دارد! 

+ روبات عصیانگر در شهر بی‌قانون؛ آغاز عصر وحشت حمیدرضا تائبی

+ اسکلت‌ پوشیدنی شنوا برای معلولین مهدی صنعت‌جو

+ سازمان ملل، هوش مصنوعی را زیر نظر می‌گیرد مهدی صنعت‌جو

+ عطش ساختن فردا  سید کامران باقری

+ کارخانه های آینده | کسب و کاری با فناوری چاپ سه بعدی 

+ تكنولوژى‌آموزشى‌ يا‌تكنولوژى‌يادگيرى 

+ با این لباس هوشمند گرم می‌شوید 

+ خطر هک‌شدن خودروهای هوشمند جدی است 

+ آیا هوش مصنوعی بزرگترین تهدید برای تمدن بشری است؟ مهدی صنعت‌جو

+ انسان یا محصول، نسل‌های آینده کدامند؟ حمیدرضا تائبی

+ این روبات 500 برابر سریع‌تر از انسان کار می‌کند حمید نیک‌روش

+ جلوگیری از تصادفات منجر به مرگ خودران‌ها با تصمیم‌گیری به سبک انسان حمید نیک‌روش

+ کدام شغل‌ها تا ۱۰ سال آینده نابود می‌شوند؟ حمیدرضا تائبی

+ از این پس هوش مصنوعی مصدومیت‌های ورزشکاران را پیش‌بینی می‌کند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی خودسر!/ آیا ترس دانشمندان به واقعیت بدل می‌شود؟ 

+ آیا در نهایت ماشین ها میتوانند پیش داوری و تعصب داشته باشند؟ 

+ تجاری‌سازی فناوری رابط مغز و کامپیوتر 5 دستاورد مهم دارد 

+ این ربات خیلی راحت و سریع خودروی شما را پارک می کند! +تصاویر 

+ استفاده از ربات‌ها در صنعت بیمه 

+ پایان عصر نفت! بهزاد احمدی نیا

+ چاپ 3 بعدی استخوان مصنوعی 

+ تولید دست مصنوعی 15 دلاری 

+ انسان‌ها و هوش مصنوعی همزیستی مستقل را تجربه خواهند کرد حمیدرضا تائبی

+ روبات‌ها به یکدیگر مهارت‌های جدید را یاد می‌دهند حمید نیک‌روش

+ دختر یازده ساله در نشست سالانه سهامدارن مایکروسافت چه سوالی مطرح کرد؟ حمیدرضا تائبی

+ بیشتر از ۸۰ درصد مشاغل امروزی تا چند سال آینده از بین می‌روند! حمید نیک‌روش

+ انقلاب الکترونیک , یا چگونه قاره آسیا زباله دان جهان شد 

+ فناوری های تشخیص هویت. صالح سپهری‌فر

+ رانندگی در واقعیت افزوده فرانک فراهانی جم

+ با بمب الکترومغناطیسی آشنا شویم 

+ ساخت جوهر از آلودگی هوا! 

+ خانه‌ای که در باد می‌رقصد+تصاویر 

+ مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای به حوزه درمان و امنیت وارد می‌شود 

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ جهان در 150 سال آینده چگونه خواهد بود؟. 

+ آینده نگری در مدیران IT 

+ بازی پیامکی و محتوای آموزشی - سرگرمی برای آینده پژوهی وحید وحیدی مطلق

+ ماشین هایی هوشمند تر از انسان 

+ مجازی بودگی و قدرت «دولت موبایل» داود زارعیان

+ تکنولوژی های آینده چگونه خواهند بود؟ عرفان کسرایی

+ انقلاب صنعتی چهارم در راه است احمد علوی

+ بررسی رابطه ی بین سناریو های تکنولوژی با داستان های علمی- تخیلی با نگاهی به چرخه ی روبوت آسیموف و فضای سایبری گیبسون مریم اخوی

+ آیا حضور ربات‌ها را در زندگی‌مان خواهیم پذیرفت؟ جین ویکفیلد - بی‌بی‌سی

+ ﺗﻌﺎرض دو ﻧﮕﺮش در ﻓﻠﺴﻔﮥ ﺗﮑﻨﻮﻟﻮژی و ﭘﮋواک آن در ﻓﻀﺎی ﻓﮑﺮی اﯾﺮان رهبر محمودزاده

+ روبات های پرستار در راه اند...مزایا ، معایب و خطرات صالح سپهری فر

+ سیر تحولی علم و تکنولوژي بعد از جنگ جهانی دوم الکساندر کینگ

+ ضرورت ارزیابی اخلاقی تکنولوژی های نوین ارتباطی وحیده علی پور

+ فیسبوک چگونه با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را برای نابینایان قابل درک می کند؟  مریم موسوی

+ چيني ها آيفون توليد مي کنند نه استيو جابز جوزف ناي

+ بهبود الگوی زندگی در مساله انرژی و تکنولوژی جلال نبهانی‌زاده

+ برای زندگی درکنار ربات ها آماده اید؟ شهرام یزدان پناه

+ دوران رباتی میترا بهاری

+ دسترسی ۵۰ درصدی کشورهای در حال توسعه به اینترنت باندپهن 

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي در ﻛﺸﻮرﻫﺎي در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ فناوری اطلاعات در سازمان ها و ادارات شهاب وهابزاده

+ جنگ‌‌‌ بر ‌‌پایه ‌‌فناوری ‌‌اطلاعات‌ فریبا فرهادیان‌

+ تأملی دوباره در مفهوم اطلاعات و دانش: با تأکید بر حوزۀ علم اطلاعات و دانش شناسی مریم صابری

+ فهم سواد اطلاعاتي Barbara Humes

+ فناوری اطلاعات در حال ایجاد تحولی انقلابی در محصولات است روشنگری مدیریت اینترنت اشیاء

+ سبقت کتابهای الکترونیکی از کتابهای چاپی تا ۲۰۱۸ 

+ انقلاب اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ 

+ نقش فناوری اطلاعات در سازمان‌های امروزی 

+ نابرابری دیجیتالی 

+ آینده پژوهی و چالشهای صنعت نساجی  فاطمه رئيسي 1 ، احسان قرباني 2 ، محمد قانع، فاطمه معدني

+ فناوری نسل آینده مترجم: فرناز رجبی مهر

+ نسل جديد خانه‌هاي خورشيدي 

+ خانه‌هایی که از صاحبان‌شان باهوش‌ترند 

+ افزایش شدت حملات سایبری در دهه آینده 

+ هرآنچه که درباره اینترنت اشیا می‌دانیم  زومیت

+ سفری به دنیای آینده 

+ روبات به جای انسان مترجم : علیرضا سزاوار

+ نفی نگاه صرفا اقتصادی برای‌ طرح‌ریزی سیاست صنعتی کشور حمیدرضا رضایی

+ صنایع الکتریکی و الکترونیکی جزو الویت‌های اول صنعت کشور محمد امین آجورلو

+ مهمترین تحولات صنعت پالایش نفت آمریکا؛ از دیروز تا امروز پیام کهتری

+ جوانان را نباید برای کارمند شدن تربیت کنیم سورنا ستاری

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علمی (۱) 

+ آخرین هشدارهای وایبری  ندا داوودی

+ سایبورگ: آدم‌هایی که ماشین می‌شوند بی بی سی

+ محصولات تکنولوژی جدید در سال 2015 

+ زمان در اتاق های گپ  

+ بدافزاری که از هشت سال پیش فعال بوده است  

+ جایگاه باورنکردنی ایران در سرعت اینترنت! 

+ دیجیتالی شدن 

+ ۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر  

+ با 5 فناوری خانه‌های آینده هوشمند می‌شود میثم لطفی

+ ۱۰ فناوری شگفت‏انگیز در آستانه‏ پیدایش  ترجمه: سید علیرضا حجازی

+ اختراعاتی که غذاخوردن را متحول می‌کنند 

+ این پرنده های ​هوشمند، ​خودشان تصمیم می گیرند airspacemag

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ انهدام کامل اطلاعات علی حسینیان

+ جستجوی اطلاعات یا اطلاع یابی 

+ ۱۰ قابلیت جدید ویندوز ۱۰ 

+ باورهای تکنولوژیک استیو جابزچه بود؟  ویوان نیوز

+ ارتش روبات ها در مهدکودک  ترجمه؛ نسترن صائبی

+ گوشی‌های هوشمندی که جلو‌ گلوله‌ها را گرفتند! info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995