Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


حافظه‌های مصنوعی؛ رویـای واقعـی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[06 Mar 2017]   [ حمیدرضا تائبی]

در یکی از اپیزودهای سریال آینه سیاه یک دستگاه کوچک در پشت گوش کاراکتر سریال کاشته می‌شود. این دستگاه کوچک به کاراکتر سریال اجازه می‌دهد لحظه به لحظه اتفاقات زندگی خود را به‌یاد آورد. جالب آن‌که کاراکتر سریال تمامی جزییات خاطراتش را نیز به‌خاطر می‌آورد. درست به‌ همان شکلی که یک نفر یک فیلم سینمایی را مشاهده می‌کند.
هرچند ایده مطرح شده در این سریال جالب توجه به‌نظر می‌رسد و بدون شک قادر است زندگی ما را متحول سازد، اما تئودور برگر، مهندس پزشکی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی خاطر نشان کرده است که دنیای فناوری نمی‌تواند ضمانت دهد که تا این سطح از جزییات را هر فردی بتواند دومرتبه به‌یاد آورد. تئودور برگر در حال کار روی دستگاهی است که بتواند جایگزین حافظه انسان شده یا حداقل باعث بهبود حافظه انسان شود. این دستگاه به‌طور مستقیم در مغز کاشته می‌شود. این دستگاه قادر است عملکردهای ساختاری که هیپوکمپوس نامیده می‌شود را با استفاده از تحریک الکتریکی درست به همان شیوه‌ای که مغز این‌کار را انجام می‌دهد تقلید کند. این دستگاه حداقل روی موش‌ها و میمون‌ها به‌خوبی آزمایش شده و جواب داده است. اکنون برگر در نظر دارد تراشه ویژه انسان‌ها را طراحی کند. تراشه‌ای که بتواند تاثیر مثبتی روی مغز انسان داشته باشد.

اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها
دستگاهی که برگر موفق به اختراع آن شده است بر مبنای نظریه تبدیل حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلند‌مدت کار می‌کند. این دستگاه با اتکا بر هیپوکمپوس مغز کار کرده و به افراد این توانایی را می‌دهد تا به‌طور مثال مکانی که کلیدهای خود را در آن‌جا قرار داده‌اند را به‌خاطر آورند. در آزمایش‌های اولیه‌ای که روی خرگوش‌ها انجام شده بود، ابتدا یک قطعه صوتی برای آن‌ها پخش شد و در ادامه جریان هوایی به‌صورت خرگوش روانه شد. به‌طوری که خرگوش را مجبور کرد تا پلک بزند. در ادامه هر بار قطعه صوتی پخش می‌شد خرگوش به‌طور ناخودآگاه پلک می‌زد. رویکردی که در این آزمایش از آن استفاده شد درست همانند آزمایش ایوان پاولف، فیزیولوژیست روسی بود که آزمایش ترشح بزاق سگ‌ها (شرطی کردن سگ‌ها) را به مرحله اجرا در آورده بود. در این آزمایش برگر فعالیت هیپوکمپوس مغز خرگوش‌ها را با استفاده از الکترودهایی که روی مغز آن‌ها قرار گرفته بود اندازه‌گیری کرد. در مدت زمانی که خرگوش‌ها یاد می‌گرفتند که صدا و جریان هوا با یکدیگر در ارتباط هستند الگوهای موجود در سیگنال‌های مغزی آن‌ها به‌شکل قابل پیش‌بینی تغییر می‌کرد.
گرگوری کلارک، شاگرد برگر و استاد مهندسی پزشکی دانشگاه یوتا در این ارتباط گفته است: «در این آزمایش مشاهده کردیم که بخش هیپوکمپوس مغز خرگوش همواره فعال است و خود را با روند تکرار الگوها هماهنگ می‌سازد.» برگر این فرآیند تکرار الگو را کد زمان-مکان (space-time code) نام نهاده است. این کد با مکان قرارگیری سلول‌های عصبی در مغز و زمان حرکت آن‌ها تعریف می‌شود. برگر در این ارتباط گفته است: «با انتشار کد زمان-مکان در لایه‌های مختلف هیپوکمپوس مغز، این کد به مرور زمان به کد زمان-مکان متفاوتی تبدیل خواهد شد. ما قادر به درک این موضوع نیستیم که چرا این اتفاق رخ می‌دهد، اما می‌دانیم زمانی که تحرکات مغزی فروکش می‌کنند و مغز به حالت آرام خود باز می‌گردد، کد زمان-مکان تبدیل به همان عاملی می‌شود که مغز را قادر می‌سازد حافظه کوتاه مدت را به حافظه بلندمدت تبدیل کند. (به عبارت ساده‌تر خاطرات آنی را به خاطرات ماندگار در حافظه تبدیل می‌کند.) » در همین حال، کد خروجی (سیگنال تولید شده توسط سلول‌های عصبی) نشان دهنده حافظه‌ای است که سایر بخش‌های مغز در قالب یک سیگنال قادر هستند از آن استفاده کنند.
به‌طور مثال در مورد خرگوش‌های تحت آزمایش این کد باعث شد تا خرگوش‌ها با شنیدن قطعه صوتی به‌طور ناخودآگاه پلک بزنند. برگر در این ارتباط گفته است: «موفق شدیم قاعده کلی هیپوکمپوس که برای تبدیل حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد را مدل‌سازی ریاضی کنیم.» بر مبنای این قاعده کلی، برگر موفق شد یک هیپوکمپوس مصنوعی را برای موش‌ها طراحی کند. در آزمایش مربوط به موش‌ها، برگر در ابتدا باید نحوه تکمیل یک ماموریت فکری را به آن‌ها آموزش می‌داد. در این ماموریت، برگر دو اهرم را مقابل موش‌ها قرار داد تا یکی از این اهرم‌ها را فشار دهند. در ادامه با انتشار نور موش را گمراه می‌کرد و آزمایش را یکبار دیگر انجام می‌داد. در این حالت موش باید اهرم دوم را فشار می‌داد.

موفق شدیم قاعده کلی هیپوکمپوس که برای تبدیل حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد را مدل‌سازی ریاضی کنیم.

در این مرحله مشخص می‌شد که موش آموزش لازم در این خصوص را یاد گرفته و می‌تواند وظیفه‌ای که به او محول شده است را انجام دهد. در این مدت، برگر و تیم تحت سرپرستی او، الگوی انتشار کدها از سوی هیپوکمپوس مغز موش را ضبط کردند تا آگاه شوند کدام کد زمان-مکان در ارتباط با بازیابی حافظه برای فشردن اهرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه داده‌های مرتبط به الگوهای ورودی و خروجی تولید کد زمان- مکان هیپوکمپوس را جمع‌آوری کردند و یک مدل ریاضی را برای آن ایجاد کردند. مدل فوق این توانایی را داشت تا کد خروجی زمان-مکان متناسب با کد ورودی را به‌درستی پیش‌بینی کند. بعد از کامل شدن این آزمایش، برگر به موش‌هایی که معمای فکری را حل کرده بودند، دارویی داد تا از شکل‌گیری حافظه بلندمدت موش ممانعت به عمل آورد. در ادامه از دستگاه ویژه خودش به‌منظور تحریک الکتریکی مغز موش با الگوی پالس‌ها و در ارتباط با کد خروجی زمان-مکان که بر مبنای مدل پیش‌گویانه خودش بود استفاده کرد. بعد از این تحریک موش‌ها موفق شدند اهرم صحیح را فشار دهند. برگر در این ارتباط گفته است: «موش‌ها دقیقا همان کدهایی را بازخوانی کردند که خودشان آن‌ها را تولید کرده بودند. این دستاورد به معنای آن است که ما در باز گرداندن حافظه به مغز موفق بوده‌ایم.»

در گام بعد برگر این آزمایش را روی بخش قدامی مغز میمون‌ها مورد آزمایش قرار داد. بخش قدامی مغز مسئول انجام یکسری از فعالیت‌ها همچون به‌کارگیری حافظه برای حل مسائل جدید است. در آزمایش دوم ابزار برگر دومرتبه در مغز میمون‌ها کاشته شد و بازهم توانست حافظه میمون‌ها را بهبود دهد. اما سوال اصلی این است که آیا کاشتنی مشابه این قابلیت را دارد تا در مورد انسان‌ها به‌خوبی کار کند؟ داستین تایلر، پروفسور مهندسی دانشگاه کیس وسترن رزرو در ارتباط با این دستاورد گفته است: «تمامی حافظه‌های مصنوعی که ساخته می‌شوند با یک چالش اساسی روبرو هستند. در مغز، میلیاردها سلول‌ عصبی با تریلیون‌ها اتصال میان آن‌ها وجود دارد که به سلول‌های عصبی کمک می‌کند با یکدیگر کار کنند. در نتیجه ابداع یک فناوری واحد که قادر باشد در آن واحد به این حجم بالا از سلول‌های عصبی وارد شده و همچنین بتواند در این سطح به آن‌ها متصل شود، کار بسیار سختی است.» حتی کاشتنی‌های حلزونی که از چند الکترود استفاده کرده و قادر هستند طیف وسیعی از فرکانس‌های صوتی را با تحریک عصب شنوایی شبیه‌سازی کنند، این توانایی را ندارند تا صداها را به‌طور کامل بازسازی کنند. این به‌معنای آن است که دانشمندان در بازسازی کامل حافظه آن هم با تمام حواس ورودی به مغز به‌ویژه با اتکا بر کدگذاری الکتریکی که از 100 الکترود استفاده کند، فاصله زیادی دارند.

تمامی حافظه‌های مصنوعی که ساخته می‌شوند با یک چالش اساسی روبرو هستند.

اما این محدودیت مانع از آن نشد تا استارت‌آپ کرنل در ارتباط با سرمایه‌گذاری روی تحقیقات برگر دچار تردید شود. بلکه مسئولان این استارت‌آپ تصمیم گرفتند برگر را به‌عنوان متصدی ارشد بخش علمی خود منصوب کنند. هدف اولیه استارت‌آپ کرنل ارائه کاشتنی‌های تولید شده از سوی برگر در قالب یک ابزار پزشکی به بازار است. دستگاه‌هایی که قادر باشند به حافظه‌هایی که ضعیف شده‌اند کمک کنند. برگر نیز خود را برای آزمایش روی نمونه‌های انسانی آماده می‌کند. برگر در این ارتباط گفته است: «در آزمایش‌های اولیه‌ای که روی بیماران داشتیم، مشاهده کردیم که حافظه آن‌ها بعد از انجام آزمایش عملکرد قابل قبولی داشت.» برایان جانسون، مدیرعامل استارت‌آپ کرنل گفته است: «ما به دنبال ابزاری هستیم که تنها با یک عمل جراحی کوتاه و مختصر در بدن انسان کاشته شود. دستگاهی که بتواند در زمینه خلاقیت و دقت، تمرکز و هوش قابلیت‌های مغز انسانی را بهبود بخشد.»

اما سازمان غذا و داروی ایالات متحده این سوال را مطرح کرده است که این چنین دستگاه‌های کاشتنی به‌منظور مصارف شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند یا تنها در کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ چه افرادی مسئولیت نظارت بر این تجهیزات را بر عهده می‌گیرند؟ به‌موجب قانونی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده تصویب کرده است، کاشتنی‌هایی که به‌منظور شناسایی یا درمان یک بیماری یا درمان یک عضو آسیب دیده و بهبود عملکر یک عضو مورد استفاده قرار می‌گیرند در قالب یک ابزار پزشکی شناخته می‌شوند.

ما به دنبال ابزاری هستیم که تنها با یک عمل جراحی کوتاه و مختصر در بدن انسان کاشته شود. دستگاهی که بتواند در زمینه خلاقیت و دقت، تمرکز و هوش قابلیت‌های مغز انسانی را بهبود بخشد.

اما کاشتنی‌های زیرجلدی که تنها به منظور بهبود تمرکز یا خلاقیت در مغز قرار می‌گیرند همچون مکمل‌های تحریک‌کننده مغز ممکن است بتوانند خود را از این قانون مستثنا کنند. با این حال، جانسون هنوز هیچ‌گونه اظهارنظری در ارتباط با این ابزار و این‌که قرار است به چه شکلی مورد استفاده قرار بگیرد نداشته است و تنها گفته است: «همه چیز به یک دستگاه مشخص، کاربر آن و عوارض جانبی احتمالی آن وابسته است.» بدون شک همه تجهیزات پزشکی و داروها با عوارض جانبی احتمالی روبرو هستند. تنها زمان است که نشان خواهد داد آیا کاشتنی تولید شده از سوی این استارت‌آپ بدون خطر خواهد بود یا همچون اپیزودهای سریال آینه سیاه باعث به‌وجود آمدن یکسری اتفاقات دلهره‌آور خواهد شد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 466


بنیاد آینده‌نگری ایرانسه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۴ آوریل ۲۰۱۸

خبرهای علمی

+ پایانی با شکوه کاسینی و درس هایی برای ساکنان شهری دور پوریا ناظمی

+ چه کسی انرژی را درمان می‌کند؟ هرمز پوررستمی

+ پژوهشگران برای اولین بار مغز انسان را به اینترنت متصل کردند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی ده سال زودتر از بروز نشانه‌ها، آلزایمر را تشخیص می‌دهد حمیدرضا تائبی

+ افزایش توانایی ذهن با نرمش مغزی 

+ تاریکی جهان یا تاریکی خرد پوریا ناظمی

+ رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟ 

+ میرزاخانی: خوش‌شانس بودم و در زمان درستی به دنیا آمدم حمیدرضا تائبی

+ چرا خوشحالی مانع خلاقیت می‌شود؟ مهسا قنبری

+ سری شبکه عصبی: انواع شبکه عصبی 1 

+ سلول‌های بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند 

+ آیا جسدی که به روش سرمازیستی منجمد شده است دوباره به زندگی بازخواهد گشت؟ 

+ آیا انسان به حداکثر طول عمر خود رسیده است؟ 

+ چرا بچه‌ها تلویزیون را بیشتر از کتاب دوست دارند؟ روح‌الله کریمی

+ ملاحظات فنی چالش ساخت کیسه‌ آفرزیس برای جداسازی سلول‌ها 

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد! دکتر شیرزاد کلهری

+ حافظه‌های مصنوعی؛ رویـای واقعـی حمیدرضا تائبی

+ چرا افراد باهوش از چند وظیفه‌گی اجتناب می‌کنند؟ مهسا قنبری

+ اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها حمیدرضا تائبی

+ افسردگی اختلال ذهنی نیست؛ راه‌کار مغز برای حل مشکل است! حمید نیک‌روش

+ کامپیوتر کشف کرد انسان‌ها چگونه چهره‌ها را تشخیص می‌دهند حمیدرضا تائبی

+ محاسبات مقاوتی: برمبنای مغز انسان 

+ نور، این «ذره – موج» پُر از زیبایی و راز همنشین بهار

+ بهره‎برداری از هوش‎اجتماعی نیروی‎کار آینده به کمک فناوری  مترجم: فریبا ولیزاده

+ بازگشت از آن دنیا محمدرضا تجلی

+ شبيه‌سازي مغز در 2015. 

+ کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی 

+ DNA روش آینده ذخیره اطلاعات خواهد بود؟ 

+ چرا علم با بحران مشروعیت و بی‌اعتمادی روبرو است؟ 

+ علم رهایی بخش 

+ مغز و اسرار آن (جهش غول‌آسای بعدی علم – بخش نخست) پوریا ناظمی

+ چرا سفر به مریخ مهم است؟ پوریا ناظمی

+ آشکارشدن امواج جاذبه؛ لحظه‌ای مهّم در تاریخ علم  همنشین بهار

+ ذهن زیبا یا متوهم ؟ فاطمه سیارپور

+ پیش به سوي یک استراتژي دموکراتیکی براي علم ویلیام کري

+ در آینده ای نزدیک دندان ها با شیشه ترمیم می شوند 

+ کبدچرب؛ بیماری آینده 

+ توربینی که پرواز می‌کند و چند برابر توربین‌های زمینی برق تولید می‌کند. 

+ خودرو‌هایی که با هم حرف می‌زنند جواد عسگری

+ شیوه‌های نوین درمان آسیب‌های مغزی 

+ کم‌آبی؛ هشداری برای 14 کشور خاورمیانه فرناز حیدری

+ چرا مخالف شبيه سازي انساني هستم؟ جرمي ريفکين

+ تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه bbc

+ دانشمندان در آزمایشگاه یک مغر انسان پرورش دادند 

+ طول عمر انسان محدودیت ندارد 

+ ويتامين‌هاي کاهش و افزايش وزن 

+ ناسا از کشف شبیه‌ترین سیاره به زمین خبر داد 

+ مغزهای متصل شده موش ها، کامپیوتر ارگانیک تولید می کند رضا مولوی

+ چگونه هوش هیجانی (EQ) خود را از 6 راه افزایش دهیم ؟  شیما عنایت فرد

+ ترکیب اپتوژنتیک و MRI برای مطالعه بیماری‌های مغزی 

+ دیدن با زبان امکانپذیر شد 

+ دستم را بفشار تا بگویم چقدر زنده می‌مانی بی بی سی

+ ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از سرعت نور هنوز در حد رویا است بی بی سی

+ پیوند قلب مُرده به انسان برای اولین بار در جهان 

+ تاثیر درآمد والدین بر آناتومی مغزی کودکان 

+ چشم مصنوعی مجهز به وای – فای ساخته شد 

+ قدرتمندترین خودروی تمام برقی جهان ساخته شد 

+ کشف ارتباط سریع فکر کردن با عملکرد نوعی ژن 

+ استفاده از سفیده‌ تخم مرغ در فرآیند تولید نانوذرات 

+ نخستین قدم برای دستیابی به شهر هوشمند 

+ ساخت نوعی نانودارو برای درمان عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها 

+ «بهبود وضعیت اخلاقی مرهون خرد و دانش است و نه فقط ادیان»  کامبیز توانا

+ تصویربرداری فوق پیشرفته از میکروب‌ها و ذرات نانو با دستاورد ساخت داخل 

+ کشف راز مهمترین ژن استخوان ساز توسط محقق ایرانی دانشگاه آلاباما 

+ کاشت حافظه مصنوعی در مغز برای به یاد آوردن خاطرات 

+ زمین آن‌قدرها هم به ماه وابسته نیست  Space

+ رمزگشایی از اسرارآمیزترین ذرات بنیادی حامد الطافی مهربانی

+ پیش‌بینی زمان مرگ با کاهش قدرت بویایی 

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علم (۳) 

+ شروع به کار نیروگاه تولید برق از انرژی امواج دریا 

+ مصرف شکر را به «پنج تا ده درصد» رژیم غذایی روزانه کاهش دهید 

+ آیا نظریه «بیگ‌بنگ» به چالش گرفته شده است؟ بکتاش خمسه پور

+ پروفسور سرکار آرانی : “چرا” شروع یادگیری است 

+ روزنامه نگار ی علم پوریا ناظمی

+ ویژگی های فلسفی هوش مصنوعی چیست؟  

+ پیش بینی فناوری ها و رویدادهای علمی آینده  تحریریه‌ی بیگ بنگ

+ جهانی برخاسته از هیچ! میچیو کاکو

+ یادگیری چگونه رخ می دهد؟ 

+ هوش مصنوعی و آینده ترسناک بشر 

+ ۱۱ دلیلی که شیر دیگر یک غذای جادویی نیست  نسیبه خانلرزاده

+ چگونه به ناممکن ها دست پیدا کنیم؟  

+ اختراعات تصادفی که جهان را تغییر داد جواد ارشادی

+ این درد می تواند از علایم افسردگی باشد 

+ خالکوبی هپاتیت می آورد؟ 

+ چگونه به وسیله اینترنت تحقیق کنیم؟  ربابه نصیرزاده

+ طراحی دیش‌هایی برای تولید برق، آب پاکیزه و تهویه مطبوع از خورشید 

+ ۱۴۸ فناوری و راهکار برای مدیریت بحران کم‌آبی 

+ شیمی درمانی تا ۲۰ سال دیگر منسوخ می‌شود 

+ برقراری اولین ارتباط تله‌پاتی مغز به مغز در جهان 

+ درمان درد مفصل با تغذیه مهتاب خسروشاهی‌

+ طبیعی ترین شیوه های مبارزه با درد 

+ درمان هدفمند به کمک داروهای هوشمند ایلیا امیری

+ ده پیش‌بینی درباره تحولات علمی و فنی جهان تا سال ۲۰۲۵  خبرگزاری آلمان

+ ماه به دیدار زمین می‌آید  همنشین بهار

+ خانه های چند نسلی، راه حل آلمان برای از تنهایی درآوردن مسن ترها 

+ چند پرسش و پاسخ کاربردی درباره خونریزی قلبی  

+ خبرنامه دیجیتال باشگاه آینده پژوهی وحید مطلق منتشر شد 

+ نفوذ دیجیتالی به مغز  مائده گیوه چین

+ درباره زمان، وجود، مشاهده، چیزها و اصول منطقی ریاضی - فیزیک کوانتوم وحید وحیدی مطلق

+ ابدی شدن و نامیرایی دیجیتال در سال 2045 محقق خواهد شد  info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995