Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


شیوه‌های نوین درمان آسیب‌های مغزی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[16 Nov 2015]   [ ]

رابطه استرس پدر و مغز جنین ـ پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا نشان داده اند که استرس باعث چه تغییراتی در اسپرم موش نر می ‌شود و این تغییرات چه تأثیری بر توسعه مغز جنین خواهد داشت.
این پژوهش به رهبری «تریسی ال بیل» استاد علوم اعصاب دانشکده دامپزشکی پنسیلوانیا و دانشکده پزشکی پرلمن صورت گرفت و وی و همکارانش به سرنخ ‌های مهمی دست یافته اند که نشان می دهد تجربیات زندگی پدر چگونه ممکن است بر رشد مغز جنین و سلامت روان ‌کودکان آینده از طریق ابزار صرفاً بیولوژیکی تأثیر بگذارد.
این پژوهشگر گفت: “برای من جالب توجه بود که استرس به ظاهر خفیفی که به یک موش نر وارد شده، چگونه باعث تغییری عظیم در پاسخ ریزآر ‌ان ‌آی‌ ها می ‌شود و بر رشد جنین در آینده اثر می ‌گذارد.”
پژوهشگران در پژوهش های اولیه ، اسپرم موش‌ های پدر تحت استرس را با همتایان بدون استرس مقایسه کرده و دریافتند افزایش بیان ۹ ریز آر ‌ان‌ ای در حیوانات تحت استرس قابل مشاهده است. این گروه از پژوهشگران ۹ ریزآر‌ان‌ای را به جنین موش تزریق کردند و هنگامی که جنین رشد کرد، به بررسی پاسخ او به استرس پرداختند و مشاهده کردند جنینی که تزریق آر ‌ان ‌ای را دریافت کرده است هنگامی که در معرض یک استرس قرار می ‌گیرد، سطوح کورتیزون متفاوت ‌تری نسبت به جنین کنترل شده دارد. موش ‌هایی که چند آر ‌ان ‌ای به آنها تزریق شده بود، همچنین تغییرات قابل توجهی را در بیان صدها ژن در هسته paraventricular، منطقه ‌ای از مغز که مدیریت مقررات استرس را به عهده دارد، نشان دادند. این گروه قصد دارد در آینده به بررسی عواملی بپردازد که می ‌تواند به مشتقات سلولی و انتشار آر ‌ان ‌ای یا مداخله منجر شود و از جمله تأثیر ارائه پاداش به جنس نر تحت استرس و تأثیرات آن بر جنین را بررسی کند. آنها همچنین امیدوارند بتوانند به پژوهش نقش آر ‌ان ‌ای در انسان‌ ها و تأثیر آن بر نحوه واکنش نمونه ها به استرس بپردازند.
آسیب های مغزی ناشی از فشار خون ـ بر اساس پژوهش جدید پژوهشگران، روش ویژه تصویربرداری روی افراد مبتلا به فشار خون بالا توانسته است آسیب های دستگاه عصبی متصل کننده بخش های مختلف مغز برخی از این افراد در اثر فشار خون بالا را نشان بدهد. آسیب در این قسمت از مغز موجب به وجود آمدن مشکلاتی در انجام مهارت های خاص شناختی،
تصمیم گیری و توانایی تنظیم احساسات خواهد شد. «دنیلا کارنواله»، سرپرست تیم پژوهش از دانشگاه رم، در این باره می گوید: “در حال حاضر راه های بسیار روشنی وجود دارد که از طریق آن می توان آسیبی که فشار خون بالا می تواند روی کلیه ها، چشم ها و قلب داشته باشد را شناسایی کرد. ما به دنبال پیدا کردن راهی بودیم که بتوان از طریق آن بیماری زوال عقل که با بیماری های عقلی و عروقی مرتبط است، را زودتر از موعد پیش بینی کرد.”
بسیاری از پژوهش ها تمرکز خود را روی اثراتی که فشار خون بالا می تواند روی ماده خاکستری مغز بگذارد، قرار داده اند. با این حال کارنواله پیشنهاد کرد توجه به ماده سفید مغز می تواند پیش بینی اثرات مخرب فشار خون بالا روی مغز را جلو بیاندازد.
پژوهشگران برای ارزیابی و مقایسه خواص ساختاری و عملکردی اتصالات اصلی بین بخش های مختلف مغز از فناوری تصویربرداری DTIاستفاده کردند. این نوع از فناوری تصویربرداری پیشرفته تر از روش های مرسومی مانند MRIاست. برای انجام این پژوهش از ۳۰شرکت کننده استفاده شده که ۱۵نفر از آنها برای تعدیل فشار خون بالای خود مجبور به مصرف دارو بودند و باقی این شرکت کنندگان فشار خون طبیعی داشتند.سپس از مغز هر دو گروه MRI و DTIگرفته شد. در MRI هیچ کدام از این شرکت کنندگان اختلالی دیده نشد در حالی که DTIافراد دارای فشار خون بالا آسیب هایی در این موارد دیده شد الیاف مغز که روی کارکردهای غیرکلامی مغز تأثیر می گذارد؛الیاف عصبی که عملکرد اجرایی و تنظیم هیجان را بر عهده دارد؛الیاف سیستم لیمبیک که در کارهای توجهی درگیر می شود.
تشخیص تومورها با لرزه های مغزی ـ مغز انسان همواره در حال «وزوز کردن» یا به نوعی ریزارتعاشاتی مانند زمین لرزه است و اکنون دانشمندان از این ویژگی برای تشخیص دقیق تومورها و سایر موارد غیرعادی در بدن استفاده می کنند. تجزیه و تحلیل ارتعاشات درونی مغز برای دانشمندان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا حالا آنها می توانند با نتایج به دست آمده از این بررسی ها با اطمینان خاطر بیشتری درباره مکان دقیق تومورها صحبت کنند.
ممکن است در سراسر بدن اتفاقات غیرعادی مختلفی روی دهد که در نتیجه آنها بروز علایم بیماری و اختلالات حاد دور از ذهن نخواهد بود. اکنون دانش بشری به آن سطح از پیشرفت دست یافته که می تواند از روی بررسی موشکافانه ارتعاشات مغزی که دسته کمی از زمین لرزه در مقیاس بسیار ریز ندارد، کیفیت و مکان دقیق این اختلالات را رصد کند.بدین منظور الگوریتمی ارایه شده است که از آن می توان برای مطالعه چنین مغزلرزه هایی استفاده کرد. در واقع این الگوریتم ویژه چنین ارتعاشاتی طراحی شده است. خاصیت ارتجاعی اندام های مختلف بدن یک ویژگی منحصر به فرد و سودمند محسوب می شود که از روی آن می توان با قطعیت درباره بروز اختلالاتی خاص در بخش های مختلف بدن صحبت کرد. تصویربرداری مافوق صوت ابزار بسیار کاربردی است که با استفاده از آن می توان ارتجاعی بودن اندام هایی نظیر کلیه ها را ارزیابی کرد و از این طریق بروز اختلالاتی در این اندام حیاتی را بررسی کرد. استفاده از این ابزار برای نفوذ به درون جمجمه نتیجه ای ندارد و به همین دلیل از اسکنرهای MRIاستفاده می شود و البته این فناوری نیز زمانی کاربرد دارد که جمجمه دچار ارتعاش شود. متأسفانه چنین کاری تبعات منفی نظیر سردرد همراه دارد.
حالا گروهی از پژوهشگران در فرانسه دست به ابتکار عمل جالبی زده و به عنوان جایگزینی مناسب، ارتعاشات طبیعی مغز را دنبال می کنند. زمانی که خون وارد مغز می شود آن را به لرزش درمی آورد. این لرزش بسیار مختصر است و ما آن را احساس نمی کنیم. پژوهشگران برای بررسی این روند الگوریتمی را تهیه کرده اند که مشابه آن را زمین شناسان برای آنالیز دقیق ارتعاشات درون زمینی مورد استفاده قرار می دهند. به نوشته نیوساینتیست، پژوهشگران توانسته اند این الگوریتم را با اسکنرهای MRIجفت سازی کرده تا از آن برای اندازه گیری دقیق ارتعاشات در مغز و در نتیجه تشخیص دقیق اختلالات مختلف استفاده کنند.
افزایش سکته مغزی با مصرف قرص‌های ضدبارداری ـ پژوهشگران به تازگی در
پژوهش های خود به این نتیجه رسیده اند که مصرف قرص های ضدبارداری با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی در ارتباط است.
بر اساس یافته پژوهشگران در برخی موارد این خطر تا حدی افزایش می یابد که می توان به زنان پیشنهاد کرد تا حد ممکن از خوردن قرص ضدبارداری خودداری کنند.پژوهشگران این پژوهش در گزارشی بیان کرده اند که حدود ۱۰۰میلیون زن در سراسر جهان از
قرص های بارداری استفاده می کنند یا حداقل در گذشته مصرف می کرده اند و اکنون مصرف آنها را کنار گذاشته اند. این تیم پژوهشی توضیح
می دهد که قرص های ضدبارداری خطر ابتلا به سکته مغزی ایسکمیک را در زنان کاملاً سالم افزایش می دهد به طوری که خطر ابتلا به سکته مغزی در هر ۱۰۰هزار زن از ۴ر۴به ۵ر۸افزایش می یابد. لازم به ذکر است که سکته مغزی ایسکمیک در نتیجه تشکیل لخته خون در مغز به وجود
می آید. مصرف این قرص ها در زنانی که سابقه میگرن، مصرف دخانیات یا فشار خون بالا دارند خطر تشکیل لخته خون در مغز و به دنبال آن سکته مغزی را بیشتر کرده است.
«ماریسا مک جینلی»، سرپرست تیم پژوهش، در این باره می گوید: “افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی در اثر مصرف قرص های ضدبارداری هر چند ناچیز است اما با این وجود قابل توجه و ملاحظه است.”
بر اساس این شواهد پیشنهاد ترک قرص های بارداری برای زنان عاقلانه به نظر می رسد و بنا بر نظر کارشناسان، این خطر بیشتر از چیزی است که به نظر می رسد و در بیشتر موارد باید زنان را نسبت به استفاده از قرص های ضدبارداری دلسرد کرد و استفاده از سایر روش های پیشگیری را به آنها پیشنهاد داد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 100


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۶ آوریل ۲۰۱۸

خبرهای علمی

+ پایانی با شکوه کاسینی و درس هایی برای ساکنان شهری دور پوریا ناظمی

+ چه کسی انرژی را درمان می‌کند؟ هرمز پوررستمی

+ پژوهشگران برای اولین بار مغز انسان را به اینترنت متصل کردند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی ده سال زودتر از بروز نشانه‌ها، آلزایمر را تشخیص می‌دهد حمیدرضا تائبی

+ افزایش توانایی ذهن با نرمش مغزی 

+ تاریکی جهان یا تاریکی خرد پوریا ناظمی

+ رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟ 

+ میرزاخانی: خوش‌شانس بودم و در زمان درستی به دنیا آمدم حمیدرضا تائبی

+ چرا خوشحالی مانع خلاقیت می‌شود؟ مهسا قنبری

+ سری شبکه عصبی: انواع شبکه عصبی 1 

+ سلول‌های بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند 

+ آیا جسدی که به روش سرمازیستی منجمد شده است دوباره به زندگی بازخواهد گشت؟ 

+ آیا انسان به حداکثر طول عمر خود رسیده است؟ 

+ چرا بچه‌ها تلویزیون را بیشتر از کتاب دوست دارند؟ روح‌الله کریمی

+ ملاحظات فنی چالش ساخت کیسه‌ آفرزیس برای جداسازی سلول‌ها 

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد! دکتر شیرزاد کلهری

+ حافظه‌های مصنوعی؛ رویـای واقعـی حمیدرضا تائبی

+ چرا افراد باهوش از چند وظیفه‌گی اجتناب می‌کنند؟ مهسا قنبری

+ اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها حمیدرضا تائبی

+ افسردگی اختلال ذهنی نیست؛ راه‌کار مغز برای حل مشکل است! حمید نیک‌روش

+ کامپیوتر کشف کرد انسان‌ها چگونه چهره‌ها را تشخیص می‌دهند حمیدرضا تائبی

+ محاسبات مقاوتی: برمبنای مغز انسان 

+ نور، این «ذره – موج» پُر از زیبایی و راز همنشین بهار

+ بهره‎برداری از هوش‎اجتماعی نیروی‎کار آینده به کمک فناوری  مترجم: فریبا ولیزاده

+ بازگشت از آن دنیا محمدرضا تجلی

+ شبيه‌سازي مغز در 2015. 

+ کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی 

+ DNA روش آینده ذخیره اطلاعات خواهد بود؟ 

+ چرا علم با بحران مشروعیت و بی‌اعتمادی روبرو است؟ 

+ علم رهایی بخش 

+ مغز و اسرار آن (جهش غول‌آسای بعدی علم – بخش نخست) پوریا ناظمی

+ چرا سفر به مریخ مهم است؟ پوریا ناظمی

+ آشکارشدن امواج جاذبه؛ لحظه‌ای مهّم در تاریخ علم  همنشین بهار

+ ذهن زیبا یا متوهم ؟ فاطمه سیارپور

+ پیش به سوي یک استراتژي دموکراتیکی براي علم ویلیام کري

+ در آینده ای نزدیک دندان ها با شیشه ترمیم می شوند 

+ کبدچرب؛ بیماری آینده 

+ توربینی که پرواز می‌کند و چند برابر توربین‌های زمینی برق تولید می‌کند. 

+ خودرو‌هایی که با هم حرف می‌زنند جواد عسگری

+ شیوه‌های نوین درمان آسیب‌های مغزی 

+ کم‌آبی؛ هشداری برای 14 کشور خاورمیانه فرناز حیدری

+ چرا مخالف شبيه سازي انساني هستم؟ جرمي ريفکين

+ تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه bbc

+ دانشمندان در آزمایشگاه یک مغر انسان پرورش دادند 

+ طول عمر انسان محدودیت ندارد 

+ ويتامين‌هاي کاهش و افزايش وزن 

+ ناسا از کشف شبیه‌ترین سیاره به زمین خبر داد 

+ مغزهای متصل شده موش ها، کامپیوتر ارگانیک تولید می کند رضا مولوی

+ چگونه هوش هیجانی (EQ) خود را از 6 راه افزایش دهیم ؟  شیما عنایت فرد

+ ترکیب اپتوژنتیک و MRI برای مطالعه بیماری‌های مغزی 

+ دیدن با زبان امکانپذیر شد 

+ دستم را بفشار تا بگویم چقدر زنده می‌مانی بی بی سی

+ ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از سرعت نور هنوز در حد رویا است بی بی سی

+ پیوند قلب مُرده به انسان برای اولین بار در جهان 

+ تاثیر درآمد والدین بر آناتومی مغزی کودکان 

+ چشم مصنوعی مجهز به وای – فای ساخته شد 

+ قدرتمندترین خودروی تمام برقی جهان ساخته شد 

+ کشف ارتباط سریع فکر کردن با عملکرد نوعی ژن 

+ استفاده از سفیده‌ تخم مرغ در فرآیند تولید نانوذرات 

+ نخستین قدم برای دستیابی به شهر هوشمند 

+ ساخت نوعی نانودارو برای درمان عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها 

+ «بهبود وضعیت اخلاقی مرهون خرد و دانش است و نه فقط ادیان»  کامبیز توانا

+ تصویربرداری فوق پیشرفته از میکروب‌ها و ذرات نانو با دستاورد ساخت داخل 

+ کشف راز مهمترین ژن استخوان ساز توسط محقق ایرانی دانشگاه آلاباما 

+ کاشت حافظه مصنوعی در مغز برای به یاد آوردن خاطرات 

+ زمین آن‌قدرها هم به ماه وابسته نیست  Space

+ رمزگشایی از اسرارآمیزترین ذرات بنیادی حامد الطافی مهربانی

+ پیش‌بینی زمان مرگ با کاهش قدرت بویایی 

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علم (۳) 

+ شروع به کار نیروگاه تولید برق از انرژی امواج دریا 

+ مصرف شکر را به «پنج تا ده درصد» رژیم غذایی روزانه کاهش دهید 

+ آیا نظریه «بیگ‌بنگ» به چالش گرفته شده است؟ بکتاش خمسه پور

+ پروفسور سرکار آرانی : “چرا” شروع یادگیری است 

+ روزنامه نگار ی علم پوریا ناظمی

+ ویژگی های فلسفی هوش مصنوعی چیست؟  

+ پیش بینی فناوری ها و رویدادهای علمی آینده  تحریریه‌ی بیگ بنگ

+ جهانی برخاسته از هیچ! میچیو کاکو

+ یادگیری چگونه رخ می دهد؟ 

+ هوش مصنوعی و آینده ترسناک بشر 

+ ۱۱ دلیلی که شیر دیگر یک غذای جادویی نیست  نسیبه خانلرزاده

+ چگونه به ناممکن ها دست پیدا کنیم؟  

+ اختراعات تصادفی که جهان را تغییر داد جواد ارشادی

+ این درد می تواند از علایم افسردگی باشد 

+ خالکوبی هپاتیت می آورد؟ 

+ چگونه به وسیله اینترنت تحقیق کنیم؟  ربابه نصیرزاده

+ طراحی دیش‌هایی برای تولید برق، آب پاکیزه و تهویه مطبوع از خورشید 

+ ۱۴۸ فناوری و راهکار برای مدیریت بحران کم‌آبی 

+ شیمی درمانی تا ۲۰ سال دیگر منسوخ می‌شود 

+ برقراری اولین ارتباط تله‌پاتی مغز به مغز در جهان 

+ درمان درد مفصل با تغذیه مهتاب خسروشاهی‌

+ طبیعی ترین شیوه های مبارزه با درد 

+ درمان هدفمند به کمک داروهای هوشمند ایلیا امیری

+ ده پیش‌بینی درباره تحولات علمی و فنی جهان تا سال ۲۰۲۵  خبرگزاری آلمان

+ ماه به دیدار زمین می‌آید  همنشین بهار

+ خانه های چند نسلی، راه حل آلمان برای از تنهایی درآوردن مسن ترها 

+ چند پرسش و پاسخ کاربردی درباره خونریزی قلبی  

+ خبرنامه دیجیتال باشگاه آینده پژوهی وحید مطلق منتشر شد 

+ نفوذ دیجیتالی به مغز  مائده گیوه چین

+ درباره زمان، وجود، مشاهده، چیزها و اصول منطقی ریاضی - فیزیک کوانتوم وحید وحیدی مطلق

+ ابدی شدن و نامیرایی دیجیتال در سال 2045 محقق خواهد شد  info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995