Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


ای کاش این داستان تخیلی بود!

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[17 Nov 2015]   [ سید کامران باقری]

 


تصور کنید که کشوری تصمیم می‌گیرد یکی از موانع مزمن و کهنه توسعه خود را از میان بردارد. جمعی ماه‌ها تلاش می‌کند و راه‌حلی را ارائه می‌کند. این سند می‌رسد به دست یک جمع محدود از مدیران که احتمالاً هیچکدام در کل عمر خود حتی یک مقاله چند صفحه‌ای در آن زمینه نخوانده‌اند. اما با اتکا به حس ششم بی‌همتای خود، آن سند را پاره کرده و دور میریزند.
به گزارش عیارآنلاین، تصور کنید که کشوری تصمیم می‌گیرد یکی از موانع مزمن و کهنه توسعه خود را از میان بردارد. بهترین متخصصان و دانشمندان آن کشور در آن زمینه خاص گردهم آورده می‌شوند و از آن‌ها خواسته می‌شود در مورد آن چالش مشخص و راه‌های مواجهه با آن هم‌فکری کنند. این افراد سال‌های سال از عمر خود را صرف تحصیل، پژوهش و کار اجرایی در آن حوزه کرده‌اند. این جمع ماه‌ها تلاش می‌کند و با وجود تمام اختلاف نظرها و بحث‌های علمی و تخصصی، راه‌حلی را تهیه و ارائه می‌کند. این سند می‌رسد به دست یک جمع محدود از مدیران که احتمالاً هیچکدام در کل عمر خود حتی یک مقاله چند صفحه‌ای در آن زمینه نخوانده‌اند. اما اعضای آن جمع محدود با اتکا به حس ششم بی‌همتای خود و با اعتماد به نفس کامل، آن سند را پاره کرده و دور میریزند. آنگاه خودشان از روی عشق به خدمت، فی‌البداهه دست به قلم می‌شوند و چند خطی مرقوم می‌دارند. البته این جمع چون باهم کمی رودر بایستی هم دارند و دوست ندارند که کسی جلسه را با دست خالی ترک کند، حل مشکل را بین خود تعارف می‌زنند و هر کدام بخشی از راه‌حل را متقبل می‌شوند. اکنون آن کشور منتظر است که کهنه مشکلش به واسطه آن مرقومه معجزه‌گر، برای همیشه حل شود!!!!!!!!!!

مبادا گمان کنید که قصد داستان‌سرایی تخیلی دارم (که البته خیال‌پردازی به جای خود کار بسیار باارزشی است)! اگر چه من هم دوست داشتم این داستان تخیلی باشد، اما این داستانی کاملاً واقعی است و به شخصه بارها تکرار آن را از نزدیک شاهد بوده و زندگی کرده‌ام. در تمام این تجارب، موضوع بحث و شخصیت‌های داستان عوض شده‌اند، اما سناریو همان است که بود!

 


پیش از این که جدیدترین مصادیق این پدیده تلخ را برای‌تان نقل کنم، چند پرسش از خودم و شما می‌پرسم:

 

*آن صاحب‌نظران و دانشمندانی که بارها و بارها دعوت می‌شوند، دلسوزانه مشارکت می‌کنند، نظرات‌شان اخذ و جمع‌بندی می‌شود و دست آخر نظراتشان به دور ریخته می‌شود، به تدریج چه حسی پیدا می‌کنند؟ چقدر به آینده خود و کشورشان امیدوار می‌مانند؟ 

 

*آیا چنین کشوری می‌تواند در مسیر تعالی و توسعه اقتصادی و فرهنگی گام‌های بلندی بردارد؟ در این دنیای دانش‌بنیان که کشورها با تاسیس انواع اتاق فکرها و اندیشکده‌ها و پروبال دادن به دانشمندان خود، برای ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده سناریوهای عالمانه و نوآورانه خلق می‌کنند و بر اساس آنها گام‌های اجرایی برمی‌دارند، چه جایگاه رقابتی برای کشور مورد نظر ما متصور است؟

 

*آن مدیران که عصاره دانش و تجربه صاحب‌نظران را به سادگی آب خوردن دور می‌ریزند، این همه اعتماد به نفس را از کجا آورده‌اند که در موضوعی تخصصی که آشنایی بسیار ناچیزی با آن دارند، آنچنان جسورانه قلم می‌زنند؟ چرا با تغییر دولت‌ها و تغییر مدیران، این داستان با چهره‌های جدید تکرار می‌شود؟ نکند آن مدیران خود ما هستیم؟

 

اما مصادیق اخیر داستان بالا در ایران:

نظام مالکیت فکری کشور ضعف‌های فروانی دارد که عملاً به یکی از موانع توسعه علم و فناوری کشور تبدیل شده است. قانون مالکیت صنعتی کشور که در سال ۱۳۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، مهلت اجرای آزمایشی ۵ ساله داشت. لذا چند سالی است که اصلاح آن در مراجع مختلف در جریان است.

در سال ۱۳۹۰ و با نزدیک شدن به پایان اولین مهلت آزمایشی قانون (این مهلت آزمایشی چند بار تمدید شده است)، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، انجام پژوهش‌هایی را در مورد وضعیت اجرای این قانون و مشکلات اصلی آن سفارش داد و گزارش‌ این پژوهش‌ها را در سال های ۹۱ و ۹۲ منتشر کرد. این مرکز از سال ۹۱ جلسات کارشناسی متعدد و مفصلی را با حضور ذی‌نفعان و صاحب‌نظران حوزه مالکیت فکری برگزار کرد که در این جلسات، تک‌تک مواد قانون آزمایشی بررسی و تحلیل شد. در نهایت با توجه به نتایج این همفکری گسترده و برخی نظرخواهی‌های تکمیلی از تعدادی از خبرگان، متنی تهیه شد که به صورت طرح حمایت از مالکیت صنعتی تقدیم به نمایندگان مجلس شد.

اما بررسی این طرح در مجلس به جای کمیسیون‌های مرتبط‌تری نظیر کمیسیون صنایع و معادن، در نهایت به کمیسیون قضائی و حقوقی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شد. در آن کمیسیون، آن متن که عصاره نظر صاحب‌نظران مالکیت فکری کشور بود عملا کنارگذاشته شد و متن جدیدی جایگزین آن شد!

 

ایرادات جدی موجود در طرح جدید باعث شد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواستار انجام بررسی‌های بیشتر در این زمینه گردد. در همین راستا، معاون امور مجلس رییس جمهور از نمایندگان فرصت خواست تا دولت با مشارکت صاحب‌نظران، کاستی‌ها قانون را استخراج و تحلیل کرده و لایحه‌ای را در این زمینه به مجلس ارائه دهد. در نتیجه بررسی این موضوع به دولت آمد و به کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری ارجاع شد.

کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیات دولت هم از مرداد ماه ۱۳۹۳ با برگزاری ۲۲ جلسه تخصصی هفتگی و برگزاری یک همایش یکروزه تلاش کرد تا همه ظرفیت‌های کارشناسی کشور در حوزه مالکیت فکری را به خدمت بگیرد. در این جلسات طولانی، صاحب‌نظرانی از تمام طرف‌های ذی‌ربط از جمله قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک، انجمن علمی حقوق مالکیت فکری، اساتید دانشگاهی مالکیت فکری، نمایندگانی از تمامی وزارتخانه‌های مرتبط، نمایندگانی از سوی مجلش شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی نمایندگانی از شرکت‌های خصوصی خدمات مالکیت فکری شرکت داشتند. با اطمینان می‌توان گفت که انباشت تجمعی سوابق علمی و تجربی شرکت‌کنندگان این جلسات در حوزه مالکیت فکری از صدها سال بیشتر بود. در این جلسات در مورد تک‌تک چالش‌های نظام موجود و راهکارهای بهبود آن گفتگو و همفکری شد و نهایتاً عصاره این تلاش خبرگان در قالب متنی ۶۸ ماده‌ای جمع‌بندی گردید. یکی از مهم‌ترین نکات این متن، تاکید بر ضرورت تشکیل سازمان ملی مالکیت فکری به عنوان یک مرجع واحد ملی در قوه مجریه بود.

در حین برگزاری جلسات فوق، در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۳ نامه‌ای به امضای سه وزیر صنعت، علوم و بهداشت و همچنین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خطاب به معاون اول رییس جمهور منتشر شد که در آن علاوه بر برشمردن کاستی‌های موجود نظام مالکیت فکری، بر “تشکیل سازمان ملی مالکیت صنعتی در قوه مجریه به گونه‌ای که تمام وظایف مربوطه در آن متمرکز گردد” تاکید شده است.

متن پیشنهادی صاحب‌نظران نهایتاً به هیات وزیران ارجاع می‌شود و آن هیات در تاریخ ۱۸ مرداد تصمیم‌گیری در این خصوص را به کمیته‌ای پنج نفره متشکل از سه وزیر علوم، صنعت و دادگستری و دو معاون رییس جمهور (معاون امور مجلس و معاون علمی و فناوری) تفویض کرد. این کمیته پنج نفره هم در تاریخ ۲۶ مرداد ماه (یعنی کمتر از ۱۰ روز) به این نتیجه رسید که متن تهیه شده توسط صاحب‌نظران مالکیت فکری کشور را بکلی خط بزند و متنی دو صفحه‌ای مشتمل بر ۹ ماده جدید را جایگزین آن کرده و به مجلس ارسال کند. (البته معاون علمی و فناوری با این کار مخالف بودند که ظاهراً مخالفت ایشان موثر نیافتاده است).

از نکات برجسته این متن که کاملاً بر خلاف اصول علمی پذیرفته شده، بر خلاف تجربه جهانی، بر خلاف متن پیشنهادی صاحب‌نظران و نهایتاً بر خلاف نامه فوق‌الاشاره وزرای محترم می‌باشد، به قرار زیر است:  • نظام مالکیت فکری کشور چند تکه خواهد بود. هر وزیری که در این کمیته بوده نقشی را برای وزارتخانه متبوع خود گرفته!!!! این در حالی است که در تمام دنیا به سمت داشتن یک مرجع واحد ملی حرکت کرده‌اند و آنها هم که چند مرجع داشته‌اند در سال‌های اخیر آنها را در دل یک سازمان ملی گردهم هم آورده‌اند!

  • وزارت علوم که در هیچ کجای دنیا در فرآیند ثبت اختراع مداخله ندارد (چون که بررسی ماهوی اختراعات، حرفه‌ای تخصصی است که فرآیند آموزش و ورود به آن با نوع کار اعضای هیات علمی دانشگاه کاملاً متفاوت است!)، شده است مرجع اصلی بررسی ماهوی!!!در انتها باید یادآوری کرد که اقتصاد دانش‌بنیان و غیرنفتی، مدیران دانش‌بنیان و غیرنفتی را می‌طلبد که در تصمیمات خود به دانش صاحب‌نظران کشور اتکا کنند. مدیرانی را می‌طلبد که خود را در تمام زمینه‌های علم بشری صاحب‌نظر ندانند و گاهی در جلسات بگویند: “من در این حوزه متخصص نیستم، اجازه دهید به آرای صاحب‌نظران اعتماد کنیم!”

ای کاش داستان تلخ دور ریختن نظرات کارشناسی و جایگزینی آن با نظرات فی‌المجلس مدیریتی، تخیلی بود یا دست‌کم در یک‌کشور دوردست اتفاق ‌افتاده بود! اما این داستان دست کم دو بار فقط در حوزه مالکیت فکری در سال‌های اخیر در ایران اتفاق افتاده است.مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 120


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷

ستون آزاد

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدی

+ استالین و منطق صوری میثم خسروی*:

+ موازنه قدرت فرهاد یزدی

+ علوم انسانی خصلتاً مزاحم است سارا شریعتی

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی دکتر شیرزاد کلهری

+ آقازاده ای که ولیعهد شد  رضا علوی

+ صدای پای بحران در کانون دانایی 

+ چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟ سارا شریعتی

+ آینده نه چندان دور ایران فرهاد یزدی

+ دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی 

+ بلبشوی نظام همزمان با وقایع تعیین کننده قطر فرهاد یزدی

+ ما این بودیم دکتر شیرزاد کلهری

+ چین چهره جهان را تغییر می‌دهد؟ 

+ روشنفكری پژوهی اکرمی، موسی

+ دوره ی مارکس و دوره ی ما دکتر شیرزاد کلهری

+ درنکوهش از شرکت در انتخابات محمّد امینی

+ بیانیه ­ی جمعی از آینده پژوهان کشور در حمایت از دولت تدبیر و امید 

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش سوم - ایران فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش نخست فرهاد یزدی

+ برگزاری همه‌پرسی با استفاده از امکانات نظام ولایت فقیه علی صدارت

+ مرز میان «فرار مغزها» و «قرار مغزها» وحید احسانی

+ جایگاه روابط عمومی در دوره مدرنیته مریم سبحانی فرد

+ ترامپ و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ آیا وجه اصلی «فرار مغزها» وجه «مکانی/جغرافیایی» آن است؟  وحید احسانی

+ اندیشۀ سیاسی چیست و به چه دردی می‌خورد؟ 

+ هنر گفت و گو ـ آرک دیلی با ساسکیا ساسِـن- برگردان آرش بصیرت

+ سایه اقتصاد بر سر سیاست. محسن رنانی

+ سوریه، کره شمالی و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟. محمود سریع القلم

+ ترامپ و دنیای پساحقیقت كن ويلبر

+ امکان تجزیه ایران؟ فرهاد یزدی

+ خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد؟! محمّد امینی

+ دل‌واپسانِ آزادی! جعفر پارساپور

+ همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ اعلان بی طرفی سپاه فرهاد یزدی

+ انتخابات سال 96 فرهاد یزدی

+ ترامپ و امنیت ملی ایران فرهاد یزدی

+ اتحاد ترکیه با عربستان فرهاد یزدی

+ تلاش در راه کاستن از تنش با عربستان فرهاد یزدی

+ اراده ملی = آشتی ملی  فرهاد یزدی

+ به سوی افزایش تنش فرهاد یزدی

+ پيش‌دبستاني و آموزش با زبان مادري محور توسعه عدالت آموزشي دکتر محسن رنانی

+ تجزیه در منطقه و نقش ایران فرهاد یزدی

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت دوم) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت اول) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ فراز پدیده ملت در سیاست ایران فرهاد یزدی

+ روند تحولات سپاه فرهاد یزدی

+ ما و نان گندم نما و جو فروش دکتر محسن رنانی

+ "منافع مشترک" نیرنگی کهنه! خیانتی پویا! علی صدارت

+ خلاء قدرت در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ خطای بزرگ سیاستی دکتر محسن رنانی

+ آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت فرهاد یزدی

+ لیبرالیسم و مسألۀ عدالت نگاهی به سیر ظهور لیبرالیسم و نولیبرالیسم در جهان و ایران گفت و گو با موسی اکرمی

+ جنبش برای دموکراسی یا سرنگونی؟ دکتر همایون مهمنش

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم – بخش سوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش دوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش نخست فرهاد یزدی

+ انقلاب منابع آشکار در هزاره سوم: چالش‌ هستی‌شناختی اطلاعات غلامرضا سالارکیا

+ باروری مساعدتی، فناوری‌های ژنتیک و ژنومیک، و زندگی خانوادگی مارتین ریچاردز / ترجمۀ: محمد معماریان

+ حادثه ای بی سابقه در پایگاه نوژه و تحول بزرگ در خاورمیانه  رضا علوی

+ جامعه شناسی، انسان شناسی، مردم شناسی محمد الیاس قنبری

+ کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد 

+ طلای حسن یزدانی باعث ۱۰ پله صعود کاروان ورزش ایران شد 

+ چرا از افراد موفق متنفریم؟ ترجمه زینب آرمند

+ محور روسیه - ترکیه فرهاد یزدی

+ راز کشتار تابستان ۶۷ در زمستان ۵۷ نهفته است  رضا علوی

+ کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول رضا مرادی غیاث آبادی

+ پاسخ دکتر وکیلی به نقد رضا مرادی غیاث‌آبادی بر کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه دکتر وکیلی

+ ادامه دسیسه برای انحلال ارتش فرهاد یزدی

+ هشداری به ارتش فرهاد یزدیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995