Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


نگاه تاجیکان به تحولات ایران

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[04 Jan 2018]   [ BBC]

اعتراضات سراسری و ناآرامیهای گسترده اخیر در شهرهای مختلف ایران واکنشهای مختلفی را در جامعه تاجیکستان و در میان کاربران تاجیک در فضای مجازی به دنبال داشته است.

بسیاری از کاربران تاجیک شبکه‌های اجتماعی می‌گویند در حالی که با اعتراضات خود را همنوا می‌دانند، اما از احتمال گسترش دامنه بی ثباتی در این "کشور همزبان" نگرانند. برخی خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی هستند و برخی هم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی در این شبکه‌های اجتماعی سخن می‌گویند.

در زیر نظرات چندی از کاربران تاجیک شبکه فیسبوک در این مورد که رویدادهای اخیر در ایران برای آنها چه اهمیتی دارد و این تحولات چه تاثیری می‌تواند در کشورهای آسیای میانه برجا گذارد:

قناعت عادل، تحلیلگر مسایل تاجیکستان و آسیای میانه:

قناعت عادل

حق نشر عکسPERSONAL ARCHIVE

اقتصاد ایران طی سالهای زیادی تحت فشار تحریمهای بین‌المللی قرار گرفته بود. در سال ۲۰۱۵ بسیاری از محدودیتها به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای با قدرتهای جهانی لغو شد، اما ایرانیان عادی از این بهره قابل توجهی نبردند. نقض گسترده حقوق بشر که از سوی سازمانهای حقوق بشر و روزنامه نگاران گزارش می شود، ادامه دارد.

به جای سرمایه گذاری در حوزه اجتماعی، حکومت جمهوری اسلامی ترجیح داد از وجوه به دست آمده از لغو تحریمها برای شرکت در درگیریهای خارجی، بویژه در جهان عرب، و برای رویارویی با اسرائیل و غرب که برای ایرانیان فایده ای ندارد، استفاده کند. و این به طور مستقیم در شعارهای توده های معترض بیان شد.

به نظر من، به نفع مردم ایران است که نظام جمهوری حفظ شود، اما به مطالبات مردم رسیدگی کند. برای جمهوری اسلامی، زمان آن فرا رسیده که سیاست داخلی خود را بازبینی کند: سیاست اجتماعی را تقویت سازد، از تکیه به دُگمهای مذهبی و امتیاز دادن به فرقه ای خاص در جامعه ای که چندعقیدتی و چندقومیتی است، پرهیز کند و مکالمه با محافل ایرانیان برونمرزی، از جمله با طرفداران نظام پادشاهی را آغاز کند.

فرصت بازنگری در اولویتهای سیاست خارجی ایران هم فرا رسیده، باید ایران با اسرائیل و کشورهای غربی مصالحه کند و همکاری گسترده در مقیاس پیشین با آنها را احیا سازد. آسیای میانه به یک ایرانِ قوی و صلح جو علاقمند است که بتواند برای ما به یک پل قابل اعتماد به کشورهای توسعه یافته جهان و آبهای آزاد تبدیل شود.

مریم دولتوا، فعال امور زنان:

مریم دولتوا

شخصا برای من این روند در این شکل خیلی دردناک است. زیرا چنین تظاهرات اگر درست ارزیابی نشود از جانب حکومت، می‌تواند باعث درگیریهای طولانی و پرخطر شود. ایران از همسایه‌های منفعت ناک (پرمنفعت) ملت تاجیک است.

بسیاری از ارزشهای فرهنگی و تاریخی ما آنجا حفظ شده‌است. از قدمجای و مزارهای بزرگان گرفته تا کتابها و تحقیقات علمی سالهای اخیر. همه اینها زیر خطر خواهند بود، بویژه اگر دشمنان بخواهند از این ناآرامی استفاده کنند و خدا نکرده اندک هم موفق شوند.

برای ملت ما ناآرامی افغانستان که این کشور را منبع خطر نموده است، کافی است. البته بین وضع سیاسی این کشورها تفاوت زیاد است و امیدوارم که فرهنگ مدارای نیاکان غالب ‌آید و بزودی آرامی در ایران نازنین برقرار ‌شود.

به فکر من، رویدادهای ایران نمی‌تواند در آسیای میانه تاثیر گذارد. شرایط خیلی متفاوت است. در کشورهای ما هر آیینه دمکراسی تا ‌اندازه‌ای موجود است. بعدا (در عین حال) دشمنان بیرونی هم اینجا مناسبت (دلایل) دیگری دارند.

سعیدشا اکرمف، پزشک:

سعیدشاه اکرمف

شخصا طرفدار نظام اسلامی نیستم. تغییر در ساختار دولتی بهتر است از راه انتخابات صورت بگیرد، نه انقلاب. چونکه ایران یک دولت دارای قومهای مختلف است. انقلاب می‌تواند به پراکندگی رساند یا این که حوادث سوریه که با دست ابرقدرتها رخ داد و دولت را خراب کرد، تکرار شود.

حفیظ بابایاراف، جامعه شناس:

حفیظ بابایارف

تظاهرات ایران به تاجیکستان چه می‌آموزد؟ پیش از همه، باید به نخبگان سیاسی تاجیکستان درسی شود که همه گونه فشار و ظلم به خاطر حفظ حکومت و نظام خودکامه و منحصر به آنها تاثیر کوتاه مدت دارد. آنها باید اراده مردم را در نظر داشته باشند که نیروی تعیین‌کننده نظام سیاسی می‌باشد.

همچنین، تظاهرات در اصل خود مدنی مردم ایران پیامهایی برای مخالفان حکومت تاجیکستان دارند. یکی این که نظامهای خودکامه را بی‌اراده مردم نمی‌شود اصلاح کرد و در عین زمان، تظاهرات مردمی باید حد اکثر مدنی، از پیش برنامه‌‌ریزی شده و مدیریت ‌پذیر باشند. مخالفان و فعالان شهروندی باید در نظر داشته باشند که حکومتهای خودکامه کوشش خواهند کرد تظاهرات مدنی را به خشونت کشند، تا برای سرکوبی آنها بهانه پیدا کنند.

پیام دیگر و خیلی مهمی که تظاهرات ایران به فعالان سیاسی و شهروندی تاجیک می‌دهد، این است که مقاومت شهروندی و مدنی برای عدالت سیاسی و اجتماعی مؤثرتر از مبارزه سرسختانه ایدئولوژیک، چه مذهبی و چه غیرمذهبی، به شمار می‌رود.

مبارزه ایدئولوژیک می‌تواند تا زمانی موفق گردد، ولی آن نمی‌تواند همبستگی عمومی به وجود آرد و نظام خودکامه را اصلاح کند. پیام سوم که البته آخرین نیست، اهمیت و امکان تعیین‌کننده شبکه‌های اجتماعی و واسطه‌های ارتباط اینترنتی در هماهنگسازی تظاهرات در فضا و زمان مختلف به شمار می‌رود.

بابا صالحزاده، نویسنده

برای من مهم ایران متمدن، مترقی، فرهنگی و دوست بی‌غرض ما است. رژیمها می‌آیند و می‌روند. خوب می‌بود اگر از طریق انتخابات آزاد، بی‌خون‌ریزی و انقلاب تحولاتی صورت می‌گرفت. من به معرفت مردم ایران باور دارم. از این واقعه‌ها قدرتهای جهانی، دشمنان رژیم چه گونه استفاده می‌کنند، تاثیر‌گذار خواهد بود.

برای تاجیکستان که در کنار افغانستانِ ناآرام جایگیر است، مهم است که آن به بدتر شدن اوضاع در این کشور تاثیر‌گذار نباشد. در آغاز گفتمانها جهت بهبود مناسبتها بین مقامات مربوطه دو کشور که می‌تواند در آینده به اجرای لایحه‌های مهم اقتصادی، فرهنگی مساعدت نماید، این وضع وخیم بی تاثیر نیست. همچنین، برای ما آرامی و آسودگی یک کشور بزرگ همزبان نیز مهم است.

نورالدین قرشیبایف، فعال رسانه:

نورالدین قرشی‌بایف

مسلم است که هیچ رژیمی ابدا حکم‌رانی نخواهد کرد. تحولات ایران حق مردم این کشور است که رهبری‌اش باید به آن ارج گذارد. البته، تظاهرات در شرایط و زمینه جهانی شوی تاثیر خود را به افکار جامعه کشورهای همسایه و منطقه هم می‌گذارد.

این تاثیر مثبت یا منفی می‌شود، از مناسبات رهبری سیاسی کشورها به آزادی بیان و عکس‌العمل آنها به چالشهای معاصر در فضای اطلاعاتی مربوط خواهد بود. احتمالا چنین تأثیر استثنا نیست، ولی به نظر من، جامعه کشورهای آسیای میانه‌ و بازیگران ژئوپلتیکی منطقه به چنین تحولات آماده نیستند.

اسفندیار نظر، شاعر مهاجر در آلمان

اسفندیار ناظر

نخست، این تحولات به ذهن جامعه ترس خورده تاجیکستان تکان مثبتی می‌دهد. دوم، این تحولات آشکار می‌سازد که هیچ رژیمی مداوم باقی نمی‌ماند. سوم، آشکار می‌شود که خودکامگی را هیچ ملتی تحمل ندارد. چهارم، اساساً کسانی در این حال اظهار عقیده می‌کنند و از تحولات این روزهای ایران کف به کف زده و خوشحالی می‌کنند که خود ابدا از داخل آن کشور و مشکلات آن آگاه نیستند.

تنها علت خوشحالی‌شان زمانی نگرفتن ویزا یا چیز دیگری بوده است. تنها چند روزنامه‌نگار واقعا حرفه‌ای از دید روزنامه‌نگاری به اوضاع نگریسته و حرفشان را می‌زنند. تغییر اوضاع در شرایط کنونی ایران صد در صد به منفعت کشورهای ابرقدرتی است که دیر باز می‌خواهند از ایران انتقام خویش را بگیرند.

ایران ناگزیر است که برای تغییر قوانین دُگم شده آخوندیت تصمیم بگیرد. ناوابسته به چگونگی رژیم - تغییر یا بازماندن آن، ایران همیشه به سود خویش کوشش می‌کند و کسی جز خود ایرانیها حق دخالت در این تحولات را ندارد.

نظردهی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی تاجیک خنده‌آور است. آنها توان حرفی زدن برای اصلاح جامعه خود ندارند، از مشکلات روی هم ریخته کشور خود، از ستم سالاری و خودکامگی حرفی نمی‌گویند، از خرابی زبان و ذلیلی آن حرفی نمی‌گویند، از فشار به مطبوعات آزاد و در مهلکه افتادن تدریجی کشور حرفی نمی‌گویند... اما ایران را می‌خواهند که "دمکرتیک" و "آزاد" سازند. ایران را می‌خواهند به دست آرند... مگر (آیا این) خنده‌آور نیست؟

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 371


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ روشنفکران و شبکه‌های مجازی در گفت‌وگو با دکتر سروش دباغ؛ دیگر طبقه روشنفکر نداریم 

+ خط کشی رقبای قدرت فرهاد یزدی

+ مطهری: محمدعلی نجفی را در خواب و با بی‌احترامی بازداشت کرده بودند 

+ قدرت نمائی داخلی فرهادی یزدی

+ حق آب و گل، از آتن دیروز تا تهران امروز 

+ بخاطر خودتان هم که شده. فرهاد یزدی

+ تحولات ترسناک در نخستین هفته سال 1397 فرهاد یزدی

+ چراییِ شکست لیبرالیسم محمد مرادی

+ اسفند زبان و توسعه دکتر محسن رنانی

+ سال 1397: آغاذی ترسناک برای ایران فرهاد یزدی

+ سلامت همه آفاق در سلامت توست دکتر محسن رنانی

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ آیا زبان آن طور که امروزه آن را می شناسیم، هنوز برای عصر دیجیتال مناسب است؟ 

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنهinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995