Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


عبور از طوفان

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[20 Feb 2012]   [ ]

معرفی کتاب که توسط آقای مهدی کنعانی عضو هیئت مدیره بنیاد توسعه فردا و یکی از نویسندگان کتاب نگاشته شده است:

این کتاب شانزده فصل دارد و به همین تعداد نویسنده. عناوین فصلهای کتاب عبارتند از: 1. چطور شروع کنیم؟ 2.بهبود ایده های خام 3. نوشتن طرح تجاری 4.حمایت از ایده ها 5. از نمونه اولیه تا محصول 6. مدیریت کیفیت 7. مدیریت پروژه 8. مدیریت بر انسان ها 9. حسابداری ساده 10. بازاریابی 11. مدیریت رشد 12. راهنمای حقوقی 13. تهیه بانکها 14. معرفی بانکها و صندوقهای حمایتی 15. مراکز رشد 16. تعیین ارزش و قیمت شرکت.
مهندس سید کامران باقری نویسنده اصلی کتاب است و دکتر سید علیرضا فیض بخش بازرگان که از اولین صاحبنظران و مولفان و مترجمان حوزه کارآفرینی در کشور است، مقدمه ای بر آن نوشته است مقدمه ای که با این مطلع شروع می شود:

«موفق شدم قبل از انتشار کتاب مفید عبور از طوفان، آن را بخوانم. مهندس باقرای را مدتی است که می شناسم. ایشان پس از اتمام تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران گرفته اند و در حال حاضر عضو هیات علمی و رییس واحد مالکیت فکری پژوهشگاه صنعت نفت هستند. ایشان مقالات و کتب ارزشمندی در ارتباط با مدیریت تکنولوژی، مالکیت فکری و سرمایه گذاری خطرپذیر تالیف و ترجمه نموده اند. مهندس سید کامران باقری جزو پیشکسوتان حوزه مالکیت فکری می باشند و در این زمینه و مباحث مدیریت تکنولوژی تدریس می نمایند.»

با مطالعه قسمت مقدمه مولف، با روند شکل گیری ایده این کتاب و تکوین آن آشنا می شویم. این کتاب به شکل Hand Book نگاشته شده و مهندس باقری تدوین بخشهای مختلف آن را به متخصصان مختلفی سپرده تا آنچه را به مدد تحصیلات دانشگاهی و محک تجربه عملی به دست آورده اند، روی کاغذ و به زبانی ساده برای دیگران بازگو کنند. این یکی از مهمترین نقاط مثبت کتاب است و باعث شده تا خواننده بتواند پاسخ سوالاتی را که در عالم واقع و در فضای کسب و کار کشور با آن روبرو می شود را در دل این کتاب بیابد. به ویژه فصلهای «حسابداری ساده»، «راهنمای حقوقی» که قوانین مربوط به حسابداری و مالیات و نیز ثبت و انحلال شرکتها، بیمه و قراردادهای استخدامی و نیز راههای گرفتن را می آموزانند. در فصل «معرفی بانکها و صندوقهای حمایتی»، نام بسیاری از بانکهای دولتی و خصوصی کشور به همراه انواع وامهایی که پرداخت می کنند امده است و بعد هم صندوقهای دولتی ای که تسهیلات حمایتی و ارزان قیمت می دهند معرفی شده و در انتها هم آدرس و مشخصات تماس آنها ذکر شده است. فصل مراکز رشد هم آدرس و تلفن اکثر مراکز رشد موجود در کشور را در خود جای داده تا هر کسی در هر استان یا شهرستانی که هست، بتواند به نزدیکترین مرکز رشد مراجعه کرده و مورد حمایت قرار گیرد.
علاوه بر همه اینها دو فصلی تقریباً منحصر به فرد در این کتاب هست که در کمتر کتاب کارآفرینی دیگری به آن پرداخته شده است:
1- فصل "حمایت از ایده": موضوع این فصل مربوط به حفاظت از مالکیت فکری و حق امتیازهای مربوط به اختراعات و ایده های ارزشمندی است که دارایی اصلی خیلی از کارآفرینان حوزه تکنولوژی کشور محسوب می گردد. در این فصل قراردادهای امتیاز، قراردادهای عدم افشاء و نحوه برخورد با نقض کنندگان حقوق مالکیت فکری به علاوه مسایل مربوط به پتنت، اسرار تجاری و کپی رایت تشریح شده و در قالب دو نمودار "مراحل بررسی و ثبت اختراعات در ایران" و نیز "فرآیند بررسی و ثبت علامت تجاری در اداره مالکیت صنعتی ایران" بازگو شده است.
2- فصل تعیین ارزش و قیمت شرکت: در این فصل صحبت از شرایط و ریزه کاریهای مربوط به فروش یا واگذاری تمام یا بخشی از شرکت است. امری که در خیلی از کتابهای کارآفرینی کمتر به آن توجه شده است. شاید خیلی از کارآفرینان نخواهند یا نتوانند مدیریت شرکت موفق خود را ادامه دهند و بخواهند آن را به دیگران فروخته یا مدیریت اجرایی آن را به دیگری سپرده و خود نقشی مشاوره ای بیابند.
سایر فصلهای کتاب نیز با زبانی خودمانی و ساده قدمهای مختلف مربوط به توسعه یک ایده خام تا تبدیل آن به نمونه اولیه و رساندن آن به بازار و رساندن شرکت به رشد و سودآوری را تبیین می نمایند. اما شاید مهمترین ویژگی کتاب در معرفی منابع تکمیلی در انتهای هر فصل باشد. کتاب، سایت و مقاله هایی که در انتهای هر فصل معرفی شده اند، کمک بزرگی به کسانی می کنند که در مورد برخی از موضوعات فصول نیاز به دانستن و مطالعه بیشتر دارند. کاش سنت حسنه این کتاب در همه کتابهای کاربردی کارآفرینی و مدیریت رعایت شود.

***

نمی خواهید کارآفرین شوید؟
یکی از کارآفرینان جوان و پرانگیزه کشور عزیزمان ایران که پس از تجربه یکبار شکست در ثبت شرکت و مدیریت آن، برای گرفتن مشاوره کاؤافرینی به سراغم آمده بود، داستان اولین تجربه کارآفرینی خود را اینچنین برایم تعریف کرد:
«سال 1379 بود. هرچه مغازه های کتابفروشی اطراف میدان انقلاب را گشتم هیچ کتابی را پیدا نکردم که همه چیز را برایم توضیح دهد. دو سه تا کتاب قانون تجارت و کار و ... خریدم که چیز زیادی از آنها نفهمیدم و چند تا کتاب در مورد ثبت شرکتها و کارآفرینی که آنها هم بیشتر مثالهایشان مال آنور آب بود . انها را خواندم اما خیلی از مثالها و توضیحاتشان مربوط به شرایط ثبت شرکت در کشورهای خارجی بود و مترجم با بیشترین فداکاری ممکن به متن و بدون اینکه چیزی راجع به ایران و پیچیدگیهای کار شرکتی در آن بزند، کتاب را به چاپ سپرده بود. من نمی فهمیدم که اگر مثلاً آقایی به نام جان استوارت مثلاً توانسته با مراجعه به "بانک صنایع کوچک آمریکا" راحت وام مورد نظر خود را بگیرد و اقساط وامش به روش تصاعدی محاسبه می شود، من چه طور می توانم وام بگیرم. اگر خانم لویی ساچمن فرضی توانسته با مراجعه به یک شرکت مشاوره خبره برنامه بازاریابی مشکل مشتری رستوران خود را حل کند، من در ایران چه می توانم بکنم. در یکی از این کتابها پیوست مفصلی بود که قانون مالیات شرکتهای کوچک و متوسط (SMEs) در کانادا را شرح می داد و با همین قانون در استرالیا مقایسه می کرد. من که نمی خواستم مهاجرت کنم! دنبال شروع کار در مملکت خودم بودم. کلافه شده بودم و دنبال کسی یا چیزی می گشتم که کمکم کند. نمی یافتم که نمی یافتم.»
دنباله ماجرای او با سناریوهای فیلمهای سینمایی معمول فرق می کرد. او آن فرشته نجاتی که معمولاً در داستانهایی از این دست یکمرتبه پیدایش می شود و به قهرمانان ماجرا کمک می کند را نیافته بود:
«من شرکت خود را ثبت کرده و کار خود را شروع کردم بدون آنکه بدانم دارم چکار می کنم. حتی ندانستم چرا شرکتم را "با مسئولیت محدود" ثبت کردم؛ راستش موقعی که بعد از کلی آدرس پرسیدن به اداره ثبت شرکتها رفتم، خانمی که مسئول دادن فرمهای تقاضای ثبت شرکت بود، فرمهای این نوع شرکت را به من داد و من هم همانها را پر کردم و شرکت تازه تاسیسم صفت " با مسئولیت محدود" را به دوش کشید و من و دوستان شریکم بعدها فهمیدیم که با این نوع شرکت نمی توانیم در بعضی از مناقصه ها شرکت کنیم و محدودیتهایی در سقف مبلغ بعضی از قراردادها پیدا می کنیم.»
حسرتی عمیق، چهره جوان و شاداب او را پر کرد و مثل آنکه راجع به از دست دادن یکی از عزیزترین کسانش صحبت کند، داستان غرق شدن کشتی آرزوهایش را برایم تعریف کرد:
«اولین قرارداد را بستیم و قسط اول را هم گرفتیم؛ اما هنوز نمی دانستیم چگونه باید کارکنانمان را بیمه کنیم و اصلاً چطور با آنها قرارداد ببندیم. تا آخر سال از ده تا کارگر شرکت دوتایشان به اداره کار شکایت کرده بودند، چون ما آنها را برای هفت ماه کار پروژه ای می خواستیم اما طبق قوانین باید تا آخر سال نگاهشان می داشتیم و ما نمی فهمیدیم که چه اشتباهی در قراردادشان داشته ایم. مشکلات به همین جا ختم نمی شد. به ما گفتند ضمانت نامه بانکی بدهید برای بستن قرارداد و ما به نزدیکترین بانک محل شرکت مراجعه کردیم و با دست خالی برگشتیم. کمی که گذشت و کار به قرارداد دوم و سوم رسید جایی را اجاره کردیم و به سر ماه نرسیده فهمیدیم که کاربری اداری نداشته و ما باید کاسه و کوزه شرکت را جمع کنیم و به جای دیگری برویم و ... . اینها همه به کنار و مشکلات پرسنلی و تناسب در تقسیم سود پروژه ها طرف دیگر. سر سهم هر کدام از شرکا از سود آخر سال دعوایمان شده بود و هنوز به خودمان نیامده بودیم که ممیز اداره مالیات به سراغمان آمد و کلی جریمه مالیاتی برایمان نوشت و ما تازه فهمیدیم که باید سال گذسته "دفاتر قانونی"برای شرکت می خریدیم و با رعایت اصول حسابداری، دخل و خرجمان را در آن می-نوشتیم. عطای کار شرکتی برای خودمان را به لقایش بخشیدیم و با کلی ضرر، در شرکت را تخته کردیم رفت.»
هنگامی که این جوان سخنانش را به پایان می برد، یاد مقاله ای افتادم که در شماره اخیر نشریه “Entrepreneurship, Theory and Practice” خواندم که در آن اشاره کرده بود که بیشتر از 80 درصد شرکتهای کوچک دنیا قبل از رسیدن به سال نخست فعالیت خود منحل می شوند و در پایان سال پنجم پس از تاسیس تنها کمتر از پنج درصد آنها به نحوی موفق به فعالیت خود ادامه می دهند. فکر می کنید این آمار در مورد ایران چقدر است؟


***

من به واسطه تخصص و تحصیلاتم، شغل مشاوره و آموزش کارآفرینی را انتخاب کرده­ام. جوانی که در بالا داستان شکستش را برای شما بازگو کردم، یکی از صدها جوانی بود که برای گرفتن مشاوره در مورد رموز کارآفرینی و موفقیت در شرکت­داری پیش من آمده و می­آیند. آنها به جز نصیحت و توصیه­های حکیمانه، از من منبعی برای مطالعه می خواهند و من نیز کتاب «عبور از طوفان» را به آنها معرفی و توصیه می­کنم. حداقل می­دانم که در آن به جای ترجمه مثالهای مربوط به آمریکا و اروپا، آدرس، مشخصات و قوانین به دردبخور کشور خودمان را پیدا خواهند کرد و لحن کتاب آنقدر ساده هست که نیازی به توضیح مجدد آنها در جلسات حضوری نداشته باشم. شما نمی­خواهید کارآفرین شوید؟
مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

معرفی کتب و نشریات آینده‌نگری به زبان فارسی

+ کتاب «پزشکی فرا دقیق آینده» تازه‌ترین اثر دانشمند بوشهری 

+ کتاب «آینده تکنولوژی»  دانیل بل

+ آینده: یک معرفی بسیار کوتاه. 

+ در جست‌وجوی یحیی خاطرات حسین مولا - منتشر شد حسین مولا

+ آینده: تمام آنچه اهمیت دارد محسن طاهری دمنه

+ کتاب قانون اساسی زمینشهر منتشر شد اکرمی موسی

+  

+ جامعه ­شناسیِ نظمِ جهانیِ انسان­ستیز ژان تسیگلر (زیگلر)

+ شماره 42 و 43 فصلنامه باران منتشر شد مسعود مافان

+ تفکر سیستمی – مدیریت پیچیدگی و آشفتگی، پلاتفرمی برای طراحی و معماری نظامهاى سازمانى جمشید قراجه داغی

+ نوآوری باز. سید کامران باقری

+ بازآفرینی سازمان – طرحی برای سازمان‌های سده بیست و یکم  راسل.ال - اپکاف

+ بررسی کتاب افسوس برای نرگس های افغانستان- از زنان افغانستان تا زنان ایران 

+ کتاب آینده پژوهی در کار و کسب منتشر شد 

+ مرزهای نو در ارتباطات بین‌الملل مهدی ستمی

+ توفان آینده همه را با خود خواهد برد 

+ سرمایه در قرن بیست و یکم محسن رنانی

+ جامعه اطلاعاتی به مثابه جامعه پسا صنعتی 

+ خلاصه ای از کتابهای آینده پژوهی 

+ هنر ساختن آینده ی کار لیندا گراتن

+ خبر و روزنامه‌نگاری در عصر دیجیتال ویراسته استوارت آلن

+ در مراسم رونمايي از ترجمه فارسي «سرمايه در قرن 21» چه گذشت 

+ سرمایه در قرن 21 ترجمه شد 

+ ترجمه‌ی کتاب سرمایه در قرن بیست‌ویکم؛ ترجمه ایی غیردقیق و کاملاً ناویراسته 

+ سرمایه در قرن بیست و یکم  توماس پیکتی

+ تعلیم و تربیت و دموکراسی در قرن بیست و یکم 

+ عصر فرهنگ فناورانه؛ از جامعه اطلاعاتی تا زندگی مجازی فرانک وبستر – کوین رابینز

+ فلسفه و آینده‌نگری  دکتر رضا داوری اردکانی

+ آینده شهری قرن 21: دستور کار جهانی برای شهرهای قرن بیست‌و‌یکم  

+ جهانی‌شدن و شهر  

+ نظریه‌های جامعه اطلاعات/// فرانک وبستر  

+ هنر ساختن آینده‌ی کار لیندا گراتن-- ترجمه: مسعود بینش ، سیما مهذب

+ آینده‌پژوهی و انرژی  

+ بالندگی فردی و سازمانی مسعود بينش

+ مدیری که تجربه‌هایش را به اشتراک می‌گذارد / دو کتاب تازه حسین انتظامی در فرهنگستان هنر نقد شد  

+ آينده شهري قرن 21: برنامه جهاني براي شهرهاي قرن بيست و يكم 

+ معرفی کتاب قدرت اطلاعات، تأثیر اطلاعات بر نظریۀ توسعه هومن ابوترابی

+ "نوآوری باز خدماتی" سيد کامران باقری

+ پيش‌بيني 100 سال آينده به قلم فریدمن 

+ «صد سال آینده، پیش بینی قرن بیست‌ و یکم» نقد می‌شود 

+ «اقتصاد ایران در تنگنای توسعه» منتشر شد  

+ اقتدار گرائی ایرانی در عهد قاجار 

+ نود ‌و سومين شمارة فصلنامة نگاه‌نو منتشر شد 

+ کتاب «ایران، جامعه کوتاه‌مدت»؛ روایتی تازه از توسعه‌نیافتگی در ایران مهرداد قاسمفر

+ آمایش سر زمین دکتر مهندس محمد پولاددژ

+ زندگی را آسان بگیرید  ریچارد کارلسون

+ فناوری نوآوری و راندمان در عصر اطلاعات  مانا سرايي

+ آینده‌نگاری فنّاوری دريا در ايران ۱۴۰۴  امير ناظمي، روح الله قديري

+ شماره ی جدید «نگاه نو» ویژه ی اصغر فرهادی 

+ فرشتگان بهتر در طبیعت ما استیون پینکر

+ تئوری اوربیتالهای مولکول شیرزاد کلهری

+ معرفی و نقد جلد دوم کتاب: عصر اطلاعات؛ اقتصاد، جامعه و فرهنگ [1] محمد خلجی

+ دموكراسي، ترجيح فرادستان جامعه است 

+ عبور از طوفان 

+ نگاهی راهبردی به دوران سبز حسن مکارمی

+ مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها منتشر شد  ترجمه محمدرضا سرکار آرانی و مریم داداش‌زاده

+ شماره 30 و 31 فصلنامه‌ی باران منتشر شده 

+ کتاب فراسوی رشد اقتصادی: پیش درآمدی بر توسعه پایدار   ترجمه دکتر محمد رضا سرکار آرانی و دکتر عباس معدندار آرانی

+ آینده‌نگری و ارزیابی رقبای منطقه و پیشگامان جهانی در حوزه علم و فناوری  

+ کتاب "تفکر سیستمی – مدیریت پیچیدگی و آشفتگی، پلاتفرمی برای طراحی و معماری نظامهاى سازمانى" جمشید قراجه داغی

+ ثروت انقلابي 

+ شماره تازه باران و نمایشنامه‌ای از رضا دانشور  فصلنامه باران

+ اولین گرامر مدرن فارسی به زبان سوئدی منتشر شد اشک داهلن،

+ نگاه‌نو شماره‌ي‌88 منتشر شد 

+ هنر برنامه ریزی کوانتومی پيتر شوارتز

+ کتاب فرهنگ آموزش و یادگیری منتشر شد دکتر محمدرضا سرکار آرانی

+ کتاب فرهنگ آموزش و یادگیری منتشر شد دکتر محمدرضا سرکار آرانی

+ دموکراسی واقتصاد علی میرزائی

+ بیست‌وششمین و بیست‌وهفتمین شماره‌ی فصلنامه‌ی «باران» در سوئد منتشر شد. 

+ پرورش توانايي‌هاي رهبري آرتور بل، ديل اسميت

+ روش‌شناسي آينده‌نگاري ترجمه: دكتر سعيد خزائي

+ کتاب مدیریت روابط عمومی الکترونیکی منتشر شد فرنود حسني

+ آينده بي‌نهايت: كلان روندهايي كه جهان را در 5، 10 و 20 سال آينده بازآفريني مي‌كنند سید علیرضا حجازی

+ سازمان تيم محور: راهنماي عملي براي تحول سازماني  مايكل- اٍ- وست و لين ماركي ويكز

+ بنگاههاي برتر جهاني  مسعود بينش

+ فرهنگ لغات و اصطلاحات آينـده فيث پاپ كورن و آدام هنف

+ مرجع كامل سوالات تستي مديريت توليد و عمليات دكتر حسن فارسيجاني

+ استراتژي كلاس جهاني در مديريت كيفيت بازرسي سيد محمد باقري زاده

+ 6 جهان آينده، 6 ارتش آينده ترجمه: مسعود منزوي

+ مدار بسته ی استبداد علی طایفی

+ سناریونگاری: برنده جایزه کتاب فصل عزیز علیزاده، وحید وحیدی مطلق، امیر ناظمی

+ بولتن فدراسیون جهانی آینده پژوهی  World Futures Studies Federation

+ راهنماي گام‌به‌گام آينده‌پژوهي راهبردي دكتر سعيد خزائي و عبدالرحيم پدرام

+ انسان و فرهنگ ماكس فوكس

+ کتاب مدیریت بانکداری الکترونیکی منتشر شد مهندس فرنود حسنی, سهیلا سلطانی, فرشته ضرابیه

+ کتاب اصول روزنامه‌نگاری " The Elements of Journalis " بیل کوواچ [1] و تام روزن استیل [2]

+ خلاصه و بررسی کتاب: اطلاعات و ارتباطات جهانی، مرزهای نو در روابط بین الملل محمد سروی

+ بازآفرینی دولت در عصر اطلاعات  ریچارد هیکس

+ نگاهي اجمالي به آينده‌پژوهي و مديريت آينده پرو ميچيچ

+ سناریونگاری یابرنامه ریزی برپایه سناریوها علیزاده _ وحیدی مطلق _ ناظمی

+ مروري بر چهار روش آينده پژوهي دكتر سعيد خزائي

+ پويايي¬شناسي كسب و كار(تفكر سيستمي و مدلسازي براي جهاني پيچيده) 

+ طراحي اشياي آينده: مرجع طراحي هر روزه اشيا  

+ راهنماي سناريونويسي: تدوين راهبردهايي براي دوران ناپايداري  يان ويلسون و بيل رالستون

+ آفرينش آينده‌ها: سناريو، ابزار مديريت راهبردي ميشل گوده، ژوزف اف.كوتز، آدام گربر، كاترين رادفورد

+ مگادایم ها - الزام راهبردی، آینده سازمان ها علی مبینی دهکردی

+ راهنماي گام به گام آينده‌پژوهي راهبردي  دكتر سعيد خزائي، عبدالرحيم پدرام

+ انديشه آينده‌گراي معاصر: تخيل علمي، آينده‌پژوهي، نظريه‌ها و چشم‌اندازهاي آينده در سده‌ اخير توماس لومباردو

+ آينده‌پردازي، اکتشاف آينده: اثر ماندگار كورنيش عبدالرحيم پدرام

+ هنر استراتژيست ويليام ا.كوهنinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995