Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


سواد اطلاعاتی کلید اصلی یادگیری

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[07 Jul 2016]   [ ]

سواد اطلاعاتی کلید اصلی یادگیری مادام العمر است و آموزش آن از همان دوران ابتدایی در مدرسه ضروری است. دانش آموزانی که مهارت های سواد اطلاعاتی را فرا می گیرند. خلاق تر و مستقل تر از دیگر دانش آموزانی هستند (گارلر ۱۳۸۵) . در واقع آن ها با آموزش سواد اطلاعاتی می آموزند که «چگونه بیاموزند». در این راستان کتابخانهها و کتابداران آموزشگاهی به عنوان بخشی از نظام آموزشی مدرسه می توانند با ارائه خدمات و برنامه های آموزشی متنوع و هماهنگ با نظام آموزشی مدرسه سبب گسترش سواد اطلاعاتی و معلومات دانش آموزان شده و تقویت کننده و مکمل آموزش رسمی باشند. در آموزش و پرورش نوین که حرکت از «معلم محوری» به سوی «دانش آموز محوری» آغاز شده، تأکید بر آموزش براساس پرسش و پژوهش است. در چنین شرایطی آموزش مهارت های سواد اطلاعاتی به دانش آموزان ضرورت دارد و کتابخانه های آموزشگاهی اصلی ترین ابزار برای کسب موفقیت و رسیدن به هدف های آموزشی هستند. هدف آموزش و پرورش غنا بخشیدن به زندگی انسان و گسترده نمودن افق ذهنی اوست ، کتابداران و کتابخانه های آموزشگاهی مانند اهرمی در تحقق و پیشرفت این هدف عمل می کنند.

کتابخانه های آموزشگاهی و آموزش مهارت های سواد اطلاعاتی

امروزه کتابخانه های آموزشگاهی از اینکه مخزنی برای گردآوری و ذخیره منابع آموزشی باشند باید به مرکز دسترسی به دانش تغییر جهت دهند و متوجه آموزش مهارت های سواد اطلاعاتی شوند که دانش آموزان، والدین و معلمان در طلب آن هستند(Barton 2006 ) یک کتابخانه خوب و مجهز آموزشگاهی باید حاصل تجربه ها، اندیشهها، سنت ها، عادات و دانش های گذشته و حال را برای بهره گیری یادگیرنده و یاد دهنده در خود جای دهد.(مجیدی ۱۳۷۸ ، ۱۸).
سواد اطلاعاتی به خواندن متکی است و برای خواننده شدن باید از اهرم دو گانه عادت به مطالعه در سال های اولیه زندگی و تمرین کافی بهره گرفت (آیر۱۳۸۳). کتابخانه آموزشگاهی با فراهم آوردن مواد و خدمات مناسب و تشویق دانش آموزان به خواندن، سبب پرورش و تقویت چنین مهارت هایی خواهند شد.
این کتابخانه ها نقش مؤثری در افزایش کنجکاوی دانش آموزان و آماده سازی آنان برای پژوهش و مطالعه دارند و هدف آن ها تشویق و توانمند کردن دانش آموزان برای رسیدن به حداکثر دانایی و توانایی است.
(School Libraries Reference. . . . ,2008 ). کتابخانه های آموزشگاهی با پرورش خوانندگان مشتاق و توانا موجب رشد درک اطلاعاتی، توسعه دانش، تقویت تفکر و افزایش سواد اطلاعاتی دانش آموزان می شوند.
(Loertscher 1997 ) . کتابخانه های آموزشگاهی همچنین می توانند با برگزاری برنامه های مختلف کتابخانه ای از قبیل جلسات شعرخوانی، داستان گویی، بحث و گفتگو (علمی، اجتماعی، فرهنگی)، و کتابخوانی باعث ایجاد و تقویت توانایی بحث و گفتگو در میان دانش آموزان و بالا رفتن بینش و عزت نفس آنان گردند. این امر تأثیر زیادی در پیشرفت درسی دانش آموزان دارد. به ویژه دانش آموزانی که از پاسخ دادن شفاهی به درس در حضور معلم و دیگر دانش آموزان ترس و نگرانی دارند با شرکت در چنین برنامه هایی که در محیطی صمیمی و دوستانه برگزار میشود و افرادی با اعتماد به نفس بار می آیند.
آموزش مطلوب و پویا آموزشی است که بر پایه تفکر خلاق و انتقادی باشد. از آنجا که انسان در خلاء نمی اندیشد باید با ارائه مواد جدید و مناسب افکار و عقاید وی را شکل داد تا بیاندیشد. پرورش قدرت تفکر و خلاقیت دانش آموزان تنها از طریق حضور در کلاس درس و انجام دادن تکالیف و یا حتی موفقیت در آزمون ها میسر نمی شود. بلکه آنان نیاز دارند به ژرفای هر نکته بیاندیشند و کتابخانه های آموزشگاهی بخش مهمی از این نیازها را برآورده می کنند(باب الحوائجی ۱۳۷۸ ، ۲۵). کتابخانه های آموزشگاهی می توانند بر فرایند تفکر، مهارت های ذهنی و شیوههای یادگیری دانش آموزان تأثیر شگرف بگذارند. تا آنان بتوانند به راحتی در جهت تفکر خلاق و انتقادی و کشف مجهولات پیش بروند و راه حل مناسبی برای مشکلات ارائه دهند. کتابخانه های آموزشگاهی به عنوان یک مرکز یادگیری دانش آموزان را تربیت و ترغیب می کند، خلاق و نقاد بار آیند و تجربه و تحلیل مطالب را در هریک از محیط های تفکر (انتقادی، تحلیلی، . . . . ) تمرین کنند. در واقع آن ها با فراهم آوری و دسترس پذیر کردن اطلاعات مناسب برای دانش آموزان که ابزار اصلی در روند تفکر انتقادی و تحلیلی است زمینه های خلق و رشد تفکر انتقادی و تحلیلی را فراهم می آورند.

لزوم هماهنگی بین برنامه های آموزشی مدرسه و کتابخانه

رسالت اصلی کتابخانه های آموزشگاهی یاددهی، یادگیری و برآوردن اهداف آموزشی و پژوهشی مدرسه است (Massachusetts School 2003 ). همانگونه که آموزش بدون انتقال اطلاعات میسر نیست نظام آموزشی بدون کتابخانه نیز ناقص خواهد بود و کارایی مطلوبی نخواهد داشت. کتابخانه های آموزشگاهی از طریق هماهنگی بین برنامه های آموزشی مدرسه و برنامه های کتابخانه ای، می توانند کلاس های آموزشی برای دانش آموزان برگزار کنند. همچنین برخی از کلاس های درسی، که نیاز به منابع و امکانات کتابخانه ای دارند می تواند در محیط کتابخانه و با همکاری معلم و کتابدار برگزار شود. ( Standards for New Mexico . . . . 2004 ).
کتابداران باید در طراحی و زمان بندی برنامه آموزشی به معلمان کمک کنند. و آنان را در دسترسی و تحلیل اطلاعات جدید یاری رسانند. در صورت همکاری معلم و کتابدار در طراحی برنامه آموزشی مدرسه روش حل مشکلات اطلاعاتی به طور گسترده توسط معلم و کتابدار به دانش آموزان آموخته می شود. و معلمان می توانند آموزش خود را مطلوبتر و به روش پرسش و پژوهش و با کمک کتابدار در کتابخانه انجام دهند. کتابدار دانش آموزان را در انجام پژوهش و تمرینات درسی کمک می کنند و منابع اطلاعاتی مورد نیازشان را به آن ها معرفی می کنند و موجب افزایش سواد اطلاعاتی آنان می شود. (Massachusetts School. . . . 2003 ).
منابعی که برای کتابخانه های آموزشگاهی تهیه می شود باید مطابق با برنامه آموزشی مدرسه باشد تا به نحو مطلوبی نیاز اطلاعاتی معلمان و دانش آموزان را در یاددهی و یادگیری برطرف نماید. بنابراین کتابدار قبل از فراهم آوری و تهیه کتاب های کمک درسی و علمی، کتاب های داستانی و تفریحی، فرهنگ ها، دائره المعارف ها، زندگینامهها ، و دیگر منابع مرجع، و همچنین مواد دیداری و شنیداری باید با مدیر، معلمان و دانش آموزان مشورت نماید، و حتی نظر والدین دانش آموزان را جویا شود. سپس اقدام به تهیه این مواد نماید. (Standards for New Mexico. . . . 2004 ).
ساعات کار کتابخانه مدرسه نیز باید با مدرسه هماهنگ باشد کتابخانه مدرسه باید قبل و بعد از مدرسه، در مدت برگزاری کلاس ها، و همچنین در روزهای تعطیل در ساعات ویژه ای باز باشد.
کتابدار کتابخانه مدرسه باید با همکاری معلمان بهترین استفاده را از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در امر آموزش نماید. سایت های رایانه ای در مدرسه باید تحت نظارت کتابخانه باشند. کتابدار باید با مشارکت معلمان استفاده اخلاقی و مناسب از فناوری های ارتباطات و اطلاعات را به دانش آموزان آموزش دهد. او باید معلمان و دانش آموزان را راهنمایی و تشویق کند از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی مرکز رسانه کتابخانه، به عنوان ابزاری برای آموزش و یادگیری استفاده کنند. کتابداران آموزشگاهی با کمک معلمان، می توانند راهکارهای مناسب به دانش آموزان و معلمان معرفی کند. کتابداران آموزشگاهی با کمک معلمان می توانند راهکارهای متنوع و مؤثری را برای بومی نمودن، ارزیابی و استفاده از فناوری اطلاعات در قالب های مختلف و برای اهداف گوناگون بکار گیرند.
(American library association 2003 )

لزوم همکاری کتابدار و معلم در آموزش مهارت های سواد اطلاعاتی

از عوامل مهمی که می تواند در جذب دانش آموزان به کتابخانه مؤثر باشد وجود کتابدار متخصص و آموزش دیده در کتابخانه است. کتابدار آموزشگاهی تنها ذخیره سازی منابع را انجام نمی دهد، بلکه نقش او مانند یک معلم، پرورش قدرت تفکر و اندیشیدن در دانش آموزان است. امروزه ضرورت وجود کتابداران متخصص در نظام آموزشی با توجه به ظهور آموزش های مبتنی بر نتایج پژوهش، آموزش هایی که با ساختار دانش هدایت می شوند و برای کسب آگاهی از تحقیق بهره می جویند بیش از بیش درک می شود. کتابداران متخصص نقش کاتالیزور را برای انجام این فعالیت ها و آموزش ها در محیط مدرسه ایفا می کنند. (American library association 2003 ).
کتابدار متخصص برنامه های درسی را پویا نگه می دارد و از حالت تک بعدی و یادگیری صرف کتاب های درسی خارج می سازد و دانش آموزان را در دستیابی به اطلاعات مورد نیازشان کمک می کنند. وی با بررسی دقیق اهداف کوتاه مدت و بلند مدت کتابخانه و مدرسه و هماهنگ نمودن آن ها با یکدیگر نقش مهمی را در پیشرفت آموزشی و موفقیت علمی دانش آموزان دارد (Barton 2006 ). او می تواند هم زمان و هماهنگ با پیشرفت جامعه، نحوه ارائه خدمات خود را به دانش آموزان تغییر دهد و موجب رشد دانش و درک اطلاعاتی آنان شود. نقش آموزشی کتابداران کتابخانه های آموزشگاهی به عنوان منادیان و خبره گان سواد اطلاعاتی نقش رهبری مؤثر است. ابعاد این نقش عبارت است از:
· رهبری آگاهانه: علاقه به تحقیق و یادگیری از آن و استفاده از این تحقیق ها برای شکل دادن به ابتکارات آموزشی؛
· رهبری هدفمند: داشتن دیدی روشن از نتایج مطلوب یادگیری برای دانش آموزان، تمرکز بر اندوخته های فکری دانش آموزان تا آنان را در دانش پروری توانمند سازد؛
· رهبری مدیرانه: داشتن طرحی برای یادگیری مبتنی بر پرسش به منظور افزایش درک و فهم دانش آموزان؛
· رهبری خلاق: تلفیق خلاقانه توانایی ها به منظور دستیابی به نتایج یادگیری واقعی در دانش آموزان؛
· رهبری انعطاف پذیر: داشتن قابلیت انعطاف و انطباق در سطحی بالا، یادگیری مستمر، تغییر و تحول مداوم و نوآوری مکرر، و تفکر ورای شیوه های سنتی که در حال حاضر انجام می گیرد. (تاد ۱۳۸۵).
همکاری کتابدار و معلم در امر آموزش می تواند به طور کلی به صورت زیر خلاصه شود:
· تعامل و گفت و گو در مورد زمینه های اطلاعاتی مورد نیاز فراگیران؛*
· طراحی شرح درس کلاس (چگونگی جستجوی اطلاعات، تحلیل و ارزیابی اطلاعات . .* . . )؛
· همکاری کتابدار و معلم در تهیه تمرین های درسی (انشاء و روش تحقیق)؛*
· طراحی سؤالات امتحانی به صورت مشترک، اداره بخشی از کلاس رسمی به وسیله* کتابدار؛
· ارائه بخشی از درس رسمی توسط معلم در کتابخانه و با کمک کتابدار (پریرخ* ۱۳۸۶ ، ۱۰۲ ـ ۱۰۳ )؛
این همکاری ها می تواند در اثربخشی برنامه ها نقش عمده ای داشته باشد. همکاری بین معلم و کتابدار، اطلاعات خوبی در مورد آن دسته از آموزش هایی که در کتابخانه باید بیشتر مورد توجه باشد در اختیار کتابدار قرار می دهد این اطلاعات به کتابدار کمک می کند تا بر آموزش یک مهارت خاص بیشتر تمرکز کند. همکاری بین کتابدار و معلم از یک سو باعث شناسایی و تعیین استانداردهای سواد اطلاعاتی و منابع مورد نیاز می شود که باید توسط کتابخانه آموزش داده یا حمایت شود و از سوی دیگر باعث شناسایی و تحلیل برنامه های آموزشی کتابخانه و مدرسه میشود که در تبدیل کتابخانه به یک مکان آموزشی ارزشمند نقش مهمی دارد(Wiggins & Mctighe 2006 )

نتیجه گیری

امروزه کتابخانه ها و کتابداران آموزشگاهی جزء جدایی ناپذیر فرایند آموزش رسمی محسوب می شوند. همانگونه که برای پیشرفت جامعه به رشد و توسعه آموزش و پرورش توجه می شود. برای پیشرفت برنامه ها و اهداف آموزشی نیز باید به مجهز نمودن مدارس به کتابخانه های غنی و استفاده از کتابداران متخصص در این کتابخانه ها توجه شود. برنامه های آموزشی مدرسه باید با مشارکت کتابدار طراحی و تنظیم شود. معلمان در روش های نوین آموزش برای داشتن آموزش بهتر و افزایش یادگیری دانش آموزان باید با کتابداران همکاری داشته باشند. این همکاری ها می تواند در زمینه یاددهی و یادگیری، دسترسی و تحویل اطلاعات و منابع، مدیریت و هماهنگی بین برنامه های آموزشی باشد. چنین همکاری هایی موجب تحقق بخشیدن به اهداف آموزشی مدرسه، افزایش موفقیت تحصیلی دانش آموزان، ایجاد عادت مطالعه در آنان، تقویت مهارت های سواد اطلاعاتی دانش آموزان، و سرانجام وسیع تر شدن افق فکری دانش آموزان و آماده کردن آنان برای زندگی و کار بهتر در آینده خواهد شد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 179


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱ مارس ۲۰۱۸

دانش نو

+ رقابت بزرگان بر سر تراشه‌های هوش مصنوعی و خیزش آرام تکینگی به‌سمت ما! حمیدرضا تائبی

+ تغییر اجتناب ناپذیر است و باید به منظور ایجاد تحولات مدیریت شود. 

+ ⁠دانشگاه اصفهان برگزار می کند: ⁠دانشگاه اصفهان

+ به فرزندانمان رحم کنیم دکتر محسن رنانی

+ زلزله در سیارات دیگر چگونه رخ می‌دهد؟ 

+ ساختمان‌های هوشمند فرشته نجات انسان‌ها می‌شوند حمیدرضا تائبی

+ استفاده از سیل تصاویری که در زلزله به راه می‌افتد مهدی صنعت‌جو

+ توانمند باشید، تا عرصه را به سایرین واگذار نکنید. حمیدرضا مازندرانی

+ انواع سازمانها Organization Types از دیدگاه برنامه ریزی هدف ها و وسیله ها راسل ایکا ف

+ هوش سازمانیم ‌تجاری است، پس موفق می‌شوم! حمیدرضا تائبی

+ درک اشارات دست با تصویربرداری صوتی مهدی صنعت‌جو

+ نقش بی بدیل هوش مصنوعی بر شهرها و شهروندان آنها محسن راعی

+ مزایای سواد اطلاعاتی 

+ هوش مصنوعی انویدیا، هوای آفتابی را برای ماشین های خودران شبیه سازی می کند! علیرضا فرجی علیرضا فرجی

+ فراگیری: نیازی پایه ای 

+ قلسفه و زندگی روزمره. موسی اکرمی

+ خلاقیت نمادین دهه هشتادی ها 

+ فهم سواد اطلاعاتی 

+ نظریه سواد رسانه ای در گفتگو با دکتر هاشمی 

+ در سال جدید مهندسی نرم‌افزار را جدی‌تر دنبال کنیم حمیدرضا تائبی

+ باید که لذت آموختن را دوباره بیاموزیم پوریا ناظمی

+ انقلاب هوش مصنوعی و تاثیر آن بر جامعه و شرکت ها 

+ توانمند باشید، تا عرصه را به سایرین واگذار نکنید حمیدرضا مازندرانی

+ وجود یخ در مدار استوای مریخ 

+ ظهور «ابر انسان‌ها» طی ۲۰ سال آینده 

+ دانشمندان به استقبال مهمترین پرسش های بشر می روند! 

+ آینده پژوهی و انواع آینده. محسن گرامی طیبی

+ ضریب رشد استارتاپ‌های ایرانی، بالاترین در منطقه نزدیک به متوسط جهانی 

+ نگاه تان به آینده است یا اکنون؟ 

+ اینجا همه آدم‌ها این‌جوری نیستند* مهدی صنعت‌جو

+ بدرود سیارۀ زمین؟ لورین رابینسون

+ تهدیدات اینترنت اشیا 

+ آینده‌ بانکداری‌ چگونه‌ خواهد‌ بود؟ 

+ نفس‌تنگی فرهنگی در جامعۀ ناخوانای معاصر نعمت‌الله فاضلی

+ ضرورت تقویت حافظه سازمانی سیداحمد ابراهیمی

+ دانشگاه چیست؟  رضا داوری اردکانی

+ تشخیص زودهنگام بیماری انسداد عروق قلبی ممکن شد 

+ آیا موسیقی می‌تواند یک زبان باشد؟ کریستوفر بارتل، ترجمه سید جواد فندرسکی ، محمد رجبی

+ انسان‌شناسی هنر به روایت ناصر فکوهی/ هنر به تبعیت از سلیقه بازار در حال نابودی است 

+ چرا مغز آرام خلاق تر است؟ 

+ خلاقیت واقعا یعنی چی؟! 

+ نقش ها و کارکردهای کلیدی ارتباطات 

+ موانع ارتباطات میان افراد 

+ تاثیر فناوری اطلاعات بر سازمان، جامعه و فرد- 

+ هوش مصنوعی ترسوها را درمان می‌کند . فناوری در مسیر کمک به بیماران حمیدرضا تائبی

+ آینده پژوهی یا آینده نگاری یا …؟ 

+ تاملاتي در روشنفكري موسي اكرمي

+ اینترنت، کنکاش گاهی جدید؟ بخش دوم عرصه ی همگانی و آرای عمومی: از نشریات تا اینترنت 

+ رویکردها و ابزارهای نوین موثر در آینده پژوهی هوشمندی کسب‌و‌کار فرشاد وحیدپور

+ فرزندان ما مرد عنکبوتي را بهتر مي‌شناسند  ابوذر سيفي‌کلستان

+ اخلاق جانشین قدرت رضا اسمخاني

+ رویکردی انسان شناختی به: گفتمان میراث طبیعی و گردشگری روستایی مرتضی رضوانفر

+ تغییر فرهنگی با رفتار رهبران سازمان شروع می‌شود مترجم: احسان زائری

+ دامنه و هزینه های تغییرات اجتماعی داوود نادمی

+ آینده‎اندیشی: توصیه‎ای دوستانه یا ضرورتی انکار ناپذیر.؟ 

+ ظرفیت های تقویت همبستگی اجتماعی 

+ نظریه‌های ارتباطات توسعه سرینیواس آر ملكات

+ در کمتر از یک دقیقه بیشترین تاثیر را در اولین ملاقات خود داشته باشید! مهسا قنبری

+ ماشین‌های هوشمند و بازتعریفی تازه از نقش کارکنان دانش‌محور حمیدرضا تائبی

+ پیش‌نیازهای نوآوری در کشور. سیدهاشم هدایتی

+ عقل و توسعه یافتگی حسین عرب

+ آینده، اکنون است  آرش بصیرت

+ آینده پژوهی به کجا خواهد رفت؟ 

+ ابزارهای توسعه هوش تجاری در سازمان مهندس پدیده فدائی فرد

+ دانش، پلی به سوی توسعه. دکتر غلامحسین عبیری

+ کوشش برای ساختن جهانی باهوش‏تر. 

+ نوگرایی قدیمی و نو  گفت‌وگو با سیدجعفر مرعشی

+ تئوري سازمان در عمل. 

+ سازمان هاي هزاره سوم 

+ دیدگاه های سه گانه درباره محرک های آینده نگاری 

+ به صدها تحلیل‌گر اطلاعات نیاز داریم! 

+ چگونه براي نوجوانان کسب و کار ایجاد کنیم؟ تونی مارتین

+ چرا گاهی محاسبات فعالان اقتصادی با واقعیت منطبق نمی‌شود؟ محسن رنانی

+ آیا توفانی سازنده در راه است!؟ 

+ 4 راهکار برای مشارکت کارمندان در خلق ایده‌های نو 

+ نقش الگوی ذهنی در موفقیت کامران فرنیان همدانی- علی توکلی یرکی

+ چالش ­های فلسفی نظریه کوانتوم استاندارد 

+ از اشتباه فیلسوف هم باید درس آموخت 

+ بوته سوخته 

+ دانش آینده یک نیاز ملزم برای بشر امروز است‌ 

+ ما آموزش می دهیم, اما دانش آموزان یاد نمی گیرند 

+ باید از قاره ششم بیشتر بهره​مند شویم . فرانک فراهانی جم

+ شناسایی و خوشه‌بندی سامانه‌ها و ابزارهای مدیریت دانش شخصی عاطفه شریف ، رضوان حسین قلی زاده

+ بررسی زیرساخت‌های مدیریت دانش و تأثیر آن بر هوش سازمانی در پژوهشگاه‌های‌ وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محمدرضا شکاری ، محمدرضا اسمعیلی گیوی ، حمید کشاورز

+ اثربخشی پژوهش های علمیِ داخلی بر شاخص های توسعه ی ایران آقای وحید احسانی ، دکتر موسی اعظمی، دکتر سیّد محمّد باقر نجفی ، دک

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ پاسخ بنیادین به یک سؤال دیرین: چرا ما ایرانیان در مسیر توسعه درجا زده ایم؟ دکتر محسن رنانی

+ وقتی از دانش بنیان حرف می زنیم از چه چیز حرف می زنیم سیدرضا علوی

+ نوآوري باز انقلابی نوین در پارادایم نوآوري الهام سهامی

+ چشم انداز به عنوان روش آینده پژوهی 

+ در جستجوی الگوی نوین یادگیری­زدایی سازمانی[1] 

+ رابطه هوش و مقدار توانایی حقیقی‌تان 

+ جامعه شناسی امروز ... sociology دکتر علی اصغر سعیدی

+ پروژه «صفر» هاروارد برای چگونه اندیشیدن علی ذوالفقاریان

+ اگر خواهان تغییر هستید شما باید خود تغییر باشید 

+ ضرورت تغییر و تحول و موانع موجود در سازمان های دولتی و نیمه دولتی 

+ تغییر و تحول مثبت در سازمان 

+ تغییر و تحول سازمانی ، مقاومت در برابر تغييرات و راههاي غلبه بر آن 

+ مديريت تغيير 

+ انسان بی‌نقص info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995