Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


وقتی نه مسکن مهر، مهر داشت؛ نه فکری به حال آینده کردیم

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[18 Dec 2017]   [ ]

اکثر مناطقی که در ایران با حادثه زلزله تخریب شده‌اند هیچ بیمه نامه آتش سوزی، زلزله و یا حوادث طبیعی نداشتند.
عصرایران - سید محمد حسین هاشمی - زلزله کرمانشاه خیلی بیشتر از آنچه تصور می‌رود، بلا دارد. خانه‌هایی که خاک بر سر ساکنانشان شد، خروار خروار زجر را به شهرها و روستاها تحمیل کرده. مردم، شب را گرسنه، تشنه و در سرما می‌خوابند و انتظار ‌دارند، کمک‌های مردمی، دولتی و ... دردی از دردهایشان را دوا کند.

در این بین اما چه آن‌هایی که در یک سوی گود بازی‌های سیاسی نشسته‌اند و چه آن‌ها که در سوی دیگر، در ساز سیاسی‌کاری خود می‌دمند و شوی کمک به زلزله‌زدگان را بازی می‌کنند. عده‌ای اما از این هم پا را فراتر می‌گذارند، نه تنها مسئولیت کارشان را که حالا آواری شده بر زندگی مردم نمی‌پذیرند بلکه تلاش می‌کنند تا با فضاسازی‌های رسانه‌ای، طرف آن سوی گود را متهم کنند. نشانه‌اش، همین جریان مسکن‌های مهر که بی‌مهری‌اش را مردم با چشم دیده‌اند و بی‌مهری مسببانش هنوز هم ادامه دارد.

نطفه نارسی به نام مسکن مهر

محمود احمدی‌نژاد و یارانش‌ از همان زمانی که در شهرداری تهران بودند، خوب می‌دانستند که باید چه کارهایی انجام دهند که عامه مردم را به سمت خود بکشانند. طرح دوربرگردان‌های بزرگراه‌های تهران را اگر به یاد داشته باشید، متوجه می‌شوید که حتی درباره این طرح که تمامی کارشناسان مهر «غیرعلمی» بودن را روی آن زدند هم، تیم «معجزه هزاره سوم» به نحوی پروپانگا کرد که خیلی‌ها تصور کردند، این طرح ناجی ترافیک تهران است.

در چنین شرایطی، بیراه نبود که وقتی این تیم، از مدیریت پایتخت به مدیریت کشور رسیدند هم شاهد طرح‌هایی باشیم که در تئوری «غیرعلمی» بودند و در عمل، عوام‌گرایانه. آنقدر که اگر روز کتاب و کتابخوانی است به یکی از کتابفروشی‌ها بروید می‌توانید سراغ کتابی با عنوان پوپولیسم ایرانی را بگیرید که علی سرزعیم و محسن رنانی آن را در تحلیل رفتارهای احمدی‌نژاد و یارانش نوشته‌اند. حتماً یکی از این طرح‌های عوام‌گرایانه دولت محمود احمدی‌نژاد را باید طرح مسکن مهر دانست. طرحی که دولت نهم آن را بعد از افزایش شدید قیمت مسکن در سراسر ایران روی میز گذاشت و حتی وعده داد با اجرای این طرح تا پایان دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، مشکل مسکن، ریشه‌کن می‌شود.

اینجا، همان نقطه‌ای بود که مشکلات کشور در حوزه مسکن و اقتصاد، بیشتر نشد که کمتر هم شد. احمدی‌نژاد برای اینکه این پروژه را بسازد نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی پول گرفت؛ پولی که به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان، کاری نکرد جز به وجود آوردن تورم 300 درصدی. این تنها یک اتفاق ساده بود چرا که حالا و نزدیک به هشت سال بعد از آن داستان، وزیر مسکن و شهرسازی گفته که در سال 1391 که اتفاقا سال اشتغال و تولید ملی نام‌گذاری شده بوده ساخت 53 هزار واحد از مسکن مهر بدون یک مزایده ساده، به یک شرکت ترکیه‌ای سپرده شده است.

دولت احمدی‌نژاد به هر ترتیبی بود با تقدس بخشیدن و نجات‌بخش تصور کردن این طرح، کاری کرد که به یکباره ساخت و ساز در سراسر کشور آغاز شد. اما این تمام داستان نیست. قرار بر این بوده که این خانه‌ها ارزان تمام شود. برای ارزان تمام شدن اما باید کارهایی کرد که نتیجه‌اش را امروز در دو اتفاق می‌توانیم مشاهده کنیم. یکی خالی از سکنه بودن بخش عمده‌ای از این خانه‌ها به جهت عدم دارایی از امکانات سکونت شهری و دیگری، ایمنی پایین؛ همان چیزی که در زلزله اخیر کرمانشاه به روشنی دیده شد.

وقتی نه مسکن مهر، مهر داشت؛ نه فکری به حال آینده کردیم

تقریباً کارشناسی نیست که از عکس‌های برداشته شده از وضعیت مسکن مهر در کرمانشاه، بر این صحه نگذاشته باشد که این ساختمان‌ها از نظر ایمنی دچار مشکل بوده‌اند. این را کنار انتشار اخباری بگذاریم که نشان می‌دهد نظارت بر این پروژه در حداقل‌ترین حالت ممکن بوده است، می‌شود به این نتیجه رسید که بی‌مهری دولت مهرورز در واگذاری بی‌مهرترین مسکن‌ها به نام مسکن مهر، حتی اگر اخبار خود آنها که می‌گوید تنها دو نفر در این خانه‌ها جان باختند و البته بعداً شد یک نفر هم درست باشد، عده‌ زیادی از مردم را، خانه به دوش کرد.

در چنین شرایطی آنچه شاید نمک بر زخم زلزله‌زدگان کرمانشاهی باشد رویکرد احمدی‌نژاد و یارانش به این همه انتقاد است. رئیس احمدی‌نژادی‌ها، کمی بعد از انتشار انتقادها دوباره روی همان صندلی مخصوص گفت‌وگوهای تصویری‌اش نشست، دعای همیشگی‌اش را خواند و مثل تمام سال‌های گذشته در مقابل شنیدن انتقاد یک سوال کرد «کی میگه؟» و دوباره شانه خالی کرد و گفت که «طبیعیه که سیاسیون مخالف ما هر کاری که ما کردیم می‌گن کار بدیه ولی مردم که صاحب مسکن شدن یا می‌خواستن صاحب مسکن بشن حرفی دارن؟» . وزیر مسکن و شهرسازی او هم که نامه‌ای به منتقدان نوشت و انتقادها را سیاسی کرد و گفت: «برخورد سیاسی و جناحی و غیر اخلاقی، جفا در حق مردم و زلزله زدگان می باشد و سیاسیون از آب گل آلود ماهی میگیرند.»


درد، یکی دو تا نیست
اما این همه ماجرا نیست. درد، یکی دو تا نیست. شاید بد نباشد که ماجرا را کمی کلان‌تر ببینیم. ایران، کشوری است زلزله‌خیز. در نقطه جهانی زلزله، تقریباً تمامی نقاط کشورمان به رنگ قرمز درآمده‌اند که نشان از ریسک بالای زلزله در آن دارد. در چنین شرایطی نگاه به سیاست‌های اتخاد شده در این حوزه، نشان می‌دهد عملاً در کشورمان نه تنها کار عمده‌ای برای پیشگیری از زلزله صورت نگرفته که برای جبران خسارت‌های ناشی از آن هم اتفاقی نیافتاده است.

قطعاً یکی از این طرح‌ها را می‌توان «بیمه حوادث طبیعی و زلزله» دانست. نگاهی به سابقه طرح تشکیل بیمه حوادث طبیعی نشان می‌دهد که کلید خوردن آن به حدود 15 سال قبل باز می‌گردد. اما واقعیت این است که در تمام این 15 سال، عملاً کار خاصی برای به سرانجام رسیدن‌اش صورت نگرفته است. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر باشیم می‌توانیم ماجرا را به سال گذشته باز گردانیم. زمانی که با ریاست مجدد عبدالناصر همتی اجرای این طرح مجددا کلید خورد و در خبرها آمد که «طرح تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس به تصویب رسید و در صورت تایید شورای نگهبان به زودی این صندوق تاسیس می‌شود.»

اما شورای نگهبان این طرح را رد کرد. « علیرغم ابهامات و اشکالات متعددی که بر این مصوبه وارد است، از آنجا که مصوبه مجلس شورای اسلامی با لایحه دولت ماهیتاً اختلاف بیّن دارد و از مصادیق طرح موضوع اصل ۷۴ قانون اساسی محسوب نمی‌شود و پیشنهاد و اصلاحات مذکور در اصل ۷۵ نیز در مورد آن صدق نمی‌کند و تغییرات معموله، اصلاح عرفی در لایحه محسوب نمی‌شود، لذا مصوبه مرقوم مغایر اصول فوق‌الذکر شناخته شد.» اتفاقی که باعث شد از آن موقع تا کنون این لایحه مسکوت بماند و هیچ اتفاقی برایش نیافتد. اتفاقی که به گفته‌ همتی در صورت اجرا، انقلابی در ارائه بیمه زلزله با ترکیب مشارکت مردم، صنعت بیمه و دولت خواهد بود که ترکیبی از پوشش بیمه‌ای اجباری و اختیاری را برای حوادث به دنبال خواهد داشت.

با دانستن تمام‌ این‌ها شاید عمق فاجعه در شرایطی حس شود که بدانیم مطابق اخبار منتشر شده، اکثر مناطقی که در ایران با حادثه زلزله تخریب شده‌اند هیچ بیمه نامه آتش سوزی، زلزله و یا حوادث طبیعی نداشتند.


فردا همین می‌شود
قدیمی‌ها واقعیت را می‌گفتند. اینکه خاک سرد است. امروزی‌ها هم بیراه نمی‌گویند؛ اینکه روزمرگی‌هایمان آنقدر زیاد شده که داغ‌ها رو زود فراموش می‌کنیم. نگاهی به زلزله‌های بزرگ یک صده اخیر که بیاندازیم، این جمله‌ها را بیشتر و بهتر درک می‌کنیم.

نگاهی به اینکه زلزله بویین زهرا در سال 1341، بیست هزار نفر را کشت؛ اینکه زلزله دشت بیاض، فردوس و کاخک در سال 1347 با بزرگی 7.3 ریسشتر، 12 هزار نفر را به زیر خاک برد؛ اینکه در سال 57، طبطبع طبس، 15 هزار کشته بر جای گذاشت؛ اینکه 40 هزار کشته، نتیجه زلزله سال 69 رودبار و منجیل شد و اینکه در دی ماه 82، 30 هزار بمی در این شهر، جان باختند. در این بین، زلزله‌های کوچک مانند آنچه در سال 91 در آذربایجان رخ داد را هم نباید فراموش کنیم. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که وقتی خاک کرمانشاه هم خوابید و دوباره همه چیز به حالت اولیه بازگشت، باز هم فراموش می‌کنیم که نه آمادگی لازم را برای مقابله با زلزله داریم و نه پیش‌بینی های لازم را انجام دادیم که بعد از زلزله خاک بر سرمان نماند.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 433


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

حقوق‌بشر

+ گزارش پزشکی قانونی از وجود «محل تزریق و کبودی» در بدن کاووس سید امامی‎‎ 

+ در خواست شکستن اعتصاب غذای گلرخ ایریایی 

+ . 

+ ایران ما و روز جهانی زنان 

+ رامین سیدامامی: مادرم را تهدید کردند که درباره مرگ پدرم با رسانه‌ها حرف نزند 

+ گزارشی از یک بازدید میدانی از جنگل‌ها و منابع طبیعی در غرب مازندران کوروش برارپور

+ پلیس تهران ۲۹ شهروند معترض به حجاب اجباری را بازداشت کرد 

+ اعتراضی دیگر به حجاب اجباری در تهران؛ نسرین ستوده: دختر خیابان انقلاب آزاد شد 

+ اعتراض کانون صنفی معلمان استان تهران به ادامه بازداشت معترضان 

+ دختر_خیابان_انقلاب_کجاست؟ سوالی که هزاران بار در توییتر پرسیده شد‌ 

+ ادامه بی‌خبری و نگرانی خانواده‌های چهار دانشجوی زندانی 

+ جنازه سارو قهرمانی به خانواده‌اش تحویل داده شد 

+ عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران شد 

+ ۲۲ شورای صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند 

+ بازتاب اعتراضات ایران در رسانه‌های خارجی و بین‌المللی 

+ اعتراضات در شهرهای ایران ادامه یافت - مرگ بر خامنه ای 

+ «تجمع اعتراضی در کرمانشاه» 

+ بازار دست دلال‌هاست مسلم تقوی

+ مردم با هشتگ به جنگ گرانی می‌روند مینا شهنی

+ وقتی نه مسکن مهر، مهر داشت؛ نه فکری به حال آینده کردیم 

+ تظاهرات اعتراضی علیه حکم اعدام  

+ اطلاعیه مطبوعاتی همبستگی جمهوریخواهان ایران در نیویورک 

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده. کوروش برارپور

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده کوروش برارپور

+ وقتی زن بی پناه است رضارخشان

+ شادمان چون مرگ ناصر فكوهي

+ هیولای درون*  ناصر فکوهی

+ در سفر به مناطق زلزله زده، هویت قومی و غرور ملی هم میهنان کوردمان را «نادیده انگاشته شده» و «سرکوب شده» دیدم!‎ ×  کوروش برارپور

+ ابر‌ بحران‌ها و آینده ترسناک ایران 

+ جنبش بازنشستگان: 

+ خطاب به فولادگران به پاخاستۀ اهواز 

+ بغض‌های موسیقی و کفن‌پوشان/ 

+ آنجلینا جولی برای دانش آموزان پیام داد/ برای حقوق بشر تلاش کنید 

+ نامه آتنا دائمی به مناسب پایان ۵۴ روز اعتصاب: اعتصاب غذا کردم که صدای بی صدایان باشم 

+ آقا تا حالا شده با یک زن خشونت کنید آیدین پورخامنه

+ دو گونه انسانی، دو جهان مریم رضایی

+ خشونت‌های واقعی در فضای مجازی شکوفه احمدی

+ خشونت‌های فرساینده روزمره سمیه قدوسی

+ نامه‌ی آتنا دائمی زندانی در اعتصاب غذا در زندان اوین آتنا دائمی

+ تحلیلی آسیب شناختی بر موقعیت بحران های کالبدی شهر در تهران با نگاهی به آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو  ناصر فکوهی

+ بحران نوجوانی و جوانی در ایران امروز در گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ ابراز بی‌اطلاعی نماینده مجلس از بازداشت معترضان به پارازیت در شیراز رادیو فردا

+ حامیان آرش صادقی مقابل زندان اوین تجمع کردند رادیو فردا

+ جهانی بدون جنگ  سایت آینده نگر

+ واکنش وزیر کشور به گورخوابی: از ترس بازداشت به گورستان پناه می‌برند رادیو فردا

+ گورخواب‌ها زنده‌اند، انكار بس است 

+ نامه سرگشاده فرهادی به روحانی: سراسر وجودم شرم است و بغض 

+ ٥٠ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند در هر گور یک تا ٤ نفر زندگی می‌کنند 

+ انتقادات مسعود شجاعی از فساد مالی و اخلاقی در فوتبال و جامعه رادیو فردا

+ حمایت ستاره‌های فوتبال ایران از مسعود شجاعی رادیو فردا

+ ثبت نزدیک به دو هزار شکایت در مورد تنبیه بندی دانش‌آموزان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ 

+ در این مدرسه اگر شهریه پرداخت نکنید، شلاق می خورید و اخراج می شوید 

+ ویکی‌لیکس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اسناد جدیدی منتشر می‌کند 

+ بی‌عدالتی اقتصادی امروز ایران در تاریخ معاصر بی‌سابقه است دکتر محمد مالجو

+ ایران در معرض بحران حذف جنین دختر  دکتر سیمین کاظمی

+ وقتی زنان در محیط کار کمرنگ می‌شوند مترجم رویا پاک سرشت

+ دور کردن زنان از بازار کار به‌ نام حمایت 

+ کشف مواد منفجره و پرچم داعش در عملیات جستجوی یک خانه در بروکسل 

+ فقر؛ مهم ترین عامل تن فروشی در جامعه ایران 

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، گامی بلند برای مشارکت سیاسی زنان  شیرین فامیلی

+ نگاهی به سیمرغ عطار با پرسش از حقوق برابر جواد موسوی خوزستانی

+ شیوع «عروس – کودکان» سوری در یک نسل از دست رفته به روایت تصویر ترجمه رایحه مظفریان

+ کاندیداهای زن و موضوع «نظارت» بر انتخابات آمنه رضایی

+ مبارزه زنان برای راه یافتن به صندوق های رأی  دکتر فائنه حنیفه اوا

+ فروش دیوار برلین ترجمه فرانک فرید

+ تجربه حضور در نشست های زنان کاندیدا شهلا فروزانفر

+ درباره‌ «زبان زنان» شیرین کریمی

+ رد صلاحیت زنان: استراتژی حذف یا مقاومت برای تغییر؟  آزاده دواچی

+ بررسی نقش فناوری اطلاعات در حقوق زنان /فضای اینترنت جنسیتی نیست ثمین چراغی

+ ناسیونالیسم عربی و جنبش زنان عرب ترجمه و تلخیص مهسا پناه شاهی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس - درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم کمیته من کاندیدا می شوم

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، تلاشی برای بازگرداندن تغییر به زندگی واقعی منصوره شجاعی

+ نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم گزارش: مریم جوادی – عکس ها: تینا سپاس

+ مداخله در انتخابات مجلس و خروج جامعه مدنی زنان از انفعال  آمنه کرمی

+ زیبایی‌شناسی در پروانگی مرضیه جعفری

+ ختنه دختران در میان اهل تشیع پاکستان و هند  سمیره حنایی- رایحه مظفریان

+ لغو حکم بخشداران زن خوزستان، با کدام مجوز شرعی؟ یاسمن الف

+ تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست  صبا شعردوست

+ رفع تبعیض در ساختار مردانه سیاست؟ مریم مهیمنی

+ تبعیض جنسیتی در ساختارهای اجتماعی افغانستان ابراهیم داریوش

+ تسلیت مدرسه فمینیستی: هما ناطق، نگین درخشان حلقه تاریخ نگاری ایران درگذشت 

+ عدالت آموزشی، رویا و واقعیت : گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ افراط گرایی و کابوس «مشارکت سیاسی زنان»  آزاده دواچی

+ چه عنوانی بهتر از" فاحشه" برای حذف زنان از جامعه  فاطمه فرهنگ خواه

+ نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس  ندا ناجی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس 

+ جداسازی جنسیتی و نادیده گرفتن ضرورت همراهی زن و مرد سیمین کاظمی

+ 8 تا 10 میلیون ایرانی مبتلا به بیماری مزمن کلیوی 

+ ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس) ندا ناجی

+ انتخابات مردانه و حق خواهی زنان پس از سی و هشت سال رضوان مقدم

+ حل مساله آب با پارادایم بازار مهندس عارف سپهری

+ گزارشی از یک نهاد مردمی در اکوادر مهشید شریف

+ پرداخت بهای هرچیز  ترجمه فرانک فرید

+ افسانه «زنان بدتر از مردان» نوشین احمدی خراسانی

+ حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز  مریم جوادی

+ من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم  ندا ناجی

+ خطر ثروتمند شدن زنان! یاسمن. الف

+ درهایی که بسته شد و صداهایی که خفه شدند فاطمه نصیرپور

+ سه سوال عمده در مورد خشونت علیه زنان و پاسخ از سوی اصحاب قلم آذربایجان یاشین زنوزلو

+ لایحه ای برای کاهش خشونت علیه زنان  آمنه رضاییinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995