Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


جدال لفظی سخنگوی قوه قضائیه و نزدیکان احمدی‌نژاد بر سر «سلامت روانی»

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[25 Dec 2017]   [ ]در واکنش به اتهام تلویحی سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر عدم سلامت روانی محمود احمدی‌نژاد، علی اکبر جوانفکر مشاور رئیس‌جمهور سابق ایران متقابلاً غلامحسین اژه‌ای را به عدم سلامت روانی متهم و حمید بقایی او را با فرمانده نیروهای نازی اس اس مقایسه کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز یکشنبه سوم دی، در نشست خبری محمود احمدی‌نژاد را تلویحاً به نداشتن سلامت روانی متهم کرد و گفت که اگر لازم باشد، پرونده او به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود.

ساعاتی بعد علی‌اکبر جوانفکر، در واکنش به این سخنان در کانال تلگرامی خود نوشت: «اگر فردی با بیش از شصت سال سن و در کسوت روحانیت، با ریش سفید و تجربه تصدی مسئولیت‌های مهم در کشور ... با رفتاری سبک، اقدام به زدن سوت بلبلی کند، به گونه‌ای که مضحکه عام و خاص شود... آیا باید او را به پزشکی قانونی معرفی کرد یا آنکه مستقیماً در بیمارستان مخصوص بستری نمود».

آقای محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۲۰ آذر در دانشگاه شریف با بیان خاطره‌ای از حضور در یکی از دانشگاه‌ها در دوره دوم خرداد گفت: «گروهی از دانشجویان سوت زدند. من به آنها گفتم اگر قرار به سوت زدن است من بهتر از شما هم بلدم و بدون دست هم سوت بلبلی می‌زنم».

در این لحظه او برای چند لحظه «سوت بلبلی» زد.

آقای جوانفکر در کانال تلگرامی خود همچنین نوشت: «البته این سؤال برای ما باقی است که در دوره حاکمیت خاندان لاریجانی بر ارکان اصلی اداره کشور، آیا سرانجام اجازه خواهند داد، ما را برای کالبد شکافی و تعیین علت مرگ به پزشکی قانونی معرفی نمایند».

غلامحسین محسنی اژه‌ای خود در دولت نخست محمود احمدی‌نژاد وزیر اطلاعات بود که در روزهای پایانی کار این دولت برکنار شد و گفته‌های روز یکشنبه او در پاسخ به سؤالی درباره ویدئوهای منتشر شده از آقای احمدی‌نژاد بیان شده است.

به گفته آقای محسنی اژه‌ای، دو نظر درباره اقدامات آقای احمدی‌نژاد وجود دارد، برخی می‌گویند رئیس‌جمهور سابق و نزدیکانش اول باید «به پزشکی قانونی بروند» تا معلوم شود که «این اقدامات از یک آدم عاقل سرچشمه می‌گیرد یا خیر».

او اضافه کرد: «برخی گفتند که این حرف درآمده تا رفع مسئولیت شود و محاکمه نشوند که قطعاً این حرف‌ها مطرح نیست؛ البته شاید روزی نیاز باشد به پزشکی قانونی هم ارجاع داده شوند».

سخنگوی قوه قضائیه مشخص نکرده که این دو دیدگاه درباره آقای احمدی نژاد متعلق به چه کسانی است و آیا آنان از مقام‌های قوه قضائیه هستند یا افراد دیگری این نظرات را مطرح کرده‌اند.

در عین حال بر اساس قوانین ایران اگر فردی در هنگام ارتکاب جرم «مجنون» باشد و این موضوع به تأیید پزشکی قانونی برسد، محکومیت‌های پیش‌بینی شده در قانون درباره او اجرا نمی‌شود.

اتهام تلویحی سخنگوی قوه قضائیه به آقای احمدی‌نژاد در حالی است که او با حکم رهبر جمهوری اسلامی به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران منصوب شده است.

در همین حال حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری، نیز در واکنش به این سخنان آقای اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه را با «هاینریش هیملر، فرمانده نیروهای نازی اس اس»، مقایسه کرد و نوشت که شعار او این بود که «باید دیگران را به اردوگاه‌های کار اجباری یا آسایشگاه‌های روانی فرستاد».

آقای بقایی اضافه کرد که او «در چاپلوسی، فرصت‌طلبی، بی‌رحمی و پرمدعایی زبانزد ارتش آلمان و مورد نفرت عمیق مردم این کشور» بود و «در زندگی شخصی خود نیز مشکلات زیادی داشت».

معاون سابق رئیس‌جمهور اضافه کرد: «درست است که اس‌اس‌ها در تاریخ دفن شدند و هانریش هیملر در آن دنیا در انتظار عقوبت سخت اعمال خود می‌باشد، اما هنوز تفکر و شعارهایش در میان برخی زنده است و از او تقلید گفتار می‌کنند».

سخنگوی قوه قضائیه روز یکشنبه همچنین تأکید کرد که برخورد نکردن قوه قضائیه با آقای احمدی‌نژاد، «حکمتی دارد» که «به زودی مشخص خواهد شد».

از حدود پنج سال پیش برای رئیس‌جمهور سابق ایران پرونده‌ای در قوه قضائیه تشکیل شده اما دادگاه او چندین بار به تعویق افتاده و در ‌‌نهایت برگزار نشده است.

پیش از این گزارش‌هایی نیز درباره صدور احکامی علیه آقای احمدی‌نژاد در دادستانی دیوان محاسبات منتشر شده و در همین حال فاضل موسوی نماینده زنجان در مجلس هشتم، روز ۳۰ آبان اعلام کرده بود که دیوان محاسبات «۱۱ حکم قطعی» علیه آقای احمدی‌نژاد صادر کرده است.

دیوان محاسبات، نهاد نظارتی وابسته به مجلس، است و می‌تواند حکم‌هایی مانند «انفصال از خدمات دولتی» را درباره مدیران دولت صادر کند.

محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه، ۲۸ آذر، و پس از پایان مهلت ۴۸ ساعته به قوه قضائیه برای انتشار «اسناد مربوط به محکومیت او و همکارانش» اعلام کرده بود که رئیس قوه قضائیه به دلیل «نقض مکرر قانون اساسی»، «از عدالت ساقط شده‌است» و «فاقد صلاحیت»، «فاقد مشروعیت» و «غاصب» است و باید استعفا دهد.

پس از این سخنان نیز علی‌اکبر جوانفکر، مشاور آقای احمدی‌نژاد، در یادداشتی در وب‌سایت دولت بهار تأکید کرد که اگر رئیس قوه قضائیه استعفا ندهد «برای بازگرداندن اعتبار قوه قضائیه، راه دیگری جز درخواست» از رهبر جمهوری اسلامی «برای برکنار کردن وی «باقی نخواهد ماند».

این سخنان آقای احمدی‌نژاد واکنشی به گفته‌های صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، در روز چهارشنبه ۲۲ آذر بود که رئیس‌جمهور سابق ایران و نزدیکانش را به «فتنه»، «دعوت به اغتشاش»، «دروغگویی» و «حمایت از بابک زنجانی» متهم کرده بود.

انتقادهای محمود احمدی‌نژاد و نزدیکانش به قوه قضائیه پس از تشکیل دادگاه حمید بقایی و احضار اسفندیار رحیم مشایی شدت گرفته و آنها در هفته‌های گذشته عبارت‌هایی چون «ظالم»، «دیکتاتور» و «منحرف» را درباره مقام‌های قوه قضائیه به کار برده‌اند.

در مقابل، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه، آقای احمدی‌نژاد را «دروغگو» و «لات» خوانده‌اند.

محمد امامی کاشانی، امام جمعه تهران، روز اول دی در واکنش به این درگیریهای لفظی تاکید کرده بود که «نباید مشکلات را به سطح جامعه کشاند، بلکه باید چند نفر را به عنوان ریش‌سفید مشخص کرد تا بتوانند حرف‌های شما را با طرف مقابل بررسی و حل کنند».

با این حال سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به این انتقاد گفت که «حکمیت یعنی چه؟ این مسائلی که مطرح کرده‌اند حتماً جای برخورد دارد و این دروغ‌پراکنی‌ها و مسائل حاشیه‌ای، مانع از فعالیت قوه قضاییه نمی‌شود».

علی‌اکبر جوانفکر، مشاور آقای احمدی‌نژاد به اتهام «توهین» به دادستان تهران به شش ماه حبس تعزیری و همچنین به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به پرداخت چهار میلیون تومان جریمه محکوم شده‌است.

حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، نیز اعلام کرده که به‌دلیل اظهاراتش دربارهٔ ۶۳ حساب بانکی «شخصی» صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، به «۶۳ سال زندان» محکوم شده‌است.

با این حال غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، گفته که حمید بقایی جمع همه حکم‌های خود را اعلام کرده‌است، در حالی که تنها یکی از حکم‌ها که از بقیه بیشتر است درباره او اجرا خواهد شد.

بر پایه ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که جرایم فرد بیشتر از یک مورد باشد، تنها حکمی در نظر گرفته می‌شود که بالاترین میزان مجازات است.

«دریافت چند میلیون دلار ارز از یک نهاد انقلابی» و «اهدای سکه به افراد» از جمله دیگر اتهام‌های آقای بقایی است که در قوانین برای آنها ۱۵ سال زندان تعیین شده‌است.

در صورتی که حکم نهایی حمید بقایی براساس این اتهام‌ها صادر شده باشد، ممکن است او به تحمل ۱۵ سال زندان محکوم شده باشد.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

اخبار روز

+ صادق لاریجانی از کتک زدن یک دختر «بی‌حجاب» توسط مامور نیروی انتظامی حمایت کرد 

+ شعار «دشمن ما همین‌جاست»؛ این بار در کازرون 

+ فاطمه کروبی: روحانی برخلاف سوگندش حقوق محصوران را تأمین نکرد 

+ انتقاد رهبران اصلاح‌طلبان از عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی 

+ حکم اعدام بهمن ورمزیار پس از یک روز توقف، اجرا شد 

+ ادامه اعتصاب بازاریان در استان کردستان 

+ اعتراض شهروندان چهارمحال بختیاری به طرح‌های انتقال آب‎ 

+ کشاورزان اصفهانی پیش از این نیز شعار داده بودند: سوریه را رها کنید، فکری به حال ما کنید 

+ پوشش زنده: حملات موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه حکومت سوریه 

+ خبر بازداشت شهروند ایرانی مقیم سوئد در بازگشت به ایران تائید شد 

+ عادل الجبیر: باید جلوی صادرات انقلاب و فرقه‌گرایی ایران را گرفت 

+ آخرین گزارش‌ها از بازار ملتهب ارز؛ «دلار مرز شش هزار تومان را رد کرد» 

+ چهار ایرانی» در جریان حمله به پایگاه هوایی حمص در سوریه کشته شدند 

+ روسیه می گوید تحريم های جديد آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت 

+ وسعت دریاچه ارومیه باز هم کاهش داشته است 

+ علم‌الهدی: فیلتر کردن تلگرام را به گردن رهبری نیاندازید 

+ نماینده مجلس ایران: مبارزه با فساد باید از دفتر رهبر آغاز شود 

+ هشدار ولیعهد عربستان در مورد احتمال «جنگ آینده با ایران» 

+ تصادف‌های جاده‌ای ایران در یک روز ۲۰ کشته داد 

+ وزارت دفاع عراق رسیدن دو جت اسرائیلی به حریم هوایی ایران را تکذیب کرد 

+ رئیس سازمان سوادآموزی از وجود نزدیک به دو میلیون زن بیسواد در ایران خبر داد 

+ سفیران اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی کردند 

+ کشف ۱۴ تن مواد مخدر در ایران در هفته نخست سال جدید 

+ وزیر خارجه فرانسه نیز ایران را به تامین سلاح برای حوثی‌ها متهم کرد 

+ نماینده مجلس: بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی ۹۶ از ایران خارج شد 

+ عبدالفتاح سلطانی موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داد 

+ ائتلاف نظامی عربستان، ایران را تهدید به تلافی حمله موشکی حوثی‌ها کرد 

+ فرمانده پلیس ایران، تحصن و تجمع دراویش گنابادی را «فتنه بزرگ» دانست 

+ صدها راهپیمایی در حمایت از کنترل اسلحه در آمریکا برگزار شد 

+ ناصر مکارم‌شیرازی: حجاب، اجباری نیست الزامی است 

+ پسر کروبی: سه مامور امنیتی نامه پدرم را مانع رفع حصر رهبران جنبش سبز دانستند 

+ وزش تندباد در سه استان ایران دستکم «سه کشته» برجای گذاشت 

+ محاکمه ۴ فعال سندیکایی نیشکر هفت‌تپه؛ اتهام: شرکت در اعتصاب 

+ حسن روحانی: برخی روی فرکانس اعتراض‌های مردم پارازیت می‌اندازند 

+ دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست 

+ انتشار دو نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای: ۴۰ سال است هیچ نوع آزادی نداریم 

+ بقایی: سه میلیون و ۷۶۶ هزار یورو مندرج در کیفرخواست هدیه سلیمانی به احمدی‌نژاد بود 

+ مشایی حکم حبس بقایی را مقابل سفارت بریتانیا به آتش کشید 

+ نماینده مجلس خبر مرگ طالب بساطی در زندان را تأیید کرد 

+ فرزندان سیدامامی از نخست‌وزیر کانادا برای خروج مادرشان از ایران کمک خواستند 

+ استیضاح وزیر راه و شهرسازی ایران در مجلس رای نیاورد 

+ انتقاد جنتی از روحانی و معترضان به حجاب پس از ابقا در مجلس خبرگان 

+ بازداشت «۱۱ فعال کرد» در مریوان به اتهام «حمایت از کردهای عفرین» 

+ صادق زیباکلام به حبس و محرومیت از فعالیت اجتماعی و سیاسی محکوم شد 

+ رضا شهابی، فعال کارگری، «از زندان آزاد شد» 

+ دادستان تهران: برخی از متهمان اعتراضات دی‌ماه به یک تا پنج سال زندان محکوم شدند 

+ پایان ۲۵ سال امامت جمعه احمد جنتی در تهران 

+ کشاورزان شرق اصفهان «خسارت نکاشت محصول می‌گیرند» 

+ هشدار دادستان کل ایران: با عوامل مؤثر در جریان شیرازی برخورد می‌کنیم 

+ محمد ثلاث «قتل عمد مأموران انتظامی» در خیابان پاسداران را رد کرد 

+ نیکی هیلی در دیدار با نتانیاهو: اکنون زمان تمرکز بر ایران است 

+ بهبود نسبی تجارت خارجی آمریکا و ایران در ژانویه 

+ ۲۰ تن از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در ایران به زندان منتقل شدند 

+ هشدار امامان جمعه در مورد حجاب؛ «به کوری چشم مخالفان این حکم را اجرا می‌کنیم» 

+ پلیس لندن مهاجمان سفارت ایران را «دستگیر کرد» 

+ معاون شهردار تهران: بدهی‌های شهرداری «حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان» است 

+ فرانسه: ایران با خطر تحریم روبرو می‌شود اگر نگرانی‌ها از برنامه موشکی‌اش را رفع نکند 

+ اذعان وزیر کشور به بی‌نتیجه بودن «شدّت و حدّت» جمهوری اسلامی در برخورد با حجاب 

+ واکنش دادگستری خوزستان به اعتراض کارگران در اهواز؛ «صبر ما اندازه‌ای دارد» 

+ محمد راجی، از دراویش گنابادی، در دوره بازداشت درگذشت 

+ آمریکا و سه کشور اروپایی عدم پایبندی ایران به تحریم‌ تسلیحاتی یمن را محکوم کردند‎ 

+ شورای حقوق بشر سازمان ملل: در یکسال گذشته ۴۸۲ تن در ایران اعدام شده‌اند 

+ جنتی: رفراندومی بالاتر از ۲۲ بهمن در دنیا وجود ندارد 

+ رسول خادم پس از اظهارات جنحالی‌اش از ریاست فدراسیون کشتی کناره‌گیری کرد 

+ «خودداری» فرودگاه مونیخ از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف 

+ یک نماینده مجلس: ۷۰ درصد بودجه سالانه بدون رای نمایندگان بسته می‌شود 

+ کارشناسان سازمان ملل: ایران برخورد با فعالان محیط‌ زیست را متوقف کند 

+ ماموران امنیتی «مانع حضور محمد خاتمی» در مراسم سالگرد افتتاح کتابخانه ملی شدند 

+ محمدرضا باهنر: مقام‌های قضایی منتظر شرایط برخورد با احمدی‌نژاد هستند 

+ وزیر راه‌وشهرسازی: ایران در حال زوال اجتماعی است 

+ معاون وزارت راه: تکمیل مسکن مهر ۱۱ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد 

+ نماینده مجلس: پنج سال زندان برای نوجوان معترضی که پرچم پایین کشید 

+ عملیات پهپادها و هلی‌کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت آسمان 

+ فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی بیکار دکترا داریم 

+ وکلای سیدامامی: از مسئولان برنامه تلویزیونی شکایت می‌کنیم 

+ دادگاهی در ترکیه شش خبرنگار را به حبس ابد محکوم کرد 

+ قطر خواستار یک اتحاد نظامی شبیه به اروپا برای منطقه خاورمیانه شد 

+ ترزا می: همانند آمریکا نگران فعالیت های بی ثبات کننده ایران هستیم 

+ مشایی: قوه قضائیه ایران متهم به قتل است؛ مگر آنکه خلافش ثابت شود 

+ روحانی یک کمیته چهار نفره‌ را مامور رسیدگی به «حوادث ناخوشایند» در بازداشتگاه‌ها کرد 

+ شماری از حقوقدانان بین‌المللی خواستار توقف انکار آزار بهائیان در ایران شدند 

+ روحانی خواستار استفاده از «همه‌پرسی» در موضوعات مورد اختلاف شد 

+ محمود صادقی: معاون سازمان محیط زیست بازداشت شده است 

+ ایران «دخالت در سرنگونی» جنگنده اسرائیلی را تکذیب کرد 

+ بقایی: اگر اتهام‌ها درست است چرا فرماندهان سپاه قدس دادگاهی نمی‌شوند؟ 

+ زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در تایوان چند ساختمان بلندمرتبه را کج کرد 

+ اردوغان: آمریکا در شمال سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه عمل می‌کند 

+ باقر نمازی ۸۱ ساله در پی احضار مقامات زندان به اوین بازگشت 

+ نماینده مجلس: دختران خیابان انقلاب، نتیجه «اشتباه ما» بود 

+ عضو کمیسیون قضایی مجلس: قصد داریم از زندان‌های بیشتری بازدید کنیم 

+ چین: هنوز برای بیرون آوردن نفتکش غرق‌شده ایرانی تصمیم نگرفته‌ایم 

+ نامه اعتراضی هنگامه شهیدی به رئیس قوه قضائیه: بدون مدرک، شش ماه زندانی بودم 

+ ناوئرت: خواستار آزادی همه آمریکایی‌های زندانی در ایران هستیم 

+ ادامه یخبندان در ایران؛ شهردار تهران: مشکلات ناشی از ضعف امکانات است 

+ یک شهروند زرتشتی و همسرش در ایران به حبس و مصادره اموال محکوم شدند  

+ «فراخوان» بانک چینی برای افتتاح دوباره حساب‌های مسدودشده ایرانیان 

+ اعضای کمیته پیگیری رفع حصر مجلس خواستار دیدار با موسوی، رهنورد و کروبی شدند 

+ صدراعظم آلمان درباره روند افزایش «نژاد پرستی و یهودی ستیزی » در کشورش هشدار داد 

+ میلوش زمان برای یک دوره پنج ساله دیگر رئیس‌جمهور چک شد 

+ «افزایش مرگ‌ومیر» کودکان سرمازده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995