Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


جدال لفظی سخنگوی قوه قضائیه و نزدیکان احمدی‌نژاد بر سر «سلامت روانی»

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[25 Dec 2017]   [ ]در واکنش به اتهام تلویحی سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر عدم سلامت روانی محمود احمدی‌نژاد، علی اکبر جوانفکر مشاور رئیس‌جمهور سابق ایران متقابلاً غلامحسین اژه‌ای را به عدم سلامت روانی متهم و حمید بقایی او را با فرمانده نیروهای نازی اس اس مقایسه کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز یکشنبه سوم دی، در نشست خبری محمود احمدی‌نژاد را تلویحاً به نداشتن سلامت روانی متهم کرد و گفت که اگر لازم باشد، پرونده او به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود.

ساعاتی بعد علی‌اکبر جوانفکر، در واکنش به این سخنان در کانال تلگرامی خود نوشت: «اگر فردی با بیش از شصت سال سن و در کسوت روحانیت، با ریش سفید و تجربه تصدی مسئولیت‌های مهم در کشور ... با رفتاری سبک، اقدام به زدن سوت بلبلی کند، به گونه‌ای که مضحکه عام و خاص شود... آیا باید او را به پزشکی قانونی معرفی کرد یا آنکه مستقیماً در بیمارستان مخصوص بستری نمود».

آقای محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۲۰ آذر در دانشگاه شریف با بیان خاطره‌ای از حضور در یکی از دانشگاه‌ها در دوره دوم خرداد گفت: «گروهی از دانشجویان سوت زدند. من به آنها گفتم اگر قرار به سوت زدن است من بهتر از شما هم بلدم و بدون دست هم سوت بلبلی می‌زنم».

در این لحظه او برای چند لحظه «سوت بلبلی» زد.

آقای جوانفکر در کانال تلگرامی خود همچنین نوشت: «البته این سؤال برای ما باقی است که در دوره حاکمیت خاندان لاریجانی بر ارکان اصلی اداره کشور، آیا سرانجام اجازه خواهند داد، ما را برای کالبد شکافی و تعیین علت مرگ به پزشکی قانونی معرفی نمایند».

غلامحسین محسنی اژه‌ای خود در دولت نخست محمود احمدی‌نژاد وزیر اطلاعات بود که در روزهای پایانی کار این دولت برکنار شد و گفته‌های روز یکشنبه او در پاسخ به سؤالی درباره ویدئوهای منتشر شده از آقای احمدی‌نژاد بیان شده است.

به گفته آقای محسنی اژه‌ای، دو نظر درباره اقدامات آقای احمدی‌نژاد وجود دارد، برخی می‌گویند رئیس‌جمهور سابق و نزدیکانش اول باید «به پزشکی قانونی بروند» تا معلوم شود که «این اقدامات از یک آدم عاقل سرچشمه می‌گیرد یا خیر».

او اضافه کرد: «برخی گفتند که این حرف درآمده تا رفع مسئولیت شود و محاکمه نشوند که قطعاً این حرف‌ها مطرح نیست؛ البته شاید روزی نیاز باشد به پزشکی قانونی هم ارجاع داده شوند».

سخنگوی قوه قضائیه مشخص نکرده که این دو دیدگاه درباره آقای احمدی نژاد متعلق به چه کسانی است و آیا آنان از مقام‌های قوه قضائیه هستند یا افراد دیگری این نظرات را مطرح کرده‌اند.

در عین حال بر اساس قوانین ایران اگر فردی در هنگام ارتکاب جرم «مجنون» باشد و این موضوع به تأیید پزشکی قانونی برسد، محکومیت‌های پیش‌بینی شده در قانون درباره او اجرا نمی‌شود.

اتهام تلویحی سخنگوی قوه قضائیه به آقای احمدی‌نژاد در حالی است که او با حکم رهبر جمهوری اسلامی به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران منصوب شده است.

در همین حال حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری، نیز در واکنش به این سخنان آقای اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه را با «هاینریش هیملر، فرمانده نیروهای نازی اس اس»، مقایسه کرد و نوشت که شعار او این بود که «باید دیگران را به اردوگاه‌های کار اجباری یا آسایشگاه‌های روانی فرستاد».

آقای بقایی اضافه کرد که او «در چاپلوسی، فرصت‌طلبی، بی‌رحمی و پرمدعایی زبانزد ارتش آلمان و مورد نفرت عمیق مردم این کشور» بود و «در زندگی شخصی خود نیز مشکلات زیادی داشت».

معاون سابق رئیس‌جمهور اضافه کرد: «درست است که اس‌اس‌ها در تاریخ دفن شدند و هانریش هیملر در آن دنیا در انتظار عقوبت سخت اعمال خود می‌باشد، اما هنوز تفکر و شعارهایش در میان برخی زنده است و از او تقلید گفتار می‌کنند».

سخنگوی قوه قضائیه روز یکشنبه همچنین تأکید کرد که برخورد نکردن قوه قضائیه با آقای احمدی‌نژاد، «حکمتی دارد» که «به زودی مشخص خواهد شد».

از حدود پنج سال پیش برای رئیس‌جمهور سابق ایران پرونده‌ای در قوه قضائیه تشکیل شده اما دادگاه او چندین بار به تعویق افتاده و در ‌‌نهایت برگزار نشده است.

پیش از این گزارش‌هایی نیز درباره صدور احکامی علیه آقای احمدی‌نژاد در دادستانی دیوان محاسبات منتشر شده و در همین حال فاضل موسوی نماینده زنجان در مجلس هشتم، روز ۳۰ آبان اعلام کرده بود که دیوان محاسبات «۱۱ حکم قطعی» علیه آقای احمدی‌نژاد صادر کرده است.

دیوان محاسبات، نهاد نظارتی وابسته به مجلس، است و می‌تواند حکم‌هایی مانند «انفصال از خدمات دولتی» را درباره مدیران دولت صادر کند.

محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه، ۲۸ آذر، و پس از پایان مهلت ۴۸ ساعته به قوه قضائیه برای انتشار «اسناد مربوط به محکومیت او و همکارانش» اعلام کرده بود که رئیس قوه قضائیه به دلیل «نقض مکرر قانون اساسی»، «از عدالت ساقط شده‌است» و «فاقد صلاحیت»، «فاقد مشروعیت» و «غاصب» است و باید استعفا دهد.

پس از این سخنان نیز علی‌اکبر جوانفکر، مشاور آقای احمدی‌نژاد، در یادداشتی در وب‌سایت دولت بهار تأکید کرد که اگر رئیس قوه قضائیه استعفا ندهد «برای بازگرداندن اعتبار قوه قضائیه، راه دیگری جز درخواست» از رهبر جمهوری اسلامی «برای برکنار کردن وی «باقی نخواهد ماند».

این سخنان آقای احمدی‌نژاد واکنشی به گفته‌های صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، در روز چهارشنبه ۲۲ آذر بود که رئیس‌جمهور سابق ایران و نزدیکانش را به «فتنه»، «دعوت به اغتشاش»، «دروغگویی» و «حمایت از بابک زنجانی» متهم کرده بود.

انتقادهای محمود احمدی‌نژاد و نزدیکانش به قوه قضائیه پس از تشکیل دادگاه حمید بقایی و احضار اسفندیار رحیم مشایی شدت گرفته و آنها در هفته‌های گذشته عبارت‌هایی چون «ظالم»، «دیکتاتور» و «منحرف» را درباره مقام‌های قوه قضائیه به کار برده‌اند.

در مقابل، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه، آقای احمدی‌نژاد را «دروغگو» و «لات» خوانده‌اند.

محمد امامی کاشانی، امام جمعه تهران، روز اول دی در واکنش به این درگیریهای لفظی تاکید کرده بود که «نباید مشکلات را به سطح جامعه کشاند، بلکه باید چند نفر را به عنوان ریش‌سفید مشخص کرد تا بتوانند حرف‌های شما را با طرف مقابل بررسی و حل کنند».

با این حال سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به این انتقاد گفت که «حکمیت یعنی چه؟ این مسائلی که مطرح کرده‌اند حتماً جای برخورد دارد و این دروغ‌پراکنی‌ها و مسائل حاشیه‌ای، مانع از فعالیت قوه قضاییه نمی‌شود».

علی‌اکبر جوانفکر، مشاور آقای احمدی‌نژاد به اتهام «توهین» به دادستان تهران به شش ماه حبس تعزیری و همچنین به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به پرداخت چهار میلیون تومان جریمه محکوم شده‌است.

حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، نیز اعلام کرده که به‌دلیل اظهاراتش دربارهٔ ۶۳ حساب بانکی «شخصی» صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، به «۶۳ سال زندان» محکوم شده‌است.

با این حال غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، گفته که حمید بقایی جمع همه حکم‌های خود را اعلام کرده‌است، در حالی که تنها یکی از حکم‌ها که از بقیه بیشتر است درباره او اجرا خواهد شد.

بر پایه ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که جرایم فرد بیشتر از یک مورد باشد، تنها حکمی در نظر گرفته می‌شود که بالاترین میزان مجازات است.

«دریافت چند میلیون دلار ارز از یک نهاد انقلابی» و «اهدای سکه به افراد» از جمله دیگر اتهام‌های آقای بقایی است که در قوانین برای آنها ۱۵ سال زندان تعیین شده‌است.

در صورتی که حکم نهایی حمید بقایی براساس این اتهام‌ها صادر شده باشد، ممکن است او به تحمل ۱۵ سال زندان محکوم شده باشد.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
يكشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸

اخبار روز

+ امام جمعه اهل سنت: قانون اساسی ایران نیاز به تغییر دارد 

+ «دستور رهبر ایران» برای پیگیری خروج نیروهای مسلح از «فعالیت‌های اقتصادی غیر مرتبط» 

+ انتقاد دادستان تهران از انتشار گزارش «تخلفات» دوره شهرداری قالیباف 

+ مدیرعامل آتش‌نشانی تهران: ۲۴۳ ساختمان ناایمن مشابه پلاسکو در تهران وجود دارد 

+ آلمان «اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران» را با متحدان اروپایی‌اش بررسی می‌کند 

+ رئیس پدافند غیرعامل استفاده زیاد از تلگرام را از «مشکلات اساسی» کشور خواند 

+ بازرسی از چندین محل متعلق به ایرانی‌های «مظنون به جاسوسی» در آلمان 

+ عفو بین‌الملل:‌ مقام های ایران، اعدام ابوالفضل چزانی شراهی را متوقف کنند 

+ نماینده مجلس: ۱۰۰ مسئول، دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند 

+ انتقاد روحانی از تشکیل نیروی مرزی آمریکا در خاک سوریه 

+ ۱۷۰ نماینده مجلس ایران خواستار مقابله فوری با فیلترشکن‌ها شدند 

+ وزیر خارجه چین: توافق هسته‌ای با ایران در مسیر درستی قرار دارد 

+ اذعان یک مقام دولتی به رتبه پایین ایران در شاخص شکاف جنسیتی 

+ نیکی هیلی: آمریکا رفتارهای خطرناک ایران را تحمل نخواهد کرد 

+ منابع خبری در ایران از رفع فیلتر پیام‌رسان تلگرام خبر می‌دهند 

+ اعتراض وزیر آموزش و پرورش ایران به طرح فرمانده بسیج برای مدارس 

+ هزاران یونانی در اعتراض به محدود کردن حق اعتصاب تظاهرات کردند 

+ رئیس کل دادگستری تهران: صحبتی از آزادی نازنین زاغری نشده است 

+ آمریکا صادق لاریجانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد 

+ ۱۵۰ نفر دیگر از جمله رهبران مخالفان در ناآرامی‌های تونس بازداشت شدند 

+ منابع اروپایی: در نشست احتمالی برجام می‌توان به «موضوعات دیگر» نیز پرداخت 

+ یک نماینده مجلس از کشته شدن چهار تن در اعتراض‌های اخیر در خمینی‌شهر خبر داد 

+ هاشمی شاهرودی به دلیل «بیماری جدی» در هانوفر تحت درمان است 

+ روحانی: مطالبات مردم «اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی» است 

+ حمایت شماری از هنرمندان ایرانی از «حق» انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز 

+ اظهارات علی شمخانی در مورد اعتراضات در ایران و «هشدار به عربستان سعودی»‎ 

+ واکنش وزیر خارجه بریتانیا به کشته شدن معترضان در ایران 

+ اتحادیه اروپا: حق تظاهرات مسالمت آمیز در ایران تضمین شود 

+ مقام وزارت خارجه آمریکا: احتمال تحریم‌‌ افراد و نهادهای دخیل در سرکوب معترضان ایرانی 

+ تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران در پنجمین شب اعتراضات 

+ دومین واکنش روحانی به تجمع‌ها: این اقلیت کوچک به خوبی جمع می‌شود 

+ دونالد ترامپ: ایران در همه سطوح شکست خورده و زمان تغییر فرا رسیده است 

+ حمایت برنی سندرز، کلینتون و گراهام از معترضان در ایران 

+ وزیر کشور:‌ اغتشاش را تحمل نمی‌کنیم 

+ تجمع در مشهد، نیشابور و کاشمر؛ تجمع‌کنندگان علیه گرانی شعار دادند 

+ خامنه‌ای: کسانی که همه امکانات کشور دستشان بوده حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند 

+ بازداشت همسر رضا شهابی و حدود ۲۰ تن دیگر در مقابل وزارت کار 

+ افزایش خودسوزی و بالا بودن مرگ و میر ناشی از سوختگی در ایران 

+ پاپ فرانسیس در سخنرانی کریسمس از مهاجران و پناهجویان دفاع کرد 

+ امانوئل مکرون: باید با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه مقابله کرد 

+ جدال لفظی سخنگوی قوه قضائیه و نزدیکان احمدی‌نژاد بر سر «سلامت روانی» 

+ دادستان تهران ادعاهای خود درباره اتهام «جاسوسی» احمدرضا جلالی را تکرار کرد 

+ وکیل نازنین زاغری از احتمال «آزادی زودهنگام» او خبر داد 

+ ایران: درباره برنامه دفاعی از کسی سخنی نمی‌پذیریم 

+ آمریکا خواستار اقدام شورای امنیت علیه ایران شد 

+ زمین‌لرزه‌ای پنج ریشتری شهرستان کوهبنان کرمان را لرزاند 

+ پیامدهای زلزله تهران؛ مصرف ۱۵ میلیون لیتر بنزین در ۱۲ ساعت 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از وخامت حال رضا شهابی خبر داد 

+ تداوم ادامه آلودگی و تعطیلی مدارس در تهران و چند استان ایران 

+ آمریکا قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت درباره اورشلیم را وتو کرد 

+ واکنش صادق لاریجانی به ضرب‌الاجل احمدی‌نژاد؛ «جزئیات برخی پرونده‌ها منتشر شود» 

+ دادستان کل کشور: برخی از مقامات و فرزندان و وابستگانشان در قاچاق کالا سهم دارند 

+ انتقاد ۳۶ تشکل دانشجویی از ولایتی به دلیل محدودیت‌های سیاسی 

+ صادق آملی لاریجانی: احمدی‌نژاد جرات نداشت سر من فریاد بزند 

+ مجلس نمایندگان آمریکا طرح افشای دارایی‌ های رهبران ایران را تصویب کرد 

+ «گزارش دبیرکل سازمان ملل» در مورد آزمایش‌های موشکی ایران و توافق اتمی 

+ فرمانده کل سپاه پاسداران: به دنبال تثبیت پیروزی‌ها هستیم 

+ نمایندگی آمریکا در سازمان ملل: شواهد غیرقابل‌انکاری در مورد ایران ارائه می‌کنیم 

+ گفت وگوی حسن روحانی و قاسم سلیمانی با مقام های حماس 

+ بوریس جانسون: از مقامات ایران خواسته‌ام که شهروندان دو تابعیتی را آزاد کنند 

+ علی مطهری: اگر حصر ادامه پیدا کند باید وارد شویم 

+ واکنش تند رهبر حماس و چند مقام ایرانی به تصمیم ترامپ درباره اورشلیم 

+ کره شمالی: در این شرایط پرسش این است که جنگ چه زمانی آغاز خواهد شد 

+ حمایت یک کنفدراسیون بین‌المللی کارگری از مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه 

+ صدور حکم جلب برای رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام «تبانی با ایران» 

+ درگیری سربازان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در کرانه باختری و غزه 

+ بقایی: صادق لاریجانی زیر نظام دینامیت گذاشته است 

+ کلانتری: تنها راه احیای دریاچه ارومیه٬ استقراض خارجی است 

+ احمد جنتی: ریشه فتنه در ایران هنوز خشک نشده است 

+ تجمع دانشجویان چند دانشگاه در اعتراض به «پولی‌شدن دانشگاه‌ها» 

+ علی عبدالله صالح، رییس جمهور سابق یمن کشته شد 

+ نامه رئیس سی‌آی‌ای به قاسم سلیمانی در رابطه با تهدید منافع آمریکا 

+ انتقاد فعالان دانشجویی از فضای امنیتی؛‌ روحانی: انتقاد حق دانشجویان است 

+ «دهقان فداکار» کتاب‌های درسی ایران در سن ۸۷ سالگی درگذشت 

+ همسر دانشجوی زندانی در ایران از دولت آمریکا خواست او را «نجات دهد» 

+ صادق لاریجانی، سخنان احمدی نژاد علیه قوه قضائیه را «بالاترین خیانت»‌ خواند 

+ عربستان خواستار خلع سلاح حزب الله لبنان شد 

+ احمدی‌نژاد به خامنه‌ای: بهره‌برداری شخصی از دستگاه قضایی، فرصت اصلاح آن را از بین برده است 

+ ایران به هواپیمای نخست‌وزیر بلغارستان اجازه استفاده از حریم هوایی‌اش را نداد 

+ از هر سه زن تهرانی «یک نفر» در معرض خشونت قرار گرفته است 

+ سی‌ان‌ان: سفر تیم مشترک اروپایی‌ها به واشینگتن برای دفاع از برجام 

+ «وعده بابک زنجانی» برای تسویه بدهی‌های نفتی خود تا ۱۰ روز آینده 

+ وکیل شاکیان سعید مرتضوی به ۱۰ ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد 

+ نماینده مجلس: سوءاستفاده جنسی از کودکان در ایران افزایش چشم‌گیری یافته است 

+ حمید بقایی خواستار استعفای مقام‌های قوه قضاییه ایران شد 

+ پخش یک مستند تلویزیونی علیه دو متهم به «جاسوسی» در ایران 

+ شش نماینده مجلس: وزیر اطلاعات درباره دلایل شکایت از پرستو فروهر توضیح دهد 

+ هشدار مقامات ایران نسبت به ورود روان‌گردان «دستمال» به کشور 

+ نماینده مجلس: میلیون‌ها یورو در کنفرانس عدم تعهد در تهران مفقود شده است 

+ ولید جنبلاط: عربستان با ایران مذاکره کند و به جنگ یمن پایان دهد 

+ مشایی: ایستادن در برابر این دستگاه قضایی «منحرف» افتخار است 

+ اِما تامپسون در حمایت از نازنین زاغری تجمع به راه انداخت 

+ روسیه، ایران و ترکیه خواستار تشکیل «کنگره گفت‌وگوی ملی» سوریه شدند 

+ خامنه‌ای: در هر جایی که برای مقابله با کفر و استکبار، نیاز به حضور باشد، کمک می‌کنیم 

+ هشدار یک گروه حقوق بشری درباره سوء استفاده از اطلاعات کاربران ایرانی 

+ افت چشمگیر صادرات و اوج گیری واردات ایران از اروپا 

+ فاطمه کروبی: بزرگان درباره حصر حاشیه نروند 

+ بازجویی وزارت اطلاعات از «دو عضو ستاد انتخاباتی روحانی در استان های غربی» 

+ آمریکا یک شبکه جعل اسکناس برای نیروی قدس سپاه ایران را تحریم کرد 

+ رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران به سوچی روسیه رفت info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995