Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


رویترز: ارائه طرح سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر در مورد ایران به ترامپ

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[12 Sep 2017]   [ ]


خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از شماری از مقام‌های فعلی و پیشین ایالات متحده می‌گوید وزیران دفاع و خارجه، و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، طرحی را ارائه کرده‌اند که هدف از آن مقابله با نیروها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و برنامه موشکی این کشور است.

بنا به گزارش رویترز در ۲۰ شهریور ماه، این طرح روز جمعه گذشته در جلسه شورای امنیت ملی، از طرف رکس تیلرسون، جیمز متیس و اچ. آر. مک‌مستر، وزیران خارجه، دفاع و مشاور امنیت ملی، و دیگر مقام‌ها به دونالد ترامپ ارائه شده‌است.

در عین حال یکی از مقام‌های طرف گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گوید تقریبا تمام راهبردهایی که به رئیس‌جمهوری ایالات متحده ارائه شده با هدف باقی‌ماندن آن کشور در توافق اتمی، ولی افزایش فشارها در مسائل دیگر است.

مقام‌های طرف گفت‌وگو با رویترز هدف از طرح تازه، که ممکن است تا پایان ماه سپتامبر در مورد آن تصمیم‌گیری شود، را افزایش فشارها بر تهران برای پایان دادن به برنامه موشک‌های بالیستیک و نیز پایان دادن به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی، عنوان کرده‌اند.

این طرح در عین حال برخی دیگر از اقدامات، از جمله در پیوند با خرابکاری‌های سایبری و برخی دیگر فعالیت‌ها، از جمله و بالقوه در ارتباط با منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، را در بر می‌گیرد.

تهران همواره تاکید کرده‌است که به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. مقام‌های ایران در عین حال می‌گویند برنامه موشکی آن‌ها جنبه دفاعی دارد و برخلاف توافق اتمی صورت‌گرفته میان تهران و شش قدرت جهانی نیست. اما ایالات متحده این فعالیت‌ها را از جمله فعالیت‌هایی می‌دانند که روح توافق اتمی و برنامه جامع اقدام مشترک را نادیده می‌گیرند. بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در مرداد ماه در بیانیه‌ای مشترک با ایالات متحده، خواستار توقف آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک شدند.

رویترز می‌گوید در طرح تازه اقدام‌های سخت‌گیرانه‌تری از طرف آمریکا، برای جلوگیری از ارسال جنگ‌افزار به گروه‌هایی مانند شبه‌نظامیان حوثی در یمن، و گروه‌های فلسطینی در غزه و یا صحرای سینا در نطر گرفته شده‌است.

مقام‌های ایرانی حمایت لفظی خود را از شبه‌نظامیان حوثی و یا برخی از گروه‌های فلسطینی پنهان نمی‌کنند، اما ارسال سلاح به یمن، برای گروه‌هایی مانند حماس یا دیگر کشورها مانند سومالی را رد کرده و آن را معمولا «سناریوپردازی» توصیف می‌کنند. از سویی اما رهبران گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله، خود گفته‌اند از حمایت‌های عملی تهران برخوردار هستند.

در یمن، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در حال مقابله با شورشیان است. این ائتلاف و نحوه عملکرد آن با اعتراضات چهره‌ها و گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر روبه‌رو است و در مقطعی از زمان، در دولت پیشین ایالات متحده، واشینگتن نیز واکنش‌هایی نشان داده بود. عربستان و شماری از متحدان آن، و ایران در حال حاضر رابطه دیپلماتیک ندارند و در مواردی نیز به یکدیگر هشدارهای تندی داده‌اند.

خبرگزاری رویترز در بخشی از گزارش اختصاصی خود، به نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید یکی دیگر از اقدامات سخت‌گیرانه علیه ایران که در طرح تازه ارائه‌ شده، مربوط به «آزار و اذیت ناوهای آمریکایی توسط قایق‌های سپاه پاسداران» در خلیج فارس می‌شود. بین قایق‌های سپاه و ناوهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس، بارها رویارویی‌هایی شکل گرفته که واشینگتن می‌گوید ناشی از رفتار غیرحرفه‌ای و خطرناک طرف ایرانی‌ست. ایران می‌گوید نزدیک‌شدن قایق‌ها در آب‌های ساحلی این کشور و با هدف اخطار دادن صورت می‌گیرد.

مقام‌های نظامی آمریکا بارها در مورد «اشتباه محاسباتی» در جریان این رویارویی‌ها هشدار داده‌اند. ناوهای آمریکایی در برخی موارد اقدام به پرتاب منور یا شلیک تیر اخطار، به‌پرواز درآوردن هلیکوپترها و اقداماتی شبیه این کرده‌اند. فرماندهان دریایی آمریکا در حال حاضر مجاز هستند در صورت لزوم اقدام به گشودن آتش بکنند؛ فقط در صورتی که فکر کنند شناورهای آن‌ها و یا جان نفرات با خطر روبه‌رو است. منابع طرف گفت‌وگو با رویترز، جزئیاتی از طرح پیشنهادی برای تغییرات احتمالی در ضوابط، ارائه نکرده‌اند.

«بدون افزایش اقدامات نظامی در سوریه و عراق»

رویترز می‌گوید طرح ارائه‌شده افزایش اقدامات نظامی ایالات متحده در عراق و سوریه را در برنمی‌گیرد. مشاوران امنیت ملی دونالد ترامپ بر این عقیده هستند که اقدامات نظامی بیشتر به گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه یا عراق، ممکن است نبرد ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی را با پیچیدگی روبه‌رو کند. نبردی که اولویت اصلی سیاست‌های آمریکا است.

پنج مقام طرف گفت‌وگو با رویترز گفته‌اند وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی ترامپ، و نیز فرماندهان ستاد ناظر بر عملیات در خاورمیانه و نیروهای ویژه، با صدور اجازه به واکنش‌های نظامی شدیدتر، علیه تحریکات سپاه پاسداران، حزب‌الله [لبنان] و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران، مخالفت کرده‌اند.

به گفته این مقام‌ها، فرماندهان و مشاوران نگران هستند که واکنش شدیدتر ممکن است نیروهای آمریکایی را از هدف اصلی، یعنی مقابله با داعش، دور کند. یک مقام نیز به جلوگیری از رویارویی مستقیم با ایران اشاره کرده؛ در زمانی‌که نیروهای آمریکایی در جاهای مختلف مشغول هستند و دولت اجازه افزایش مقدار کمی نیروی نظامی در افغانستان را صادر کرده‌است.

از طرف دیگ یک مقام پیشین دولت آمریکا به رویترز گفته حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در بازپس‌گیری بخش‌های بزرگی از مناطق تحت تصرف حکومت خودخوانده اسلامی در سوریه و عراق «خیلی مفید» بودند.

البته در گذشته برخی رویارویی‌ها میان شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران صورت گرفته‌است. در ماه ژوئن نیز نیروی هوایی ایالات متحده دو هواپیمای بدون‌سرنشین ایران را ساقط کرد. در همه موارد ائتلاف به رهبری آمریکا تاکید کرده هدف، دفاع از شبه‌نظامیان مورد حمایت و نیروهای ائتلاف در محل بوده‌است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که برای مشاوران و طراحان سیاسی دولت ترامپ، مخالفت رئیس‌جمهوری آمریکا با برنامه جامع اقدام مشترک، وضعیتی دشوار را به‌وجود آورده‌است. به گفته شماری از مقام‌های آمریکایی، بیشتر مشاوران امنیت ملی، خواستار آن هستند که ایالات متحده در «برجام» باقی بماند. یک مقام دولت آمریکا گفته «موضوع اصلی برای ما آن بود که رئیس‌جمهوری از برجام دست نکشد. ولی او احساس خیلی شدیدی دارد، که مورد حمایت نیکی هیلی (نماینده آمریکا در سازمان ملل) است، که باید سخت‌گیری‌های بیشتری در مورد ایران در پیش گرفت». به گفته این مقام «تقریبا تمامی راهبردهای ارائه‌شده به او (دونالد ترامپ) برای آن بود تا برجام را نگه‌ دارد، ولی در مورد این مسائل دیگر، راهگشا باشد».

توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی دو سال پیش صورت گرفت. برنامه جامع اقدام مشترک، برآمده از این توافق، از یک سو بخش‌هایی گسترده از برنامه اتمی ایران را متوقف کرده، از سوی دیگر تحریم‌های مربوط به آن را برچیده‌است. تهران همچنان با منع و تحریم‌هایی دیگر، چه به‌صورت بین‌المللی و چه به صورت موردی از دیگر کشورها، روبه‌رو است که مسائلی مانند توسعه موشک‌های بالیستیک یا نقض حقوق بشر را در بر می‌گیرند.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸

اخبار روز

+ امام جمعه اهل سنت: قانون اساسی ایران نیاز به تغییر دارد 

+ «دستور رهبر ایران» برای پیگیری خروج نیروهای مسلح از «فعالیت‌های اقتصادی غیر مرتبط» 

+ انتقاد دادستان تهران از انتشار گزارش «تخلفات» دوره شهرداری قالیباف 

+ مدیرعامل آتش‌نشانی تهران: ۲۴۳ ساختمان ناایمن مشابه پلاسکو در تهران وجود دارد 

+ آلمان «اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران» را با متحدان اروپایی‌اش بررسی می‌کند 

+ رئیس پدافند غیرعامل استفاده زیاد از تلگرام را از «مشکلات اساسی» کشور خواند 

+ بازرسی از چندین محل متعلق به ایرانی‌های «مظنون به جاسوسی» در آلمان 

+ عفو بین‌الملل:‌ مقام های ایران، اعدام ابوالفضل چزانی شراهی را متوقف کنند 

+ نماینده مجلس: ۱۰۰ مسئول، دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند 

+ انتقاد روحانی از تشکیل نیروی مرزی آمریکا در خاک سوریه 

+ ۱۷۰ نماینده مجلس ایران خواستار مقابله فوری با فیلترشکن‌ها شدند 

+ وزیر خارجه چین: توافق هسته‌ای با ایران در مسیر درستی قرار دارد 

+ اذعان یک مقام دولتی به رتبه پایین ایران در شاخص شکاف جنسیتی 

+ نیکی هیلی: آمریکا رفتارهای خطرناک ایران را تحمل نخواهد کرد 

+ منابع خبری در ایران از رفع فیلتر پیام‌رسان تلگرام خبر می‌دهند 

+ اعتراض وزیر آموزش و پرورش ایران به طرح فرمانده بسیج برای مدارس 

+ هزاران یونانی در اعتراض به محدود کردن حق اعتصاب تظاهرات کردند 

+ رئیس کل دادگستری تهران: صحبتی از آزادی نازنین زاغری نشده است 

+ آمریکا صادق لاریجانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد 

+ ۱۵۰ نفر دیگر از جمله رهبران مخالفان در ناآرامی‌های تونس بازداشت شدند 

+ منابع اروپایی: در نشست احتمالی برجام می‌توان به «موضوعات دیگر» نیز پرداخت 

+ یک نماینده مجلس از کشته شدن چهار تن در اعتراض‌های اخیر در خمینی‌شهر خبر داد 

+ هاشمی شاهرودی به دلیل «بیماری جدی» در هانوفر تحت درمان است 

+ روحانی: مطالبات مردم «اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی» است 

+ حمایت شماری از هنرمندان ایرانی از «حق» انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز 

+ اظهارات علی شمخانی در مورد اعتراضات در ایران و «هشدار به عربستان سعودی»‎ 

+ واکنش وزیر خارجه بریتانیا به کشته شدن معترضان در ایران 

+ اتحادیه اروپا: حق تظاهرات مسالمت آمیز در ایران تضمین شود 

+ مقام وزارت خارجه آمریکا: احتمال تحریم‌‌ افراد و نهادهای دخیل در سرکوب معترضان ایرانی 

+ تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران در پنجمین شب اعتراضات 

+ دومین واکنش روحانی به تجمع‌ها: این اقلیت کوچک به خوبی جمع می‌شود 

+ دونالد ترامپ: ایران در همه سطوح شکست خورده و زمان تغییر فرا رسیده است 

+ حمایت برنی سندرز، کلینتون و گراهام از معترضان در ایران 

+ وزیر کشور:‌ اغتشاش را تحمل نمی‌کنیم 

+ تجمع در مشهد، نیشابور و کاشمر؛ تجمع‌کنندگان علیه گرانی شعار دادند 

+ خامنه‌ای: کسانی که همه امکانات کشور دستشان بوده حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند 

+ بازداشت همسر رضا شهابی و حدود ۲۰ تن دیگر در مقابل وزارت کار 

+ افزایش خودسوزی و بالا بودن مرگ و میر ناشی از سوختگی در ایران 

+ پاپ فرانسیس در سخنرانی کریسمس از مهاجران و پناهجویان دفاع کرد 

+ امانوئل مکرون: باید با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه مقابله کرد 

+ جدال لفظی سخنگوی قوه قضائیه و نزدیکان احمدی‌نژاد بر سر «سلامت روانی» 

+ دادستان تهران ادعاهای خود درباره اتهام «جاسوسی» احمدرضا جلالی را تکرار کرد 

+ وکیل نازنین زاغری از احتمال «آزادی زودهنگام» او خبر داد 

+ ایران: درباره برنامه دفاعی از کسی سخنی نمی‌پذیریم 

+ آمریکا خواستار اقدام شورای امنیت علیه ایران شد 

+ زمین‌لرزه‌ای پنج ریشتری شهرستان کوهبنان کرمان را لرزاند 

+ پیامدهای زلزله تهران؛ مصرف ۱۵ میلیون لیتر بنزین در ۱۲ ساعت 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از وخامت حال رضا شهابی خبر داد 

+ تداوم ادامه آلودگی و تعطیلی مدارس در تهران و چند استان ایران 

+ آمریکا قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت درباره اورشلیم را وتو کرد 

+ واکنش صادق لاریجانی به ضرب‌الاجل احمدی‌نژاد؛ «جزئیات برخی پرونده‌ها منتشر شود» 

+ دادستان کل کشور: برخی از مقامات و فرزندان و وابستگانشان در قاچاق کالا سهم دارند 

+ انتقاد ۳۶ تشکل دانشجویی از ولایتی به دلیل محدودیت‌های سیاسی 

+ صادق آملی لاریجانی: احمدی‌نژاد جرات نداشت سر من فریاد بزند 

+ مجلس نمایندگان آمریکا طرح افشای دارایی‌ های رهبران ایران را تصویب کرد 

+ «گزارش دبیرکل سازمان ملل» در مورد آزمایش‌های موشکی ایران و توافق اتمی 

+ فرمانده کل سپاه پاسداران: به دنبال تثبیت پیروزی‌ها هستیم 

+ نمایندگی آمریکا در سازمان ملل: شواهد غیرقابل‌انکاری در مورد ایران ارائه می‌کنیم 

+ گفت وگوی حسن روحانی و قاسم سلیمانی با مقام های حماس 

+ بوریس جانسون: از مقامات ایران خواسته‌ام که شهروندان دو تابعیتی را آزاد کنند 

+ علی مطهری: اگر حصر ادامه پیدا کند باید وارد شویم 

+ واکنش تند رهبر حماس و چند مقام ایرانی به تصمیم ترامپ درباره اورشلیم 

+ کره شمالی: در این شرایط پرسش این است که جنگ چه زمانی آغاز خواهد شد 

+ حمایت یک کنفدراسیون بین‌المللی کارگری از مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه 

+ صدور حکم جلب برای رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام «تبانی با ایران» 

+ درگیری سربازان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در کرانه باختری و غزه 

+ بقایی: صادق لاریجانی زیر نظام دینامیت گذاشته است 

+ کلانتری: تنها راه احیای دریاچه ارومیه٬ استقراض خارجی است 

+ احمد جنتی: ریشه فتنه در ایران هنوز خشک نشده است 

+ تجمع دانشجویان چند دانشگاه در اعتراض به «پولی‌شدن دانشگاه‌ها» 

+ علی عبدالله صالح، رییس جمهور سابق یمن کشته شد 

+ نامه رئیس سی‌آی‌ای به قاسم سلیمانی در رابطه با تهدید منافع آمریکا 

+ انتقاد فعالان دانشجویی از فضای امنیتی؛‌ روحانی: انتقاد حق دانشجویان است 

+ «دهقان فداکار» کتاب‌های درسی ایران در سن ۸۷ سالگی درگذشت 

+ همسر دانشجوی زندانی در ایران از دولت آمریکا خواست او را «نجات دهد» 

+ صادق لاریجانی، سخنان احمدی نژاد علیه قوه قضائیه را «بالاترین خیانت»‌ خواند 

+ عربستان خواستار خلع سلاح حزب الله لبنان شد 

+ احمدی‌نژاد به خامنه‌ای: بهره‌برداری شخصی از دستگاه قضایی، فرصت اصلاح آن را از بین برده است 

+ ایران به هواپیمای نخست‌وزیر بلغارستان اجازه استفاده از حریم هوایی‌اش را نداد 

+ از هر سه زن تهرانی «یک نفر» در معرض خشونت قرار گرفته است 

+ سی‌ان‌ان: سفر تیم مشترک اروپایی‌ها به واشینگتن برای دفاع از برجام 

+ «وعده بابک زنجانی» برای تسویه بدهی‌های نفتی خود تا ۱۰ روز آینده 

+ وکیل شاکیان سعید مرتضوی به ۱۰ ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد 

+ نماینده مجلس: سوءاستفاده جنسی از کودکان در ایران افزایش چشم‌گیری یافته است 

+ حمید بقایی خواستار استعفای مقام‌های قوه قضاییه ایران شد 

+ پخش یک مستند تلویزیونی علیه دو متهم به «جاسوسی» در ایران 

+ شش نماینده مجلس: وزیر اطلاعات درباره دلایل شکایت از پرستو فروهر توضیح دهد 

+ هشدار مقامات ایران نسبت به ورود روان‌گردان «دستمال» به کشور 

+ نماینده مجلس: میلیون‌ها یورو در کنفرانس عدم تعهد در تهران مفقود شده است 

+ ولید جنبلاط: عربستان با ایران مذاکره کند و به جنگ یمن پایان دهد 

+ مشایی: ایستادن در برابر این دستگاه قضایی «منحرف» افتخار است 

+ اِما تامپسون در حمایت از نازنین زاغری تجمع به راه انداخت 

+ روسیه، ایران و ترکیه خواستار تشکیل «کنگره گفت‌وگوی ملی» سوریه شدند 

+ خامنه‌ای: در هر جایی که برای مقابله با کفر و استکبار، نیاز به حضور باشد، کمک می‌کنیم 

+ هشدار یک گروه حقوق بشری درباره سوء استفاده از اطلاعات کاربران ایرانی 

+ افت چشمگیر صادرات و اوج گیری واردات ایران از اروپا 

+ فاطمه کروبی: بزرگان درباره حصر حاشیه نروند 

+ بازجویی وزارت اطلاعات از «دو عضو ستاد انتخاباتی روحانی در استان های غربی» 

+ آمریکا یک شبکه جعل اسکناس برای نیروی قدس سپاه ایران را تحریم کرد 

+ رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران به سوچی روسیه رفت info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995