Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


رویترز: ارائه طرح سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر در مورد ایران به ترامپ

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[12 Sep 2017]   [ ]


خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از شماری از مقام‌های فعلی و پیشین ایالات متحده می‌گوید وزیران دفاع و خارجه، و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، طرحی را ارائه کرده‌اند که هدف از آن مقابله با نیروها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و برنامه موشکی این کشور است.

بنا به گزارش رویترز در ۲۰ شهریور ماه، این طرح روز جمعه گذشته در جلسه شورای امنیت ملی، از طرف رکس تیلرسون، جیمز متیس و اچ. آر. مک‌مستر، وزیران خارجه، دفاع و مشاور امنیت ملی، و دیگر مقام‌ها به دونالد ترامپ ارائه شده‌است.

در عین حال یکی از مقام‌های طرف گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گوید تقریبا تمام راهبردهایی که به رئیس‌جمهوری ایالات متحده ارائه شده با هدف باقی‌ماندن آن کشور در توافق اتمی، ولی افزایش فشارها در مسائل دیگر است.

مقام‌های طرف گفت‌وگو با رویترز هدف از طرح تازه، که ممکن است تا پایان ماه سپتامبر در مورد آن تصمیم‌گیری شود، را افزایش فشارها بر تهران برای پایان دادن به برنامه موشک‌های بالیستیک و نیز پایان دادن به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی، عنوان کرده‌اند.

این طرح در عین حال برخی دیگر از اقدامات، از جمله در پیوند با خرابکاری‌های سایبری و برخی دیگر فعالیت‌ها، از جمله و بالقوه در ارتباط با منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، را در بر می‌گیرد.

تهران همواره تاکید کرده‌است که به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. مقام‌های ایران در عین حال می‌گویند برنامه موشکی آن‌ها جنبه دفاعی دارد و برخلاف توافق اتمی صورت‌گرفته میان تهران و شش قدرت جهانی نیست. اما ایالات متحده این فعالیت‌ها را از جمله فعالیت‌هایی می‌دانند که روح توافق اتمی و برنامه جامع اقدام مشترک را نادیده می‌گیرند. بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در مرداد ماه در بیانیه‌ای مشترک با ایالات متحده، خواستار توقف آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک شدند.

رویترز می‌گوید در طرح تازه اقدام‌های سخت‌گیرانه‌تری از طرف آمریکا، برای جلوگیری از ارسال جنگ‌افزار به گروه‌هایی مانند شبه‌نظامیان حوثی در یمن، و گروه‌های فلسطینی در غزه و یا صحرای سینا در نطر گرفته شده‌است.

مقام‌های ایرانی حمایت لفظی خود را از شبه‌نظامیان حوثی و یا برخی از گروه‌های فلسطینی پنهان نمی‌کنند، اما ارسال سلاح به یمن، برای گروه‌هایی مانند حماس یا دیگر کشورها مانند سومالی را رد کرده و آن را معمولا «سناریوپردازی» توصیف می‌کنند. از سویی اما رهبران گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله، خود گفته‌اند از حمایت‌های عملی تهران برخوردار هستند.

در یمن، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در حال مقابله با شورشیان است. این ائتلاف و نحوه عملکرد آن با اعتراضات چهره‌ها و گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر روبه‌رو است و در مقطعی از زمان، در دولت پیشین ایالات متحده، واشینگتن نیز واکنش‌هایی نشان داده بود. عربستان و شماری از متحدان آن، و ایران در حال حاضر رابطه دیپلماتیک ندارند و در مواردی نیز به یکدیگر هشدارهای تندی داده‌اند.

خبرگزاری رویترز در بخشی از گزارش اختصاصی خود، به نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید یکی دیگر از اقدامات سخت‌گیرانه علیه ایران که در طرح تازه ارائه‌ شده، مربوط به «آزار و اذیت ناوهای آمریکایی توسط قایق‌های سپاه پاسداران» در خلیج فارس می‌شود. بین قایق‌های سپاه و ناوهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس، بارها رویارویی‌هایی شکل گرفته که واشینگتن می‌گوید ناشی از رفتار غیرحرفه‌ای و خطرناک طرف ایرانی‌ست. ایران می‌گوید نزدیک‌شدن قایق‌ها در آب‌های ساحلی این کشور و با هدف اخطار دادن صورت می‌گیرد.

مقام‌های نظامی آمریکا بارها در مورد «اشتباه محاسباتی» در جریان این رویارویی‌ها هشدار داده‌اند. ناوهای آمریکایی در برخی موارد اقدام به پرتاب منور یا شلیک تیر اخطار، به‌پرواز درآوردن هلیکوپترها و اقداماتی شبیه این کرده‌اند. فرماندهان دریایی آمریکا در حال حاضر مجاز هستند در صورت لزوم اقدام به گشودن آتش بکنند؛ فقط در صورتی که فکر کنند شناورهای آن‌ها و یا جان نفرات با خطر روبه‌رو است. منابع طرف گفت‌وگو با رویترز، جزئیاتی از طرح پیشنهادی برای تغییرات احتمالی در ضوابط، ارائه نکرده‌اند.

«بدون افزایش اقدامات نظامی در سوریه و عراق»

رویترز می‌گوید طرح ارائه‌شده افزایش اقدامات نظامی ایالات متحده در عراق و سوریه را در برنمی‌گیرد. مشاوران امنیت ملی دونالد ترامپ بر این عقیده هستند که اقدامات نظامی بیشتر به گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه یا عراق، ممکن است نبرد ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی را با پیچیدگی روبه‌رو کند. نبردی که اولویت اصلی سیاست‌های آمریکا است.

پنج مقام طرف گفت‌وگو با رویترز گفته‌اند وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی ترامپ، و نیز فرماندهان ستاد ناظر بر عملیات در خاورمیانه و نیروهای ویژه، با صدور اجازه به واکنش‌های نظامی شدیدتر، علیه تحریکات سپاه پاسداران، حزب‌الله [لبنان] و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران، مخالفت کرده‌اند.

به گفته این مقام‌ها، فرماندهان و مشاوران نگران هستند که واکنش شدیدتر ممکن است نیروهای آمریکایی را از هدف اصلی، یعنی مقابله با داعش، دور کند. یک مقام نیز به جلوگیری از رویارویی مستقیم با ایران اشاره کرده؛ در زمانی‌که نیروهای آمریکایی در جاهای مختلف مشغول هستند و دولت اجازه افزایش مقدار کمی نیروی نظامی در افغانستان را صادر کرده‌است.

از طرف دیگ یک مقام پیشین دولت آمریکا به رویترز گفته حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در بازپس‌گیری بخش‌های بزرگی از مناطق تحت تصرف حکومت خودخوانده اسلامی در سوریه و عراق «خیلی مفید» بودند.

البته در گذشته برخی رویارویی‌ها میان شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران صورت گرفته‌است. در ماه ژوئن نیز نیروی هوایی ایالات متحده دو هواپیمای بدون‌سرنشین ایران را ساقط کرد. در همه موارد ائتلاف به رهبری آمریکا تاکید کرده هدف، دفاع از شبه‌نظامیان مورد حمایت و نیروهای ائتلاف در محل بوده‌است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که برای مشاوران و طراحان سیاسی دولت ترامپ، مخالفت رئیس‌جمهوری آمریکا با برنامه جامع اقدام مشترک، وضعیتی دشوار را به‌وجود آورده‌است. به گفته شماری از مقام‌های آمریکایی، بیشتر مشاوران امنیت ملی، خواستار آن هستند که ایالات متحده در «برجام» باقی بماند. یک مقام دولت آمریکا گفته «موضوع اصلی برای ما آن بود که رئیس‌جمهوری از برجام دست نکشد. ولی او احساس خیلی شدیدی دارد، که مورد حمایت نیکی هیلی (نماینده آمریکا در سازمان ملل) است، که باید سخت‌گیری‌های بیشتری در مورد ایران در پیش گرفت». به گفته این مقام «تقریبا تمامی راهبردهای ارائه‌شده به او (دونالد ترامپ) برای آن بود تا برجام را نگه‌ دارد، ولی در مورد این مسائل دیگر، راهگشا باشد».

توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی دو سال پیش صورت گرفت. برنامه جامع اقدام مشترک، برآمده از این توافق، از یک سو بخش‌هایی گسترده از برنامه اتمی ایران را متوقف کرده، از سوی دیگر تحریم‌های مربوط به آن را برچیده‌است. تهران همچنان با منع و تحریم‌هایی دیگر، چه به‌صورت بین‌المللی و چه به صورت موردی از دیگر کشورها، روبه‌رو است که مسائلی مانند توسعه موشک‌های بالیستیک یا نقض حقوق بشر را در بر می‌گیرند.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

اخبار روز

+ رییس‌جمهوری فرانسه: از بین بردن برجام اشتباه خطرناکی خواهد بود 

+ آیت‌الله جنتی: در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ تخلف شده است 

+ دبیرکل سازمان ملل: خطر هسته‌ای به بالاترین حد خود از زمان جنگ سرد رسیده است 

+ رییس‌جمهوری آمریکا، کره شمالی را به «نابودی کامل» تهدید کرد 

+ ترامپ: نباید اجازه داد رژیم جنایتکار ایران به اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش ادامه دهد 

+ معاون وزیر کشور: زنان استاندار نمی‌شوند 

+ روحانی: اروپایی‌ها باید پیام قاطعی درباره برجام به آمریکا بدهند 

+ هشدار نخست وزیر عراق درباره پیامدهای احتمالی همه پرسی استقلال کردستان 

+ «اعتراض» به دعوت نشدن دو عضو زن شورای شهر مشهد به افتتاحیه ورزشگاه این شهر 

+ دادگاه ویژه روحانیت محمدرضا نکونام را به پنج سال زندان، شلاق و خلع لباس محکوم کرد 

+ ظریف: آژانس از مکان‌های دارای امکان فعالیت‌ هسته‌ای می‌تواند بازدید کند 

+ یک فرمانده ارشد سپاه: حسن روحانی با حصر سران جنبش سبز مخالفتی نداشت 

+ دبیرکل سازمان ملل: خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان میانمار «پاکسازی قومی» است 

+ عفو بین‌الملل خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» راحله راحمی‌پور شد 

+ رویترز: ارائه طرح سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر در مورد ایران به ترامپ 

+ یک مقام شهرسازی: آستان قدس مالک ۴۳ درصد وسعت مشهد است 

+ نامگذاری نمادین یک پارک شهری نورنبرگ به نام عبدالفتاح سلطانی 

+ مرکل: برای حل بحران کره شمالی می‌توان از برجام الگوبرداری کرد 

+ «ظن بریتانیا به ایران و روسیه» در مورد کمک به پیشرفت هسته‌ای کره شمالی 

+ تأکید ترامپ بر لزوم مقابله با ایران در چارچوب تلاش‌ها برای شکست تروریسم 

+ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: قوه قضاییه مسئول وضعیت علیرضا رجایی است 

+ پاسخ نوبخت در مورد حصر خانگی: این مشکل در دولت قبلی به وجود آمد 

+ وزیر خارجه عربستان: مذاکره با ایران برای برقراری رابطه «مضحک» است 

+ روایت اژه‌ای از تصمیم شورای عالی امنیت ملی؛ «قرار شد حصر باقی بماند» 

+ ظریف: سخنان نیکی هیلی نشان‌دهنده «بی‌اطلاعی» او از متن برجام است 

+ «دستور» روحانی برای بازنگری در شیوه‌نامه‌های امنیت جاده‌ای اردوهای دانش‌آموزی 

+ هشدار باقری علیه تجاوز نظامی به ایران 

+ روزنامه کویتی: سفر هیئت عربستانی به تهران یک روز بعد از عید قربان 

+ سازمان ملل: حملات هوایی به رقه تلفات غیرنظامی فراوانی داشته است 

+ هیلی: ایران با احیاء روابطش با حماس چهره واقعی خود را نشان داد‎ 

+ سه عضو «عرفان حلقه» در شیراز بازداشت شده‌اند 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد: حال رضا شهابی وخیم است 

+ گزارشگر سازمان ملل: ایران نگرانی‌ها درباره اعتصاب غذای زندانیان را برطرف کند 

+ روحانی: اگر اقلیت‌های مذهبی حقوق برابر ندارند نباید هم مالیات دهند و سربازی بروند 

+ دادستان تهران از آمادگی قوه قضائیه برای محاکمه رهبران اعتراض‌های ۸۸ خبر داد 

+ بانک مرکزی ایران نرخ تورم را دو رقمی اعلام کرد 

+ سخنان متناقض درباره شیوه نامه استخدامی معلمان 

+ عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه برای گذراندن ۶ ماه زندان احضار شد 

+ مسعود شجاعی از بازی تیم ملی فوتبال ایران با کره جنوبی و سوریه خط خورد 

+ حسن یزدانی پس از طلای المپیک، در مسابقات جهانی هم به قهرمانی رسید 

+ درخواست مطهری برای تهیه «دستور العمل نحوه مواجهه ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی» 

+ احمد توکلی: روحانی فهرست اموال خود و خانواده اش را منتشر کند 

+ نامه به رئیس قوه قضائیه؛‌ حضرتی خواستار رسیدگی قانونی به وضعیت احسان مازندرانی شد 

+ گزارش عفو بین‌الملل از اعتصاب غذا و وضعیت زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر 

+ رضا معینی: دور جدید سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران آغاز شده است 

+ صالحی: می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی را ظرف پنج روز از سر بگیریم 

+ مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه: رفع حصر منوط به اثبات تقلب در انتخابات ۸۸ است 

+ تذکر یک نماینده مجلس درباره سلامتی کروبی،‌ موسوی و رهنورد 

+ ایران نایب قهرمان بسکتبال جام آسیا؛ حدادی ارزشمندترین بازیکن 

+ اسد: کمک‌های ایران و روسیه، موجب پیروزی‌های بیشتر ارتش سوریه شد 

+ کشف ۱۲۰ کپسول گاز در «کارگاه بمب‌سازی» عاملان حملات اسپانیا 

+ پلیس آلمان ۳۹ تن را در جریان راهپیمایی نئونازی‌ها در برلین بازداشت کرد 

+ درخواست خاتمی از خامنه‌ای برای رفع حصر موسوی،‌ کروبی و رهنورد 

+ نگرانی فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل از بازداشت رضا شهابی 

+ پلیس در تعقیب عامل حمله مرگبار بارسلون؛ «پنج مظنون کشته شدند» ‎ 

+ «موافقت با خروج مأموران» از محل حصر کروبی؛ اعتصاب غذا پایان یافت 

+ مهدی کروبی در پی اعتصاب غذا‎ به بیمارستان منتقل شد 

+ هشدار تازه وزارت خارجه آمریکا به شهروندان خود در مورد سفر به ایران 

+ درخواست از عراق برای میانجیگری بین ریاض و تهران تکذیب شد 

+ تاکید وزارت خارجه آمریکا بر «مقابله با تمام تهدیدها از سوی ایران» 

+ وزیر خارجه ترکیه: همه‌پرسی کردستان می‌تواند به جنگ داخلی منجر شود 

+ مهدی کروبی «با درخواست محاکمه علنی» اعتصاب غذا کرد 

+ حادثه نشت گاز کلر در دزفول ۴۷۵ تن را مسموم کرد 

+ دادستانی: رضا شهابی باید تا ۱۷ ماه دیگر در زندان بماند 

+ مرگ یک دستفروش در قم؛ دادستانی پنج مأمور شهرداری را احضار کرد 

+ وزیر کشور عراق: ولیعهد عربستان خواهان میانجی‌گری بغداد در کاهش تنش با ایران است 

+ بازداشت ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد 

+ واکنش فرمانده نیروی قدس به قتل یک عضو سپاه توسط داعش 

+ انتقاد عارف از پایین نگه داشتن نرخ مشارکت زنان 

+ آزادی مریم نقاش زرگران، نوکیش مسیحی در تهران 

+ وزیر اطلاعات: افراد مرتبط با کانال های تلگرامی خارج را احضار می‌کنیم 

+ مرگ پنج تن دیگر از نیروهای نظامی ایران در سوریه 

+ نامه «سه هزار نفر» در اعتراض به «فشار بر قضات» پرونده بنیانگذار عرفان حلقه 

+ تاجیکستان، ایران را به دخالت در جنگ داخلی این کشور متهم کرد 

+ واکنش‌ها به اشتیاق برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس با موگرینی 

+ امیدواری همسر نازنین زاغری به آزادی او، پس از دیدار مقام بریتانیایی از تهران 

+ عفو بین الملل: موگرینی در تهران خواستار آزادی فعالان حقوق بشر شود 

+ گزارشگران بدون مرز: روحانی به وعده‌هایش عمل کند 

+ روحانی: تعامل سازنده با جهان؛ خامنه ای: با اقتدار در مقابل آمریکا ظاهر شوید 

+ دونالد ترامپ: روابط آمریکا و روسیه به خطرناک‌ترین سطح خود رسیده است 

+ اتحادیه اروپا: همه طرف‌های برجام تاکنون به توافق هسته‌ای پایبند بوده‌اند 

+ کویت استفاده ایران از آب‌هایش برای ارسال سلاح به یمن را رد کرد 

+ چهار قدرت جهانی: ایران با آزمایش موشکی گام تهدیدآمیزی برداشته است 

+ ابراز نگرانی دیدبان حقوق بشر از سلامت موسوی، کروبی و رهنورد 

+ مخالفت با احداث خط لوله انتقال نفت کرکوک به ایران 

+ دونالد ترامپ با امضای مصوبه کنگره راه را برای تحریم سپاه پاسداران هموار کرد 

+ انتقاد سه مقام دولت روحانی از کمپین‌ها درباره کابینه جدید 

+ اشاره نیروی انتظامی به وقوع «حادثه تروریستی» در فرودگاه 

+ نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد از وضعیت سلامتی پدر و مادرشان 

+ مذاکره وزیران نفت ایران و عراق بر سر بهره‌برداری از دو میدان نفتی مشترک 

+ هشدار پیونگ‌یانگ به واشینگتن؛ دو بمب‌افکن آمریکا بر فراز شبه‌جزیره کره پرواز کردند 

+ مهدی کروبی دوباره در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شد 

+ سخنگوی دستگاه قضایی گزارش‌ها در مورد بازداشت دو مداح را تأیید کرد 

+ «دومین رویارویی» شناورهای سپاه با ناوهای آمریکایی طی یک هفته 

+ test20170729 

+ وزارت کشور: در صورت تمدید زمان رای‌گیری، شورای نگهبان انتخابات را باطل می‌کرد 

+ سناتور کورکر: اجرای سفت و سخت برجام احتمالا باعث می‌شود ایران آن را به هم بزند 

+ هشدار ۷۰ اقتصاددان به روحانی درباره «انتخاب سیاسی» چهره‌های کلیدی اقتصادی 

+ صادق لاریجانی خواستار آزادی «ایرانیان زندانی و دارایی‌های ایران» از سوی آمریکا شد 

+ مهدی کروبی به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995