Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


رویترز: ارائه طرح سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر در مورد ایران به ترامپ

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[12 Sep 2017]   [ ]


خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از شماری از مقام‌های فعلی و پیشین ایالات متحده می‌گوید وزیران دفاع و خارجه، و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، طرحی را ارائه کرده‌اند که هدف از آن مقابله با نیروها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و برنامه موشکی این کشور است.

بنا به گزارش رویترز در ۲۰ شهریور ماه، این طرح روز جمعه گذشته در جلسه شورای امنیت ملی، از طرف رکس تیلرسون، جیمز متیس و اچ. آر. مک‌مستر، وزیران خارجه، دفاع و مشاور امنیت ملی، و دیگر مقام‌ها به دونالد ترامپ ارائه شده‌است.

در عین حال یکی از مقام‌های طرف گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گوید تقریبا تمام راهبردهایی که به رئیس‌جمهوری ایالات متحده ارائه شده با هدف باقی‌ماندن آن کشور در توافق اتمی، ولی افزایش فشارها در مسائل دیگر است.

مقام‌های طرف گفت‌وگو با رویترز هدف از طرح تازه، که ممکن است تا پایان ماه سپتامبر در مورد آن تصمیم‌گیری شود، را افزایش فشارها بر تهران برای پایان دادن به برنامه موشک‌های بالیستیک و نیز پایان دادن به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی، عنوان کرده‌اند.

این طرح در عین حال برخی دیگر از اقدامات، از جمله در پیوند با خرابکاری‌های سایبری و برخی دیگر فعالیت‌ها، از جمله و بالقوه در ارتباط با منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، را در بر می‌گیرد.

تهران همواره تاکید کرده‌است که به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. مقام‌های ایران در عین حال می‌گویند برنامه موشکی آن‌ها جنبه دفاعی دارد و برخلاف توافق اتمی صورت‌گرفته میان تهران و شش قدرت جهانی نیست. اما ایالات متحده این فعالیت‌ها را از جمله فعالیت‌هایی می‌دانند که روح توافق اتمی و برنامه جامع اقدام مشترک را نادیده می‌گیرند. بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در مرداد ماه در بیانیه‌ای مشترک با ایالات متحده، خواستار توقف آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک شدند.

رویترز می‌گوید در طرح تازه اقدام‌های سخت‌گیرانه‌تری از طرف آمریکا، برای جلوگیری از ارسال جنگ‌افزار به گروه‌هایی مانند شبه‌نظامیان حوثی در یمن، و گروه‌های فلسطینی در غزه و یا صحرای سینا در نطر گرفته شده‌است.

مقام‌های ایرانی حمایت لفظی خود را از شبه‌نظامیان حوثی و یا برخی از گروه‌های فلسطینی پنهان نمی‌کنند، اما ارسال سلاح به یمن، برای گروه‌هایی مانند حماس یا دیگر کشورها مانند سومالی را رد کرده و آن را معمولا «سناریوپردازی» توصیف می‌کنند. از سویی اما رهبران گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله، خود گفته‌اند از حمایت‌های عملی تهران برخوردار هستند.

در یمن، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در حال مقابله با شورشیان است. این ائتلاف و نحوه عملکرد آن با اعتراضات چهره‌ها و گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر روبه‌رو است و در مقطعی از زمان، در دولت پیشین ایالات متحده، واشینگتن نیز واکنش‌هایی نشان داده بود. عربستان و شماری از متحدان آن، و ایران در حال حاضر رابطه دیپلماتیک ندارند و در مواردی نیز به یکدیگر هشدارهای تندی داده‌اند.

خبرگزاری رویترز در بخشی از گزارش اختصاصی خود، به نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید یکی دیگر از اقدامات سخت‌گیرانه علیه ایران که در طرح تازه ارائه‌ شده، مربوط به «آزار و اذیت ناوهای آمریکایی توسط قایق‌های سپاه پاسداران» در خلیج فارس می‌شود. بین قایق‌های سپاه و ناوهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس، بارها رویارویی‌هایی شکل گرفته که واشینگتن می‌گوید ناشی از رفتار غیرحرفه‌ای و خطرناک طرف ایرانی‌ست. ایران می‌گوید نزدیک‌شدن قایق‌ها در آب‌های ساحلی این کشور و با هدف اخطار دادن صورت می‌گیرد.

مقام‌های نظامی آمریکا بارها در مورد «اشتباه محاسباتی» در جریان این رویارویی‌ها هشدار داده‌اند. ناوهای آمریکایی در برخی موارد اقدام به پرتاب منور یا شلیک تیر اخطار، به‌پرواز درآوردن هلیکوپترها و اقداماتی شبیه این کرده‌اند. فرماندهان دریایی آمریکا در حال حاضر مجاز هستند در صورت لزوم اقدام به گشودن آتش بکنند؛ فقط در صورتی که فکر کنند شناورهای آن‌ها و یا جان نفرات با خطر روبه‌رو است. منابع طرف گفت‌وگو با رویترز، جزئیاتی از طرح پیشنهادی برای تغییرات احتمالی در ضوابط، ارائه نکرده‌اند.

«بدون افزایش اقدامات نظامی در سوریه و عراق»

رویترز می‌گوید طرح ارائه‌شده افزایش اقدامات نظامی ایالات متحده در عراق و سوریه را در برنمی‌گیرد. مشاوران امنیت ملی دونالد ترامپ بر این عقیده هستند که اقدامات نظامی بیشتر به گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه یا عراق، ممکن است نبرد ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی را با پیچیدگی روبه‌رو کند. نبردی که اولویت اصلی سیاست‌های آمریکا است.

پنج مقام طرف گفت‌وگو با رویترز گفته‌اند وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی ترامپ، و نیز فرماندهان ستاد ناظر بر عملیات در خاورمیانه و نیروهای ویژه، با صدور اجازه به واکنش‌های نظامی شدیدتر، علیه تحریکات سپاه پاسداران، حزب‌الله [لبنان] و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران، مخالفت کرده‌اند.

به گفته این مقام‌ها، فرماندهان و مشاوران نگران هستند که واکنش شدیدتر ممکن است نیروهای آمریکایی را از هدف اصلی، یعنی مقابله با داعش، دور کند. یک مقام نیز به جلوگیری از رویارویی مستقیم با ایران اشاره کرده؛ در زمانی‌که نیروهای آمریکایی در جاهای مختلف مشغول هستند و دولت اجازه افزایش مقدار کمی نیروی نظامی در افغانستان را صادر کرده‌است.

از طرف دیگ یک مقام پیشین دولت آمریکا به رویترز گفته حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در بازپس‌گیری بخش‌های بزرگی از مناطق تحت تصرف حکومت خودخوانده اسلامی در سوریه و عراق «خیلی مفید» بودند.

البته در گذشته برخی رویارویی‌ها میان شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران صورت گرفته‌است. در ماه ژوئن نیز نیروی هوایی ایالات متحده دو هواپیمای بدون‌سرنشین ایران را ساقط کرد. در همه موارد ائتلاف به رهبری آمریکا تاکید کرده هدف، دفاع از شبه‌نظامیان مورد حمایت و نیروهای ائتلاف در محل بوده‌است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که برای مشاوران و طراحان سیاسی دولت ترامپ، مخالفت رئیس‌جمهوری آمریکا با برنامه جامع اقدام مشترک، وضعیتی دشوار را به‌وجود آورده‌است. به گفته شماری از مقام‌های آمریکایی، بیشتر مشاوران امنیت ملی، خواستار آن هستند که ایالات متحده در «برجام» باقی بماند. یک مقام دولت آمریکا گفته «موضوع اصلی برای ما آن بود که رئیس‌جمهوری از برجام دست نکشد. ولی او احساس خیلی شدیدی دارد، که مورد حمایت نیکی هیلی (نماینده آمریکا در سازمان ملل) است، که باید سخت‌گیری‌های بیشتری در مورد ایران در پیش گرفت». به گفته این مقام «تقریبا تمامی راهبردهای ارائه‌شده به او (دونالد ترامپ) برای آن بود تا برجام را نگه‌ دارد، ولی در مورد این مسائل دیگر، راهگشا باشد».

توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی دو سال پیش صورت گرفت. برنامه جامع اقدام مشترک، برآمده از این توافق، از یک سو بخش‌هایی گسترده از برنامه اتمی ایران را متوقف کرده، از سوی دیگر تحریم‌های مربوط به آن را برچیده‌است. تهران همچنان با منع و تحریم‌هایی دیگر، چه به‌صورت بین‌المللی و چه به صورت موردی از دیگر کشورها، روبه‌رو است که مسائلی مانند توسعه موشک‌های بالیستیک یا نقض حقوق بشر را در بر می‌گیرند.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷

اخبار روز

+ بازجویی وزارت اطلاعات از «دو عضو ستاد انتخاباتی روحانی در استان های غربی» 

+ آمریکا یک شبکه جعل اسکناس برای نیروی قدس سپاه ایران را تحریم کرد 

+ رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران به سوچی روسیه رفت 

+ امتناع نسرین ستوده از حضور در دادسرای اوین به دلیل «عدم رعایت تشریفات قانونی» 

+ عون: القائات درباره مشارکت دولت لبنان در اقدامات تروریستی پذیرفتنی نیست 

+ دیدار حریری و مکرون در پاریس؛ حریری «چهارشنبه» به لبنان بازمی‌گردد 

+ حمله شدیداللحن یک مقام بلندپایه دفتر خامنه‌ای به منتقدان مسکن مهر 

+ پایان بست نشینی نزدیکان احمدی‌نژاد در حرم عبدالعظیم 

+ کاخ سفید: توافق ترامپ و مکرون در مورد لزوم مقابله با اقدامات حزب‌الله و ایران 

+ رابرت موگابه از ریاست حزب حاکم زیمبابوه برکنار شد 

+ اسرائیل: برای مقابله با ایران آماده همکاری با عربستان سعودی هستیم 

+ زلزله و گسل‌های اعتماد اجتماعی 

+ اصرار موگابه بر ماندن در قدرت؛‌ بحران در زیمبابوه ادامه دارد 

+ تلگراف: «اعلام آمادگی بریتانیا برای بازپرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی به ایران» 

+ ابراز نگرانی فرانسه از مقاصد «سلطه‌طلبانه» ایران در منطقه 

+ ارتش زیمبابوه قدرت را در دست گرفت 

+ روحانی درباره آسیب زمین‌لرزه: در ساخت‌وساز فساد وجود داشته است 

+ «شک و تردید» وزیر خارجه بریتانیا در مورد حمایت دیپلماتیک از زاغری 

+ بقایی به جای حضور در دادگاه در آرامگاه عبدالعظیم «بست نشست» 

+ زلزله‌زدگان کرمانشاه شب دیگری را در فضای باز سپری کردند؛ تعداد مجروحان به ۹۳۸۸ نفر رسید 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد: به غل و زنجیر کردن فعالان کارگری و معلمان پایان دهید 

+ افزایش تعداد کشته‌شدگان زلزله به ۴۰۷ تن؛‌ بیمارستان‌ها با کمبود امکانات مواجهند 

+ سعد حریری می‌گوید به‌زودی به لبنان باز می‌گردد 

+ درخواست بقایی برای محاکمه دادستان تهران به دلیل «تخلفات» در رسیدگی به پرونده‌اش 

+ زمین‌لرزه شدید در مرز ایران و عراق؛ دست‌کم ۶۱ کشته و ۳۰۰ مجروح 

+ واکنش السیسی به رویارویی ایران و عربستان: نباید به مشکلات منطقه اضافه کرد 

+ خزانه‌داری آمریکا: هرکه با سپاه معامله کند باید خطر آن را نیز بپذیرد 

+ سازمان ملل: تداوم محاصره، یمن را با بزرگ‌ترین قحطی جهان رو‌به‌رو خواهد کرد‎ 

+ فعال سیاسی عرب ایرانی در لاهه هلند «به ضرب گلوله کشته شد» 

+ تاکید رئیس‌جمهوری چین بر خلع سلاح اتمی کره در دیدار با ترامپ 

+ بوریس جانسون: برای دیدار با نازنین زاغری به تهران می‌روم 

+ آمریکا خواستار اقدام بین‌المللی در قبال سیاست ایران در یمن شد 

+ ترامپ خطاب به کره شمالی: ما را دست‌کم نگیرید و محک نزنید 

+ ادعای احمدی‌نژاد درباره «دیدار یک نماینده مجلس با افسر اطلاعاتی بریتانیا» 

+ موگرینی: به نظر می‌رسد کنگره تمایل دارد آمریکا در برجام باقی بماند 

+ انتشار اسناد مالی در مورد وزیر بازرگانی آمریکا و دیگر ثروتمندان جهان 

+ تیراندازی در کلیسایی در تگزاس دست‌کم ۲۶ کشته به جا گذاشت 

+ ایران اتهام‌ ائتلاف منطقه‌ای در مورد پرتاب موشک از یمن را رد کرد 

+ عادل الجبیر: حمله موشکی را به منزله اعلان جنگ از سوی ایران می‌دانیم 

+ پرونده جدید علیه نازنین زاغری؛ اتهام‌ها «قدیمی» هستند 

+ دختران و دو خواهر میرحسین موسوی روز جمعه با او دیدار کرده‌اند 

+ سازمان ملل: عراق صلاحیت محاکمه عوامل «خلافت اسلامی» در موصل را ندارد 

+ نماینده شیراز: بی‌تدبیری، روز کوروش را امنیتی کرد 

+ سنای آمریکا خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد 

+ تأکید ایران بر «بسته شدن همیشگی» پرونده بازرسی از مراکز نظامی 

+ هواداران یک‌پارچگی کاتالونیا و اسپانیا به خیابان‌های بارسلون می‌روند 

+ بارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق کنار می‌رود؛ بررسی تقسیم اختیارات در پارلمان 

+ روحانی در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی علوم و نیرو: معامله‌ای نکردیم 

+ مخالفت بیش از ۵۰ استاد دانشگاه شریف با وزیر پیشنهادی علوم 

+ علی اشرف درویشیان، داستان‌نویس و پژوهشگر حوزه ادبیات عامه، درگذشت 

+ جایزه حقوق بشری پارلمان اروپا به اپوزیسیون ونزوئلا رسید 

+ صدور حکم یک سال زندان و ممنوع‌الخروجی شهناز اکملی از سوی دادگاه انقلاب 

+ نگرانی گزارشگر ویژه ملل متحد از اعدام‌‌ها، نقض حقوق بشر و آزادی‌ها در ایران 

+ پذیرش دوباره پناهجویان به آمریکا؛ محدودیت‌ها در مورد ایران و ده کشور دیگر 

+ عادل‌الجبیر: جامعه جهانی باید از تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت کند 

+ گزارش رویترز از پیش‌نویس طرح سنا پس از تائید نشدن «برجام» 

+ محمد یزدی: لغو عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد «غیرقابل برگشت» است 

+ دولت اقلیم کردستان نتیجه همه‌پرسی استقلال را تعلیق کرد 

+ رییس پارلمان کاتالونیا اقدام دولت اسپانیا علیه این منطقه را «کودتا» خواند 

+ هشدار عمومی دولت آمریکا در مورد حمله سایبری به شرکت‌های انرژی 

+ ترامپ: آزاد سازی رقه پیشرفت مهمی در کارزار جهانی علیه داعش است 

+ سفر تیلرسون به خاورمیانه؛ «تلاش برای ایجاد محور سعودی‌ـ‌عراق در برابر ایران» 

+ بازداشت ۱۳ جوان در رستورانی در تهران به اتهام «حمل علائم شیطان‌پرستی» 

+ نخستین دیدار کروبی با یک فعال سیاسی پس از هفت سال حصر 

+ رئیس سی‌آی‌ای: با فشار بر سپاه مانع اقدامات مخرب ایران می‌شویم‎‎ 

+ «حضور ایران در سوریه»؛ محور مذاکرات مقام‌های اسرائیلی با وزیر دفاع روسیه 

+ صدور حکم بازداشت دو تن از رهبران استقلال طلب کاتالونیا توسط دادگاه اسپانیا 

+ ولایتی احتمال مذاکره مجدد بر سر برجام یا تکمیل آن را رد کرد 

+ کره‌شمالی: وقوع جنگ اتمی هر لحظه ممکن است 

+ ترامپ: پایان دادن کامل به توافق هسته‌ای کاملاً محتمل است 

+ هشدار رهبران اروپایی در مورد تبعات اقدامات آسیب‌زننده به توافق هسته‌ای 

+ آمانو: ایران تحت قوی‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای قرار دارد 

+ «عقب نشینی نیروهای اقلیم کردستان عراق» از برخی خطوط دفاعی در کرکوک 

+ واکنش روحانی به راهبرد تازه آمریکا: تا زمانی که منافع ایران ایجاب کند در برجام خواهیم ماند 

+ اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران؛ تحریم سپاه و عدم تأیید پایبندی به برجام 

+ آلمان: ایران همچنان در تلاش برای خرید قطعاتی است که در تولید موشک کاربرد دارد 

+ اد رویس خواستار نظارت شدید بر توافق اتمی ایران شد 

+ علی مطهری به دادستان کل کشور: از برج عاج پایین بیایید 

+ گوگل مدارکی از تبلیغات «عوامل روسیه» در پیوند با انتخابات آمریکا «یافته‌است» 

+ تأکید بر هشیاری در قبال «تهدیدهای ایران» در گفت‌وگوی تلفنی نتانیاهو و ترزا می 

+ اردوغان: تعلیق صدور روادید از طرف آمریکا موضوع ناراحت‌کننده‌ای است 

+ ظریف: در صورت تروریستی قلمداد کردن سپاه توسط آمریکا، اقدام متقابل می کنیم 

+ آمانو یک بار دیگر بر پایبندی ایران به تعهدات برجام تأکید کرد 

+ جایزه نوبل ادبیات به کازوئو ایشی گورو، داستان نویس بریتانیایی، اعطا شد 

+ تجمع معلمان در تهران و شمار دیگری از شهرهای ایران 

+ «دادستانی و نیروهای امنیتی برای انتقال رضا شهابی به بیمارستان اقدام نکرده‌اند» 

+ درخواست ۱۸ فعال سیاسی و حقوق بشری برای لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری 

+ ترکیه، ایران و عراق در مورد بستن نفت شمال عراق تصمیم‌ می‌گیرند 

+ شطرنج‌باز اخراجی ایرانی فدراسیون خود را «از ایران به آمریکا تغییر داد» 

+ جلال طالبانی از رهبران کرد و رییس‌جمهوری پیشین عراق درگذشت 

+ محکومیت دو نویسنده و یک فعال فضای مجازی در گرگان به زندان و جریمه نقدی 

+ ایران در فهرست آمریکا از کشورهای فروگذار در مقابله با قاچاق انسان قرار می‌گیرد 

+ ظریف: اگر آمریکا از برجام خارج شود ما هم گزینه خروج از آن را داریم 

+ آمریکا: در صورت درخواست، آماده میانجیگری بین بغداد و اقلیم کردستان عراق هستیم 

+ دادستان مشهد: اختیارات دادستان از اختیارات خدا به اندازه یک بند انگشت کمتر است 

+ گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و مرکل در مورد برنامه موشکی ایران 

+ پادشاه عربستان اجازه رانندگی برای زنان را صادر کرد 

+ بازگرداندن رضا شهابی به زندان یک ساعت پس از انتقال به بیمارستان 

+ دادستان تهران علیه مدیر شبکه پیام‌رسان «تلگرام» اعلام جرم کرد 

+ مهلت ۷۲ ساعته العبادی برای واگذاری کنترل فرودگاه‌های کردستان عراق به بغداد info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995