Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


واکنش‌ها به اشتیاق برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس با موگرینی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[07 Aug 2017]   [ ]
 

 

موگرینی نشانه «حقارت» و مایه آبروریزی است.دادفدریکا موگرینی، مسئول ایتالیایی‌تبار سیاست خارجه اتحادیه اروپا، که روز شنبه برای مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران آمده بود، در مجلس شورای اسلامی مرکز توجه گروهی از نمایندگان مجلس قرار گرفت که برای گرفتن عکس از او، و عکس به همراه او، در اطراف خانم موگرینی تجمع کردند.


انتقادها نسبت به این اقدام گروهی از مجلسیان در حاشیه مراسم تحلیف حسن روحانی به اندازه‌ای گسترش پیدا کرده که شبکه‌های جهانی نظیر بی‌بی‌سی جهانی نیز به پوشش گسترده این خبر پرداخته و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی نیز به نوعی ناچار به واکنش شده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به خبر سلفی گرفتن نمایندگان با فدریکا موگرینی گفته است: «واقعیت ... این است که نمی‌توانید مخاطب خود را انتخاب کنید، هر مطلبی به محض نشر آن تمام دنیا متوجه خواهند شد و مخاطب خاصی نداریم.»


وی افزوده است: «امروز بیشترین هزینه در روابط عمومی برای تولید پیام است. برخی از دوستان و همسایگان ما هزینه‌های گزافی برای انتشار و تولید پیام‌های خاص خود در رسانه‌ها دارند. باید حساسیت و هشیاری در تولید پیام داشته باشیم و نیاز دارد ما به طور کامل با یکدیگر هماهنگ باشیم تا منافع ملی را بیشتر تأمین کنیم.»


در تازه‌ترین واکنش‌ها نسبت به این اقدام که در ایران از آن با عنوان «سلفی حقارت» نام برده می‌شود، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تلاش کرده به بهانه «تفکیک قوا» از موضع‌گیری در این زمینه پرهیز کند.


آقای قاسمی گفته است: «متأسفم که دربارهٔ این موضوع نمی‌توانم اظهارنظر کنم. در صحن مجلس اتفاقاتی افتاده و با توجه به تفکیک قوا نمی‌توانم به مسائل داخل مجلس ورود کنم.»


وی در نشست خبری روز دوشنبه، ۱۶ مرداد خود افزوده که «در عکس گرفتن تبحر ندارم و هر کدام می‌تواند معنای خود را داشته باشد ولی ما به مسائل داخلی ورود نخواهیم داشت.»


برخلاف قاسمی، صادق خرازی، دیپلمات و نماینده پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل به صراحت سلفی گرفتن شماری از نمایندگان در حاشیه مراسم تحلیف روحانی را مورد انتقاد قرار داده است.


وی در صفحه اینستاگرام خود نوشته که «ای کاش مجلس یک واحد آموزش پروتکل رفتار و اخلاق جمعی برای نمایندگان محترم تدارک می‌دید که وجاهت نمایندگان محترم دستمایه نقد قرار نمی‌گرفت.»


خرازی با نوشتن بیت «جای آن است که خون موج زند در دل لعل»، عمق ناراحتی خود از این رفتار را نشان داده است.


روزنامه جمهوری اسلامی نیز از آنجا که حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه، در مجلس همراه فدریکا موگرینی بود و اقدام به عکس گرفتن از وی و نمایندگان مجلس کرد، خواستار «بازخواست» او از سوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه شده است.


علاوه بر این، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور هم به کنایه در کانال تلگرامی خود دربارهٔ این موضوع نوشته که «مشکل سیاسی نیست، فرهنگی است. ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه‌ای عمیق گرفته شود.»شعار «درود بر اروپا» توسط نمایندگان


در همین حال، ابوالفضل حسن‌بیگی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رد آنچه «اشتیاق» نمایندگان برای عکس گرفتن با موگرینی نام گرفته، گفته انتقادها نسبت به این اتفاق در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به منظور «زیر سؤال بردن عظمت مراسم تحلیف» طرح می‌شود.


حسن‌بیگی که خود را «یک اصول‌گرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس» معرفی کرده، در گفت‌وگو با روزنامه ایران افزوده که امکان ندارد وی مقابل غرب، «خودباخته» باشد و او و چند نماینده دیگر به «زبان فارسی» در حال صحبت با خانم موگرینی بودند و در آخر نیز با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.


آن‌طور که وی روایت کرده، «چند نماینده و از جمله خود من هم بلند گفتیم مرگ بر آمریکا و درود بر اروپا» و «بعد از صحبت‌ها هم خانم موگرینی علامت شست که نشانه تأیید در فرهنگ اروپایی است، به نمایندگان نشان داد.»


با وجود توضیحات این نماینده اصولگرا که این انتقادها را «برچسب» به نمایندگان دانسته، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از احتمال بررسی سلفی نمایندگان با موگرینی در این هیئت خبر داد.


محمدجواد جمالی به خبرگزاری تسنیم گفته که «اگر شکایتی از سوی نمایندگان در این زمینه به هیئت ارجاع شود، آن را بررسی می‌کنیم.»


وی با بیان اینکه فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز در مجلس، تنها نماینده‌ای بوده که با مسئول سیاست خارجی اتحادیه سلفی گرفته و بعد نیز «عذرخواهی» کرده، «تخریب» مجلس را با آنچه «دستاویز» قرار دادن اقدام چند نماینده نامیده، «دور از انصاف» دانست.


این موضوع انتقاد شماری از نمایندگان مجلس را نیز برانگیخته، از جمله فریده اولادقباد، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، این اقدام را «پسندیده» ندانست و از این که «بانوان نماینده در این صحنه» حضور نداشتند، ابراز خرسندی کرد.«تصاویر ذوق‌زدگی»، «سلفی جیغ»


محمد دهقان، نماینده طرقبه و چناران و عضو فراکسیون ولایی نیز با انتقاد از این سلفی گرفتن‌ها، در صفحه توئیتر خود نوشته که «انتشار تصاویر ذوق‌زدگی معدودی از نمایندگان با خانم موگرینی خلاف شأن ملت بود.»


خبرگزاری محافظه‌کار و نزدیک به سپاه تسنیم نیز با استقبال از کاریکاتور منتشرشده در صفحه نخست روزنامه «قانون» با عنوان «سلفی جیغ» که با الهام از نقاشی «جیغ» ادوارد مونک کشیده شده و موگرینی را به دلیل «استیصال» از تلاش نمایندگان برای عکس گرفتن با وی به نمایش گذاشته، به نمایندگان مجلس انتقاد کرده است.


تسنیم نوشته که «مثل همیشه مسئولان دلسوز پیش قدم شدند تا با نمایشی در خور شخصیت خودشان، کاربردهای عکس‌های خویش‌انداز را هر چه بیشتر به ملت آموزش دهند، آن هم در زمانی که کشورهای به ظاهر پیشرفته هر روز دستورالعمل‌های جدیدی برای عدم استفاده مسئولانشان از تلفن‌های همراه دوربین‌دار (به خاطر مسائل جاسوسی و امنیتی) منتشر می‌کنند.»


وب‌سایت محافظه‌کار «پارس‌نیوز» نیز سعی کرده دامنه دعوا را گسترده‌تر کند و با انتقاد از افرادی که مخالف «تفکر انقلابی» هستند، نوشته «همه حرف انقلابی‌ها از همان ابتدا همین بود که تفکر غیرانقلابی یعنی حقارت و خفت.»


این وب‌سایت خطاب به شماری از هنرمندان حامی دولت افزوده «مصداق عمومی این تفکر هم در لیست‌هایی بروز و ظهور داشت که برایش پست گذاشتید و ویدئو دادید و تکرار کردید.»


بسیاری از روزنامه‌های چاپ تهران نیز در شماره امروز خود نسبت به سلفی نمایندگان با موگرینی واکنش نشان دادند.


روزنامه «شهروند» با استفاده از واژه «خودباختگی» برای توصیف رفتار این نمایندگان، در صفجه اول خود نوشته که «خودباختگی ابعاد بزرگ‌تر و مهم‌تری دارد که نباید از آن غفلت کرد. هنگامی که بیشتر متولیان رسمی برای تأیید و رد ادعاهای خود به اظهارات و یا مستندات طرف‌های غربی ارجاع می‌دهند مصداق مهم‌تری از خودباختگی در برابر غرب و دیگران است تا انداختن یک سلفی.»


روزنامه «وقایع اتفاقیه» نیز به نقل از «برخی» که توضیحی دربارهٔ آنها نداده، این سلفی را «ثمره نظارت استصوابی برای ورود نمایندگانی» دانسته که «شأن و جایگاهی نه برای خود که برای کشور قائل نیستند.»


روزنامه «کیهان» هم با انتقاد از نمایندگانی که برای «عکس یادگاری با ناقضان برجام، به شکل تحقیرآمیزی صف می‌کشند» ، بیشتر نمایندگان «ذوق‌زده و موبایل به دست» را عضو «فراکسیون امید» مجلس معرفی کرده و حسن قشقاوی را «عکاس‌باشی» نامیده است.


این روزنامه نوشته «البته شاید خیلی هم نباید به نمایندگان لیست امید خرده گرفت آن هم در جایی که مسئولان وزارت امورخارجه به جای تنظیم بهتر برجام با موگرینی به تنظیم صندلی برای گرفتن عکس می‌پردازند.»


روزنامه تندروی «جوان» وابسته به بنیاد تعاون سپاه نیز با انتشار مطلبی با تیتر «حال ملت بد شد» ، سلفی گرفتن نمایندگان «خانه ملت با یک زن» را «بی‌غیرتی» دانسته است.


این روزنامه نوشته «این اوج بی‌غیرتی بود، بی‌غیرتی به دین، به وطن، به ملت تا یک بار دیگر شیون‌کنان بالای سر غربزدگی و بی‌هویتی خویش بنشینیم.»


کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله توئیتر نیز با هشتک «سلفی حقارت» ، به شدت به نمایندگانی که با موگرینی عکس انداختند، انتقاد کرده‌اند.


کاربری نوشته «حالا دلیل تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام را فهمیدم» و دیگری این اقدام نمایندگان را به موضوع «غربزدگی» ایرانی‌ها ربط داده که «۵۰ سال قبل آل احمد آن را فریاد کرد.»
حسن قشقاوی (سمت راست)

حسن قشقاوی (سمت راست)
خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷

اخبار روز

+ بازجویی وزارت اطلاعات از «دو عضو ستاد انتخاباتی روحانی در استان های غربی» 

+ آمریکا یک شبکه جعل اسکناس برای نیروی قدس سپاه ایران را تحریم کرد 

+ رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران به سوچی روسیه رفت 

+ امتناع نسرین ستوده از حضور در دادسرای اوین به دلیل «عدم رعایت تشریفات قانونی» 

+ عون: القائات درباره مشارکت دولت لبنان در اقدامات تروریستی پذیرفتنی نیست 

+ دیدار حریری و مکرون در پاریس؛ حریری «چهارشنبه» به لبنان بازمی‌گردد 

+ حمله شدیداللحن یک مقام بلندپایه دفتر خامنه‌ای به منتقدان مسکن مهر 

+ پایان بست نشینی نزدیکان احمدی‌نژاد در حرم عبدالعظیم 

+ کاخ سفید: توافق ترامپ و مکرون در مورد لزوم مقابله با اقدامات حزب‌الله و ایران 

+ رابرت موگابه از ریاست حزب حاکم زیمبابوه برکنار شد 

+ اسرائیل: برای مقابله با ایران آماده همکاری با عربستان سعودی هستیم 

+ زلزله و گسل‌های اعتماد اجتماعی 

+ اصرار موگابه بر ماندن در قدرت؛‌ بحران در زیمبابوه ادامه دارد 

+ تلگراف: «اعلام آمادگی بریتانیا برای بازپرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی به ایران» 

+ ابراز نگرانی فرانسه از مقاصد «سلطه‌طلبانه» ایران در منطقه 

+ ارتش زیمبابوه قدرت را در دست گرفت 

+ روحانی درباره آسیب زمین‌لرزه: در ساخت‌وساز فساد وجود داشته است 

+ «شک و تردید» وزیر خارجه بریتانیا در مورد حمایت دیپلماتیک از زاغری 

+ بقایی به جای حضور در دادگاه در آرامگاه عبدالعظیم «بست نشست» 

+ زلزله‌زدگان کرمانشاه شب دیگری را در فضای باز سپری کردند؛ تعداد مجروحان به ۹۳۸۸ نفر رسید 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد: به غل و زنجیر کردن فعالان کارگری و معلمان پایان دهید 

+ افزایش تعداد کشته‌شدگان زلزله به ۴۰۷ تن؛‌ بیمارستان‌ها با کمبود امکانات مواجهند 

+ سعد حریری می‌گوید به‌زودی به لبنان باز می‌گردد 

+ درخواست بقایی برای محاکمه دادستان تهران به دلیل «تخلفات» در رسیدگی به پرونده‌اش 

+ زمین‌لرزه شدید در مرز ایران و عراق؛ دست‌کم ۶۱ کشته و ۳۰۰ مجروح 

+ واکنش السیسی به رویارویی ایران و عربستان: نباید به مشکلات منطقه اضافه کرد 

+ خزانه‌داری آمریکا: هرکه با سپاه معامله کند باید خطر آن را نیز بپذیرد 

+ سازمان ملل: تداوم محاصره، یمن را با بزرگ‌ترین قحطی جهان رو‌به‌رو خواهد کرد‎ 

+ فعال سیاسی عرب ایرانی در لاهه هلند «به ضرب گلوله کشته شد» 

+ تاکید رئیس‌جمهوری چین بر خلع سلاح اتمی کره در دیدار با ترامپ 

+ بوریس جانسون: برای دیدار با نازنین زاغری به تهران می‌روم 

+ آمریکا خواستار اقدام بین‌المللی در قبال سیاست ایران در یمن شد 

+ ترامپ خطاب به کره شمالی: ما را دست‌کم نگیرید و محک نزنید 

+ ادعای احمدی‌نژاد درباره «دیدار یک نماینده مجلس با افسر اطلاعاتی بریتانیا» 

+ موگرینی: به نظر می‌رسد کنگره تمایل دارد آمریکا در برجام باقی بماند 

+ انتشار اسناد مالی در مورد وزیر بازرگانی آمریکا و دیگر ثروتمندان جهان 

+ تیراندازی در کلیسایی در تگزاس دست‌کم ۲۶ کشته به جا گذاشت 

+ ایران اتهام‌ ائتلاف منطقه‌ای در مورد پرتاب موشک از یمن را رد کرد 

+ عادل الجبیر: حمله موشکی را به منزله اعلان جنگ از سوی ایران می‌دانیم 

+ پرونده جدید علیه نازنین زاغری؛ اتهام‌ها «قدیمی» هستند 

+ دختران و دو خواهر میرحسین موسوی روز جمعه با او دیدار کرده‌اند 

+ سازمان ملل: عراق صلاحیت محاکمه عوامل «خلافت اسلامی» در موصل را ندارد 

+ نماینده شیراز: بی‌تدبیری، روز کوروش را امنیتی کرد 

+ سنای آمریکا خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد 

+ تأکید ایران بر «بسته شدن همیشگی» پرونده بازرسی از مراکز نظامی 

+ هواداران یک‌پارچگی کاتالونیا و اسپانیا به خیابان‌های بارسلون می‌روند 

+ بارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق کنار می‌رود؛ بررسی تقسیم اختیارات در پارلمان 

+ روحانی در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی علوم و نیرو: معامله‌ای نکردیم 

+ مخالفت بیش از ۵۰ استاد دانشگاه شریف با وزیر پیشنهادی علوم 

+ علی اشرف درویشیان، داستان‌نویس و پژوهشگر حوزه ادبیات عامه، درگذشت 

+ جایزه حقوق بشری پارلمان اروپا به اپوزیسیون ونزوئلا رسید 

+ صدور حکم یک سال زندان و ممنوع‌الخروجی شهناز اکملی از سوی دادگاه انقلاب 

+ نگرانی گزارشگر ویژه ملل متحد از اعدام‌‌ها، نقض حقوق بشر و آزادی‌ها در ایران 

+ پذیرش دوباره پناهجویان به آمریکا؛ محدودیت‌ها در مورد ایران و ده کشور دیگر 

+ عادل‌الجبیر: جامعه جهانی باید از تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت کند 

+ گزارش رویترز از پیش‌نویس طرح سنا پس از تائید نشدن «برجام» 

+ محمد یزدی: لغو عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد «غیرقابل برگشت» است 

+ دولت اقلیم کردستان نتیجه همه‌پرسی استقلال را تعلیق کرد 

+ رییس پارلمان کاتالونیا اقدام دولت اسپانیا علیه این منطقه را «کودتا» خواند 

+ هشدار عمومی دولت آمریکا در مورد حمله سایبری به شرکت‌های انرژی 

+ ترامپ: آزاد سازی رقه پیشرفت مهمی در کارزار جهانی علیه داعش است 

+ سفر تیلرسون به خاورمیانه؛ «تلاش برای ایجاد محور سعودی‌ـ‌عراق در برابر ایران» 

+ بازداشت ۱۳ جوان در رستورانی در تهران به اتهام «حمل علائم شیطان‌پرستی» 

+ نخستین دیدار کروبی با یک فعال سیاسی پس از هفت سال حصر 

+ رئیس سی‌آی‌ای: با فشار بر سپاه مانع اقدامات مخرب ایران می‌شویم‎‎ 

+ «حضور ایران در سوریه»؛ محور مذاکرات مقام‌های اسرائیلی با وزیر دفاع روسیه 

+ صدور حکم بازداشت دو تن از رهبران استقلال طلب کاتالونیا توسط دادگاه اسپانیا 

+ ولایتی احتمال مذاکره مجدد بر سر برجام یا تکمیل آن را رد کرد 

+ کره‌شمالی: وقوع جنگ اتمی هر لحظه ممکن است 

+ ترامپ: پایان دادن کامل به توافق هسته‌ای کاملاً محتمل است 

+ هشدار رهبران اروپایی در مورد تبعات اقدامات آسیب‌زننده به توافق هسته‌ای 

+ آمانو: ایران تحت قوی‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای قرار دارد 

+ «عقب نشینی نیروهای اقلیم کردستان عراق» از برخی خطوط دفاعی در کرکوک 

+ واکنش روحانی به راهبرد تازه آمریکا: تا زمانی که منافع ایران ایجاب کند در برجام خواهیم ماند 

+ اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران؛ تحریم سپاه و عدم تأیید پایبندی به برجام 

+ آلمان: ایران همچنان در تلاش برای خرید قطعاتی است که در تولید موشک کاربرد دارد 

+ اد رویس خواستار نظارت شدید بر توافق اتمی ایران شد 

+ علی مطهری به دادستان کل کشور: از برج عاج پایین بیایید 

+ گوگل مدارکی از تبلیغات «عوامل روسیه» در پیوند با انتخابات آمریکا «یافته‌است» 

+ تأکید بر هشیاری در قبال «تهدیدهای ایران» در گفت‌وگوی تلفنی نتانیاهو و ترزا می 

+ اردوغان: تعلیق صدور روادید از طرف آمریکا موضوع ناراحت‌کننده‌ای است 

+ ظریف: در صورت تروریستی قلمداد کردن سپاه توسط آمریکا، اقدام متقابل می کنیم 

+ آمانو یک بار دیگر بر پایبندی ایران به تعهدات برجام تأکید کرد 

+ جایزه نوبل ادبیات به کازوئو ایشی گورو، داستان نویس بریتانیایی، اعطا شد 

+ تجمع معلمان در تهران و شمار دیگری از شهرهای ایران 

+ «دادستانی و نیروهای امنیتی برای انتقال رضا شهابی به بیمارستان اقدام نکرده‌اند» 

+ درخواست ۱۸ فعال سیاسی و حقوق بشری برای لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری 

+ ترکیه، ایران و عراق در مورد بستن نفت شمال عراق تصمیم‌ می‌گیرند 

+ شطرنج‌باز اخراجی ایرانی فدراسیون خود را «از ایران به آمریکا تغییر داد» 

+ جلال طالبانی از رهبران کرد و رییس‌جمهوری پیشین عراق درگذشت 

+ محکومیت دو نویسنده و یک فعال فضای مجازی در گرگان به زندان و جریمه نقدی 

+ ایران در فهرست آمریکا از کشورهای فروگذار در مقابله با قاچاق انسان قرار می‌گیرد 

+ ظریف: اگر آمریکا از برجام خارج شود ما هم گزینه خروج از آن را داریم 

+ آمریکا: در صورت درخواست، آماده میانجیگری بین بغداد و اقلیم کردستان عراق هستیم 

+ دادستان مشهد: اختیارات دادستان از اختیارات خدا به اندازه یک بند انگشت کمتر است 

+ گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و مرکل در مورد برنامه موشکی ایران 

+ پادشاه عربستان اجازه رانندگی برای زنان را صادر کرد 

+ بازگرداندن رضا شهابی به زندان یک ساعت پس از انتقال به بیمارستان 

+ دادستان تهران علیه مدیر شبکه پیام‌رسان «تلگرام» اعلام جرم کرد 

+ مهلت ۷۲ ساعته العبادی برای واگذاری کنترل فرودگاه‌های کردستان عراق به بغداد info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995