Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


واکنش‌ها به اشتیاق برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس با موگرینی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[07 Aug 2017]   [ ]
 

 

موگرینی نشانه «حقارت» و مایه آبروریزی است.دادفدریکا موگرینی، مسئول ایتالیایی‌تبار سیاست خارجه اتحادیه اروپا، که روز شنبه برای مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران آمده بود، در مجلس شورای اسلامی مرکز توجه گروهی از نمایندگان مجلس قرار گرفت که برای گرفتن عکس از او، و عکس به همراه او، در اطراف خانم موگرینی تجمع کردند.


انتقادها نسبت به این اقدام گروهی از مجلسیان در حاشیه مراسم تحلیف حسن روحانی به اندازه‌ای گسترش پیدا کرده که شبکه‌های جهانی نظیر بی‌بی‌سی جهانی نیز به پوشش گسترده این خبر پرداخته و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی نیز به نوعی ناچار به واکنش شده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به خبر سلفی گرفتن نمایندگان با فدریکا موگرینی گفته است: «واقعیت ... این است که نمی‌توانید مخاطب خود را انتخاب کنید، هر مطلبی به محض نشر آن تمام دنیا متوجه خواهند شد و مخاطب خاصی نداریم.»


وی افزوده است: «امروز بیشترین هزینه در روابط عمومی برای تولید پیام است. برخی از دوستان و همسایگان ما هزینه‌های گزافی برای انتشار و تولید پیام‌های خاص خود در رسانه‌ها دارند. باید حساسیت و هشیاری در تولید پیام داشته باشیم و نیاز دارد ما به طور کامل با یکدیگر هماهنگ باشیم تا منافع ملی را بیشتر تأمین کنیم.»


در تازه‌ترین واکنش‌ها نسبت به این اقدام که در ایران از آن با عنوان «سلفی حقارت» نام برده می‌شود، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تلاش کرده به بهانه «تفکیک قوا» از موضع‌گیری در این زمینه پرهیز کند.


آقای قاسمی گفته است: «متأسفم که دربارهٔ این موضوع نمی‌توانم اظهارنظر کنم. در صحن مجلس اتفاقاتی افتاده و با توجه به تفکیک قوا نمی‌توانم به مسائل داخل مجلس ورود کنم.»


وی در نشست خبری روز دوشنبه، ۱۶ مرداد خود افزوده که «در عکس گرفتن تبحر ندارم و هر کدام می‌تواند معنای خود را داشته باشد ولی ما به مسائل داخلی ورود نخواهیم داشت.»


برخلاف قاسمی، صادق خرازی، دیپلمات و نماینده پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل به صراحت سلفی گرفتن شماری از نمایندگان در حاشیه مراسم تحلیف روحانی را مورد انتقاد قرار داده است.


وی در صفحه اینستاگرام خود نوشته که «ای کاش مجلس یک واحد آموزش پروتکل رفتار و اخلاق جمعی برای نمایندگان محترم تدارک می‌دید که وجاهت نمایندگان محترم دستمایه نقد قرار نمی‌گرفت.»


خرازی با نوشتن بیت «جای آن است که خون موج زند در دل لعل»، عمق ناراحتی خود از این رفتار را نشان داده است.


روزنامه جمهوری اسلامی نیز از آنجا که حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه، در مجلس همراه فدریکا موگرینی بود و اقدام به عکس گرفتن از وی و نمایندگان مجلس کرد، خواستار «بازخواست» او از سوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه شده است.


علاوه بر این، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور هم به کنایه در کانال تلگرامی خود دربارهٔ این موضوع نوشته که «مشکل سیاسی نیست، فرهنگی است. ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه‌ای عمیق گرفته شود.»شعار «درود بر اروپا» توسط نمایندگان


در همین حال، ابوالفضل حسن‌بیگی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رد آنچه «اشتیاق» نمایندگان برای عکس گرفتن با موگرینی نام گرفته، گفته انتقادها نسبت به این اتفاق در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به منظور «زیر سؤال بردن عظمت مراسم تحلیف» طرح می‌شود.


حسن‌بیگی که خود را «یک اصول‌گرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس» معرفی کرده، در گفت‌وگو با روزنامه ایران افزوده که امکان ندارد وی مقابل غرب، «خودباخته» باشد و او و چند نماینده دیگر به «زبان فارسی» در حال صحبت با خانم موگرینی بودند و در آخر نیز با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.


آن‌طور که وی روایت کرده، «چند نماینده و از جمله خود من هم بلند گفتیم مرگ بر آمریکا و درود بر اروپا» و «بعد از صحبت‌ها هم خانم موگرینی علامت شست که نشانه تأیید در فرهنگ اروپایی است، به نمایندگان نشان داد.»


با وجود توضیحات این نماینده اصولگرا که این انتقادها را «برچسب» به نمایندگان دانسته، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از احتمال بررسی سلفی نمایندگان با موگرینی در این هیئت خبر داد.


محمدجواد جمالی به خبرگزاری تسنیم گفته که «اگر شکایتی از سوی نمایندگان در این زمینه به هیئت ارجاع شود، آن را بررسی می‌کنیم.»


وی با بیان اینکه فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز در مجلس، تنها نماینده‌ای بوده که با مسئول سیاست خارجی اتحادیه سلفی گرفته و بعد نیز «عذرخواهی» کرده، «تخریب» مجلس را با آنچه «دستاویز» قرار دادن اقدام چند نماینده نامیده، «دور از انصاف» دانست.


این موضوع انتقاد شماری از نمایندگان مجلس را نیز برانگیخته، از جمله فریده اولادقباد، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، این اقدام را «پسندیده» ندانست و از این که «بانوان نماینده در این صحنه» حضور نداشتند، ابراز خرسندی کرد.«تصاویر ذوق‌زدگی»، «سلفی جیغ»


محمد دهقان، نماینده طرقبه و چناران و عضو فراکسیون ولایی نیز با انتقاد از این سلفی گرفتن‌ها، در صفحه توئیتر خود نوشته که «انتشار تصاویر ذوق‌زدگی معدودی از نمایندگان با خانم موگرینی خلاف شأن ملت بود.»


خبرگزاری محافظه‌کار و نزدیک به سپاه تسنیم نیز با استقبال از کاریکاتور منتشرشده در صفحه نخست روزنامه «قانون» با عنوان «سلفی جیغ» که با الهام از نقاشی «جیغ» ادوارد مونک کشیده شده و موگرینی را به دلیل «استیصال» از تلاش نمایندگان برای عکس گرفتن با وی به نمایش گذاشته، به نمایندگان مجلس انتقاد کرده است.


تسنیم نوشته که «مثل همیشه مسئولان دلسوز پیش قدم شدند تا با نمایشی در خور شخصیت خودشان، کاربردهای عکس‌های خویش‌انداز را هر چه بیشتر به ملت آموزش دهند، آن هم در زمانی که کشورهای به ظاهر پیشرفته هر روز دستورالعمل‌های جدیدی برای عدم استفاده مسئولانشان از تلفن‌های همراه دوربین‌دار (به خاطر مسائل جاسوسی و امنیتی) منتشر می‌کنند.»


وب‌سایت محافظه‌کار «پارس‌نیوز» نیز سعی کرده دامنه دعوا را گسترده‌تر کند و با انتقاد از افرادی که مخالف «تفکر انقلابی» هستند، نوشته «همه حرف انقلابی‌ها از همان ابتدا همین بود که تفکر غیرانقلابی یعنی حقارت و خفت.»


این وب‌سایت خطاب به شماری از هنرمندان حامی دولت افزوده «مصداق عمومی این تفکر هم در لیست‌هایی بروز و ظهور داشت که برایش پست گذاشتید و ویدئو دادید و تکرار کردید.»


بسیاری از روزنامه‌های چاپ تهران نیز در شماره امروز خود نسبت به سلفی نمایندگان با موگرینی واکنش نشان دادند.


روزنامه «شهروند» با استفاده از واژه «خودباختگی» برای توصیف رفتار این نمایندگان، در صفجه اول خود نوشته که «خودباختگی ابعاد بزرگ‌تر و مهم‌تری دارد که نباید از آن غفلت کرد. هنگامی که بیشتر متولیان رسمی برای تأیید و رد ادعاهای خود به اظهارات و یا مستندات طرف‌های غربی ارجاع می‌دهند مصداق مهم‌تری از خودباختگی در برابر غرب و دیگران است تا انداختن یک سلفی.»


روزنامه «وقایع اتفاقیه» نیز به نقل از «برخی» که توضیحی دربارهٔ آنها نداده، این سلفی را «ثمره نظارت استصوابی برای ورود نمایندگانی» دانسته که «شأن و جایگاهی نه برای خود که برای کشور قائل نیستند.»


روزنامه «کیهان» هم با انتقاد از نمایندگانی که برای «عکس یادگاری با ناقضان برجام، به شکل تحقیرآمیزی صف می‌کشند» ، بیشتر نمایندگان «ذوق‌زده و موبایل به دست» را عضو «فراکسیون امید» مجلس معرفی کرده و حسن قشقاوی را «عکاس‌باشی» نامیده است.


این روزنامه نوشته «البته شاید خیلی هم نباید به نمایندگان لیست امید خرده گرفت آن هم در جایی که مسئولان وزارت امورخارجه به جای تنظیم بهتر برجام با موگرینی به تنظیم صندلی برای گرفتن عکس می‌پردازند.»


روزنامه تندروی «جوان» وابسته به بنیاد تعاون سپاه نیز با انتشار مطلبی با تیتر «حال ملت بد شد» ، سلفی گرفتن نمایندگان «خانه ملت با یک زن» را «بی‌غیرتی» دانسته است.


این روزنامه نوشته «این اوج بی‌غیرتی بود، بی‌غیرتی به دین، به وطن، به ملت تا یک بار دیگر شیون‌کنان بالای سر غربزدگی و بی‌هویتی خویش بنشینیم.»


کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله توئیتر نیز با هشتک «سلفی حقارت» ، به شدت به نمایندگانی که با موگرینی عکس انداختند، انتقاد کرده‌اند.


کاربری نوشته «حالا دلیل تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام را فهمیدم» و دیگری این اقدام نمایندگان را به موضوع «غربزدگی» ایرانی‌ها ربط داده که «۵۰ سال قبل آل احمد آن را فریاد کرد.»
حسن قشقاوی (سمت راست)

حسن قشقاوی (سمت راست)
خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

اخبار روز

+ رییس‌جمهوری فرانسه: از بین بردن برجام اشتباه خطرناکی خواهد بود 

+ آیت‌الله جنتی: در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ تخلف شده است 

+ دبیرکل سازمان ملل: خطر هسته‌ای به بالاترین حد خود از زمان جنگ سرد رسیده است 

+ رییس‌جمهوری آمریکا، کره شمالی را به «نابودی کامل» تهدید کرد 

+ ترامپ: نباید اجازه داد رژیم جنایتکار ایران به اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش ادامه دهد 

+ معاون وزیر کشور: زنان استاندار نمی‌شوند 

+ روحانی: اروپایی‌ها باید پیام قاطعی درباره برجام به آمریکا بدهند 

+ هشدار نخست وزیر عراق درباره پیامدهای احتمالی همه پرسی استقلال کردستان 

+ «اعتراض» به دعوت نشدن دو عضو زن شورای شهر مشهد به افتتاحیه ورزشگاه این شهر 

+ دادگاه ویژه روحانیت محمدرضا نکونام را به پنج سال زندان، شلاق و خلع لباس محکوم کرد 

+ ظریف: آژانس از مکان‌های دارای امکان فعالیت‌ هسته‌ای می‌تواند بازدید کند 

+ یک فرمانده ارشد سپاه: حسن روحانی با حصر سران جنبش سبز مخالفتی نداشت 

+ دبیرکل سازمان ملل: خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان میانمار «پاکسازی قومی» است 

+ عفو بین‌الملل خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» راحله راحمی‌پور شد 

+ رویترز: ارائه طرح سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر در مورد ایران به ترامپ 

+ یک مقام شهرسازی: آستان قدس مالک ۴۳ درصد وسعت مشهد است 

+ نامگذاری نمادین یک پارک شهری نورنبرگ به نام عبدالفتاح سلطانی 

+ مرکل: برای حل بحران کره شمالی می‌توان از برجام الگوبرداری کرد 

+ «ظن بریتانیا به ایران و روسیه» در مورد کمک به پیشرفت هسته‌ای کره شمالی 

+ تأکید ترامپ بر لزوم مقابله با ایران در چارچوب تلاش‌ها برای شکست تروریسم 

+ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: قوه قضاییه مسئول وضعیت علیرضا رجایی است 

+ پاسخ نوبخت در مورد حصر خانگی: این مشکل در دولت قبلی به وجود آمد 

+ وزیر خارجه عربستان: مذاکره با ایران برای برقراری رابطه «مضحک» است 

+ روایت اژه‌ای از تصمیم شورای عالی امنیت ملی؛ «قرار شد حصر باقی بماند» 

+ ظریف: سخنان نیکی هیلی نشان‌دهنده «بی‌اطلاعی» او از متن برجام است 

+ «دستور» روحانی برای بازنگری در شیوه‌نامه‌های امنیت جاده‌ای اردوهای دانش‌آموزی 

+ هشدار باقری علیه تجاوز نظامی به ایران 

+ روزنامه کویتی: سفر هیئت عربستانی به تهران یک روز بعد از عید قربان 

+ سازمان ملل: حملات هوایی به رقه تلفات غیرنظامی فراوانی داشته است 

+ هیلی: ایران با احیاء روابطش با حماس چهره واقعی خود را نشان داد‎ 

+ سه عضو «عرفان حلقه» در شیراز بازداشت شده‌اند 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد: حال رضا شهابی وخیم است 

+ گزارشگر سازمان ملل: ایران نگرانی‌ها درباره اعتصاب غذای زندانیان را برطرف کند 

+ روحانی: اگر اقلیت‌های مذهبی حقوق برابر ندارند نباید هم مالیات دهند و سربازی بروند 

+ دادستان تهران از آمادگی قوه قضائیه برای محاکمه رهبران اعتراض‌های ۸۸ خبر داد 

+ بانک مرکزی ایران نرخ تورم را دو رقمی اعلام کرد 

+ سخنان متناقض درباره شیوه نامه استخدامی معلمان 

+ عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه برای گذراندن ۶ ماه زندان احضار شد 

+ مسعود شجاعی از بازی تیم ملی فوتبال ایران با کره جنوبی و سوریه خط خورد 

+ حسن یزدانی پس از طلای المپیک، در مسابقات جهانی هم به قهرمانی رسید 

+ درخواست مطهری برای تهیه «دستور العمل نحوه مواجهه ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی» 

+ احمد توکلی: روحانی فهرست اموال خود و خانواده اش را منتشر کند 

+ نامه به رئیس قوه قضائیه؛‌ حضرتی خواستار رسیدگی قانونی به وضعیت احسان مازندرانی شد 

+ گزارش عفو بین‌الملل از اعتصاب غذا و وضعیت زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر 

+ رضا معینی: دور جدید سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران آغاز شده است 

+ صالحی: می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی را ظرف پنج روز از سر بگیریم 

+ مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه: رفع حصر منوط به اثبات تقلب در انتخابات ۸۸ است 

+ تذکر یک نماینده مجلس درباره سلامتی کروبی،‌ موسوی و رهنورد 

+ ایران نایب قهرمان بسکتبال جام آسیا؛ حدادی ارزشمندترین بازیکن 

+ اسد: کمک‌های ایران و روسیه، موجب پیروزی‌های بیشتر ارتش سوریه شد 

+ کشف ۱۲۰ کپسول گاز در «کارگاه بمب‌سازی» عاملان حملات اسپانیا 

+ پلیس آلمان ۳۹ تن را در جریان راهپیمایی نئونازی‌ها در برلین بازداشت کرد 

+ درخواست خاتمی از خامنه‌ای برای رفع حصر موسوی،‌ کروبی و رهنورد 

+ نگرانی فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل از بازداشت رضا شهابی 

+ پلیس در تعقیب عامل حمله مرگبار بارسلون؛ «پنج مظنون کشته شدند» ‎ 

+ «موافقت با خروج مأموران» از محل حصر کروبی؛ اعتصاب غذا پایان یافت 

+ مهدی کروبی در پی اعتصاب غذا‎ به بیمارستان منتقل شد 

+ هشدار تازه وزارت خارجه آمریکا به شهروندان خود در مورد سفر به ایران 

+ درخواست از عراق برای میانجیگری بین ریاض و تهران تکذیب شد 

+ تاکید وزارت خارجه آمریکا بر «مقابله با تمام تهدیدها از سوی ایران» 

+ وزیر خارجه ترکیه: همه‌پرسی کردستان می‌تواند به جنگ داخلی منجر شود 

+ مهدی کروبی «با درخواست محاکمه علنی» اعتصاب غذا کرد 

+ حادثه نشت گاز کلر در دزفول ۴۷۵ تن را مسموم کرد 

+ دادستانی: رضا شهابی باید تا ۱۷ ماه دیگر در زندان بماند 

+ مرگ یک دستفروش در قم؛ دادستانی پنج مأمور شهرداری را احضار کرد 

+ وزیر کشور عراق: ولیعهد عربستان خواهان میانجی‌گری بغداد در کاهش تنش با ایران است 

+ بازداشت ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد 

+ واکنش فرمانده نیروی قدس به قتل یک عضو سپاه توسط داعش 

+ انتقاد عارف از پایین نگه داشتن نرخ مشارکت زنان 

+ آزادی مریم نقاش زرگران، نوکیش مسیحی در تهران 

+ وزیر اطلاعات: افراد مرتبط با کانال های تلگرامی خارج را احضار می‌کنیم 

+ مرگ پنج تن دیگر از نیروهای نظامی ایران در سوریه 

+ نامه «سه هزار نفر» در اعتراض به «فشار بر قضات» پرونده بنیانگذار عرفان حلقه 

+ تاجیکستان، ایران را به دخالت در جنگ داخلی این کشور متهم کرد 

+ واکنش‌ها به اشتیاق برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس با موگرینی 

+ امیدواری همسر نازنین زاغری به آزادی او، پس از دیدار مقام بریتانیایی از تهران 

+ عفو بین الملل: موگرینی در تهران خواستار آزادی فعالان حقوق بشر شود 

+ گزارشگران بدون مرز: روحانی به وعده‌هایش عمل کند 

+ روحانی: تعامل سازنده با جهان؛ خامنه ای: با اقتدار در مقابل آمریکا ظاهر شوید 

+ دونالد ترامپ: روابط آمریکا و روسیه به خطرناک‌ترین سطح خود رسیده است 

+ اتحادیه اروپا: همه طرف‌های برجام تاکنون به توافق هسته‌ای پایبند بوده‌اند 

+ کویت استفاده ایران از آب‌هایش برای ارسال سلاح به یمن را رد کرد 

+ چهار قدرت جهانی: ایران با آزمایش موشکی گام تهدیدآمیزی برداشته است 

+ ابراز نگرانی دیدبان حقوق بشر از سلامت موسوی، کروبی و رهنورد 

+ مخالفت با احداث خط لوله انتقال نفت کرکوک به ایران 

+ دونالد ترامپ با امضای مصوبه کنگره راه را برای تحریم سپاه پاسداران هموار کرد 

+ انتقاد سه مقام دولت روحانی از کمپین‌ها درباره کابینه جدید 

+ اشاره نیروی انتظامی به وقوع «حادثه تروریستی» در فرودگاه 

+ نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد از وضعیت سلامتی پدر و مادرشان 

+ مذاکره وزیران نفت ایران و عراق بر سر بهره‌برداری از دو میدان نفتی مشترک 

+ هشدار پیونگ‌یانگ به واشینگتن؛ دو بمب‌افکن آمریکا بر فراز شبه‌جزیره کره پرواز کردند 

+ مهدی کروبی دوباره در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شد 

+ سخنگوی دستگاه قضایی گزارش‌ها در مورد بازداشت دو مداح را تأیید کرد 

+ «دومین رویارویی» شناورهای سپاه با ناوهای آمریکایی طی یک هفته 

+ test20170729 

+ وزارت کشور: در صورت تمدید زمان رای‌گیری، شورای نگهبان انتخابات را باطل می‌کرد 

+ سناتور کورکر: اجرای سفت و سخت برجام احتمالا باعث می‌شود ایران آن را به هم بزند 

+ هشدار ۷۰ اقتصاددان به روحانی درباره «انتخاب سیاسی» چهره‌های کلیدی اقتصادی 

+ صادق لاریجانی خواستار آزادی «ایرانیان زندانی و دارایی‌های ایران» از سوی آمریکا شد 

+ مهدی کروبی به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995