Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


واکنش‌ها به اشتیاق برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس با موگرینی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[07 Aug 2017]   [ ]
 

 

موگرینی نشانه «حقارت» و مایه آبروریزی است.دادفدریکا موگرینی، مسئول ایتالیایی‌تبار سیاست خارجه اتحادیه اروپا، که روز شنبه برای مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران آمده بود، در مجلس شورای اسلامی مرکز توجه گروهی از نمایندگان مجلس قرار گرفت که برای گرفتن عکس از او، و عکس به همراه او، در اطراف خانم موگرینی تجمع کردند.


انتقادها نسبت به این اقدام گروهی از مجلسیان در حاشیه مراسم تحلیف حسن روحانی به اندازه‌ای گسترش پیدا کرده که شبکه‌های جهانی نظیر بی‌بی‌سی جهانی نیز به پوشش گسترده این خبر پرداخته و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی نیز به نوعی ناچار به واکنش شده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به خبر سلفی گرفتن نمایندگان با فدریکا موگرینی گفته است: «واقعیت ... این است که نمی‌توانید مخاطب خود را انتخاب کنید، هر مطلبی به محض نشر آن تمام دنیا متوجه خواهند شد و مخاطب خاصی نداریم.»


وی افزوده است: «امروز بیشترین هزینه در روابط عمومی برای تولید پیام است. برخی از دوستان و همسایگان ما هزینه‌های گزافی برای انتشار و تولید پیام‌های خاص خود در رسانه‌ها دارند. باید حساسیت و هشیاری در تولید پیام داشته باشیم و نیاز دارد ما به طور کامل با یکدیگر هماهنگ باشیم تا منافع ملی را بیشتر تأمین کنیم.»


در تازه‌ترین واکنش‌ها نسبت به این اقدام که در ایران از آن با عنوان «سلفی حقارت» نام برده می‌شود، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تلاش کرده به بهانه «تفکیک قوا» از موضع‌گیری در این زمینه پرهیز کند.


آقای قاسمی گفته است: «متأسفم که دربارهٔ این موضوع نمی‌توانم اظهارنظر کنم. در صحن مجلس اتفاقاتی افتاده و با توجه به تفکیک قوا نمی‌توانم به مسائل داخل مجلس ورود کنم.»


وی در نشست خبری روز دوشنبه، ۱۶ مرداد خود افزوده که «در عکس گرفتن تبحر ندارم و هر کدام می‌تواند معنای خود را داشته باشد ولی ما به مسائل داخلی ورود نخواهیم داشت.»


برخلاف قاسمی، صادق خرازی، دیپلمات و نماینده پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل به صراحت سلفی گرفتن شماری از نمایندگان در حاشیه مراسم تحلیف روحانی را مورد انتقاد قرار داده است.


وی در صفحه اینستاگرام خود نوشته که «ای کاش مجلس یک واحد آموزش پروتکل رفتار و اخلاق جمعی برای نمایندگان محترم تدارک می‌دید که وجاهت نمایندگان محترم دستمایه نقد قرار نمی‌گرفت.»


خرازی با نوشتن بیت «جای آن است که خون موج زند در دل لعل»، عمق ناراحتی خود از این رفتار را نشان داده است.


روزنامه جمهوری اسلامی نیز از آنجا که حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه، در مجلس همراه فدریکا موگرینی بود و اقدام به عکس گرفتن از وی و نمایندگان مجلس کرد، خواستار «بازخواست» او از سوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه شده است.


علاوه بر این، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور هم به کنایه در کانال تلگرامی خود دربارهٔ این موضوع نوشته که «مشکل سیاسی نیست، فرهنگی است. ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه‌ای عمیق گرفته شود.»شعار «درود بر اروپا» توسط نمایندگان


در همین حال، ابوالفضل حسن‌بیگی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رد آنچه «اشتیاق» نمایندگان برای عکس گرفتن با موگرینی نام گرفته، گفته انتقادها نسبت به این اتفاق در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به منظور «زیر سؤال بردن عظمت مراسم تحلیف» طرح می‌شود.


حسن‌بیگی که خود را «یک اصول‌گرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس» معرفی کرده، در گفت‌وگو با روزنامه ایران افزوده که امکان ندارد وی مقابل غرب، «خودباخته» باشد و او و چند نماینده دیگر به «زبان فارسی» در حال صحبت با خانم موگرینی بودند و در آخر نیز با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.


آن‌طور که وی روایت کرده، «چند نماینده و از جمله خود من هم بلند گفتیم مرگ بر آمریکا و درود بر اروپا» و «بعد از صحبت‌ها هم خانم موگرینی علامت شست که نشانه تأیید در فرهنگ اروپایی است، به نمایندگان نشان داد.»


با وجود توضیحات این نماینده اصولگرا که این انتقادها را «برچسب» به نمایندگان دانسته، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از احتمال بررسی سلفی نمایندگان با موگرینی در این هیئت خبر داد.


محمدجواد جمالی به خبرگزاری تسنیم گفته که «اگر شکایتی از سوی نمایندگان در این زمینه به هیئت ارجاع شود، آن را بررسی می‌کنیم.»


وی با بیان اینکه فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز در مجلس، تنها نماینده‌ای بوده که با مسئول سیاست خارجی اتحادیه سلفی گرفته و بعد نیز «عذرخواهی» کرده، «تخریب» مجلس را با آنچه «دستاویز» قرار دادن اقدام چند نماینده نامیده، «دور از انصاف» دانست.


این موضوع انتقاد شماری از نمایندگان مجلس را نیز برانگیخته، از جمله فریده اولادقباد، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، این اقدام را «پسندیده» ندانست و از این که «بانوان نماینده در این صحنه» حضور نداشتند، ابراز خرسندی کرد.«تصاویر ذوق‌زدگی»، «سلفی جیغ»


محمد دهقان، نماینده طرقبه و چناران و عضو فراکسیون ولایی نیز با انتقاد از این سلفی گرفتن‌ها، در صفحه توئیتر خود نوشته که «انتشار تصاویر ذوق‌زدگی معدودی از نمایندگان با خانم موگرینی خلاف شأن ملت بود.»


خبرگزاری محافظه‌کار و نزدیک به سپاه تسنیم نیز با استقبال از کاریکاتور منتشرشده در صفحه نخست روزنامه «قانون» با عنوان «سلفی جیغ» که با الهام از نقاشی «جیغ» ادوارد مونک کشیده شده و موگرینی را به دلیل «استیصال» از تلاش نمایندگان برای عکس گرفتن با وی به نمایش گذاشته، به نمایندگان مجلس انتقاد کرده است.


تسنیم نوشته که «مثل همیشه مسئولان دلسوز پیش قدم شدند تا با نمایشی در خور شخصیت خودشان، کاربردهای عکس‌های خویش‌انداز را هر چه بیشتر به ملت آموزش دهند، آن هم در زمانی که کشورهای به ظاهر پیشرفته هر روز دستورالعمل‌های جدیدی برای عدم استفاده مسئولانشان از تلفن‌های همراه دوربین‌دار (به خاطر مسائل جاسوسی و امنیتی) منتشر می‌کنند.»


وب‌سایت محافظه‌کار «پارس‌نیوز» نیز سعی کرده دامنه دعوا را گسترده‌تر کند و با انتقاد از افرادی که مخالف «تفکر انقلابی» هستند، نوشته «همه حرف انقلابی‌ها از همان ابتدا همین بود که تفکر غیرانقلابی یعنی حقارت و خفت.»


این وب‌سایت خطاب به شماری از هنرمندان حامی دولت افزوده «مصداق عمومی این تفکر هم در لیست‌هایی بروز و ظهور داشت که برایش پست گذاشتید و ویدئو دادید و تکرار کردید.»


بسیاری از روزنامه‌های چاپ تهران نیز در شماره امروز خود نسبت به سلفی نمایندگان با موگرینی واکنش نشان دادند.


روزنامه «شهروند» با استفاده از واژه «خودباختگی» برای توصیف رفتار این نمایندگان، در صفجه اول خود نوشته که «خودباختگی ابعاد بزرگ‌تر و مهم‌تری دارد که نباید از آن غفلت کرد. هنگامی که بیشتر متولیان رسمی برای تأیید و رد ادعاهای خود به اظهارات و یا مستندات طرف‌های غربی ارجاع می‌دهند مصداق مهم‌تری از خودباختگی در برابر غرب و دیگران است تا انداختن یک سلفی.»


روزنامه «وقایع اتفاقیه» نیز به نقل از «برخی» که توضیحی دربارهٔ آنها نداده، این سلفی را «ثمره نظارت استصوابی برای ورود نمایندگانی» دانسته که «شأن و جایگاهی نه برای خود که برای کشور قائل نیستند.»


روزنامه «کیهان» هم با انتقاد از نمایندگانی که برای «عکس یادگاری با ناقضان برجام، به شکل تحقیرآمیزی صف می‌کشند» ، بیشتر نمایندگان «ذوق‌زده و موبایل به دست» را عضو «فراکسیون امید» مجلس معرفی کرده و حسن قشقاوی را «عکاس‌باشی» نامیده است.


این روزنامه نوشته «البته شاید خیلی هم نباید به نمایندگان لیست امید خرده گرفت آن هم در جایی که مسئولان وزارت امورخارجه به جای تنظیم بهتر برجام با موگرینی به تنظیم صندلی برای گرفتن عکس می‌پردازند.»


روزنامه تندروی «جوان» وابسته به بنیاد تعاون سپاه نیز با انتشار مطلبی با تیتر «حال ملت بد شد» ، سلفی گرفتن نمایندگان «خانه ملت با یک زن» را «بی‌غیرتی» دانسته است.


این روزنامه نوشته «این اوج بی‌غیرتی بود، بی‌غیرتی به دین، به وطن، به ملت تا یک بار دیگر شیون‌کنان بالای سر غربزدگی و بی‌هویتی خویش بنشینیم.»


کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله توئیتر نیز با هشتک «سلفی حقارت» ، به شدت به نمایندگانی که با موگرینی عکس انداختند، انتقاد کرده‌اند.


کاربری نوشته «حالا دلیل تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام را فهمیدم» و دیگری این اقدام نمایندگان را به موضوع «غربزدگی» ایرانی‌ها ربط داده که «۵۰ سال قبل آل احمد آن را فریاد کرد.»
حسن قشقاوی (سمت راست)

حسن قشقاوی (سمت راست)
خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۸

اخبار روز

+ معاون وزارت راه: تکمیل مسکن مهر ۱۱ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد 

+ نماینده مجلس: پنج سال زندان برای نوجوان معترضی که پرچم پایین کشید 

+ عملیات پهپادها و هلی‌کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت آسمان 

+ فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی بیکار دکترا داریم 

+ وکلای سیدامامی: از مسئولان برنامه تلویزیونی شکایت می‌کنیم 

+ دادگاهی در ترکیه شش خبرنگار را به حبس ابد محکوم کرد 

+ قطر خواستار یک اتحاد نظامی شبیه به اروپا برای منطقه خاورمیانه شد 

+ ترزا می: همانند آمریکا نگران فعالیت های بی ثبات کننده ایران هستیم 

+ مشایی: قوه قضائیه ایران متهم به قتل است؛ مگر آنکه خلافش ثابت شود 

+ روحانی یک کمیته چهار نفره‌ را مامور رسیدگی به «حوادث ناخوشایند» در بازداشتگاه‌ها کرد 

+ شماری از حقوقدانان بین‌المللی خواستار توقف انکار آزار بهائیان در ایران شدند 

+ روحانی خواستار استفاده از «همه‌پرسی» در موضوعات مورد اختلاف شد 

+ محمود صادقی: معاون سازمان محیط زیست بازداشت شده است 

+ ایران «دخالت در سرنگونی» جنگنده اسرائیلی را تکذیب کرد 

+ بقایی: اگر اتهام‌ها درست است چرا فرماندهان سپاه قدس دادگاهی نمی‌شوند؟ 

+ زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در تایوان چند ساختمان بلندمرتبه را کج کرد 

+ اردوغان: آمریکا در شمال سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه عمل می‌کند 

+ باقر نمازی ۸۱ ساله در پی احضار مقامات زندان به اوین بازگشت 

+ نماینده مجلس: دختران خیابان انقلاب، نتیجه «اشتباه ما» بود 

+ عضو کمیسیون قضایی مجلس: قصد داریم از زندان‌های بیشتری بازدید کنیم 

+ چین: هنوز برای بیرون آوردن نفتکش غرق‌شده ایرانی تصمیم نگرفته‌ایم 

+ نامه اعتراضی هنگامه شهیدی به رئیس قوه قضائیه: بدون مدرک، شش ماه زندانی بودم 

+ ناوئرت: خواستار آزادی همه آمریکایی‌های زندانی در ایران هستیم 

+ ادامه یخبندان در ایران؛ شهردار تهران: مشکلات ناشی از ضعف امکانات است 

+ یک شهروند زرتشتی و همسرش در ایران به حبس و مصادره اموال محکوم شدند  

+ «فراخوان» بانک چینی برای افتتاح دوباره حساب‌های مسدودشده ایرانیان 

+ اعضای کمیته پیگیری رفع حصر مجلس خواستار دیدار با موسوی، رهنورد و کروبی شدند 

+ صدراعظم آلمان درباره روند افزایش «نژاد پرستی و یهودی ستیزی » در کشورش هشدار داد 

+ میلوش زمان برای یک دوره پنج ساله دیگر رئیس‌جمهور چک شد 

+ «افزایش مرگ‌ومیر» کودکان سرمازده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه 

+ سپاه پاسداران از بازداشت اعضای «یک گروه مرتبط با داعش» در غرب ایران خبر داد 

+ تیلرسون: گروه‌های کاری برای اصلاح «ایرادهای برجام» آغاز به کار کرده‌اند 

+ دیدار "جمعیت دفاع از مبارزات مردم ایران" با وزارت امور خارج سوئد درباره سرکوب اخیر 

+ روحانی: معضلاتی هست و مردم به همه خواست‌های خود نرسیده‌اند 

+ امام جمعه اهل سنت: قانون اساسی ایران نیاز به تغییر دارد 

+ «دستور رهبر ایران» برای پیگیری خروج نیروهای مسلح از «فعالیت‌های اقتصادی غیر مرتبط» 

+ انتقاد دادستان تهران از انتشار گزارش «تخلفات» دوره شهرداری قالیباف 

+ مدیرعامل آتش‌نشانی تهران: ۲۴۳ ساختمان ناایمن مشابه پلاسکو در تهران وجود دارد 

+ آلمان «اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران» را با متحدان اروپایی‌اش بررسی می‌کند 

+ رئیس پدافند غیرعامل استفاده زیاد از تلگرام را از «مشکلات اساسی» کشور خواند 

+ بازرسی از چندین محل متعلق به ایرانی‌های «مظنون به جاسوسی» در آلمان 

+ عفو بین‌الملل:‌ مقام های ایران، اعدام ابوالفضل چزانی شراهی را متوقف کنند 

+ نماینده مجلس: ۱۰۰ مسئول، دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند 

+ انتقاد روحانی از تشکیل نیروی مرزی آمریکا در خاک سوریه 

+ ۱۷۰ نماینده مجلس ایران خواستار مقابله فوری با فیلترشکن‌ها شدند 

+ وزیر خارجه چین: توافق هسته‌ای با ایران در مسیر درستی قرار دارد 

+ اذعان یک مقام دولتی به رتبه پایین ایران در شاخص شکاف جنسیتی 

+ نیکی هیلی: آمریکا رفتارهای خطرناک ایران را تحمل نخواهد کرد 

+ منابع خبری در ایران از رفع فیلتر پیام‌رسان تلگرام خبر می‌دهند 

+ اعتراض وزیر آموزش و پرورش ایران به طرح فرمانده بسیج برای مدارس 

+ هزاران یونانی در اعتراض به محدود کردن حق اعتصاب تظاهرات کردند 

+ رئیس کل دادگستری تهران: صحبتی از آزادی نازنین زاغری نشده است 

+ آمریکا صادق لاریجانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد 

+ ۱۵۰ نفر دیگر از جمله رهبران مخالفان در ناآرامی‌های تونس بازداشت شدند 

+ منابع اروپایی: در نشست احتمالی برجام می‌توان به «موضوعات دیگر» نیز پرداخت 

+ یک نماینده مجلس از کشته شدن چهار تن در اعتراض‌های اخیر در خمینی‌شهر خبر داد 

+ هاشمی شاهرودی به دلیل «بیماری جدی» در هانوفر تحت درمان است 

+ روحانی: مطالبات مردم «اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی» است 

+ حمایت شماری از هنرمندان ایرانی از «حق» انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز 

+ اظهارات علی شمخانی در مورد اعتراضات در ایران و «هشدار به عربستان سعودی»‎ 

+ واکنش وزیر خارجه بریتانیا به کشته شدن معترضان در ایران 

+ اتحادیه اروپا: حق تظاهرات مسالمت آمیز در ایران تضمین شود 

+ مقام وزارت خارجه آمریکا: احتمال تحریم‌‌ افراد و نهادهای دخیل در سرکوب معترضان ایرانی 

+ تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران در پنجمین شب اعتراضات 

+ دومین واکنش روحانی به تجمع‌ها: این اقلیت کوچک به خوبی جمع می‌شود 

+ دونالد ترامپ: ایران در همه سطوح شکست خورده و زمان تغییر فرا رسیده است 

+ حمایت برنی سندرز، کلینتون و گراهام از معترضان در ایران 

+ وزیر کشور:‌ اغتشاش را تحمل نمی‌کنیم 

+ تجمع در مشهد، نیشابور و کاشمر؛ تجمع‌کنندگان علیه گرانی شعار دادند 

+ خامنه‌ای: کسانی که همه امکانات کشور دستشان بوده حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند 

+ بازداشت همسر رضا شهابی و حدود ۲۰ تن دیگر در مقابل وزارت کار 

+ افزایش خودسوزی و بالا بودن مرگ و میر ناشی از سوختگی در ایران 

+ پاپ فرانسیس در سخنرانی کریسمس از مهاجران و پناهجویان دفاع کرد 

+ امانوئل مکرون: باید با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه مقابله کرد 

+ جدال لفظی سخنگوی قوه قضائیه و نزدیکان احمدی‌نژاد بر سر «سلامت روانی» 

+ دادستان تهران ادعاهای خود درباره اتهام «جاسوسی» احمدرضا جلالی را تکرار کرد 

+ وکیل نازنین زاغری از احتمال «آزادی زودهنگام» او خبر داد 

+ ایران: درباره برنامه دفاعی از کسی سخنی نمی‌پذیریم 

+ آمریکا خواستار اقدام شورای امنیت علیه ایران شد 

+ زمین‌لرزه‌ای پنج ریشتری شهرستان کوهبنان کرمان را لرزاند 

+ پیامدهای زلزله تهران؛ مصرف ۱۵ میلیون لیتر بنزین در ۱۲ ساعت 

+ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از وخامت حال رضا شهابی خبر داد 

+ تداوم ادامه آلودگی و تعطیلی مدارس در تهران و چند استان ایران 

+ آمریکا قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت درباره اورشلیم را وتو کرد 

+ واکنش صادق لاریجانی به ضرب‌الاجل احمدی‌نژاد؛ «جزئیات برخی پرونده‌ها منتشر شود» 

+ دادستان کل کشور: برخی از مقامات و فرزندان و وابستگانشان در قاچاق کالا سهم دارند 

+ انتقاد ۳۶ تشکل دانشجویی از ولایتی به دلیل محدودیت‌های سیاسی 

+ صادق آملی لاریجانی: احمدی‌نژاد جرات نداشت سر من فریاد بزند 

+ مجلس نمایندگان آمریکا طرح افشای دارایی‌ های رهبران ایران را تصویب کرد 

+ «گزارش دبیرکل سازمان ملل» در مورد آزمایش‌های موشکی ایران و توافق اتمی 

+ فرمانده کل سپاه پاسداران: به دنبال تثبیت پیروزی‌ها هستیم 

+ نمایندگی آمریکا در سازمان ملل: شواهد غیرقابل‌انکاری در مورد ایران ارائه می‌کنیم 

+ گفت وگوی حسن روحانی و قاسم سلیمانی با مقام های حماس 

+ بوریس جانسون: از مقامات ایران خواسته‌ام که شهروندان دو تابعیتی را آزاد کنند 

+ علی مطهری: اگر حصر ادامه پیدا کند باید وارد شویم 

+ واکنش تند رهبر حماس و چند مقام ایرانی به تصمیم ترامپ درباره اورشلیم 

+ کره شمالی: در این شرایط پرسش این است که جنگ چه زمانی آغاز خواهد شد 

+ حمایت یک کنفدراسیون بین‌المللی کارگری از مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه 

+ صدور حکم جلب برای رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام «تبانی با ایران» 

+ درگیری سربازان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در کرانه باختری و غزه info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995