Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


ديدگاه النورا ماسيني پيرامون ده فرمان آينده‌پژوهي

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[11 Aug 2009]   [ النورا ماسيني -- ترجمه‌ي: سيد عليرضا حجازي]

پس از انتشار ترجمه‌ي انگليسي "ده فرمان آينده‌پژوهي"، آينده‌پژوه ايتاليايي خانم النورا ماسيني كه پيشينه‌اي طولاني از پژوهش و آموزش در زمينه‌ي آينده‌پژوهي دارد، طي يك نامه‌ي الكترونيكي (ايميل) ديدگاه‌هاي خود را پيرامون ده فرمان ياد شده ابراز نمود. آن چه در ادامه مي‌آيد، ترجمه‌ي فارسي نامه‌ي اوست:


عليرضاي عزيز،

من ده فرمان آينده‌پژوهي شما را بسيار جالب يافتم و به طور حتم مايل هستم برخي از ديدگاه‌هاي خود را پيرامون آن‌ها با شما در ميان بگذارم. ايده‌ي ده فرماني كه شما براي آينده‌پژوهان مطرح كرديد، گستره‌اي از خطوط راهنماي اخلاقي را تعيين مي‌كند كه به نظر من بسيار مهم است.


فرمان 1. عدم قطعيت ويژگي جامعه‌ي (بشري) كنوني است و همچنان ويژگي جوامع آينده نيز خواهد بود و در اين باره از سوي آينده‌پژوهان نيازمند انعطافپذيري هستيم به گونه‌اي كه نه تنها حاضر به لغو پيش‌بيني‌هاي خود باشند، بلكه حتا در بهترين موارد نيز حاضر به ناديده‌گرفتن اين پيش‌بيني‌ها باشند.

فرمان 2. آينده‌هاي مرجح را نمي‌توان به عنوان يك اولويت در نظر گرفت، بلكه تنها بر اساس شرايط موجود بايد آن‌ها را به دقت تحليل نمود و هميشه بايد به عدم قطعيت و تغيير پيوسته توجه داشته باشيم و آن‌ها را (تنها) در چارچوب خودشان در نظر نگيريم. با اين وجود، بايد آينده‌هاي مرجح را بر پايه‌ي گزينه‌هاي ارزشي به رسميت شناخت. حتا نمي‌توانيم آينده‌پژوهي را غير مرتبط با گزينه‌هاي ارزشي در نظر بگيريم. حتا گزينه‌هايي از متغيرها و شاخص‌هاي يك موضوع گزينش شده بر پايه‌ي گزينه‌ها هستند و بنابراين نوعي ارزش به شمار مي‌آيند.


فرمان 3. من هم با اين فرمان موافقم. در واقع اين فرمان پيامد و بازتابي از فرمان پيشين است.


فرمان 4. با اين ديدگاه موافقم كه داده‌ها اعم از كمي يا كيفي بايد روايي و پايايي داشته باشند.


فرمان 5. با اين فرمان نيز موافق هستم. غرور نبايد به پيش‌شرط آينده‌پژوهان تبديل شود. يك آينده‌پژوه نيازمند شنيدن سخنان ديگر آينده‌پژوهان است. تواضع و فروتني براي تمامي دانشمندان و از جمله آينده‌پژوهان يك ويژگي ضروري است.


فرمان 6. درست است، آينده‌پژوهي هرگز پيش‌گويي نيست و پيش‌گويي تنها يك راه جايگزين مي‌تواند باشد.


فرمان 7. كار ما متقاعد كردن افراد نسبت به وضعيت يا شرايط آينده نيست، بلكه بحث با آن‌ها پيرامون اين آينده‌ها و تلاش براي فهم ديگر نقطه نظرها است. اين گونه است كه‌آينده‌هاي بديل به بهترين شكل مفهوم خواهند يافت.


فرمان 8. با ديدگاه شما در مورد "احترام متقابل" كاملاً موافقم.


فرمان 9. كاملاً با اين فرمان موافق هستم. آينده‌پژوهان بايد به تمامي انسان‌ها كمك كنند تا به آينده‌هاي خود بيانديشند و نه فقط آينده‌پژوهان. به همين دليل است كه فكر مي‌كنم آموزش در زمينه‌ي آينده (نه تنها درباره‌ي اصول و روش‌ها) براي تمامي افراد ضروري و مهم است، چه آنهايي كه پيش از اين به آينده‌علاقمند بوده‌اند و چه كساني كه علاقه‌اي به آينده ندارند اما ناگزير به انتخاب آينده‌ي خودشان هستند. و باز به همين دليل است كه مدت سي سال است كه به تدريس آينده‌پژوهي اشتغال دارم و اين كار را براي جوانان بي‌شماري از كشورها و فرهنگ‌هاي بسيار انجام داده‌ا

فرمان 10. يك بار ديگر بايد موافقت خود را اعلام كنم. انسان هيچگاه از يادگيزي باز نمي‌‌ايستد و به همين دليل است كه كنجكاوي، تواضع و زمان براي همه‌ي ما در هر سن و جايگاهي مهم است.

اين‌ها تنها برخي از افكار من بودند و نيازمند توضيح بيشتر هستند. براي تو در كار بسيار سازنده‌اي كه در پيش گرفته‌اي بهترين‌ها را آرزو مي‌كنم.
مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانسه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰ مارس ۲۰۱۸

النورا ماسيني -- ترجمه‌ي: سيد عليرضا حجازي

+ ديدگاه النورا ماسيني پيرامون ده فرمان آينده‌پژوهي  النورا ماسيني -- ترجمه‌ي: سيد عليرضا حجازيinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995