Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


پول واحد عربی, فرصت های و تهدید ها

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[26 Sep 2008]   [ فرنود حسني]


در خبر ها آمده بود که شورای همکاری خلیج فارس در نشست اخیر خود کلیات راه اندازی پول و بانک مرکزی واحد را در کشورهای عربی حاشیه خلیج به تصویب رسانده است و قرار است در نشست های آتی جزییات مختلف آن مانند شرایط ورود, نام پول, محل استقرار بانک مرکزی و... مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
بزرگترین و موفق ترین تجربه بین المللی در این خصوص باز می گردد به عملکرد اتحادیه اروپا در رواج پول مشترک اروپایی با نام یورو و تقویت آن به واسطه توانمندی های اقثصادی و صنعتی اعضا که این پول توانست در مقابل ارز هایی مانند دلار و ین ژاپن به قدرت مناسبی برسد و تاثیرات بسیار بالایی را در مناسبات اقتصادی بین المللی بگذارد.
پیچیدگی های اقتصاد در عصر حاضر و توسعه نظام تجارت جهانی کشورها را به سمتی می برد که ناچار از تقویت توان خود دربرابر قدرت های دیگر هستند و در این بین اتحاد کشورهای عربی که رشد و توسعه اغلب آن ها به واسطه دلارهای نفتی به دو دهه اخیر باز می گردد بی شک نقطه عطفی در اقتصاد منطقه و سطح بین الملل خواهد بود. در شرایطی که این کشورها به دلیل جمعبت کم و دسترسی به منابع عظیم نفت و گاز از موقعیت پولی مناسبی نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا برخوردار هستند اتحاد آنها برای دست یابی به پول مشترک می تواند برآیند مثبتی را برای اقتصادشان به همراه داشته باشد این در حالی است که به دلیل سیاست های باز آنها, سیل سرمایه گذاری های خارجی و توجه کشورهای آمریکایی و اروپایی برای حضور فعالانه در اقتصاد این کشورها قدرت و توان مضاعفی را برای آنها فراهم آورده است و بهترین فرصتها را برای خروج آنها از اقتصاد تک محصولی و ورود به فضای جدید کسب و کار و اقتصاد به وجود آورده است به گونه ای که صنعت توریسم و همچنین تبدیل شدن برخی از این کشورها به عنوان باراندارهای اقتصادی خلیج فارس زمینه توسعه سریع آنها را فراهم کرده است.
این در شرایطی است که سیاست های ضعیف اقتصادی, ایران که از نظر تمامی شاخص های بالقوه اقتصادی به مراتب سرتر و توانمند تر از این کشورهاست هنوز درگیر حل معادله های دو مجهولی اقتصاد به بن بست رسیده خود در عرصه اقتصاد جهانی است. چرا که علی رغم فرصت های فراوانی که با افزایش قیمت نفت در سه سال اخیر برای گذار از اقتصاد تک محصولی وجود داشت تمام تلاش خود را معطوف رفع صورت مساله تورم با راه حلهایی مانند حذف سه صفر از پول ملی و یا در پیش گرفتن سیاست های انقباضی مالی در داحل کشور است که بی شک زمینه ورشکستگی صنعت و تولید ملی را در رقابت با ابر قدرتهای صنعتی منطقه ای و بین المللی را فراهم می آورد.
به هر حال شنیدن این خبر در شرایط حاضر نکته ای است که نباید از ذهن سیاستگذاران اقتصادی دور باشد و تهدیدهای حاصل از این اتحاد قطعا اثرات بسیار خطرناکی را می تواند برای اقتصاد ایران در منطقه و بین الملل به همراه داشته باشد که باید پیش بینی ها و اقدامات لازم برای کنترل این آثار پیش از وقوع آنها انجام شود.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


نسخه‌ی چاپی ارسال اين مطلب به دوستان


[نظر دهید]    [تعداد نظرهای ثبت شده در پیوند با این مطلب: 3] 


.

در یادداشت داشت اول در مورد تشکیل جمهوری متحده عربی من نام لیبی را هم ذکر کرده ام که اشتباه است.در این اتحاد ناپایدار لیبی شرکت نداشت. من بعد از فرستادن یادداشت دوم متوجه این اشتباه شدم اما فکر کردم بهتر است دو سه روزی صبر کنم ببینم تذکری در این زمینه از سوی کاربران داده می شود یانه. بعد از چند روز می بینم که تذکری داده نشد. حالا یا کسی نظر کار بران را نمی خواند یا خوانده اند و اطلاعی از چگونگی تشکیل جمهوری متحده عربی نداشته اند و یا اطلاع داشته اند و زحمت تذکر دادن را بخود نداده اند که هیچکدام از این سه مورد مثبت نیست مخصوصا حالت سوم. این انتقاد هم قبل از همه به خود من وارد است چرا قبل از اشاره به آن مساله، در مورد آن تحقیق نکرده ام و به ذهنم اعتماد کرده ام به ویژه آن که اکنون به یاری اینترنت چنین تحقیقی را با صرف دقابقی کوتاه می شود انجام داد. به هر حال تذکر چنین اشتباهاتی امری بسیار پسندیده و ضروریست و من شخصا بسیار سپاسگزار خواهم بود که چنین اشتباهاتی به من تذکر داده شود چون این با اشتباهات تایپی و غلط املایی فرق دارد اشتباه در دادن اطلاعات است . به عبارت دیگر دادن اطلاعات غلط است . در همان یادداشت باز متوجه غلط تایپی دیگری شدم. دگراندیشان را ، دگران اندیشان نوشته ام. و در یکی دو جا هم به علت طولانی بودن جمله- که روش نگارش مناسبی برای کار ژورنالیستی نیست-، فعلی از قلم افتاده است. از بابت این همه اشکال در یک یادداشت کوچک – با این که آن را مرور و اصلاح کرده بودم- باز هم پوزش می خواهم. قبول اشتباه و پوزش خواهی در مورد آن را وظیفه خودم می دانم.
[ آریا مهربان]   [ 2008-10-01 19:47:48 ]    [mehrabaneto@yahoo.fr]

در یادداشت قبلی اشاره به تحقیقی در مورد روسپیگری کرده ام. این تحقیق در روزنامه سرمایه 12 تیرماه درج شده بود. علاقمندان به مطالعه گزارش مذکور می توانند آن را در لینکی که در زیر همین یادداشت آمده مطالعه بکنند. نام جمال عبدالناصر هم اشتباه تایپ شده که از این بابت پوزش می طلبم. http://www.sarmayeh.net/ShowNews.php?6678
[ آریا مهربان]   [ 2008-09-28 12:29:32 ]    [mehrabaneto@yahoo.fr]

مقاله البته نشان دهنده توجه به منافع کشور از سوی نویسنده در این دنیای به شدت متحول و متلاطم است. اما تا آنجا که به ایران بر می گردد، کسانی که سی سال است به چیزی جز انحصار قدرت - آنهم در چارچوب تحمیل معیارهای شرعی که تولد یافته در هزارو چهارصد سال پیش در جامعه یی با مردمان عمده تان صحرا نشین و بز وشتر چران با مناسبات قبیله یی بوده است- ، نمی اندیشند. رویای بزرگتراینان گسترش دامنه قدرت با «صدور انقلاب اسلامی» به آنسوی مرزها بود و هنوز هم جناح غالب به رهبری ولی فقیه «مقام معظم رهبری» دست از این استراتژی برنداشته است. فاجعه ادامه 8 سال جنگ ویرانگر و کشتار و سرکوبی بی امان دگران اندیشان ترقیخواه و دمکرات با دهها هزار قربانی حاصل عملکرد اینان بوده است، سرکوبی که هنوز هم ادامه دارد و نسل جوان بیشتر از همه از آن رنج می برد. از نتایج فاجعه بار دیگر عملکرد این رژیم آن 12 میلیون نفری هستند که زیر خط فقر زندگی می کنند، فقری که با خود اعتیاد و فحشا را به همراه دارد چنانکه در یک گزارش تحقیقی که اخیرا در مورد روسپیگری در ایران منتشر شد آمده بود که یازده درصد روسپیان زنانی هستند که با اطلاع شوهرانشان خودفروشی می کنند. برای اینها «آینده نگری» برای چنین مواردی موضوعی نیست که ارزش فکر کردن داشته باشد. اینان حتی مساله دریافت خسارات جنگی از عراق را که به هزار میلیارد دلار برآورد می شد پیگیری نکردند. در حالی که کویت به خاطر اشغال کوتاه مدت آن کشور توسط صدام حسین غرامت دریافت می کند. اما بعضی خواستها گفتنش آسان است، اما عملی کردنش به قول معروف کار حضرت فیل است. این که چند کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در کلیات انتشار پول واحد و داشتن بانک مرکزی واحذ و.. گرفته اند یک چیز است و عملی کردن آن چیز دیگر. حتما نویسنده محترم مقاله مطلع هستند که کشورهایی اروپایی که پول واحد بورو را پذیرفته اند یک اقدام تنبیهی را هم پذیرفته اند. و آن این که نباید کسری توازن پرادختهاشان بیشتر از میزان 3 درصد تولید ناخالص ملی باشد در غیر این صورت جریمه می شوند. چند دهه پیش هم جمال عبدل ناصر اقدام به تشکیل جمهوری متحده عربی به همراه سوریه و لیبی کرد، اما دولت مستجعل بود و دوام نیاورد. یک نکته دیگر را هم نباید از نظر دور داشت و آن این که بالا رفتن ارزش برابری یورو در برابر دلار، که چیزی یک و نیم برابر است برای صادرات تولیدات اروپایی مشکل آفرین شده است چرا که قیمت کالاهای اروپایی که با پرداخت یورو محاسبه می شود در برابر کالاهای آمریکایی که با دلاری که نزدیک به 50 درصد ارزنتر است قیمت گذاری شده است بالا میرود و برای خریدار گران تمام می شود و این امر به ویژه در بازار کالاهایی چون هواپیما سازی برای اروپا مشکل آفرین شده است. این توضیحات البته نافی هشدار نویسنده محترم مقاله نیست و در آغاز این یادداشت هم توجه به منافع کشور از سوی نوسینده مقاله مورد تاکید قرار گرفته است.
[ آریا مهربان]   [ 2008-09-27 21:16:16 ]    [mehrabaneto@yahoo.fr]

بنیاد آینده‌نگری ایرانشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۴ مارس ۲۰۱۸

فرنود حسني

+ چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات   فرنود حسني

+ ارتش سري بررسي چالشهاي ظهور و توسعه اولين نسل جامعه اطلاعاتي-ديجيتالي ايران   فرنود حسني

+ مدیریت ریسک و بانکداری الکترونیکی  فرنود حسني

+ سال بازگشت به هویت ایرانی و پاسداشت تاریخ کهن ایران   فرنود حسني

+ رسانه‌ها و آموزش عمومی ‌فناوری اطلاعات  فرنود حسني

+ شاخص های راهبری اطلاعات  فرنود حسني

+ اقتصاد ایران در گرادب رفت و آمد نام ها و نامه ها  فرنود حسني

+ پول واحد عربی, فرصت های و تهدید ها  فرنود حسني

+ پاسخ به سوالات آینده نگر   فرنود حسني

+ نقش رویکرد استراتژیک در برند سازی و گزینش شعارهای بانکی  فرنود حسني

+ تحول استراتژي هاي بازاريابي در دنياي موتورهاي جستجو  فرنود حسني

+ برنامه ريزي در روابط عمومي الکترونيکي  فرنود حسني

+ شریعتی معلم آینده (2)  فرنود حسني

+ گزينش مدل جامع پرداخت الکترونيکي در ايران  فرنود حسني

+ پيام نوروزي فرنود حسني به ايرانيان سراسر دنيا  فرنود حسني

+ تظاهرات ديجيتالي جامعه اطلاعاتي ايران- قسمت چهارم وپاياني  فرنود حسنيinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995