Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


کیف پول الکترونیکی خود را به همراه داشته باشید

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[23 Dec 2007]   [ سهیلا سلطانی]

 


سیستم های پرداخت الکترونیکی، شاهراه معاملات


   soheila_soltani@yahoo.com               http://newmanagement.blogfa.com                           


 


امروزه اینترنت به عنوان بخش مهمی از زندگی مردم در کنار تلفن و تلویزیون جای گرفته است. مردم، از اینترنت برای خرید ، کارهای بانکی و سرمایه گذاری online  استفاده می کنند.بیشتر مصرف کنندگان از کارتهای اعتباری  (credit cards) و کارتهای بدهکاری  (debit cards)  برای پرداخت خریدهای اینترنتی استفاده می کنند، اما روشهای پرداخت دیگری مثل  کیف پول الکترونیکی  (e-wallets)  بیشتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.


 خریداران اینترنتی بیشتر از کارتهای اعتباری برای پرداخت خریدهای online  خود استفاده می کنند. اما کارتهای بدهکاری  که به تجار این امکان را می دهند که به طور الکترونیکی حساب بانکی شما را بدهکار کنند به طور افزاینده ای مورد استفاده هستند.کارت بدهکاری ممکن است یک کارت دستگاه خودپرداز باشد که می تواند برای خریدهای جزئی مورد استفاده قرار گیرد. برای انجام معاملات یک کارت بدهکاری، باید از یک شماره شناسایی شخصی  (PIN)، بعضی از اشكال امضا یا ترکیبی از این شناسنده ها استفاده کرد. بعضی کارتها هم شكل کارت اعتباری و هم بدهکاری را دارند که در زمان استفاده نحوه پرداخت را تعیین می کنید. اما به خاطر داشته باشید،  اگرچه ممکن است یک کارت بدهکاری به یک کارت اعتباری شبیه باشد ، برای خرید با کارتهای بدهکاری پول سریعا از حساب خریدار به حساب تاجر منتقل می شود. علاوه بر این، تعهد محدود برای کارتهای بدهکاری گم شده، دزدیده شده و یا استفاده غیر مجاز شده ، متفاوت از تعهد برای کارتهای اعتباری گم شده، دزدیده شده و یا استفاده غیر مجاز شده می باشد.


دیگر سیستم های پرداخت الکترونیکی که گاهی اوقات به عنوان پول الکترونیکی (e-money)


به آن اشاره می شود نیز اکنون معمول می باشند. هدف آنها انجام خریدی آسانتر می باشد. برای مثال: کارتهای مبلغ دار  (stored-value)  که نماینده یک مبلغ از پیش مشخص شده می باشند  این امکان را می دهند که ارزش پول نقد را به این کارتها منتقل کنید.آنها معمولا در حمل و نقل عمومی، در دانشکده و دانشگاه ها، در ایستگاه های بنزین، و برای پیش پرداخت تلفن استفاده می شوند. بعضی از کارتهای مبلغ دار   به صورت  Offline کار می کنند، بعضی هم به صورت  online


، مثلا برای خرید از وب سایتها، بعضی نیز هر دوشکل online  وoffline  را دارند. بعضی از کارتها می توانند در دستگاههای پولی با مبلغ اضافی پر شوند، بعضی دیگراز دست دادنی   هستند به این صورت که بعد از اینکه همه مبلغ آنها را مورد استفاده قرار دادید آنها را دور می اندازید. برخی از کارتهای مبلغ دار شامل تراشه های کامپیوتری هستند که از آنها کارتهای هوشمند  (Smart  cards)  می سازد که از طریق مدارا ت الکترونیکی تعبیه شده در بدنه کارت اطلاعات را ذخیره و پردازش می نمایند. این کارتها ممکن است مانند یک کارت اعتباری و به خوبی یک کارت بدهکاری عمل کنند و همینطور ممکن


است شامل مبلغ ذخیره شده نیز باشند.


بعضی از سیستم های پرداخت مبتنی بر اینترنت این امکان را می دهند تا وجوه بین کامپیوترها انتقال داده شود، که گاهی اوقات اين سيستم ها  کیف پول الکترونیکی نامیده می شوند.


 از کیف پول الکترونیکی می توان برای پرداخت های خرد استفاده کرد ،پرداخت های بسیار كوچك online  یا offline برای چیزهایی مثل مجله و... زمانی که برای خرید چیزی از کیف پول الکترونیکی استفاده می کنید، مبلغ در حساب online  شما به همان میزان کاهش می یابد. کیف پول الکترونیکی ممکن است با استفاده از برخی اشکال كارتهاي مبلغ دار کارکند یا به صورت اتوماتیک حسابی را که شما از طریق یک سیستم کامپیوتری به حساب اعتباری یا بدهکاری خود متصل کرده اید، افزایش دهد.

 

امنیت در پرداخت الکترونیکی

 

در معاملاتی که در آنها از سیستم های پرداخت الکترونیکی استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که معاملاتتان ایمن هستند و اطلاعات شخصی شما محافظت می شوند.گرچه نمی توانید کلاه برداری یا فریب در اینترنت را کنترل کنید، ولی می توانید کاری کنید که آن را تشخیص دهید، از آن جلوگیری کنید و آن را گزارش کنید.در اینجا گفته می شود که چطور می توانید این کار را انجام دهید:

 

استفاده از یک مرورگر امن:

 

 برای کمک به محافظت از ایمنی اطلاعاتتان که به وب سایت منتقل می شود، با استفاده از آخرین نسخه موجود مرورگر از طرف سازنده آن مطمئن شوید که مرورگر شما به روزترین توانایی رمز گذاري اطلاعات را داراست.شما همچنین می توانید تعدادی مرورگر رایگان از طریق اینترنت دانلود کنید.زمانی که اطلاعات خریدتان را ثبت می کنید به آیکون قفل در نوار وضعیت مرورگر و به عبارت  "Https"  در آدرس وب سایت دقت کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات شما در زمان انتقال امن هستند.

 

بررسی سیاست مطالب محرمانه سایت:

 

این کار را باید قبل از ارائه هرگونه اطلاعات مالی شخصی به سایت انجام دهید.به خصوص باید مشخص شود که این اطلاعات چگونه استفاده خواهد شد و چگونه با دیگران به اشتراک گذاشته حواهد شد.همچنین بیانیه سایت درباره امنیت ارائه شده برای اطلاعات شما را بررسی کنید.

 

مطالعه سیاست های استرداد و حمل و نقل وب سایت:

 

قبل از اینکه خریدتان را انجام دهید نگاهی دقیق به سیاستهای بیان شده در وب سایت در رابطه با استرداد و حمل و نقل داشته باشید.


 


 


محرمانه نگه داشتن اطلاعات شخصی :

 

 اطلاعات شخصی خود را افشا نکنید- آدرس ، شماره تلفن، شماره حساب بانکی، آدرس ای میل- مگر اینکه بدانید چه کسی این اطلاعات را جمع آوری می کند ، چرا آنها را جمع آوری می کند و چگونه از آنها استفاده خواهد کرد.

 

دادن اطلاعات پرداختی به کسب و کارهایی که می شناسید و به آنها اطمینان دارید:

 

 تنها در زمان و جایی که این اطلاعات مورد لزوم هستند باید آنها را در اختیارشان قرار دهید- مثل یک فرم سفارش.هرگز کلمه عبور و یا رمز خود را در اختیار هیچ شخص یا منبع online  قرار ندهید، حتی به ارئه کننده سرویس اینترنت خود  (ISP)  .فایل هایی را که از طرف افراد ناشناس برای شما فرستاده شده، دانلود نکنید و یا بر روی لینک هایی که برای شما گذاشته شده کلیک نکنید. باز کردن چنین فایلهایی می توانند کامپیوتر شما را در معرض ویروسهای کامپیوتری و یا برنامه هایی که می توانند مودم را کنترل کنند ، قرار دهند.

 

نگهداری اطلاعات معاملاتonline  و بررسی email  ها:

 

این کار را باید برای ارتباط داشتن با تجاری که با آنها تجارت کرده اید انجام دهید. تجار ممکن است برای شما اطلاعات مهمی درباره خریدی که انجام داده اید ، فرستاده باشند.

 

بازبینی ماهانه کارت اعتباری و اظهارنامه های بانکی:

 

باز بینی ماهانه باید برای جلوگیری از وقوع هرگونه ایراد یا خرید غیر مجاز صورت گیرد. در صورت گم شدن یا دزدیده شدن کارت اعتباری یا کارت بدهکاریتان فورا   شماره آن را اطلاع دهید.یا اگر به کسی مشکوک هستید که از حساب شما بدون اجازه استفاده می کند، آن را نیز باید سریعا گزارش کنید.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانسه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۸

سهیلا سلطانی

+ بازار شب عید و رقابت POS ها؟  سهیلا سلطانی

+ توسعه بانکداری الکترونیکی در گرو افزایش شعب؟!  سهیلا سلطانی

+ بانک ها و چالش های خدمات رسانی  سهیلا سلطانی

+ ATM های بد ؟!  سهیلا سلطانی

+ ده ویژگی برتر مدیران موفق IT   سهیلا سلطانی

+ POS بستر مطمئن پرداخت الکترونيکي  سهیلا سلطانی

+ چرخه تجارت الکترونیک بدون بانکداری الکترونیکي ناقص و ناکارآمد خواهد بود.  سهیلا سلطانی

+ صنایع بزرگ و تجارت الکترونیک  سهیلا سلطانی

+ IT و گردشگری: سامانه های اطلاع رسانی الکترونیکی ، مفید اما کمیاب  سهیلا سلطانی

+ گسترش تجارت الکترونیک و تحول استراتژی های بازاریابی  سهیلا سلطانی

+ تبلیغات در وب سایت ها، یک فرصت کلیدی برای کسب و کار آنلاین   سهیلا سلطانی

+ ابزار بهینه سازی مدیریت ارتباط با مشتریان  سهیلا سلطانی

+ وبلاگ ؛ زبان مشترک جهانی   سهیلا سلطانی

+ وبلاگ ؛ زبان مشترک جهانی  سهیلا سلطانی

+ ATM بهتر است يا POS ؟  سهیلا سلطانی

+ اینترنت و چالش های امنیتی  سهیلا سلطانی

+ صداي مشتري، صداي ماندگار  سهیلا سلطانی

+ هنوز در جامعه ما دانش توسعه و مديريت برنامه‌ها و پروژه‌هاي IT وجود ندارد *سياستگزاريهاي غلط در امر فيلترينگ مانع از جريان صحيح اطلاعات مي‌شود  سهیلا سلطانی

+ کیف پول الکترونیکی خود را به همراه داشته باشید  سهیلا سلطانی

+ توسعه فناوري اطلا‌عات در بانكداري  سهیلا سلطانی

+ چالش های حمل کالا در تجارت الکترونیک ایران  سهیلا سلطانی

+ اقتصاد دانش محور  سهیلا سلطانیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995