Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


جهان دارد مثل اجنه ها رفتار می کند

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[16 Dec 2007]   [ دکتر شیرزاد کلهری]جهان دارد مثل اجنه ها رفتار می کند


چندی پیش در مجله ی  ساینس Science 318 1748  نوشته بود که آقای دان گی تیر Dan Gauthier و همراهانش دست به عملی شگفت انگیز زده اند. البته این مسئله کمی بما مربوط می شود.  چون جهان دارد مثل اجنه ها رفتار می کند. ما را هم از بچگی از این اجنه ها کلی ترسانده اند. مادرمان بما می گفت که اگه به حرفش گوش ندهیم و نخوابیم اجنه ها میآیند و پدر بدبختمان را که شب کار بود (چون اگر خانه بود از ترسش می خوابیدیم) در می آورند. آخرش هم نفهمیدیم که پدر در آوردن یعنی چه؟


بالاخره تا حالا همه نوعش را شنیده بودیم ولی قول می دهم که این کار دان گی تیر Dan Gauthier هم جالب است. وی یکعده را دور خودش جمع کرده و یک فیبر نوری با چند دستگاه تولید کننده ی اشعه ی لیزر را پیششان گذاشته و سالهاست که مشغول تحقیقات هستند. ما می دانیم که شبکه های اطلاعات تلفنی مدرن، داده های فراوانی را از طریق فیبر نوری که حامل بسته هائی از پالس های نوری است منتقل میکند.


راستش من خودم همیشه می ترسیدم موضوع را سخت و دشوار بنویسم. این مولا هم از من قول گرفته که غیر از مواقع ضروری دشوار ننویسم که خواننده هایم را از دست بدهم. اما این موضوع و مقاله ی اولم که در پائین این مقاله، مولا جان بی رحمی کرده و آدرسش را داده، به دلیل نیمه تخصصی بودن موضوعشان قدری دشوار شده اند. من می بوسمتان و معذرت می خواهم!


هر ذره ی کوچکی مانند الکترون و اتم در حین حرکت خود به عنوان ذره، یک حرکت دیگر موجی هم دارند. این امواج اغلب بصورت امواج ساده ای نیستند بلکه مانند مخلوتی از امواج الکترومغناطیسی که همدیگر را تقویت و یا تضعیف می کنند ، رفتار می نمایند. بدین جهت است که این نوع امواج را بسته ی موج می گویند. مکانیک کوانتمی این نام زیبا را برای ساده کردن مطلب بر این پدیده برگزیده است. نور که خودش موج الکترومغناطیسی است. با ترکیب خاصی این بسته را تشکیل می دهد. وقتی یک فیزیک دان از نور حرف می زند منظورش فقط همین نور مرئی که سلولهای چشمی ما بدان حساس است، نیست. بلکه نور های غیرمرئی مانند نور زیرقرمز، فرابنفش، اشعه ی گاما، امواج رادیوئی و تلویزیونی، کهموجها (میکرو ویو) و بالاخره نور مرئی هم ممکن است مد نظرش باشد. هرچند که همه ی شان از امواج الکترومغناطیس تشکیل شده اند ولی خواص شان بسیار گوناگون است.


اگر موج رادیوئی را هزاران سال هم روی آبگوشت سرد بگردانیم، گرم نمی شود ولی کهموج پدر آبگوشت را از گرما در می آورد (چشمه ای از پدر در آوردن). دلیلش را می توان در طول موج ، فرکانس و انرژیی که نور مورد نظر دارد، جستجو کرد.


بهر حال این دان گی تیرDan Gauthier و یارانش می دانستند که اگر در شبکه ی تلفنی، خطوط شلوغ باشد امکان اینکه دو تا از این بسته های موج روی هم بیفتند، وجود دارد. بنابراین آستین ها را بالا زدند. اما آنچه که تا کنون تکنولژی انجام می داده این بوده است که پالس ها را در حافظه ی یک چیپس، بصورت امواج الکترومغناطیسی انبار کرده و بعد آنرا در مواقع لزوم به نور مبدل کنند. هر چند که این مورد هم گاهی با اشکالاتی چون گرمایش مواجه می شد، که باعث از بین رفتن اطلاعات شده و مخارج هنگفتی را هم بهمراه داشت. ولی به توسط گروه اخیر نور دیگر نه در داخل چیپس و نه بصورت امواج الکترو مغناطیس بلکه بصورت امواج صوتی و در درون فیبر نوری ضبط شد.


 جل الخلق! نور بدون مداخله دستگاهای تبدیل کننده ی عظیمی به امواج صوتی تبدیل می شود. دان گی تیرDan Gauthier و دوستانش دو تا پالس لیزری دو نانو ثانیه ای (یعنی دو میلیاردم ثانیه) را از یکطرف در داخل لوله ی فیبر نوری فرستادند. از طرف دیگر لوله، لیزری که اسمش را "نوشتن" گذاشته بودند، (یعنی لیزر ثبت کننده) به مدت یک و نیم میلیاردم ثانیه، ارسال شد. هنگامی که ایندو لیزر در داخل فیبر نوری بهم برخورد کردند در هم تداخل کرده و باعث تبدیل همه ی انرژی پالس ها به شکلی از امواج آکوستیکی در بدنه ی فیبر نوری شدند. این پدیده را بازسازی پراش بریلیون نام نهادند. بعد از یک و نیم میلیاردم ثانیه دیگر، لیزر دیگری به اسم "بخوان" را از همان سو که لیزر ثبت کننده وارد شده بود، داخل فیبر نوری کردند. برخورد این لیزر با امواج آکوستیکی تولید شده در داخل لوله باعث باز پس گرفتن مجدد دو پالس قبلی و خروج پالس ها از مکانی که وارد شده بودند، گردید.


فعلا این عمل در حالت جنینی خودش است و تنها می توانیم دوازده میلیاردم ثانیه این امواج را بهم تبدیل کنیم. اگر زمانی بتوان طول عمر آنها را به دهها و یا بلکه به هزاران سال رساند، بقول لوطی های سر کوچه، چه شود!


حالا دوباره به داستان جن و پری مان برگردیم! اگر شما زمانی یک تیکه موی سفید رنگی را بدست گرفتید (ضخامت فیبر نوری به اندازه ی یک تارمو و یا کمی کلفت تر است) که از آن صدای وحشتناک جیغ زدن کسی بهمراه نور و جرقه دریافت کردید، بدانید که این جن نیست، که به سراغتان آمده است بلکه این بازسازی پراش بریلیون است. یا اگر زمانی دیدید که تمامی اطلاعات جهان در کلاه گیسی بر سر یک آدم تاس خوش تیپس جا خوش کرده، تعجب نکنید. چرا که اگر دست بزنید ممکن است صدای تمامی مردم چین در یک ملیاردم ثانیه تخلیه شود و سر تاس را با خود شما در چند ثانیه در کره ماه بنشاند.


خوش و خرم باشید!


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


نسخه‌ی چاپی ارسال اين مطلب به دوستان


[نظر دهید]    [تعداد نظرهای ثبت شده در پیوند با این مطلب: 1] 


.

دکتر سلام من دانشجو دانشکده برق ایران بااینترنت پرسرعت (مودم 56)نیمه شب درخوابگاه 4 نوشته شماراخواندم .بسیارجالب وآموزنده. من کتابهای چپ را بسیارخوانده ودر حرکت دانشگاه علیه رژیم شرکت میکنم. فکر میکنم نوشته های چپ نمیتواند پاسخگوی جهانی که همه چیز آن درحال تفیر است باشد. چندمدتی است باراهنمائی دوستان دانشگاهی کتابهای آینده نگری رادارم می خوانم .مقالهای سایت آینده نگر را گپی می کنم خود و دوستان می خوانیم. دکتر زنده باشی و ازنوشته های آموزنده شماو دیگرنویسندگان سایت آینده نگر من و دوستانم تشکر می کنیم. موفق باشید زهره پدرام
[ زهره]   [ 2007-12-17 00:22:57 ]    []

بنیاد آینده‌نگری ایرانشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۴ مارس ۲۰۱۸

دکتر شیرزاد کلهری

+ آینده چراغ راه گذشته  دکتر شیرزاد کلهری

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی  دکتر شیرزاد کلهری

+ ما این بودیم  دکتر شیرزاد کلهری

+ دوره ی مارکس و دوره ی ما  دکتر شیرزاد کلهری

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد!  دکتر شیرزاد کلهری

+ آفریدگار دیجیتالی  دکتر شیرزاد کلهری

+ یک جرم تاریخی و یا یک گناه!  دکتر شیرزاد کلهری

+ انقلاب فرانسه و ایران کنونی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ اقتصاد فرا مادی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ کارل مارکس و پایان فلسفه!  دکتر شیرزاد کلهری

+ کورش در کرات دیگر هنوز زنده است !  دکتر شیرزاد کلهری

+ هر تیکه از بدن ما از ستاره ای آمده است!  دکتر شیرزاد کلهری

+ عجایب الکترونها  دکتر شیرزاد کلهری

+ فیزیک آسمانی و فیزیک زمینی  دکتر شیرزاد کلهری

+ آخرین دفاع مقدس از دل و روده!  دکتر شیرزاد کلهری

+ آینده از آن ما نیست  دکتر شیرزاد کلهری

+ اعدام مغزها  دکتر شیرزاد کلهری

+ نوستالژی زمان از دست رفته  دکتر شیرزاد کلهری

+ گذر زمان!  دکتر شیرزاد کلهری

+ پرسه در پسکوچه های گوگل  دکتر شیرزاد کلهری

+ وحید گرامی درود!  دکتر شیرزاد کلهری

+ زوال طبقه ی کارگر و پیروزی آچار!  دکتر شیرزاد کلهری

+ تاریخ و انقلاب سبز و جهان تکنولژی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ جهان دارد مثل اجنه ها رفتار می کند  دکتر شیرزاد کلهری

+ بزودی سوسک می شویم!  دکتر شیرزاد کلهری

+ ارزش اضافی و انقلاب دیجیتالی  دکتر شیرزاد کلهری

+ انسان بزرگ، جهان کوچک، جهان بزرگ، انسان کوچک  دکتر شیرزاد کلهری

+ انفجار بزرگ و ظهور زمان و مکان  دکتر شیرزاد کلهریinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995