Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


یک جرم تاریخی و یا یک گناه!

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[21 Mar 2015]   [ دکتر شیرزاد کلهری]

 

همین دیروز فکر میکردم که این اینترنت چیزهائی دارد که هنوز هم که هنوز است گوشه و زوایایش کشف نشده است. کسی که یک موبایل نیمه مدرن توی جیبش است. با خود میلیونها مقاله و کتاب حمل میکند. که در شکل کتابی اش میتواند چندین هزار تریلی کاغذ باشد. تازه پیدا کردن یک مقاله از آن چندین هزار تریلی کاری بس ناممکن خواهد بود. چرا که نه تنها به کار فیزیکی عظیمی احتیاج خواهد بود، بلکه به یک نظم مخصوصی که تا دیروز کتابدارهای با وجدان بدانگونه کارها دست می یازیدند، نیاز پیدا خواهد کرد.

این پایان ماجرا نیست! بلکه میلیونها کلیپ، فیلم ، عکس و همچنین موزیک ، ترانه و صداهای ماندگار از نیلسون ماندلا تا مارتین لوترکینگ و آینشتاین نیز وجود دارند که همگی در یک دستگاه به اندازه­ی کف دست آدمی قرار گرفته است. این از عجایب جهان نیست؟ این به تنهائی خود هزاران عجیب دارد.

مسئله کجا به جرم ربط پیدا میکند؟

آری اینجا مسئله جرم می­شود که درسی به نام درس موبایل در مدارس نه بطور رسمی و نه بطور غیر رسمی وجود ندارد. کتاب را در مدارس به رایگان می­دهند ولی از دادن موبایل خودداری میکنند. عالم بچگی را روانشناسان بهتر از ما میدانند. جدیدا کتابهای زیادی به فارسی ترجمه شده است که به روانشناسی کودک مربوط میشوند. یکی از این کتابها که جدیدا به فارسی ترجمه شده،[i] آن انسانی شو، که می توانی بشوی،  کتاب مفیدی است. می تواند در درک خود و کودک آدمی را کمک کند. بگذریم که اینجانب روانشناس نیستم.

اما می توانم حدس بزنم که یک موبایل چقدر می تواند در روان بچه تاثیر بگذارد. و چگونه بچه می تواند از این تاثیر گذاری برای یادگیری خود و ارضاع جهان کودکی خود که نمی خواهد از دیگران عقب بیفتد، چیز فرا بگیرد. یک موبایل در اولین سالهای تحصیلی کودک می تواند مغز کودک را به جهان چنان باز کند که بتواند بسرعت و با فکری باز  و روشن به جهان بنگرد. کودک ممکن است در ابتدا به کلیپ های موزیک و رقص و تیکه های خنده دار نگاه کند. که صد البته بزرگان هم اینکار را می کنند. اما فکر نکنید که این تیکه ها به کودک آموزش نمی دهند! اینگونه اندیشیدن اشتباه بزرگی است! یک موزیک به بچه ریتم، وزن، قافیه، تشخیص صدا، لرزش صدا و شعرهای فراوانی با زبانهای مختلف که در نهایت به یادگیری سریعتر زبانهای مختلف و جهان شعر و موسیقی می انجامد، را فرا می دهد. سپس بچه ای که مثلا یک دائی در آمریکا دارد را وادار می کند که با گوکل برود تا جلو خانه ی دائی اش، آنرا ببیند و آن اتوپیائی که برایش از آمریکا و خانه­ی دائی اش که دور از دسترس بنظر می رسیدند، بشکند. این به کودک یک اعتماد بنفسی می دهد که هزار معلم با زبان عادی نمیتواند آنرا به او بیآموزاند.

موبایل و کلاس درس برای موبایل، بایستی یکی از موثرترین و مهمترین بخش آموزش باشد. این درس بایستی در صدر همه ی دروس قرار گیرد. یک نابغه ای که اعتماد بنفس نداشته باشد با یک گیج هیچ فرقی ندارد. بچه ای که داخل فیس بوک یک کمنت میگذارد و آنرا برآی العین در اینترنت مشاهده می کند. چنان به اوج شادی می رسد و چنان خودش را بزرگ می بیند که خط سیرش را می توان در تمامی مسیر زندگی اش یافت. بچه ای که از این آموزش و از این وسیله دور نگه داشته شود. جرمی اجتماعی است.

جامعه ای که می خواهد برای خود ریاضی دان، فیزیک دان، سیاستمدار، پزشکان حاذق و اقتصاددانان برجسته تربیت کند. بایستی و هزار بار بایستی  از اولین روز مدرسه یک موبایل مدرن و یا حداقل یک کامپیوتری که به اینترنتی قوی وصل است را در دسترس کودکان قرار دهد. و گرنه این جامعه از قحطی رجال در آینده ی بسیار نزدیک دچار بی تعادلی شده و به قهقرا خواهد رفت.

کسانی که بی مغزانه در مورد وجود کامپیوتر و سرعت اینترنت ها فضولی میکنند احمق هائی هستند که حتی دو متر جلوترشان را هم نمی بینند. و این کوری در جهانی که به چشم بیشتر ازهمیشه نیاز است، جرم است.

من اینجا از همه ی خوانندگان این سایت و مسئول محترم سایت با شکوه آینده نگر جناب آقای حسین مولا می خواهم که با راه اندازی صفحه ای برای آموزش استفاده ی صحیح از موبایل و کامپیوتر پیش قدم شوند. تا کسانی در آن صفحه بتوانند دانش خودشان را از کامپیوتر و موبایل در اختیار فارسی زبانان (این سایت خوانندگان افغانی و تاجیکی هم دارد) قرار دهند. و یا اینکه با راه اندازی یک فیس بوک برای آینده نگران، که بتوانیم با جوانان هر چه سریعتر ارتباط بر قرار کنیم، پیش قدم شوند.

همه ی تان را می بوسم و سال نو خوبی را برایتان آرزو میکنم.

دکتر شیرزاد کلهری

1 آن انسانی شو، که می توانی بشوی، نوشته ی راوتنبرگ و رُگول؛ ترجمه ی حبیب جلیلی کهنه شهری؛ از انتشارات فروغ در آلمان.
مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

دکتر شیرزاد کلهری

+ آینده چراغ راه گذشته  دکتر شیرزاد کلهری

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی  دکتر شیرزاد کلهری

+ ما این بودیم  دکتر شیرزاد کلهری

+ دوره ی مارکس و دوره ی ما  دکتر شیرزاد کلهری

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد!  دکتر شیرزاد کلهری

+ آفریدگار دیجیتالی  دکتر شیرزاد کلهری

+ یک جرم تاریخی و یا یک گناه!  دکتر شیرزاد کلهری

+ انقلاب فرانسه و ایران کنونی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ اقتصاد فرا مادی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ کارل مارکس و پایان فلسفه!  دکتر شیرزاد کلهری

+ کورش در کرات دیگر هنوز زنده است !  دکتر شیرزاد کلهری

+ هر تیکه از بدن ما از ستاره ای آمده است!  دکتر شیرزاد کلهری

+ عجایب الکترونها  دکتر شیرزاد کلهری

+ فیزیک آسمانی و فیزیک زمینی  دکتر شیرزاد کلهری

+ آخرین دفاع مقدس از دل و روده!  دکتر شیرزاد کلهری

+ آینده از آن ما نیست  دکتر شیرزاد کلهری

+ اعدام مغزها  دکتر شیرزاد کلهری

+ نوستالژی زمان از دست رفته  دکتر شیرزاد کلهری

+ گذر زمان!  دکتر شیرزاد کلهری

+ پرسه در پسکوچه های گوگل  دکتر شیرزاد کلهری

+ وحید گرامی درود!  دکتر شیرزاد کلهری

+ زوال طبقه ی کارگر و پیروزی آچار!  دکتر شیرزاد کلهری

+ تاریخ و انقلاب سبز و جهان تکنولژی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ جهان دارد مثل اجنه ها رفتار می کند  دکتر شیرزاد کلهری

+ بزودی سوسک می شویم!  دکتر شیرزاد کلهری

+ ارزش اضافی و انقلاب دیجیتالی  دکتر شیرزاد کلهری

+ انسان بزرگ، جهان کوچک، جهان بزرگ، انسان کوچک  دکتر شیرزاد کلهری

+ انفجار بزرگ و ظهور زمان و مکان  دکتر شیرزاد کلهریinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995