Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


انقلاب فرانسه و ایران کنونی!

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[06 Feb 2015]   [ دکتر شیرزاد کلهری]

 


اولین کتاب که راجع به انقلاب فرانسه خواندم اثر دو توکویل بود. مردم پیش از انقلاب فرانسه می رفتند به مکان مخصوصی در شهرداری و هرچی در دل داشتند بر علیه حکومت وقت می گفتند. بسیاری از تاریخ نویسان فرانسه اعم از تحلیل گران و وقایع نگاران از براودل گرفته تا کوبان بر این امر معتقدند که اگر دولت آنزمان فرانسه این گفت و شنود را می شنید و به درد مردم میرسید هرگز انقلابی در فرانسه بوقوع نمیپیوست و یا اینکه حداقل پی می بردند که بزودی انقلابی در راه است و خود را برای نابودی آماده می کردند. ولی یک چنین چیزی اتفاق نیفتاد. آنها به این مسائل وقعی ننهادند و آن شد، که قرار بود بشود.


حکایت مشابهی را بنوع دیگری در روسیه سراغ داریم. از باکونین آنارشیست گرفته تا استالین کمونیست، همگی بیرقی در دست برعلیه رژیم تزاری میجنگیدند. نویسندگانی چون داستایوسکی و گورکی و آیتماتف و چخوف و امثال اینها دائما بر علیه رژیم مینوشتند و به سیبری تبعید میشدند. ولی چی شد؟ انقلاب سرخی برنگ خون همه جا را گرفت.


برای آدمهای عصر دیجیتال بسیار شگفت آور است که چرا رهبران سیاسی این عصر هنوز مغز خر هزار سال پیش را هضم نکرده اند. مردم کشورهای دیکتاتور، دیگر نه در کنج شهرداری ها و گوشه ی زندانهای نمور و یخ زده ی سیبری یا باستیل بلکه بطور فعال و جهانی بر روی صفحه ی امام رنگی کامپیوتر های خود آبروی حکمرانان و دولتمردان خود را می برند و تمامی دزدی ها و دروغهای آنها را روی آب می ریزند. ولی زهی شرم و خجالت! اگر فردائی دیدند که مثل معمرقدافی از ترس به شلوار مبارکشان پشکل می اندازند. آنموقع نبایستی بر کوس و کرنا بزنند که این ملت وحشی است و ما بهترین بودیم.


قانون اول طبیعت اینست که هر ملتی وحشی است. در موقعش چنان می درد که هیچ برجای نمیگذارد. اینرا حداقل ما می دانیم. قانون دوم اینکه زمانی به ملت خود می توانید اعتماد کنید که هرچی آن ملت خواست برای بر آوردش کوتاهی نکرده باشید!  این دو قانون و قانونی که بعدا می آید را از یاد مبرید.


خوب حالا گشتی در خاور میانه بزنید. طیب اردوغان فکر میکند که راه خوبی را برگزیده است. در صورتیکه اگر فردا اروپا و آمریکا پشتش را به آن مملکت برگرداند، اولین کسانی که کاخ ریاست جمهوری را بر سر اردوغان فرو خواهند ریخت، همان مردم خود آن کشور هست. که اکنون بخشی از آنها در خیابانها به نفع وی تظاهرات می کنند و بخشی دیگر در حال تیز کردن چاقوی خویش هستند. این قانون طبیعی انسان کربنی است.


تنها ماشینها و ابزار است که دروغ نمی­گویند. تفنگ همواره می­کشد و بمب داغون می­کند و کامپیوتر برنامه های داده شده را عیناً برایت پس میدهد. حکمرانان ما در ایران بدتر از اردوغان دارند سانسور می کنند. چرا؟ چون تنها منبع راستگوی موجود در آن ممالک همین ماشین است که اسمش را رایانه می نامندو یا اس ام اس هاست، میل­های الکترونیکی است. و اینها برای آنهائی که کارشان دروغ و خدعه و کلک است، زیان آور محسوب می­شوند. اگر سانسور همین طور ادامه یابد آنها خبر دار نخواهند شد که کی دارند سرنگون می­شوند. و اگر این خبر را دیر بفهمند دیگر راه فرار برایشان بسته شده، مانند خانواده ی رومانف همه ی شان بدست استالین مانندی بی رخمانه به قتل خواهند رسید و فردا دیگر تاریخ نخواهد نوشت که خانواده ی رومانف مهربان و آزاده بودند و استالین جلاد! بلکه خواهند نوشت در تاریخ فلان دقیقه ی بهمان ثانیه ی فلان خبرنگار روزنامه ی ایکس توسط فلان کس در زندان بهمان در اینقدر کیلومتری تهران اعدام شد. قبرش هم در ده کیلومتر شهر ری و در قریه ی فلان واقع است. این دیگر سند است و در حافظه ی گوگل پابرجاست. اینرا هیچ یک از ملائک مقرب هم نمیتواند پاک کند. این عقل مردم نیست که خطا کند این ماشین است و همواره راست می گوید. لذا قانون سوم اینست که ماشین ها از آدمها راستگوترند و راستگوئی دل و جرئت میخواهد. بنابراین، این عصر از شما می­خواهد که عاقلانه رفتار کنید. شیر اینترنت را مانند شیر نفت تان باز کنید تا چراغ عقل ها روشن شود. حال این وصیتی از من برای شما! و گرنه این شما و این چاقوی تیز و بی رحم گوگل!


 


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۴ مارس ۲۰۱۸

دکتر شیرزاد کلهری

+ آینده چراغ راه گذشته  دکتر شیرزاد کلهری

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی  دکتر شیرزاد کلهری

+ ما این بودیم  دکتر شیرزاد کلهری

+ دوره ی مارکس و دوره ی ما  دکتر شیرزاد کلهری

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد!  دکتر شیرزاد کلهری

+ آفریدگار دیجیتالی  دکتر شیرزاد کلهری

+ یک جرم تاریخی و یا یک گناه!  دکتر شیرزاد کلهری

+ انقلاب فرانسه و ایران کنونی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ اقتصاد فرا مادی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ کارل مارکس و پایان فلسفه!  دکتر شیرزاد کلهری

+ کورش در کرات دیگر هنوز زنده است !  دکتر شیرزاد کلهری

+ هر تیکه از بدن ما از ستاره ای آمده است!  دکتر شیرزاد کلهری

+ عجایب الکترونها  دکتر شیرزاد کلهری

+ فیزیک آسمانی و فیزیک زمینی  دکتر شیرزاد کلهری

+ آخرین دفاع مقدس از دل و روده!  دکتر شیرزاد کلهری

+ آینده از آن ما نیست  دکتر شیرزاد کلهری

+ اعدام مغزها  دکتر شیرزاد کلهری

+ نوستالژی زمان از دست رفته  دکتر شیرزاد کلهری

+ گذر زمان!  دکتر شیرزاد کلهری

+ پرسه در پسکوچه های گوگل  دکتر شیرزاد کلهری

+ وحید گرامی درود!  دکتر شیرزاد کلهری

+ زوال طبقه ی کارگر و پیروزی آچار!  دکتر شیرزاد کلهری

+ تاریخ و انقلاب سبز و جهان تکنولژی!  دکتر شیرزاد کلهری

+ جهان دارد مثل اجنه ها رفتار می کند  دکتر شیرزاد کلهری

+ بزودی سوسک می شویم!  دکتر شیرزاد کلهری

+ ارزش اضافی و انقلاب دیجیتالی  دکتر شیرزاد کلهری

+ انسان بزرگ، جهان کوچک، جهان بزرگ، انسان کوچک  دکتر شیرزاد کلهری

+ انفجار بزرگ و ظهور زمان و مکان  دکتر شیرزاد کلهریinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995