Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


عفریتی که از چراغ "علا الدین " در آمد

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[20 Oct 2014]   [ رضا علوی ]


در شهر زشت ما / اینجا که فکر کوته و دیوار بلند / افکنده سایه بر سر و سرنوشت ما / در حسرت شنیدن یک نغمه / در آرزوی دیدن ..... یک باغ پر شکوفه , یک آسمان صاف / در دود و خاک و آجر و آهن دویده ام ..../ ( فریدون مشیری )


آیا داعش در تکاپوی معماری " خاور میانه دیگری " هست ؟

نزدیک به صد سال می گذرد . میانه جنگ جهانی اول بود و سال ١٩١٦ ." سایس" انگلیسی و" پیکو" ی فرانسوی ، سرزمین های زیر سلطه امپراتوری عثمانی فرو پاشیده شده را " نظم سایس‌پیکویی " دادند و خاور میانه را بنیاد گذشتند . به کردها که حدود ٤٠ میلیون بودند نه سرزمینی رسید و نه غنیمتی .

دخالت نا بهنگام نئو کا نیست های آمریکایی در سال ٢٠٠٣ با آهنگ سودای ایجاد طرح "خاورمیانه بزرگ" ، جیغ شومی بود که نه تنها رژیم‌های نا‌هماهنگ با غرب را " اصلاح آمریکایی !!" نکرده و در اقتصاد جهانی ادغام نشدند ، بلکه با تغییر رژیم در عراق "بالانس و توازن همزیستی خاورمیانه ای " را به هم ریخت و به نوعی موجب بازگشت خاورمیانه به سال‌های پس از جنگ جهانی شد. سپس از زهدان آن شکل جدید تروریسم جهاد گرایی ، بیرون زده شد .

سودای بنیاد امپراتوری تشیع توسط حکومت اسلامی ایران در منطقه ، به یاری آمریکاییان شتافت که در سال های پسین ، از زهدان القاعده نسل سومی زاده شود که در حدود سال ٢٠١٠ به نام " داعش " در بین جهاد گران شناخته شد و گیرایی و جذابیت یافت و شیفتگان " جهادیسم " را به خود جلب کرد که سر انجام با گذر از خط قرمزها ، چند ماه پیش رسانه ای شد . پس پرسش این است که در چه بستری داعش زاییده شده و چه دولت هایی در تولیدآنان نقش داشه اند . گویا یک قرار داد مشترک نا نوشته بین قطر، سعودی ، ایران ،غرب و آمریکا و ....در پیدایش آنان نقش اصلی را داشته اند .


تفاوت ها ی داعش با القاعده

داعش القاعده نیست ، بلکه نسل سوم القاعده است . از حدود سال ٢٠١٠ شیوه دیگری در پیش گرفته شد ، که از نظر استراتژی و تاکتیک با یک دیگر تفاوت اساسی یافتند . داعش به دنبال قلمرو و سر زمین گیری و ساخت دولت بود و القاعده به دنبال جهاد سازی و جهاد گرایی .

"هنگامی که «بن لادن» در ماهِ مه سالِ 2011 در مخفیگاهش در «اَبوت آباد» پاکستان توسطِ نیروهای ویژه آمریکائی بقتل می رسد، سندی 21 صفحه ای نیز بدستِ آنان می افتد که در همان سال تدوین شده بوده است. این سند به اصطلاح رهنمودهای داخلیِ سازمانِ «القاعده» بود. در این اوراق ذکر شده بود که «داعش»، «در عملیاتِ مختلفی در عراق دخیل بوده است، از جمله: بکار گیریِ گازِ کلُر؛ حمله به مساجد؛ و نیز کشتارِ جمعی در یک کلیسای کاتولیک در بغداد». در این سند نتیجه گیری می شود که «داعش بسیار تُند رو است و چنین خشونتی علیه غیرنظامیان ممکن است که وجهه القاعده را تخریب نماید». بنابراین صلاح دانسته می شود که «از این گروه فاصله گرفته شود و همه ارتباطات قطع گردد». و بدین ترتیب «داعش» به رهبریِ «ابوبکر بغدادی» از «القاعده» منشعب می شود.

«القاعده» با گروهِ «داعش» تفاوت دارد ؛ برای نمونه:

- اعدام های دسته جمعی، بخصوص در موردِ غیر نظامیان، در دستورِ کارِ «القاعده» نبود. در صورتی که «داعش» در این مورد نهایتِ توحش را از خود نشان می دهد.

- بدویت و توحشی نظیرِ به صلیب کشیدنِ مسیحیان، یا بَرده گیِ زنان، یا زنده بگور کردنِ کودکان، توسطِ «القاعده» صورت نگرفته بود.

- فیلم های تبلیغاتیِ «القاعده» عمدتاً فقط «بن لادن» را در حالِ سخنرانی و تهدید نشان می داد. در حالیکه فیلم های تبلیغاتیِ «داعش»، پلیدترین و سیاه ترین زوایایِ روانِ انسانی را به نمایش می گذارند (سَر بُری و امثالِ آن).

- «القاعده» نه خلافتی اعلام کرد و نه چندان به گسترشِ جغرافیائیِ خود پرداخت.

- سُنی کردنِ اجباریِ شیعیان نیز در دستورِ کارِ«القاعده» نبود."


کنترل خاورمیانه

تا سال ۲۰۰۳، عراق یک مانع جغرافیایی و سیاسی میان ایران و متحدان شیعه و کشورهای سوریه و لبنان بود.

ولی پس از اینکه حملات آمریکا به عراق انجام شد و صدام حسین سقوط کرد، این مانع که سد بزرگی در برابر توسعه جاه طلبی های ایران محسوب می شد، ازبین رفت.

نبردهای عراق و سوریه بخشی از کمپین بزرگ تری است که قصد دارد کنترل خاورمیانه را میان ایران شیعه و قدرت های سنی حاشیه خلیج فارس تقسیم کند. ژنرال قاسم سلیمانی در لبنان به پرورش گروه شیعه حزب الله پرداخته و در سوریه مواضع بشاراسد را استحکام بخشیده است . گفته می شود که او استراتژی لازم را به اسد داده تا روند جنگ را در سوریه علیه نیروهای شورشگر به نفع خود تغییر دهد و شهرهای اصلی و شهرهای کوچک را بازپس گیرد.


اخوان المسلمین نقطه اختلاف کشورهای خاورمیانه

سناریوی " اخوان المسلمین" و اختلافات جدی میان حامیان و مخالفان آن هنوز وجود دارد. قطر و ترکیه از"اخوان المسلمین" حمایت می کنند و در مقابل امارات , عربستان و مصر نیز ضد "اخوان" هستند. این قطب بندی در درون ائتلاف آمریکایی ضد ترورسیم ( داعش ) وجود دارد. وضعیت ترکیه با عربستان با دیگر کشورها در خصوص داعش فرق می کند.

اکنون خاور میانه در حال گذ ار است .


کوبانی چشم خاورمیانه و خاری در چشمان آنکارا

عرب ها به کوبانی "عین العرب " می گویند یعنی " چشم عرب " . کوبانی نقطه عطف خاورمیانه خواهد شد .

پاره ای از نیروهای کرد که بخشی از سوریه را در اختیار دارند، شاخه ای از پ.ک.ک به حساب می آیند که با دولت ترکیه مشکل دارند و آنکارا نیز به گونه ای با ارتباط با داعش، سعی بر از بین بردن کردها را دارد. همین مساله موجب باوری شد که مردم ترکیه نسبت به اقدامات دولت دست به اعتراض زده و دولت را متهم به ارتباط با داعش کنند. تا کنون چندین نفر نیز در درگیری های دولت با معترضان کشته شده اند. این نشان می دهد که باور عمومی بر این است که رفتار دولت ترکیه، رفتار ریا کارانه است.

بر اساس منابع و رسانه های داخلی ترکیه، مقامات حزب جمهوری خلق ترکیه که قدیمی ترین حزب سیاسی ترکیه محسوب می شود، دولت اردوغان را به تسلیح داعش در سوریه و عراق متهم کردند. به گفته مقامات این حزب، دولت اردوغان علاوه بر درمان مجروحان وابسته به گروه داعش، نفت دزدی این گروه را خریداری می کند.از سوی دیگر برخی از محافل سیاسی ترکیه با اشاره به گزارش های اطلاعاتی بین المللی به "روزنامه الدیار" گفته اند که ترکیه "ورود عناصر گروه داعش از خاک ترکیه را با همراهی نیروی هوایی ترکیه در راستای سرمایه گذاری سیاسی و رزور جایی برای خود در نقشه سیاسی جدید منطقه خاورمیانه تسهیل کرده است و ترکیه از طریق حمایت از عملیات گروه داعش در عراق تلاش می کند تا خود را در بورس کشورهایی که در تلاش برای رهبری اهل سنت در منطقه هستند، تحکیم بخشد".

رویای بازسازی خلافت عثمانی برای ترکیه , بر هیچ تحلیلگری پنهان نیست و حتی کارشناسان بر این باورند که ترکها به دنبال اقتدار سیاسی خود در منطقه هستند و موضع ترکیه دربرابر داعش نیز بر این اساس تحلیل می شود .

وضع آنکارا از زمانی که تحولات سوریه آغاز شد بسیار متغیر و پیچیده بود. به طوری که ازابتدای تحولات سوریه، آنکارا مخالفان سوری را در کشور خود پذیرا شد و از دولت در تبعید حمایت کرد. همچنین آنکارا از مواضع داعش که در آن زمان گروهی کم اهمیت و در حد معارضان سوری تلقی می شدند حمایت می کرد اما این حمایتها بعد از گذشت سه سال نه تنها بی نتیجه ماند بلکه موجب مشکلات فراوانی برای ترکیه فراهم آورد.

در حالیکه به دلیل موج بالارونده افراط ‌گرایی و بی‌ثباتی و ناامیدی برآمده از شکست بهار عربی، آمریکا نومیدانه طرح بلند پروازانه "خاورمیانه بزرگ" را رها کرده، زمینه برای از حاشیه در آمدن پروژه های نوین فراهم شده و تقابل ایدئولوژیکی به شکلی خونین ,ین رویای "خلافت اسلامی" داعش و ایده "کنفدراسیون خلق‌های خاورمیانه" پ. ک. ک در کوبانی جریان دارد.

کوبانی تجربه‌ای متفاوت را از سر می‌گذراند. آنجا حکومتی است خلقی با آموزه‌هایی از چپ نوین و ملی‌گرایی کردی و جمهوری شورایی که به هیچوجه خیال بیعت با خلافت خود‌خوانده داعش و پرچم سیاه آنها را ندارد. دو کیلومتر آن طرفتر سربازان ارتش ترکیه در داخل تانک‌هایشان به نظاره نشسته‌اند و در انتظار پایان این دوئل خونین، سرزنش جهانی را به جان خریده‌اند.

گروه‌هایی از مردم عرب منطقه، سرخورده و نومید از شکست‌های پی‌در‌پی، به دنبال افراط‌گرایی مذهبی روان شده‌اند. کردها این غایبان "قرار داد سایس پیکو" ، تنها و بی‌سلاح بدنبال جبران مافات یکصد‌ سال گذشته‌اند و ترک‌ها ناراضی ازتیره شدن چشم‌انداز نو عثمانی‌گرایی و عدم پذیرش " الگوی اسلام لیبرالی ترکیسم " مردد و سرخورده به‌نظر می رسند. با این اوصاف کوبانی در حال حاضر به نطقه عطفی در خاورمیانه در حال گذار تبدیل شده‌است. نقش و اهمیت مقاومت و نبرد توده‌ای آن را نباید چندان دست‌کم گرفت. این متغیری مهم است که در بازی قدرت نقش استراتژیک برای جبران بسیاری از کمبودهای کردان را دارد.

ایران و داعش

گمان بر این است که داعش به زودی یورش خود را به ایران آغاز خواهد کرد . چرا ؟ :

١- “عبد الفرج ” مفتی اعظم داعشیان می باشد . وی در رساله خو د تاکید می کند که شیعیان رافضی اند و مرتدو تکفیری . و مرتدین را از کافران بدتردانسته و مرگ آنان را واجب و ضروری می بیند . در هلال شعیه ( عراق – سوریه – ایران ) در دو جبهه عراق – سوریه جدال جدی وجود دارد . تنها جبهه آرام , ایران است . داعشیان بر این گمان اند که برای نابودی رافضی ها باید به ایران یورش برد .

٢- از منظر جغرافیایی ، ایران ، پلی بین این سوی خاورمیانه و پاکستان می باشد . به سبب پتانسیل فرقه ای و سیاسی ، پاکستان آمادگی برای جذب شدن به داعش را دارد . پاکستان میعاد گاه پسین داعش می باشد . نفوذ در پاکستان یعنی تضیف القاعده در افغانستان . یعنی نیرو گیری از طا لبان و القاعده به سود داعش . یعنی جایگزینی القاعده به نفع داعش . سهل ترین راه حرکت و انتقال نیرو به سوی پاکستان از طریق فتح دروازه های ایران یا حد اقل تسلط بر باریکه و گذرگاهی از غرب به شرق در ایران به منظور پیشروی به سوی جبهه پاکستان می باشد . آیا سپاهیان ایران توان ایستادگی در مقابل یورش آنان را دارند ؟ براستی واکنش ایرانیان از منظر ملی گرایی چه گونه خواهد بود ؟

٣- اسناد موجود شهادت می دهد که در سال پیش ، ابوبکر البغدادی ، رهبر داعش ، به الظواهری نامه ای نوشته و تاکید تهاجم به ایران را کرده ، و به سبب حمله نکردن به ایران اورا رهبری نا شایست و بی خرد خوا نده است .

در صورت فرو پاشی کوبانی و تسلط داعش بر آن منطقه ، گذرگاه مناسبی برای آنان ، برای ورود به ایران خواهد بود .

جنگ روانی

خشونت ، ارعاب ، فروش انسان های مرده و زنده و سر بریدن شیوه ای است که داعشیان سال ها است که به کار می گیرند ، اما جنگ روانی شیوه ای است که آنان اخیرا

در بغداد به راه انداخته اند و تلاش دارند با ایجاد رعب و وحشت در توانایی های خود بزرگ نمایی کنند اما حقیقت امر این است که نوار امنیتی بغداد بسیار مستحکم است و امکان ندارد که داعش بتواند حمله ای را علیه پایتخت عراق انجام دهد. به گفته منابع موثق نیروهای امنیتی و نظامی عراقی بخش عمده ای از توانایی خود را بر بغداد متمرکز کرده اند و این مساله سبب شده است تا ضریب امنیتی این شهر بیش از پیش بالا رود.


rezaalavim@yahoo.com

اکتبر -١٨-٢٠١٤

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ روشنفکران و شبکه‌های مجازی در گفت‌وگو با دکتر سروش دباغ؛ دیگر طبقه روشنفکر نداریم 

+ خط کشی رقبای قدرت فرهاد یزدی

+ مطهری: محمدعلی نجفی را در خواب و با بی‌احترامی بازداشت کرده بودند 

+ قدرت نمائی داخلی فرهادی یزدی

+ حق آب و گل، از آتن دیروز تا تهران امروز 

+ بخاطر خودتان هم که شده. فرهاد یزدی

+ تحولات ترسناک در نخستین هفته سال 1397 فرهاد یزدی

+ چراییِ شکست لیبرالیسم محمد مرادی

+ اسفند زبان و توسعه دکتر محسن رنانی

+ سال 1397: آغاذی ترسناک برای ایران فرهاد یزدی

+ سلامت همه آفاق در سلامت توست دکتر محسن رنانی

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ آیا زبان آن طور که امروزه آن را می شناسیم، هنوز برای عصر دیجیتال مناسب است؟ 

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنهinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995