Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


درمان درد مفصل با تغذیه

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[16 Oct 2014]   [ مهتاب خسروشاهی‌]

پادرد، زانودرد، درد مچ پا و ​آرنج از رایج ترین دردهای ناشی از تورم و التهاب مفصل هاست که اگر بموقع درمان نشود به آرتروز مفصل تبدیل می شود. این التهاب دلایل متعددی دارد؛ از علل ژنتیکی تا عادت های نادرست مانند دو یا چهارزانو نشستن، خوابیدن یا نشستن روی زمین، استفاده از توالت ایرانی، اضافه وزن و فشار روی مفصل ها بویژه مفصل های زانو و مچ پا، جابه جا کردن اشیای سنگین و... بخش اصلی درمان به عهده متخصص است، اما تغذیه مناسب نیز در تسکین درد موثر است.


میوه های مفصل دوست


۱ ـ گل کلم، منبع ویتامین K


خانواده کلم ها و به طور خاص گل کلم سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها، بویژه اسید چرب امگا۳ است. این سبزی سرشار از سلنیوم و ویتامین K است. این ویتامین یکی از ترکیب های مهم برای کنترل التهاب مفصل هاست. از طرفی اسید چرب امگا۳ یکی از تاثیرگذارترین آنتی اکسیدان ها برای کنترل التهاب مفصل است. سلنیوم از عناصر مهم برای بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن است. یکی از دلایل ایجاد درد، اختلال در دستگاه ایمنی بدن است. علاوه بر آن، سلنیوم یکی از کوفاکتورهای ضروری (کوفاکتور: اجزای غیرپروتئینی برخی آنزیم ها) برای مهار عملکرد «ایندول ـ تری کربنات» است، یعنی یکی از عوامل جلوگیری و بهبود التهاب. این خوراکی باید در برنامه روزانه غذایی افراد مبتلا به التهاب مفاصل قرار گیرد.


بهترین شیوه مصرف​: به صورت خام در سالاد و ماست، به عنوان مخلفات انواع خوراک به صورت بخارپز.


۲ ـ روغن زیتون، منبع اولئوکانتال


این روغن از قدیم در طب سنتی برای درمان التهاب مفصل ها به کار می رفت. به این ترتیب که این روغن را به تنهایی یا همراه با کوبیده بعضی از داروهای گیاهی برای درمان استفاده می کردند. خوردن این روغن نیز به رفع التهاب کمک می کند. دلیل آن نیز وجود ترکیبی به نام اولئوکانتال است؛ نوعی استرول گیاهی ضدالتهاب. این ترکیب فعالیت آنزیم هایی که باعث التهاب می شود، مهار می کند. تاثیر ضدالتهابی هر سه ونیم قاشق غذاخوری روغن زیتون برابر با ۲۰۰ میلی گرم ایبوپروفن است. بنابراین با مهار میزان کالری دریافتی، افزودن روغن زیتون به غذای روزانه به کنترل التهاب مفاصل کمک می کند.


بهترین شیوه مصرف: افزودن به سالاد، زیتون همراه با غذا، افزودن روغن زیتون به برنج پس از دم کردن آن.


۳ ـ خانواده گیلاسی، منبع لیکوپن


به رنگ سرخ گیلاس و آلبالو دقیق شوید. این رنگ حاکی از آن است که این میوه ها سرشار از آنتی اکسیدان لیکوپن است. این آنتی اکسیدان یکی دیگر از ترکیب های مهم در کاهش و مهار التهاب مفصل هاست. اگرچه حالا فصل گیلاس و آلبالو نیست، بهار و تابستان سال بعد یادتان باشد آلبالو و گیلاس را به سبد میوه تان اضافه کنید. علاوه بر آن این دو میوه آبدار هستند و همین نیز به بهبود عملکرد مفصل ها کمک می کند.


بهترین شیوه مصرف: خوردن آنها به عنوان میان وعده و به صورت شربت آلبالو یا گیلاس خانگی بدون شکر همراه با پالپ میوه .


رابطه ویتامین ها با مفصل


۱ ـ ویتامین B


از تاثیر مثبت ویتامین های خانواده B زیاد شنیده اید، اما بعضی از اعضای این خانواده به صورت خاص روی درمان درد و التهاب مفصل ها تاثیر دارند. ویتامین B۶، B۹ و B۱۲ ویژگی ضدالتهابی دارند.


​بهترین شیوه مصرف: انواع لبنیات، گوشت مرغ و ماهی، نان سبوس دار .


۲ ـ ویتامین C


تا به حال از خودتان پرسیده اید چرا وقتی سرما می خورید یا آنفلوآنزا و زکام می شوید خوردن قرص جوشان یا مرکبات را توصیه می کنند؟ یکی از دلایل آن وجود ویتامین C در این خوراکی ها است. این ویتامین ضدالتهاب است و با دریافت آن علاوه برتقویت دستگاه ایمنی، التهاب اندام های بدن ناشی از بیماری، درمان می شود. بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C التهاب مفصل ها را نیز مهار می کند. حداکثر میزان نیاز روزانه به ویتامین C، یک تا سه گرم است.


بهترین شیوه مصرف: انواع مرکبات تازه تا پنج وعده در روز، خانواده کلم ها، سیب زمینی بخارپز و در صورت تجویز متخصص، مکمل ویتامین C .


۳ ـ ویتامین E


این ویتامین آنتی اکسیدان قوی است. بنابراین به عنوان ترکیب ضدالتهاب به مهار دردهای مفصلی کمک می کند. این ویتامین بهتر است همراه با مواد غذایی حاوی ویتامین C دریافت شود تا میزان جذب و تاثیر آن افزایش یابد.


بهترین شیوه مصرف: در صورت تجویز متخصص، استفاده از مکمل ویتامین E و مصرف خوراکی هایی مانند آجیل های خام و ماهی .


۴ ـ ویتامین D


یکی از دلایل التهاب مفصل و حتی عملکرد نامناسب ماهیچه ها، کمبود ویتامین D است. به همین دلیل به همه افراد، بویژه خانم ها، توصیه می شود روزانه نیم ساعت زیر نورآفتاب پیاده روی کنند. این ویتامین با کمک به جذب کلسیم از خطر التهاب مفصل ها می کاهد و مهارش می کند. بهتر است همراه با این ویتامین همراه با موادغذایی حاوی کلسیم مصرف شود.


بهترین شیوه مصرف: استفاده از مکمل ویتامین D با تجویز متخصص، پیاده روی روزانه زیر نور آفتاب.

نقش آجیل ها در سلامت مفصل


۱ ـ بادام خام، منبع سلنیوم


این خوراکی حاوی سلنیوم است. این عنصر یکی از عوامل ازبین برنده رادیکال های آزاد است. مصرف بادام خام نیاز بدن به سلنیوم را تامین می کند و به این ترتیب التهاب مفصل ها کاهش می یابد و مهار می شود. در افراد مبتلا به آرتروز یا افرادی که در مراحل نخست ابتلا به این بیماری هستند، مصرف این دانه ضروری است.


بهترین شیوه مصرف: روزانه ۱۰ تا ۱۵ عدد بادام خام با محاسبه کالری موجود هر عدد بادام خام درشت که برابر ۱۰ کیلوکالری است.


۲ ـ گردو، منبع امگا۳


فصل، فصل خوردن گردوی تازه است؛ اتفاقا حالا که گردوها به اصطلاح خیلی روغن نینداخته اند، بهترین زمان برای خوردن گردوی تازه میان وعده است. گردو یکی از بهترین منابع گیاهی حاوی اسید چرب امگا۳ است. این اسید چرب نیز خاصیت ضدالتهابی بالایی دارد و مصرف آن به کاهش و مهار التهاب مفصل ها و در نتیجه مهار درد و مشکلات ناشی از آنها کمک می کند. بنابراین با وارد کردن گردو به برنامه غذایی روزانه به مهار التهاب مفصل ها کمک کنید. مصرف روزانه هر فنجان متوسط گردوی پوست کنده ۶ / ۹۴ درصد از نیاز روزانه بدن به اسید چرب امگا۳ را تامین می کند.


بهترین شیوه مصرف: گردوی تازه در وعده صبحانه، میان وعده، تهیه غذاهایی مانند فسنجان بدون افزودن روغن اضافی به غذا و مصرف خورشت با مقدار کمی برنج که باعث اضافه وزن نشود.


۳ ـ بادام هندی، منبع مس


این دانه کالری بالایی دارد. هر عدد بادام هندی درشت حاوی ۱۰ کیلوکالری انرژی است، اما اگر کالری آن در کل کالری دریافتی روزانه محاسبه شود، می توان با کاهش مصرف خوراکی های غیرمفید، میزان مصرف این آجیل را افزایش داد. به این دلیل که مصرف هر فنجان بادام هندی ۴۰ درصد از مس و ۲۲ درصد از منیزیم مورد نیاز بدن را تامین می کند. مس باعث از بین بردن رادیکال های آزاد، یعنی عامل آسیب به بافت های بدن​​ می شود. از سوی دیگر، پژوهش ها نشان می دهد یکی از دلایل آسیب به مفصل ها، کمبود کلسیم است. این کمبود گاهی به دلیل عنصر همکار کلسیم یعنی منیزیم، پدید می آید و اختلال در جذب کلسیم باعث درد مفصل ها می شود. بنابراین با مصرف بادام هندی منیزیم مورد نیاز نیز تامین می شود و خطر دردهای مفصلی یا آرتروز ناشی از کمبود کلسیم نیز کاهش می یابد.


​بهترین شیوه مصرف: روزانه یک فنجان بادام هندی خام به عنوان میان وعده .


تاثیر گیاهان دارویی بر مفصل


۱ ـ کندر، منبع اسید بازیلیک


از عطر این گیاه زیاد شنیده اید؛ این که برای خوش عطری خانه یا مکان های مقدس کندر دود می کنند، اما این گیاه خاصیت درمانی بویژه درمان درد و التهاب مفصل ها را نیز داراست. در واقع همان بوی خاص نشان دهنده ویژگی درمانی آن روی مفصل هاست. این بو ناشی از وجود ترکیبی به نام «استیل ـ یازده ـ کتو ـ بتا بازیلیک اسید» یا AKBA است. این ترکیب به طور مستقیم روی کاهش التهاب مفصل ها تاثیر دارد. بنابراین با مصرف کندر به عنوان داروی گیاهی اولا درد مفصل ها کاهش می یابد و ثانیا می توانید بتدریج با تاثیر مصرف این داروی گیاهی، راه رفتن یا کارکردن بدون درد مفصلی را دوباره حس کنید. بهترین مقدار مصرف روزانه ۲۰۰ /۱ تا ۵۰۰ /۱ میلی گرم است.


بهترین شیوه مصرف: تهیه دم نوش و مصرف آن در سه نوبت در طول روز است. به این ترتیب ۶۰ تا ۶۵ درصد نیاز بدن به اسید بازیلیک تامین می شود و درد مفصل با شما خداحافظی خواهد کرد. علاوه بر آن می توانید کوبیده آن را با روغن زیتون مخلوط کنید و روی مفصلی که درد می کند بمالید و مفصل را با باند و گاز گرم نگه​دارید.


۲ ـ زنجبیل، داروی گرمابخش


در طب سنتی چین، برای گرم نگه داشتن و درمان درد مفصل های آسیب دیده از کوبیده دارچین که با روغن زیتون مخلوط شده بود، استفاده می کردند. علاوه بر آن برای مقابله با سرد و گرم شدن بدن بویژه مفصل ها و تحریک گردش خون، افزودن زنجبیل به غذا را به عنوان اسانس یا به صورت خام نیز توصیه می کردند. زنجبیل طبع گرم دارد. بنابراین مصرف آن گردش خون در مفصل ها را بهبود می دهد و آنها را گرم می کند و به این ترتیب درد مفصل ها را مهار می کند. بهترین مقدار مصرف روزانه تا ۵۰۰ میلی گرم است.


​بهترین شیوه مصرف: به صورت خام همراه با سبزی خوردن، دمنوش زنجبیل یا استفاده از آن به صورت پماد دست ساز با آمیختن پودر زنجبیل با روغن زیتون .


۳ ـ دارچین، منبع اسانس ضددرد


شیوه رایج مصرف ما ایرانی ها از این گیاه دارویی برای تزئین شله زرد و خوش عطر کردن بعضی غذاها مانند خورشت قیمه یا خوش عطر کردن چای است، اما این کمترین استفاده ما از این گیاه بسیار مفید است. این گیاه خاصیت ضدالتهابی بسیار قوی دارد. در طب سنتی از این گیاه برای مهار التهاب استفاده می کردند و مصرف آن را به صورت خوراکی و استعمال خارجی توصیه می کنند. دلیل این ویژگی نیز اسانس تند موجود در آن است که ساختار آن شبیه به اسانس موجود در زنجبیل است. مقدار نیاز روزانه برابر ۲۰۰ /۱ میلی گرم است.


بهترین شیوه مصرف: نصف قاشق چایخوری دارچین را با نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل در چای بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس موقع نوشیدن چای چند قطره آب پرتقال تازه یا لیموترش تازه به دمنوش تان اضافه کنید. از این دمنوش روزانه سه بار می توانید بنوشید.


۴ ـ یونجه، منبع کلروفیل


تعجب نکنید و به شما برنخورد! این گیاه که فقط غذای دام نیست. این گیاه سرشار از مواد معدنی است، اما مهم تر از آن داشتن کلروفیل است، یعنی یکی از آنتی اکسیدان های مهم گیاهی. در طب سنتی چین گیاه تازه رسته یونجه را برای تهیه دمنوش به کار می بردند یا بوته های تازه رسته اش را پاک و مانند سبزی خوردن مصرف می کردند.


بهترین شیوه مصرف: برای دریافت ویژگی های این گیاه، ۱۰ بوته یونجه تازه را با یک لیتر آب مخلوط و پس از ۲۰ دقیقه این دمنوش را میل می کنند.


۵ ـ گزنه، نیش و نوش


اگر در فصل بهار سری به صحرا بزنید، حتما این گیاه دست و پایتان را نوازش می دهد! اما در فصل پاییز و زمستان برای استفاده از این گیاه می توانید به نزدیک ترین مغازه فروش گیاهان دارویی سر بزنید و گزنه را برای درمان التهاب مفصل بخرید. نکته جالب این که همان گزندگی گیاه، مثل نیشتر زدن به زخم است و با تحریک پایانه های درد، تمرکز درد از مفصل ها را روی بخش های دیگر می برد و به این ترتیب درد مفصل کاهش می یابد. خارش، سوزش و حالت نیش زدن این گیاه​ از درد می کاهد. مصرف خوراکی این گیاه روزانه تا ۶۰۰ میلی گرم مجاز است.


بهترین شیوه مصرف: تهیه دمنوش، استفاده از این گیاه در سوپ وتهیه بورانی .


خوراکی های مفصل شکن


۱ ـ گوجه فرنگی


تعحب ندارد؛ گاهی بعضی میوه ها و سبزی ها برخلاف تصور ما برای بعضی افراد مضر هستند. گوجه فرنگی از گیاهانی است که به آن اصطلاحا «تاجریزی» می گویند. این گیاهان ترکیب هایی دارند که التهاب مفصل را تشدید می کنند. بنابراین مصرف گوجه فرنگی برای افرادی که دچار التهاب، درد یا آرتروز مفصل هستند، مناسب نیست. برای تامین ویتامین ها و املاح موجود در این خوراکی می توانید اسفناج، سیب، گلابی و لوبیا سبز را جایگزین کنید.


۲ ـ کره و ملحقات آن


یکی از دلایل ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز، اضافه وزن است. به همین دلیل افراد مبتلا به درد مفصلی و آرتروز باید وزن شان را کاهش دهند. یکی از مواد غذایی که باعث اضافه وزن می شود، کره حیوانی است. بنابراین برای کاهش و مهار وزن باید کره را از برنامه غذایی حذف کرد. استفاده آن به هر شکل باعث تجمع چربی و اضافه وزن بدن می شود. این مساله درباره مصرف انواع روغن جامد نیز صدق می کند. بنابراین در افراد مبتلا به آرتروز باید مصرف موادغذایی چرب و به طور خاص کره و روغن جامد حذف شود. چربی زیاد یکی از عوامل ایجاد التهاب مفصلی است.


۳ ـ گوشت قرمز چرب


معمولا هر چه مصرف گوشت قرمز کاهش یابد، بدن سالم تر خواهد بود. این نکته بویژه از سن پنجاه سالگی به بعد بسیار مهم است. در افراد مبتلا به التهاب و درد مفصلی این نکته خاص تر است و باید مصرف گوشت قرمز بویژه انواع چرب آن به حداقل برسد.


۴ ـ شیرینی های مصنوعی


شکر و دیگر شیرین کننده های مصنوعی موجود در شیرینی ها اعم از شکلات شیری، آبنبات، انواع نوشابه ها، کیک، شیرینی تر و... همگی عاملی برای التهاب مفصل است. علاوه بر این که خوردن این خوراکی ها زمینه ساز اضافه وزن و در نتیجه تشدید دردهای مفصلی است. بنابراین شیرینی های طبیعی مانند توت خشک، خرما و بعضی نان های خاص مانند نان شیرمال را جایگزین خوراکی ها با شیرینی مصنوعی کنید.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹ آوریل ۲۰۱۸

خبرهای علمی

+ پایانی با شکوه کاسینی و درس هایی برای ساکنان شهری دور پوریا ناظمی

+ چه کسی انرژی را درمان می‌کند؟ هرمز پوررستمی

+ پژوهشگران برای اولین بار مغز انسان را به اینترنت متصل کردند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی ده سال زودتر از بروز نشانه‌ها، آلزایمر را تشخیص می‌دهد حمیدرضا تائبی

+ افزایش توانایی ذهن با نرمش مغزی 

+ تاریکی جهان یا تاریکی خرد پوریا ناظمی

+ رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟ 

+ میرزاخانی: خوش‌شانس بودم و در زمان درستی به دنیا آمدم حمیدرضا تائبی

+ چرا خوشحالی مانع خلاقیت می‌شود؟ مهسا قنبری

+ سری شبکه عصبی: انواع شبکه عصبی 1 

+ سلول‌های بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند 

+ آیا جسدی که به روش سرمازیستی منجمد شده است دوباره به زندگی بازخواهد گشت؟ 

+ آیا انسان به حداکثر طول عمر خود رسیده است؟ 

+ چرا بچه‌ها تلویزیون را بیشتر از کتاب دوست دارند؟ روح‌الله کریمی

+ ملاحظات فنی چالش ساخت کیسه‌ آفرزیس برای جداسازی سلول‌ها 

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد! دکتر شیرزاد کلهری

+ حافظه‌های مصنوعی؛ رویـای واقعـی حمیدرضا تائبی

+ چرا افراد باهوش از چند وظیفه‌گی اجتناب می‌کنند؟ مهسا قنبری

+ اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها حمیدرضا تائبی

+ افسردگی اختلال ذهنی نیست؛ راه‌کار مغز برای حل مشکل است! حمید نیک‌روش

+ کامپیوتر کشف کرد انسان‌ها چگونه چهره‌ها را تشخیص می‌دهند حمیدرضا تائبی

+ محاسبات مقاوتی: برمبنای مغز انسان 

+ نور، این «ذره – موج» پُر از زیبایی و راز همنشین بهار

+ بهره‎برداری از هوش‎اجتماعی نیروی‎کار آینده به کمک فناوری  مترجم: فریبا ولیزاده

+ بازگشت از آن دنیا محمدرضا تجلی

+ شبيه‌سازي مغز در 2015. 

+ کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی 

+ DNA روش آینده ذخیره اطلاعات خواهد بود؟ 

+ چرا علم با بحران مشروعیت و بی‌اعتمادی روبرو است؟ 

+ علم رهایی بخش 

+ مغز و اسرار آن (جهش غول‌آسای بعدی علم – بخش نخست) پوریا ناظمی

+ چرا سفر به مریخ مهم است؟ پوریا ناظمی

+ آشکارشدن امواج جاذبه؛ لحظه‌ای مهّم در تاریخ علم  همنشین بهار

+ ذهن زیبا یا متوهم ؟ فاطمه سیارپور

+ پیش به سوي یک استراتژي دموکراتیکی براي علم ویلیام کري

+ در آینده ای نزدیک دندان ها با شیشه ترمیم می شوند 

+ کبدچرب؛ بیماری آینده 

+ توربینی که پرواز می‌کند و چند برابر توربین‌های زمینی برق تولید می‌کند. 

+ خودرو‌هایی که با هم حرف می‌زنند جواد عسگری

+ شیوه‌های نوین درمان آسیب‌های مغزی 

+ کم‌آبی؛ هشداری برای 14 کشور خاورمیانه فرناز حیدری

+ چرا مخالف شبيه سازي انساني هستم؟ جرمي ريفکين

+ تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه bbc

+ دانشمندان در آزمایشگاه یک مغر انسان پرورش دادند 

+ طول عمر انسان محدودیت ندارد 

+ ويتامين‌هاي کاهش و افزايش وزن 

+ ناسا از کشف شبیه‌ترین سیاره به زمین خبر داد 

+ مغزهای متصل شده موش ها، کامپیوتر ارگانیک تولید می کند رضا مولوی

+ چگونه هوش هیجانی (EQ) خود را از 6 راه افزایش دهیم ؟  شیما عنایت فرد

+ ترکیب اپتوژنتیک و MRI برای مطالعه بیماری‌های مغزی 

+ دیدن با زبان امکانپذیر شد 

+ دستم را بفشار تا بگویم چقدر زنده می‌مانی بی بی سی

+ ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از سرعت نور هنوز در حد رویا است بی بی سی

+ پیوند قلب مُرده به انسان برای اولین بار در جهان 

+ تاثیر درآمد والدین بر آناتومی مغزی کودکان 

+ چشم مصنوعی مجهز به وای – فای ساخته شد 

+ قدرتمندترین خودروی تمام برقی جهان ساخته شد 

+ کشف ارتباط سریع فکر کردن با عملکرد نوعی ژن 

+ استفاده از سفیده‌ تخم مرغ در فرآیند تولید نانوذرات 

+ نخستین قدم برای دستیابی به شهر هوشمند 

+ ساخت نوعی نانودارو برای درمان عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها 

+ «بهبود وضعیت اخلاقی مرهون خرد و دانش است و نه فقط ادیان»  کامبیز توانا

+ تصویربرداری فوق پیشرفته از میکروب‌ها و ذرات نانو با دستاورد ساخت داخل 

+ کشف راز مهمترین ژن استخوان ساز توسط محقق ایرانی دانشگاه آلاباما 

+ کاشت حافظه مصنوعی در مغز برای به یاد آوردن خاطرات 

+ زمین آن‌قدرها هم به ماه وابسته نیست  Space

+ رمزگشایی از اسرارآمیزترین ذرات بنیادی حامد الطافی مهربانی

+ پیش‌بینی زمان مرگ با کاهش قدرت بویایی 

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علم (۳) 

+ شروع به کار نیروگاه تولید برق از انرژی امواج دریا 

+ مصرف شکر را به «پنج تا ده درصد» رژیم غذایی روزانه کاهش دهید 

+ آیا نظریه «بیگ‌بنگ» به چالش گرفته شده است؟ بکتاش خمسه پور

+ پروفسور سرکار آرانی : “چرا” شروع یادگیری است 

+ روزنامه نگار ی علم پوریا ناظمی

+ ویژگی های فلسفی هوش مصنوعی چیست؟  

+ پیش بینی فناوری ها و رویدادهای علمی آینده  تحریریه‌ی بیگ بنگ

+ جهانی برخاسته از هیچ! میچیو کاکو

+ یادگیری چگونه رخ می دهد؟ 

+ هوش مصنوعی و آینده ترسناک بشر 

+ ۱۱ دلیلی که شیر دیگر یک غذای جادویی نیست  نسیبه خانلرزاده

+ چگونه به ناممکن ها دست پیدا کنیم؟  

+ اختراعات تصادفی که جهان را تغییر داد جواد ارشادی

+ این درد می تواند از علایم افسردگی باشد 

+ خالکوبی هپاتیت می آورد؟ 

+ چگونه به وسیله اینترنت تحقیق کنیم؟  ربابه نصیرزاده

+ طراحی دیش‌هایی برای تولید برق، آب پاکیزه و تهویه مطبوع از خورشید 

+ ۱۴۸ فناوری و راهکار برای مدیریت بحران کم‌آبی 

+ شیمی درمانی تا ۲۰ سال دیگر منسوخ می‌شود 

+ برقراری اولین ارتباط تله‌پاتی مغز به مغز در جهان 

+ درمان درد مفصل با تغذیه مهتاب خسروشاهی‌

+ طبیعی ترین شیوه های مبارزه با درد 

+ درمان هدفمند به کمک داروهای هوشمند ایلیا امیری

+ ده پیش‌بینی درباره تحولات علمی و فنی جهان تا سال ۲۰۲۵  خبرگزاری آلمان

+ ماه به دیدار زمین می‌آید  همنشین بهار

+ خانه های چند نسلی، راه حل آلمان برای از تنهایی درآوردن مسن ترها 

+ چند پرسش و پاسخ کاربردی درباره خونریزی قلبی  

+ خبرنامه دیجیتال باشگاه آینده پژوهی وحید مطلق منتشر شد 

+ نفوذ دیجیتالی به مغز  مائده گیوه چین

+ درباره زمان، وجود، مشاهده، چیزها و اصول منطقی ریاضی - فیزیک کوانتوم وحید وحیدی مطلق

+ ابدی شدن و نامیرایی دیجیتال در سال 2045 محقق خواهد شد  info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995