Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


تا فردا راهی نیست

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[08 Apr 2014]   [ نوید احمدی‌روزبهانی]

فناوری‌های تازه پزشکی در راهند


 

 

 

نوید احمدی‌روزبهانی . جراح و متخصص گوش و حلق و بینی عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی

 

علوم مرتبط با سلامت به‌ویژه علم پزشکی، پیچیده و تا حدودی رمزآلودند. با وجود اینکه در نیم قرن اخیر دانش پزشکی جهش بسیار بزرگی را تجربه کرده و وسعت و جزییات مرتبط با آن صدها برابر شده است، هنوز با آنچه می‌خواهیم و باید بدانیم فاصله‌ای عظیم داریم. مفاهیم و موضوعاتی هستند که از اهمیت آنها یا گاهی از موجودیت یا احتمال موجودیت آنها اطلاع داریم، ولی برای یافتن جزییات و ارتباط آنها با دانسته‌هایمان تلاش می‌کنیم. به‌عنوان مثال می‌دانیم که بیماری دیابت زمینه ژنتیکی دارد، ولی هنوز تک‌تک ژن‌های مرتبط با آن را نشناخته‌ایم. در مقابل، همواره موضوعاتی نیز هستند که اساسا از وجود آنها بی‌اطلاع بوده‌ایم و ناگهان به آنها برمی‌خوریم؛ بیماری‌های عفونی نوظهور، کشف ارتباط مواد شیمیایی با یک بیماری خاص یا یافتن اتفاقی اثرات درمانگر یک ماده یا دارو روی یک بیماری، مثال‌هایی از این دست هستند. با درنظرگرفتن این ماهیت، علم پزشکی، در مورد چشم‌انداز آن حتی در آینده نزدیک باید با احتیاط فراوانی اظهارنظر کرد. برخی موضوعات هستند که می‌دانیم یا امیدواریم که در سال آینده رمزگشایی شوند. منتظر معرفی چندین داروی جدید هستیم و فناوری‌هایی را می‌شناسیم که احتمالا در یک سال آینده در خدمت پزشکان و بیماران قرار خواهند گرفت. در کنار اینها، ممکن است ناگهان یک کشف یا بروز پیش‌بینی‌نشده یک پدیده، همه معادله را به هم ریخته و علم پزشکی یا حداقل شاخه‌هایی از آن را به سمتی سوق دهد که به‌هیچ‌وجه انتظارش را نداشته‌ایم.
داروهای نوین
هر ساله داروهای جدیدی توسط پژوهشگران علوم دارویی و پزشکان، ساخته و معرفی می‌شوند، ولی برای اینکه این داروها به بازار مصرف و به دست بیماران برسند باید راه پرپیچ‌وخمی را طی کنند. معمولا هر کشوری، ارگانی برای ارزیابی موثر و بی‌خطربودن داروهای جدید دارد و فقط با تایید این ارگان، داروهای جدید امکان ورود به بازار مصرف را می‌یابند. در ایران، سازمان غذا و دارو این مسوولیت را بر عهده دارد. داروهای زیادی هستند که در انتظار پایان ارزیابی‌های علمی و ورود به بازار مصرف هستند. پژوهشگران ایرانی نیز برای ساخت داروهای جدید یا بومی‌سازی داروهای فعلی در تلاشند. پیش‌بینی می‌شود در سال آینده، چندین داروی آنتی‌بیوتیک جدید که بر باکتری‌های مقاوم‌شده موثر باشند و همچنین ضدویروس‌های جدید معرفی شوند. اخیرا نیز گروه جدیدی از داروهای ضددیابت معرفی شده‌اند که به احتمال زیاد شاهد حضور آنها در بازار دارویی ایران هم خواهیم بود. داروهای جدیدی برای شیمی‌درمانی مبتلایان به سرطان خواهیم داشت و ضددردهای کم‌عارضه‌تر و موثرتر در راهند.
فناوری‌های نو
روزبه‌روز تاثیر فناوری بر حوزه سلامت، فزونی می‌یابد و اعتماد پزشکان و استفاده آنها از فناوری در امور تشخیصی و درمانی نیز بیشتر می‌شود. روش‌ها و ابزارهای تصویربرداری به صورت بی‌وقفه در حال پیشرفت هستند. دستگاه‌های تصویربرداری با استفاده از رزونانس مغناطیسی یا ام‌آرآی با قدرت تفکیک بسیار بالاتر از گذشته که جزییات بافت‌ها و اندام‌های بدن را نمایش می‌دهند و همچنین دستگاه‌های سونوگرافی با تصاویر سه‌بعدی که بدون وجود اشعه مضر و با کمترین خطر و ناراحتی برای بیمار تصاویر بسیار مفیدی را از اندام‌های درونی تهیه می‌کنند، از این جمله‌اند. به زودی شاهد راه‌اندازی نسل‌های جدیدتر اینگونه دستگاه‌های تصویربرداری در کشورمان خواهیم بود. با ترکیب تکنیک‌های دقیق تصویربرداری و جراحی‌های کم‌تهاجمی، شاهد معرفی روش‌های نمونه‌برداری یا جراحی‌هایی با استفاده از رادیولوژی مداخله‌ای هستیم که پیش از این حتی تصور انجام آنها به‌صورت سرپایی و خارج از اتاق عمل ممکن نبود. به‌تدریج اینگونه اقدامات، وسیع‌تر و همه‌گیرتر خواهند شد. تصویربرداری با استفاده از گسیل پوزیترون چند سالی است که جایگاه خود را پیدا کرده است. در این روش تصویربرداری به جای مشاهده شکل و جزییات ظاهری بافت‌ها و اندام‌ها، عملکرد و فعالیت آنها به تصویر کشیده می‌شود. هرچند این سیستم در چند مرکز محدود در کشورمان راه‌اندازی شده است، امیدواریم به‌زودی شاهد حضور آن در مراکز تصویربرداری بیشتری باشیم.
امروزه استفاده از لیزر با وجود همه اما و اگرها، به کاری معمول و متداول در پزشکی تبدیل شده است. تنوع لیزرهایی که توسط مهندسان پزشکی ساخته و معرفی می‌شوند، باعث می‌شود که روزبه‌روز مورد جدیدی برای به‌کارگیری آنها مورد بررسی قرار گیرد. استفاده از لیزر به جای تیغ جراحی رو به گسترش است. با استفاده از سیستم‌های انتقال پرتوی لیزر و با به‌کارگیری آندوسکوپ و میکروسکوپ‌های جراحی، امکان انجام جراحی‌های ظریف و دقیق در مناطقی از بدن که پیش از این دور از دسترس بودند، فراهم شده است. این فناوری رو به گسترش است و لیزرهای دقیق‌تر و قوی‌تر، به زودی معرفی می‌شوند.
جراحی رباتیک و جراحی از راه دور در ابتدای راه خود است، ولی به سرعت پیشرفت خواهد کرد. با اینکه این فناوری هنوز وارد کشورمان نشده است، ولی جای خالی آن احساس می‌شود و امیدواریم که به زودی شاهد راه‌اندازی این دستگاه‌ها در ایران باشیم. در جراحی‌های رباتیک، همه جراحی یا بخشی از آن توسط ربات انجام می‌شود. کنترل این ربات به‌طور کامل در اختیار جراح است. در حالی‌که دید جراح با استفاده از میکروسکوپ‌ها و آندوسکوپ‌های بسیار دقیق تقویت شده است، او با استفاده از یک سری از کنترلرها، بازوهای ربات را هدایت می‌کند. به این ترتیب جراحی با حرکات بسیار ظریف و حساب‌شده، بدون لرزش و همچنین در مناطقی که جراح به صورت طبیعی به آن دسترسی ندارد، قابل انجام است. این سیستم بسیار جذاب و کارا به نظر می‌رسد، ولی هنوز ایراداتی هم دارد و در حال گسترش است. با توجه به قابلیت‌های آن به نظر می‌رسد به زودی با رفع نواقص و آشنایی جراحان با سیستم جراحی رباتیک، کاربردهای آن بیشتر و بیشتر شود.
با اینکه پیوند اعضای بدن پیشینه‌ای طولانی دارد، هنوز جنبه‌هایی از آن ناشناخته باقی مانده است. پیوند کلیه، کبد، قرنیه چشم، قلب، ریه و پانکراس به‌طور معمول انجام می‌شود و نتایج قابل قبولی دارد. پیوند اندام‌ها (دست و پا)، حنجره، نای و پیوند کل صورت به طور محدود انجام شده است و تحقیقات در مورد آنها ادامه دارد و به‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک، جایگاه خود را پیدا کنند.
استفاده از فناوری نانو برای ساخت مواد سازگار با بدن در قالب داروها، پروتزها، مواد ترمیم‌کننده و همچنین در تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مرتبط با پزشکی رو به پیشرفت است. با این فناوری، امکان ساخت تجهیزات و موادی به وجود خواهد آمد که نظایر آنها را سابقا تنها در فیلم‌های علمی - ‌تخیلی می‌شد یافت.
بیوتکنولوژی و مهندسی بافت، موضوعی جدید و پویاست. امروزه ما توانایی هدایت رشد و تمایز بسیاری از سلول‌ها را به دست آورده‌ایم. با استفاده از سلول‌های بنیادی و هدایت رشدونمو آنها، امکان مهندسی و ساخت برخی بافت‌های بدن نظیر بافت غضروفی، استخوانی و چربی فراهم شده است. با پیشرفت این فناوری به زودی شاهد ساخت بافت‌های پیچیده‌تر و ترکیب آنها با هم برای ساخت اندام‌ها و دستگاه‌های بدن خواهیم بود و این امید وجود دارد که در آینده نزدیک امکان ساخت همه ارگان‌های بدن فراهم شود و به این ترتیب نیاز به پیوند اعضا از فردی به فرد دیگر به‌تدریج برطرف شود.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

خبرهای علمی

+ پایانی با شکوه کاسینی و درس هایی برای ساکنان شهری دور پوریا ناظمی

+ چه کسی انرژی را درمان می‌کند؟ هرمز پوررستمی

+ پژوهشگران برای اولین بار مغز انسان را به اینترنت متصل کردند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی ده سال زودتر از بروز نشانه‌ها، آلزایمر را تشخیص می‌دهد حمیدرضا تائبی

+ افزایش توانایی ذهن با نرمش مغزی 

+ تاریکی جهان یا تاریکی خرد پوریا ناظمی

+ رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟ 

+ میرزاخانی: خوش‌شانس بودم و در زمان درستی به دنیا آمدم حمیدرضا تائبی

+ چرا خوشحالی مانع خلاقیت می‌شود؟ مهسا قنبری

+ سری شبکه عصبی: انواع شبکه عصبی 1 

+ سلول‌های بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند 

+ آیا جسدی که به روش سرمازیستی منجمد شده است دوباره به زندگی بازخواهد گشت؟ 

+ آیا انسان به حداکثر طول عمر خود رسیده است؟ 

+ چرا بچه‌ها تلویزیون را بیشتر از کتاب دوست دارند؟ روح‌الله کریمی

+ ملاحظات فنی چالش ساخت کیسه‌ آفرزیس برای جداسازی سلول‌ها 

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد! دکتر شیرزاد کلهری

+ حافظه‌های مصنوعی؛ رویـای واقعـی حمیدرضا تائبی

+ چرا افراد باهوش از چند وظیفه‌گی اجتناب می‌کنند؟ مهسا قنبری

+ اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها حمیدرضا تائبی

+ افسردگی اختلال ذهنی نیست؛ راه‌کار مغز برای حل مشکل است! حمید نیک‌روش

+ کامپیوتر کشف کرد انسان‌ها چگونه چهره‌ها را تشخیص می‌دهند حمیدرضا تائبی

+ محاسبات مقاوتی: برمبنای مغز انسان 

+ نور، این «ذره – موج» پُر از زیبایی و راز همنشین بهار

+ بهره‎برداری از هوش‎اجتماعی نیروی‎کار آینده به کمک فناوری  مترجم: فریبا ولیزاده

+ بازگشت از آن دنیا محمدرضا تجلی

+ شبيه‌سازي مغز در 2015. 

+ کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی 

+ DNA روش آینده ذخیره اطلاعات خواهد بود؟ 

+ چرا علم با بحران مشروعیت و بی‌اعتمادی روبرو است؟ 

+ علم رهایی بخش 

+ مغز و اسرار آن (جهش غول‌آسای بعدی علم – بخش نخست) پوریا ناظمی

+ چرا سفر به مریخ مهم است؟ پوریا ناظمی

+ آشکارشدن امواج جاذبه؛ لحظه‌ای مهّم در تاریخ علم  همنشین بهار

+ ذهن زیبا یا متوهم ؟ فاطمه سیارپور

+ پیش به سوي یک استراتژي دموکراتیکی براي علم ویلیام کري

+ در آینده ای نزدیک دندان ها با شیشه ترمیم می شوند 

+ کبدچرب؛ بیماری آینده 

+ توربینی که پرواز می‌کند و چند برابر توربین‌های زمینی برق تولید می‌کند. 

+ خودرو‌هایی که با هم حرف می‌زنند جواد عسگری

+ شیوه‌های نوین درمان آسیب‌های مغزی 

+ کم‌آبی؛ هشداری برای 14 کشور خاورمیانه فرناز حیدری

+ چرا مخالف شبيه سازي انساني هستم؟ جرمي ريفکين

+ تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه bbc

+ دانشمندان در آزمایشگاه یک مغر انسان پرورش دادند 

+ طول عمر انسان محدودیت ندارد 

+ ويتامين‌هاي کاهش و افزايش وزن 

+ ناسا از کشف شبیه‌ترین سیاره به زمین خبر داد 

+ مغزهای متصل شده موش ها، کامپیوتر ارگانیک تولید می کند رضا مولوی

+ چگونه هوش هیجانی (EQ) خود را از 6 راه افزایش دهیم ؟  شیما عنایت فرد

+ ترکیب اپتوژنتیک و MRI برای مطالعه بیماری‌های مغزی 

+ دیدن با زبان امکانپذیر شد 

+ دستم را بفشار تا بگویم چقدر زنده می‌مانی بی بی سی

+ ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از سرعت نور هنوز در حد رویا است بی بی سی

+ پیوند قلب مُرده به انسان برای اولین بار در جهان 

+ تاثیر درآمد والدین بر آناتومی مغزی کودکان 

+ چشم مصنوعی مجهز به وای – فای ساخته شد 

+ قدرتمندترین خودروی تمام برقی جهان ساخته شد 

+ کشف ارتباط سریع فکر کردن با عملکرد نوعی ژن 

+ استفاده از سفیده‌ تخم مرغ در فرآیند تولید نانوذرات 

+ نخستین قدم برای دستیابی به شهر هوشمند 

+ ساخت نوعی نانودارو برای درمان عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها 

+ «بهبود وضعیت اخلاقی مرهون خرد و دانش است و نه فقط ادیان»  کامبیز توانا

+ تصویربرداری فوق پیشرفته از میکروب‌ها و ذرات نانو با دستاورد ساخت داخل 

+ کشف راز مهمترین ژن استخوان ساز توسط محقق ایرانی دانشگاه آلاباما 

+ کاشت حافظه مصنوعی در مغز برای به یاد آوردن خاطرات 

+ زمین آن‌قدرها هم به ماه وابسته نیست  Space

+ رمزگشایی از اسرارآمیزترین ذرات بنیادی حامد الطافی مهربانی

+ پیش‌بینی زمان مرگ با کاهش قدرت بویایی 

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علم (۳) 

+ شروع به کار نیروگاه تولید برق از انرژی امواج دریا 

+ مصرف شکر را به «پنج تا ده درصد» رژیم غذایی روزانه کاهش دهید 

+ آیا نظریه «بیگ‌بنگ» به چالش گرفته شده است؟ بکتاش خمسه پور

+ پروفسور سرکار آرانی : “چرا” شروع یادگیری است 

+ روزنامه نگار ی علم پوریا ناظمی

+ ویژگی های فلسفی هوش مصنوعی چیست؟  

+ پیش بینی فناوری ها و رویدادهای علمی آینده  تحریریه‌ی بیگ بنگ

+ جهانی برخاسته از هیچ! میچیو کاکو

+ یادگیری چگونه رخ می دهد؟ 

+ هوش مصنوعی و آینده ترسناک بشر 

+ ۱۱ دلیلی که شیر دیگر یک غذای جادویی نیست  نسیبه خانلرزاده

+ چگونه به ناممکن ها دست پیدا کنیم؟  

+ اختراعات تصادفی که جهان را تغییر داد جواد ارشادی

+ این درد می تواند از علایم افسردگی باشد 

+ خالکوبی هپاتیت می آورد؟ 

+ چگونه به وسیله اینترنت تحقیق کنیم؟  ربابه نصیرزاده

+ طراحی دیش‌هایی برای تولید برق، آب پاکیزه و تهویه مطبوع از خورشید 

+ ۱۴۸ فناوری و راهکار برای مدیریت بحران کم‌آبی 

+ شیمی درمانی تا ۲۰ سال دیگر منسوخ می‌شود 

+ برقراری اولین ارتباط تله‌پاتی مغز به مغز در جهان 

+ درمان درد مفصل با تغذیه مهتاب خسروشاهی‌

+ طبیعی ترین شیوه های مبارزه با درد 

+ درمان هدفمند به کمک داروهای هوشمند ایلیا امیری

+ ده پیش‌بینی درباره تحولات علمی و فنی جهان تا سال ۲۰۲۵  خبرگزاری آلمان

+ ماه به دیدار زمین می‌آید  همنشین بهار

+ خانه های چند نسلی، راه حل آلمان برای از تنهایی درآوردن مسن ترها 

+ چند پرسش و پاسخ کاربردی درباره خونریزی قلبی  

+ خبرنامه دیجیتال باشگاه آینده پژوهی وحید مطلق منتشر شد 

+ نفوذ دیجیتالی به مغز  مائده گیوه چین

+ درباره زمان، وجود، مشاهده، چیزها و اصول منطقی ریاضی - فیزیک کوانتوم وحید وحیدی مطلق

+ ابدی شدن و نامیرایی دیجیتال در سال 2045 محقق خواهد شد  info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995