Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


بخاطر خودتان هم که شده.

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[01 Apr 2018]   [ فرهاد یزدی]

- اول آوریل 2018

بن بست سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور همچنان به نقطه سقوط و آنهم بدون راه حل، دستکم از طریق نظام، نزدیک می شود. وزیر کشور به صراحت اعلان می کند که هنوز بسیاری در نظام پیام نا آرامی های دی ماه را درک نکرده اند. همزمان با این گفتار از دهان فردی که مسئول حفظ امنیت کشور (حداقل از نظر قانونی) می باشد، زمزمه های خروج بیست تا سی میلیارد (30,000,000,000) دلار از کشور در همان مدت بگوش می رسد که وسیله ی نماینده مجلس نیز بازگو شد. چه افراد و یا گروه هائی قادر به خروج این مقدار ارز از کشور می باشند؟ به طور مسلم اعتراض کنندگان دی ماه چنین توان مالی را نداشته و ندارند. بلکه اگشت اشاره بسوی سردمداران حکومتی و حواریون آنان می باشد که سرانجام خود را نزدیک می بینند. بی دلیل نیست که ارزش ارزهای خارجی چنین پرشی پس از آن انجام داد. پس از گذشت دو سال از حکم زندان سعید مرتضوی بالاخره حکم جلب صادر شد. مدت هاست که از صدور حکم می گذرد و هنوز خبری از بازداشت وی انتشار نیافته است. همان وضع در مورد سعید طوسی نیز برقرار است. در حالی که به طور تقریب همه ی قدرت های خارجی، شمشیر را از رو بسته اند و فرد قدرتمند عربستان هر روزه برعلیه ایران شاخ و شانه می کشد، به طور رسمی اعلان می گردد که وزیر امنیت اسرائیل با فرد قدرتمند عربستان ملاقات کرده اند، شایع می گردد که دو فروند هواپیمای رادار گریز اسرائیل با عبور از آسمان سوریه و عراق به خاک ایران، برای قدرت نمائی وارد شده اند، انتشار می یابد که شورای امنیت ملی در سال جدید هنوز تشکیل جلسه نداده است.
احمدی نژاد که آسیب های او به ایران به دهه ها نیاز دارد تا جبران گردد و بنا به گفته یکی از مقامات رژیم مانند در مسجد است که نه می شود آن را کند و یا سوزاند (البته بخاطر مدارکی که دارد)، در مبارزه خود با رئیس قوه قضائیه با زیرکی پای فرمانده نیروی قدس را نیز به میان کشید. شایعه گسترده تغییر رئیس قوه قضائیه و حتا اعلان نام جانشین او (تاکنون دو نفز از فسیل های نظام)، نشانه ی پایان عمر ریاست کنونی قوه قضائیه (دستکم از نظر سیاسی و شاید هم فیزیکی) با تمام تکذیب های انجام شده مقامات، می باشد. همزمان با انتشار سیاهه ای از دارائی های خانواده لاریجانی که به احمدی نژاد نسبت داده شده که با وجودی که درستی آن را نمی توان تائید کرد، در فضای کنونی جامعه مورد قبول همگان قرار گرفته، آسیب دیگری بر تمام خانواده وارد آورد. به ویژه که او احتمال افشا کردن موارد جاسوسی آن خانواده را در صورت اجرا نشدن خواسته هایش داده است. حتا دیگر برادر رئیس قوه قضائیه، یعنی رئیس قوه مقننه کشور، به امید کنترل بحران که تمامی خانواده را در بر گرفته، بایستی خواهان کنار گذارده شدن وی، از قدرت باشد. با وجود تمامی این تحولات، به احتمال زیاد وزنه ی فرمانده نیروی قدس، آخرین مقاومت ها را برای تغییر او از میان خواهد برداشت.
از همپاشی به نسبت ساده و سریع نظام شوروی با وجودی که مدت ها بود سیر نزولی را آغاذ کرده بود، همه را غافلگیر کرد. نیروی نظامی و توان هسته ای آن امپراتوری که از اقیانوس آرام تا قلب اروپا را در بر می گرفت، زیر بار سنگینی وزن خود و تضادهای درونی از پا درآمد. در مقایسه با توان اقتصادی، سیاسی و نظامی رژیم اسلامی، فساد شخصی و جاسوسی (برای حفظ موقعیت کنونی و امنیت در آینده) در نظام شوروی وجود نداشت. هیچگاه ریاست یکی از قوه های اصلی شوروی به فساد مالی و جاسوسی در این اندازه و به این آشکاری متهم نشده بود. با اینحال این غول با دست آوردهای چشمگیر همراه با امپراتوریش با وجود سنت جا افتاده خشونت در جامعه و سیاست، با مسالمت از پا در افتاد. نه تنها تمامی اروپای باختری و بالکان را از دست داد، خود آن واحد سیاسی به پانزده جمهوری تقسیم شد. این موقعیت مدتهاست که در اختیار ایران نیز قرار داده شده که بتواند با مسالمت نسبی نظام اسلامی را برانداخته و بدین سان از یک مصیبت ملی پیش گیری نماید. امپراتوری روسیه و پس از آن شوروی از ملیت های گوناگون و در مواردی بشدت مخالف یکدیگر با زور بهم چسبانده شده بودند و از این رو برای ملت روس، بغیر از بخش هائی، گروه ه و یا افراد، ضایعه ی جبران ناپذیر نبود. ایران با وجودی که بخشی از سرزمین و جمعیت خود را به ویژه در سده نوزدهم از دست داد، دارای ملت است که باوجود و شاید هم بخاطر وجود زبان و تیره های گوناگون، سالها در کنار هم با ملاط همبستگی ملی، در کل یگانه مانده اند. ملت ایران تحمل از همپاشی را ندارد و از این رو، تجزیه مصیبت است. همزمان باید توجه کرد که نظام اسلامی نه بر پایه ملت بلکه بر امت بنا شده که سرزمین، مرزو زیستگاه دایمی برای آنان بی معناست. آنان به سرزمین نه بر مبنای زیستگاه تاریخی ملی بلکه بر مبنایی زیستگاه موقتی برای ادامه چند روز حکومت خود نگاه می کنند. از این رو وابستگی و مسئولیت آنان تنها در اندازه وابستگی و مسئولیت در حد حفظ رژیم خود بدون در نظر گرفتن "ایران" می باشد. چون رژیم و ایدئولوژی حاکم برآن پر از تضاد و از این رو بشدت فساد پذیر، وابستگی و مسئولیت حتا به سرنوشت خود رژیم هیچگاه نمی تواند استوار گردد. از این رو، نظام اسلامی و آخوندهای حاکم برآن مناسب ترین شرایط برای رشد فساد، خیانت و جاسوسی که به احتمال زیاد در سده بیستم و تاکنون در جهان همتا نداشته را فراهم کرده اند. در حالی که با قساوت تمام در برابر هر حرکت اعتراضی واکنش از خود نشان می دهند، همزمان اجازه می دهد که "خودی ها" با تمام قوا تیشه بر ریشه نظام خود زنند. صلابت رژیم تنها در برابر نیروهای "غیر خودی" و یا به سخن دیگر ملت می باشد. این رژیم به اندازه ای فاسد است که حتا نمی تواند سازوکار تعیین جانشین برای "رهبر" کنونی خود برگزیند.
در این که رژیم اسلامی در حال واژگونی ست، تردید نمی باشد. نه ایران و نه حتا نظام، نه وسیله ی به اصطلاح اصلاح طلبان و یا اصول گراها، هردو زاده نظام اسلامی، قابل نجات نیست. مساله در این است که این واژگونی می تواند پیش از آنکه دیر شود (پیش از اینکه ایران درهم ریزد) انجام گیرد و یا خیر؟ هرچه توفان در ناحیه و ایران شدت می گیرد، ازهمپاشی نظام نیز نزدیک تر می گردد. شوربختانه این وضعیت ایران را نیز دربر می گیرد. هر روز احتمال سقوط ایران بهمراه نظام افزایش می یابد. اگر تا چندی پیش می شد مطمئن بود که سقوط نظام الزامی ندارد که ایران را نیز بر لبه پرتگاه بکشاند، امروز چنین تضمینی کم رنگ تر شده است. بدون اعلان روشن خلع ید از نظام اسلامی در آینده خیلی نزدیک، امکان نجات ایران رنگ می بازد. آنوقت همه چیز از دست می رود. در این شرایط، سپاه پاسداران در "روز جمهوری اسلامی" هنوز شعارهائی بر روال قدیم را ندا می دهد. تمام بدبختی کشور را بردوش عوامل خارجی می افکنند. اگر هنوز در میان نیروهای مسلح و یا هیئت حاکمه کورسوئی وظیفه نسبت به کشور احساس می گردد و یا دستکم در فکر حفظ نهاد و یا شخصی خود در آینده می باشند، نیاز است که هرچه زودتر برای سقوط این رژیم به ملت بپیوندند. زمان حکومت خامنه ای ها، طائب ها و جنتی ها بسر رسیده است. در هر حال همگی آنان به طور طبیعی در نزدیکی گور قرار دارند. اما جوان ترهای سپاه، ارتش و دیگران در هیئت حاکمه، حتا برای نجات خود و خانواده هم که شده باید دست به اقدام قاطع در راه حفظ یک پارچگی سرزمینی ایران زنند تا شاید بختی برای نجات در آینده داشته باشند.
---------------------------------
۱ - نه تنها رادارهای ایران نتوانستند تجاوز اسرائیل به مرز هوائی ایران را رد یابی کنند، رادارهای روسیه در سوریه نتوانستند از عبور هواپیماها مطلع گردند و یا نخواستند که خبری در این مورد انتشار دهند. احتمال اول بالاتر است.
۲ - احمد دهقان، سردار سپاه، وزیر پیشین دفاع و مشاور کنونی رهبر نظام.
۳ - او اعلان می کند که این خانواده سه ملک در انگلستان از اعراب سعودی خریده و یا بعنوان هدیه دریافت کرده اند.
۴ - در جنگ قدرت در دوره استالین، برخی از مقامات بلند پایه ی حزبی و حکومتی بر جاسوسی خود اعتراف کردند. همگان در آن زمان و اکنون می دانند که اعتراف از روی اجبار به دست آمده بود و برخلاف نظام اسلامی، جاسوسی در کار نبود.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۶ آوریل ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ روشنفکران و شبکه‌های مجازی در گفت‌وگو با دکتر سروش دباغ؛ دیگر طبقه روشنفکر نداریم 

+ خط کشی رقبای قدرت فرهاد یزدی

+ مطهری: محمدعلی نجفی را در خواب و با بی‌احترامی بازداشت کرده بودند 

+ قدرت نمائی داخلی فرهادی یزدی

+ حق آب و گل، از آتن دیروز تا تهران امروز 

+ بخاطر خودتان هم که شده. فرهاد یزدی

+ تحولات ترسناک در نخستین هفته سال 1397 فرهاد یزدی

+ چراییِ شکست لیبرالیسم محمد مرادی

+ اسفند زبان و توسعه دکتر محسن رنانی

+ سال 1397: آغاذی ترسناک برای ایران فرهاد یزدی

+ سلامت همه آفاق در سلامت توست دکتر محسن رنانی

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ آیا زبان آن طور که امروزه آن را می شناسیم، هنوز برای عصر دیجیتال مناسب است؟ 

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنهinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995