Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


بالاتر از خطر

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[10 Nov 2017]   [ فرهاد یزدی ]


– نهم نوامبر 2017

برای سنجش وضعیت هر کشور از واژه های شکوفائی، عادی و یا بحرانی استفاده می شود. در نظام اسلامی، برای سنجش وضعیت کشور باید تنها به قرمز و بالاتر از قرمز، بسنده کنیم. به سخن دیگر این رژیمی است که تنها در حالت بحران یا حالت قرمز می تواند به زندگی نیمه جان خود ادامه دهد. شرایط "عادی" در استاندارد جهانی، در این رژیم وجود ندارد و اگر باشد، فلج می گردد. حال بر بحران دایم در نظام اسلامی، عاملی به عنوان ترامپ، رئیس جمهور قدرتمندترین کشور جهان و دشمن نظام اسلامی، را نیز بی افزائیم، درجه سنجش بحران در اکثر مواقع باید بالاتر از قرمز، را نشان دهد.
یعنی وضعیت کنونی ایران. جلوگیری از جنگ که در تاریخ رژیم اسلامی، ایران بارها از آن فرار کرده، به مرحله ی بدون بازگشت نزدیک می گردد. آمریکا و اسرائیل در اتحاد با عربستان + متحدین، بحران نوینی هم در جبهه ی لبنان و هم در جبهه ی یمن برعلیه نظام اسلامی گشوده اند که یکبار دیگر، قابلیت ایجاد جنگ تمام عیار در منطقه را زنده کرده است. برای کاستن از بحران موجود، هم بر سر این موضع گیری و هم بر سر برنامه ی موشکی ایران، فرمانده سپاه تاکید کرد که برد موشک های ایران بنا بر "فرمان رهبر" در 2000 کیلومتر که بیش تر از آن نیز مورد نیاز نیست، ثابت می ماند. او، راست و یا دروغ، همچنین تاکید می کند که سپاه امکان عملی ارسال موشک به یمن را ندارد. اما چنین بنظر می رسد که عقب نشینی و امتیازهای داده شده وسیله ی نظام اسلامی برای رقیبان کافی نیست. نگرانی غرب در مورد ایران، تنها به برنامه هستگی و موشکی منحصر نمی گردد. دخالت های ایران در منطقه یکی از بالاترین موارد برخورد از روز نخست را تشکیل می دهد. اکنون، هرچه به پایان کار نظامی داعش در منطقه نزدیک می گردیم، سرنوشت آینده مناطق درگیر، اهمیت بیش تر بخود می گیرد: عراق، سوریه و لبنان (بخاطر وجود حزب الله). این گروه سیاسی – نظامی پس از رها شدن از درگیری با داعش در عراق و سوریه، به طور طبیعی نیروهای خود را به لبنان رجعت خواهد داد که بخودی خود، تهدیدیست بر ثبات داخلی و همچنین بر علیه اسرائیل. برخی از این نیروها، البته با احتمال کم تر، می توانند به یمن منتقل گردند و توان جنگی حوثی ها را افزایش دهند. منافع این قدرت ها دیکته می کند که قبل از رهائی کامل حزب الله از جنگ با داعش، و نظام اسلامی از درگیرهای داخلی و خارجی، بایستی با این خطر بالقوه پیش از اینکه بتواند عمل موثری انجام دهد، روبرو شد. در این راستا ما با دو تحول بهم پیوسته در عربستان و لبنان روبرو هستیم. ولیعهد تندروی عربستان، در حال استواری پایه های قدرت خود در داخل کشور می باشد. در این راه، او گروهی از بلندپایگان با سابقه ی نفوذ بالا در گذشته را به بند کشیده است. به احتمال زیاد، پاره ای از این گروه افزون بر دلایل شخصی، از بالا گرفتن تندروی در سیاست عربستان در باره ایران و لبنان که بهم مربوط هستند، ناراضی می باشند. آنان به درستی درکی می کنند که در درازای زمان به مصلحت عربستان نیست که با ایران پر جمعیت و با مرز دریائی 2000 کیلومتری، در جنگی که خاطره آن از حافظه تاریخی ملت ایران بزودی پاک نخواهد شد، درگیر شود.
اما در لبنان، پس از سفر و ملاقات فرد محرم و پای ثابت مجالس شبانه ی رهبر با سعد حریری، وی به فوریت به عربستان سفر کرد. می توان گمان زد که در ملاقات با ولایتی، سعد دریافت که ایران حتا با گسترش بی ثباتی در لبنان هم شده، از حمایت خود از حزب الله دست نخواهد کشید. سعد حریری بایستی به این نتیجه رسیده باشد که او یا مجبور خواهد شد باج بیش تری به حزب الله به صورت قدرت برتر در تعین سیاست داخلی دهد، و یا باید با بی ثباتی خارج از توان، روبرو گردد.
در این مرحله با دخالت ترامپ که موشک شلیک شده را از داخل یمن را به جنگ افزار ارسالی سپاه نسبت می دهد، سناریو برای ضربه زدن به حزب الله مورد حمایت رژیم، آماده می گردد. عربستان اعلان می کند که استفاده از موشک ایران وسیله ی حوثی ها، بمنزله اعلان جنگ ایران به آن سرزمین می باشد. در مقابل این اتهام که خطر جنگ را بسیار بالا می برد، فرمانده سپاه به روشنی خواستار رفع اتهام و کاهش از تنش می باشد. فرمانده سپاه در اقدامی منطقی، برخلاف گزافه گوئی های گذشته، با صدای بلند هم به اسرائیل و هم به عربستان می گوید که ما نه موشک با برد بلند خواهیم ساخت و نه موشکی به یمن خواهیم داد. او نیک می داند که نه تنها تاب تحمل جنگ را ندارد، بلکه بخاطر بدنامی و سابقه درغگوئی درازمدت نظام، سخنان او با تردید داخلی و خارجی نیز روبرو خواهد شد و رقبا به آمادگی جنگی ادامه خواهند داد. با این حال، او وظیفه خود می داند که از جنگ پیش گیری کند. در حالی که تمامی عمل گراهای رژیم تلاش می کنند، خود را از این دو اتهام تطیهر کنند، نماینده رهبر در روزنامه کیهان و به احتمال زیاد، عامل نفوذی اسرائیل، هدف دوم موشک پرتابی را در دوبی مشخص می کند. یعنی وی بدینوسیله می خواهد بگوید که فرمانده سپاه (و رئیس جمهور متحد او) نفوذ چندانی در تعین سیاست کشور ندارد. یا بسخن درست تر، هیچکس تاثیر گذار بر همه امور در ایران کنونی نیست. می توان برداشت کرد که در جنگ درگیر قدرت داخلی، گروه توانمندی از نفوذی ها در نظام در همراهی با اسرائیل و عربستان خواستار ایجاد جنگ، یا دستکم شرایط جنگی، که برداشت می کنند برسود آنان است، هستند. ممکن است که نظام برای جلب پشتیبانی ملت خواستار جنگ محدود باشد. اما اشکال در این است که جنگ محدود در منطقه امکان پذیر نیست.
مشگل بتوان گمان برد که عربستان و اسرائیل از موقعیت پیش آمده برای سرکوب شدید حزب الله استفاده نکنند. زیرا موکول کردن این امر به آینده، می تواند برای آنان پر هزینه باشد. از سوی دیگر در سفری مهم به خاوردور، ترامپ در تلاش همگام کردن متحدین و حتا رقیب (چین) در برابر کره شمالی می باشد. همزمان در داخل کشور، او با کاسته شدن سریع محبوبیت خود و افزوده شدن بر حجم اتهامات و مسایل، روبروست. اگر سفر در جریان و همگامی متحدین و رقبا با ناکامی روبرو شود، برای منحرف کردن توجه ملت، امکان ایجاد بحرانی دیگر و به ویژه با ایران، احتمال بالا خواهد یافت. در بحران پیش آمده و موضع سخت عربستان پس از اخطارهای متعدد (از آن میان واقعه منا)، نظام اسلامی یا باید امتیازهای قابل ملاحظه و به ویژه در مورد حزب الله و سپس سوریه و عراق، یمن و حتا بحرین به رقبا دهد، یا احتمال سرایت جنگ به کرانه های ایران، واقعیت پیدا می کند. چنین به نظر می رسد که اسرائیل و عربستان، برای پایان دادن موثر به مداخلات نظام اسلامی، ممکن است دیگر، با دورانی مناسب تر از زمان کنونی روبرو نشوند. بازهم چنین بنظر می رسد که عربستان برای حفظ یکپارچگی خود و تحکیم موقعیت در منطقه و پایان دادن به جنگ داخلی در یمن که به عنوان حیاط خلوت خود به حساب می آورد، برای جنگ آماده شده است. هم در داخل تصفیه مورد نیاز را بعمل آورده و هم متحدین پرتوانی را همراه کرده است. همزمان، رقیب یعنی نظام اسلامی را در موقعیت ضعیف می بیند. نظام اسلامی ضعیف است و جنگ قدرت هنوز به طور کامل به انتها نرسیده، از این رو، عربستان حساب می کند که روند آینده برهمین منوال خواهد ماند: سقوط هر روزی توان نظام برای حل بحران، و همزمان شتاب گرفتن جنگ قدرت در داخل.
بازهم باید تکرار گردد که به طور کلی، بخاطر روشن نبودن پایان جنگ و همچنین روشن نبودن مسایلی که درگیری مسلحانه می تواند ایجاد کند، ورود به جنگ حتا با امتیاز فاحش نسبت به حریف، بسیار مشگل است. به احتمال آمریکا بیش از متحدین خواستار حذر از جنگ با ایران می باشد. در این زمان، چنین بنظر می رسد که برای رسیدن به هدف های تعیین کننده مورد نظر، اتحاد عربستان – اسرائیل ، در منطقه آمادگی ورود به جنگ را بیش از آمریکا، داشته باشند. عربستان با سرمایه گذاری درازمدت در پاکستان، به یاری آن حکومت، دستکم به صورت افزودن تهدید از مرزهای خاوری بر ایران، حساب می کند. اما همیشه و در هرحال با تهدید به جنگ، به ویژه جنگ یک طرفه، می توان دستکم برخی از هدف را بدون خون ریزی به دست آورد. موضع آمریکا، بیش تر به این سوی می باشد. یا بسخن دیگر، دست به باج گیری زند. با تهدید به جنگ و در نتیجه افزایش دادن به شتاب رقابت قدرت در داخل ایران و سرعت بخشیدن به نتیجه آن، امکان دارد که بدون جنگ گرم، دستکم به برخی از هدف های خود برسند. زیرا بحران مشروعیت در داخل نظام، امری نیست که بر کسی پوشیده باشد. حتا مسایل جزئی که به امنیت و دوام رژیم نیز بستگی مستقیم ندارد، مانند انتخاب سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد به "مساله" در بالاترین حد مطرح می گردد. همزمان جاسوسی، فساد، بی قانونی، آتش افروزی در امنیت کشور همراه با ازهمپاشی نظام مالی و شیب تند سقوط اقتصاد، ابعاد گسترده به خود می گیرد.
با هر معیاری که بسنجیم، سپاه پاسداران بالاترین بخت برای دردست گیری موازنه قوا در آینده ایران را در اختیار دارد. بخش عملگرای سپاه که همزمان بنظر می رسد، دست بالا را در داخل آن نهاد داشته باشند، چنانچه به طور آشکار اعلان کرده خواستار جنگ نیستند. پس تغیرات سریع در نیروهای مسلح، اشاره به چیز دارد؟ آیا در راه توان بخشیدن به قبضه فوری قدرت یا آماده شدن برای جنگ خارجی می باشد؟ نه نیروهای مسلح و نه ملت، آماده جنگ دیگری که نظام پخته باشد را ندارند. نیروهای مسلح بخت زنده ماندن به عنوان یک نهاد، چه رسد به پیروزی در چنین درگیری را، نمی بینند. چه سودی از این درگیری برای آنان متصور است؟ ملت نیز به نوبه خود به چنان درجه آگاهی و شناخت از این رژیم رسیده است، که آمادگی نثار خون و زر در راه مقاصد ایران ویران کن نظام را نداشته باشد. گمان بالاتر این است که تغیرات در نیروهای مسلح در راه آمادگی برای پر کردن خلاء قدرت در انتظار، و نه آمادگی جنگ خارجی، باید باشد.
نظام اسلامی در ساختار کنونی خود، همراه با سپاه پاسدارانی بدنام و فاسد،هرچند در تلاش جدی برای پاکسازی و نوسازی، قادر به حل مشکلات کنونی روبه افزایش ایران نیست. چارچوب موریانه خورده رژیم، چاره ای ندارد که فرو ریزد. آیا پیش از اینکه جنگ دیگری آغاذ گردد و یا نارضایتی به آتش فشان خیزش ملت بدل گردد، با تحولی اساسی از داخل که همراهی ملت را خواهد داشت، کانون "قدرت" حتا برای دورانی کوتاه هم که شده، به طور کامل دگرگون گردد؟ ماندگاری ایران مسئله اصلی است که در این برهه با لگام زدن و در صورت نیاز با قربانی کردن حزب الله بدست می آید.
--------------------------------
۱ - تنبیه ایشان، توقیف دو روزه روزنامه کیهان می باشد. در شرایط مساوی، هر فرد بدون وابستگی، متهم به جاسوسی می گردید.
۲ - شاید برای اشغال نظامی شهرها که در درازمدت مجبور به شکست است.
۳ - رئیس جمهور سابق محمود احمدی نژاد، در تارنمای دولت بهار، در دنباله تهدیدهای پیشین از ملاقات یکی از نمایندگان مجلس با مامور اطلاعاتی انگلیس در مونیخ پیش از حمله به سفارت انگلیس در تهران، افشاگری می کند. اکنون افزون بر فاش شدن جاسوسی در اطراف رئیس قوه قضائیه، به احتمال زیاد، رئیس کمیسیون امنیت مجلس، متهم به جاسوسی می گردد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 200


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ روشنفکران و شبکه‌های مجازی در گفت‌وگو با دکتر سروش دباغ؛ دیگر طبقه روشنفکر نداریم 

+ خط کشی رقبای قدرت فرهاد یزدی

+ مطهری: محمدعلی نجفی را در خواب و با بی‌احترامی بازداشت کرده بودند 

+ قدرت نمائی داخلی فرهادی یزدی

+ حق آب و گل، از آتن دیروز تا تهران امروز 

+ بخاطر خودتان هم که شده. فرهاد یزدی

+ تحولات ترسناک در نخستین هفته سال 1397 فرهاد یزدی

+ چراییِ شکست لیبرالیسم محمد مرادی

+ اسفند زبان و توسعه دکتر محسن رنانی

+ سال 1397: آغاذی ترسناک برای ایران فرهاد یزدی

+ سلامت همه آفاق در سلامت توست دکتر محسن رنانی

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ آیا زبان آن طور که امروزه آن را می شناسیم، هنوز برای عصر دیجیتال مناسب است؟ 

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنهinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995