Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[26 Mar 2017]   [ فرهاد یزدی]

- بیست و پنجم مارس 2017

شهر مشهد به سنگر ثروتمندترین و پر قدرت ترین محافظه کاران رژیم، بدل شده است. چندی از جنایتکاران و فاسدان شناخته شده نظام اسلامی با در اختیار داشتن مهار خراسان و منابع درآمد آن، تلاش دارند که موقعیت خود را در ایران آینده تثبیت کنند. در چنین محیطی است که "رهبر نظام" یا چشم و چراغ آدمکشان، فاسدین و تندروها که تمامی زیر علم او سینه می زنند و از بیعت با او به چنین جایگاهی دست یافته اند، اعلان می کند که او از آزادی انتخابات دفاع کرده و به احدی اجازه دستکاری در رای ملت را نخواهد داد. او مدعیست که در تمامی انتخابت گذشته و از آن میان در سال 92 چنین عمل کرده است. او در همان مراسم از بیش از 15 میلیارد دلار قاچاق در سال سخن بر زبان می آورد. اکنون پرسش های بسیاری مطرح می گردد: در حکومت "مطلقه فقیه" این افراد و گروه ها چه کسانی می باشند؟ چرا او اجازه داده که در دوران وی، در حالی که تمامی ابزار قدرت از سپاه پاسداران، نیروهای انتظامی و قوه قضائیه را در اختیار، چنین فسادی ریشه گیرد؟ یا دستکم چرا تاکنون چنین افشاگری نکرده بود؟
با در نظر گرفتن سخنان آخر فرمانده سپاه که عزم نهاد زیر فرمان خود را برای پاسداری از انتخابات آزاد را بیان کرد، به سادگی به شباهت های این سخنان می توان پی برد. هم رهبر و هم سپاه با نسبت های مختلف، در تمامی انتخابات و به ویژه در سال 88 مداخله کرده اند. رهبر نظام شهامت اینکه روشن کند چه گروهی در سال 92 خواستار و توانائی تقلب در انتخابات بودند و یا توانائی قاچاق در ابعاد 15 میلیارد دلار دارند، را ندارد. شواهد چنین حکایت می کند که به احتمال خیلی زیاد این "بیت رهبری" و از آن میان دستکم فرزند او با همدستی با اطلاعات سپاه خواستار تکرار تقلب های گذشته بودند. تجربه سال 88 سریع تر از "بیت رهبری" وسیله ی سپاه درک گردید. نظامیان به این نتیجه رسیدند که توان مقابله با خیزش دیگری از جانب ملت را ندارند، به ویژه که ابعاد آن قابلیت بدل شدن به مراتب بزرگ تر از سال 88 را داشت. بدون پشتیبانی سپاه، "بیت رهبری" و اطلاعات سپاه نه شهامت و نه قدرت دستکاری در انتخابات را نداشتند و در نتیجه روحانی کرسی ریاست جمهوری را در سال 92 بدست آورد. همزمان سپاه نیز به تصفیه داخلی دست زد و بازوهای اثر گذار رهبر را قطع کرد. سقوط قدرت رهبری نیز، پس از پاکسازی از عوامل او در سپاه، شتاب گرفت. رهبر که شاهد نزول قدرت خود می باشد، یا زیر فشار سپاه و یا در تلاش برای حفظ روابط دوستانه با آن نهاد، موضع خود را دستکم در ظاهر روشن کرده است: نتیجه تفاوتی نمی کند.
هم سپاه و هم رهبر نظام تلاش می کنند که از حوادث مشابه سال 88 بهر قیمت جلوگیری کنند. البته اگر انتخابات بخواهد در اندازه گزینش میان روحانی نامی با یکی از رقبای تاکنون دانسته شده باشد، این تلاش و محاسبه امکان موفقیت کمی را دارد. انتخابات یا بسیار بی نور برگزار خواهد شد که آسیب دیگری بر مشروعیت نظام خواهد بود و یا اگر با هیجان و موج همراه باشد، می تواند بسادگی و بسرعت به خیزش همگانی برای پایان دادن به نظام اسلامی بدل گردد. هم رژیم، هم سپاه و هم حکومت روحانی گذیدار نخست را برخواهند گزید: انتخاباتی سرد و بی روح با شرکت نسبی کمی از جمعیت. گذیدار دیگر، خطرناک و می تواند از مهار خارج گردد. سخنان ردوبدل شده میان رهبر و رئیس جمهور در مورد مساله اقتصاد، از نزدیک بودن نظرات آنان، دستکم در این برهه حکایت می کند. هدف نهائی افزودن به عمر نظام اسلامی با مکیدن آخرین قطره های خون ملت می باشد. جمهوری اسلامی در حال حاضر چهره دیگری از میان سیاستمداران که نفرت ملت از او، از روحانی کم تر باشد را ندارد. روحانی ثابت کرد که نه توان مبارزه با فساد و نه حل مسایل خارجی و اقتصادی را ندارد. هیچ دلیلی در دست نیست که باید انتظار معجزه از جانب او در دور دوم ریاست جمهوری داشته باشیم. او با دوری گذیدن از ملت و عدم وطن پرستی امروز تنها مانده است. بخت به یار او آمده که تمام دیگران از وی بدنام تر هستند.
چون نظام اسلامی پیش بینی ناپذیر است، دو عامل دیگر می توانند در این برنامه تدوین شده، اثر گذارند. نخست در عرصه سیاست خارجی، با افزایش احتمال درگیری نظامی و آنهم به احتمال زیاد با آمریکا و شاید هم عربستان و در سوریه. هرچند نظام تلاش می کند که با آفریدن درگیری خارجی، حمایت ملت را جلب کند، این امر با دو اشکال روبروست. نخست یافتن درگیری محدود که موقعیت تمامی نظام را با خطر برانداختن روبرو نکند، مشگل است. در تمامی مرزهای ایران، نیروی نظامی بسیار مخربی در مقایسه با توان کشور، در حالی گرد آمده اند که دیگر آمادگی تحمل نظام اسلامی را بیش از این ندارند و از این رو، تلاش در راه محدود کردن درگیری، مشگل بتواند انجام گیرد. ارتش و سپاه که باید بار درگیری نظامی را بردوش کشند، آماده ورود به چنین درگیری نیستند. به احتمال زیاد، درگیری در تمامی مرزهای ایران، شاید به استثنای بخشی از مرزهای شمالی، بسرعت به فاجعه ای برای ایران با ظرفیت انهدام مراکز فرماندهی نیروی نظامی کشور و امکان اشغال بخشی از نقاط و حرکت به سوی تجزیه بدل خواهد شد. بنظر می رسد که با عقب نشینی در یمن، سوریه و عراق،چنین گذیداری یعنی تندروی در سیاست خارجی، مقداری از هواداران خود در کانون نظام را از دست داده باشد، اما هنوز به طور کامل از میان نرفته است. عامل دوم ورود پوپولیست های هوادار احمدی نژاد با انبوهی مدارک که در دوران ریاست جمهوری وی انباشته شده، به میدان می باشد. او که غیرقابل پیش بینی است و همزمان موقعیت رهبر را ضعیف شده می بیند، امروز بسیار بیش از روزهای پایانی ریاست جمهوری خود می تواند موثرتر از حربه فاش کردن اسرار استفاده کند. اما نه ملت و نه سپاه تحمل او را برای بار دوم ندارند. هر مقدار هم که او از حربه یارانه و یا دست آویختن به ملی گرایی ساده لوحانه خود استفاده کند، امکان جلب اعتماد ملت را ندارد. اما نیروهای مسلح می توانند با نامزد کردن فردی هرچند شناخته نشده ولی دستکم بدون سابقه ی جنایت و فساد، بخش بزرگی از جمعیت را به سوی خود جلب نمایند. حال اگر بر مشخصات این فرد، محبوبیت نزد ملت نیز افزوده گردد، امکان پیروزی قطعی با این فرد خواهد بود. نیروهای مسلح بدون قدرت نمائی آشکار، مهار کشور را بدست خواهند گرفت.
باید توجه کنیم که امروز حمایت ملت، شرط پیروزی سیاسی هر گروه یا جنبشی می باشد. نظام اسلامی به مراتب از آنچه که برآورد می گردد، پوشالی تر است و با یک حرکت از پا می افتد. این حرکت اگر از جانب نیروهای مسلح پشتیبانی گردد، عمر رژیم بدون درگیری، اغتشاش و بی ثباتی که می توانند اوضاع ایران را بیش از این درهم ریزد، از پا می افتد. انتخابات پیش رو باید به همه پرسی برای نظام اسلامی بدل شود. این مهم که سرفصل جدیدی در تاریخ ایران ایجاد خواهد کرد، بدون هزینه ی سنگین وسیله ی اتحاد ملت و نیروهای مسلح در کوتاه ترین زمان انجام پذیر است. همه پرسی سرآغاز ایران نوین است. نظام اسلامی از واژه همه پرسی یا بدل شدن ملت به داور نهائی به وحشت می افتد.
-------------------------------------
۱ - جالب است توجه کنیم از زمان ریاست جمهودی ترامپ که شهره به واکنش های تند دارد، دیگر صحبتی در باره آمریکا و شیطان بزرگ از دهان رهبر به گوش نمی رسد.
۲ - البته هنوز هیچ مقامی شجاعت روشن کردن منبع قاچاق در نظام اسلامی را ندارد. حجم ۱۵ میلیارد بدون تردید بایستی از جانب سپاه انجام شده باشد. حتا سپاه نیز بدون پشتیبانی "بیت رهبری" امکان چنین عملیاتی را نداشت.
۳ - با درنظر گرفتن اقدامات او و کارنامه هیئت وزیران هیچ دلیلی در دست نیست که حتا او "خواست" چنین کاری را داشته باشد.
۴ - اگر او به اندازه کافی به منافع ایران توجه می کرد، جسارت کافی برای در افتادن با توانمندان نظام را به دست می آورد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷

ستون آزاد

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدی

+ استالین و منطق صوری میثم خسروی*:

+ موازنه قدرت فرهاد یزدی

+ علوم انسانی خصلتاً مزاحم است سارا شریعتی

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی دکتر شیرزاد کلهری

+ آقازاده ای که ولیعهد شد  رضا علوی

+ صدای پای بحران در کانون دانایی 

+ چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟ سارا شریعتی

+ آینده نه چندان دور ایران فرهاد یزدی

+ دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی 

+ بلبشوی نظام همزمان با وقایع تعیین کننده قطر فرهاد یزدی

+ ما این بودیم دکتر شیرزاد کلهری

+ چین چهره جهان را تغییر می‌دهد؟ 

+ روشنفكری پژوهی اکرمی، موسی

+ دوره ی مارکس و دوره ی ما دکتر شیرزاد کلهری

+ درنکوهش از شرکت در انتخابات محمّد امینی

+ بیانیه ­ی جمعی از آینده پژوهان کشور در حمایت از دولت تدبیر و امید 

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش سوم - ایران فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش نخست فرهاد یزدی

+ برگزاری همه‌پرسی با استفاده از امکانات نظام ولایت فقیه علی صدارت

+ مرز میان «فرار مغزها» و «قرار مغزها» وحید احسانی

+ جایگاه روابط عمومی در دوره مدرنیته مریم سبحانی فرد

+ ترامپ و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ آیا وجه اصلی «فرار مغزها» وجه «مکانی/جغرافیایی» آن است؟  وحید احسانی

+ اندیشۀ سیاسی چیست و به چه دردی می‌خورد؟ 

+ هنر گفت و گو ـ آرک دیلی با ساسکیا ساسِـن- برگردان آرش بصیرت

+ سایه اقتصاد بر سر سیاست. محسن رنانی

+ سوریه، کره شمالی و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟. محمود سریع القلم

+ ترامپ و دنیای پساحقیقت كن ويلبر

+ امکان تجزیه ایران؟ فرهاد یزدی

+ خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد؟! محمّد امینی

+ دل‌واپسانِ آزادی! جعفر پارساپور

+ همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ اعلان بی طرفی سپاه فرهاد یزدی

+ انتخابات سال 96 فرهاد یزدی

+ ترامپ و امنیت ملی ایران فرهاد یزدی

+ اتحاد ترکیه با عربستان فرهاد یزدی

+ تلاش در راه کاستن از تنش با عربستان فرهاد یزدی

+ اراده ملی = آشتی ملی  فرهاد یزدی

+ به سوی افزایش تنش فرهاد یزدی

+ پيش‌دبستاني و آموزش با زبان مادري محور توسعه عدالت آموزشي دکتر محسن رنانی

+ تجزیه در منطقه و نقش ایران فرهاد یزدی

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت دوم) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت اول) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ فراز پدیده ملت در سیاست ایران فرهاد یزدی

+ روند تحولات سپاه فرهاد یزدی

+ ما و نان گندم نما و جو فروش دکتر محسن رنانی

+ "منافع مشترک" نیرنگی کهنه! خیانتی پویا! علی صدارت

+ خلاء قدرت در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ خطای بزرگ سیاستی دکتر محسن رنانی

+ آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت فرهاد یزدی

+ لیبرالیسم و مسألۀ عدالت نگاهی به سیر ظهور لیبرالیسم و نولیبرالیسم در جهان و ایران گفت و گو با موسی اکرمی

+ جنبش برای دموکراسی یا سرنگونی؟ دکتر همایون مهمنش

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم – بخش سوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش دوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش نخست فرهاد یزدی

+ انقلاب منابع آشکار در هزاره سوم: چالش‌ هستی‌شناختی اطلاعات غلامرضا سالارکیا

+ باروری مساعدتی، فناوری‌های ژنتیک و ژنومیک، و زندگی خانوادگی مارتین ریچاردز / ترجمۀ: محمد معماریان

+ حادثه ای بی سابقه در پایگاه نوژه و تحول بزرگ در خاورمیانه  رضا علوی

+ جامعه شناسی، انسان شناسی، مردم شناسی محمد الیاس قنبری

+ کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد 

+ طلای حسن یزدانی باعث ۱۰ پله صعود کاروان ورزش ایران شد 

+ چرا از افراد موفق متنفریم؟ ترجمه زینب آرمند

+ محور روسیه - ترکیه فرهاد یزدی

+ راز کشتار تابستان ۶۷ در زمستان ۵۷ نهفته است  رضا علوی

+ کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول رضا مرادی غیاث آبادی

+ پاسخ دکتر وکیلی به نقد رضا مرادی غیاث‌آبادی بر کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه دکتر وکیلی

+ ادامه دسیسه برای انحلال ارتش فرهاد یزدیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995