Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[31 Dec 2016]   [ فرهاد یزدی]

- سی و یکم دسامبر 2016

پاکسازی در نیروهای مسلح ایران که در حیطه سپاه پاسداران است، همچنان ادامه دارد. با وجودی که جابجائی ها وسیله ی "رهبر" انجام گرفته، اما دارای دو مشخصه است. نخست کنار گذارادن افراد و فرماندهان بدون وابستگی مستقیم به سپاه از فرماندهی ستاد کل و بسیج می باشد. دوم در دست گرفتن مراکز مهم فرماندهی هم از نظر عملیات خارجی و هم از نظر نیاز احتمالی به عملیات در داخل کشور، وسیله ی نظامیان حرفه ای که از دوران جنگ تاکنون با یکدیگر سابقه همراهی دارند. البته در میان این گروه آخری از تندرو و میانه با درجات مختلف وجود دارند. براثر این تصفیه، به ویژه آخوندهای مرتبت به رهبر به حاشیه رانده شده اند. از مدت ها پیش رئیس اطلاعات سپاه که ادعا می کرد حتا انتصاب فرماندهان نظامی وسیله ی این سازمان جاسوسی (و از آن میان پرونده سازی) انجام می گرفت و برادر وی بدون ترس از بازخواست به خود اجازه می داد که که خوزستان را با سوریه معاوضه کند، خبری در دست نیست. او که یکی از جنایتکاران برجسته دستگاه بود به احتمال بخاطر دست داشتن در قتل سردار همدانی و یا حتا جرمی بالاتر مانند جاسوسی کنار گذارده شده است. سروصدای بی سابقه ای که بخاطر نصب جانشین سازمان اطلاعات سپاه برپا شد و مصاحبه فوری او و اضهار نظر در باره "فتنه 88" نه تنها اهمیت این انتصاب را نشان داد، بلکه همزمان آشکار کرد که با وجود این تغییر، سیاست داخلی باز نخواهد شد و فشارها ادامه دارد. همزمان نماینده ولی فقیه در سپاه که در واقع نقش فرمانده سپاه را بر عهده داشت، به بهانه "بیماری" به حاشیه رانده شده است.
معنای پاکسازی در سپاه که ناچار است همچنان ادامه یابد و مرحله بعدی شهرت داران به فساد مالی را باید در بر گیرد، چه می باشد؟ کاسته شدن از مشروعیت و قدرت رهبر در حل مسایل کشور و شکست های سپاه در دست رسی به هدف های خود و از آن میان دست یابی به جنگ افزار هسته ای و عملیات در خارج از کشور، به ویژه در سوریه و عراق می باشد، منشاء پاکسازی می باشند. تمامی این عملیات و تلاش های خارج از توان نظام، که از روز نخست شکست آنان دانسته بود، وسیله ی رهبر و آخوندهای عامل او برنامه ریزی و هدایت می شد. نمی توان تردید داشت که تجربه، دانش و آینده نگری فرماندهان نظامی سپاه با سال ها شرکت در جنگ با عراق می توانست راهنمای آنان در ماجراجوئی های خارجی باشد: به احتمال نه در این ابعاد ایران را در گیر می کردند و یا نه در این ابعاد شکست می خوردند. آخرین آتش بس در سوریه که بنظر می رسد پابرجاتر از تلاش های پیشین باشد، با ضمانت "روسیه و ترکیه" بدون نامی از نظام اسلامی که در مقایسه با دیگران بالاترین سرمایه گذاری مالی، تجهیزاتی و جانی را در سوریه انجام داد، انجام پذیر شده است. اگر دست بالای روسیه و ترکیه که با موافقت اعراب خلیج فارس، عمان و مصر همراه است و به احتمال زیاد، آمریکا نیز به آن خواهد پیوست، در سوریه به نوعی مصالحه بی انجامد، همین بلا در عراق بر سرنظام اسلامی و به تبع آن ایران خواهد آمد. فرماندهان سپاه و به ویژه مسئول مستقیم عملیات خارجی یعنی فرمانده نیروی قدس هرقدر هم سر سپرده و مقهور، نمی تواند مسئولیت شخصی خود را از این عملیات کنار گذارده و از خود سلب مسئولیت کنند. این فرماندهان بیش از دیگر دست اندرکاران نظام از عمق فاجعه آگاه هستند.
رهبر نظام که بخاطر حفظ موقعیت، هیچگاه خواستار یگانگی در سپاه پاسدار نبود، اکنون بیش از آنکه بتواند سپاه را مهار کند، بتدریج به مهار سپاه درآمده است. با وارد کردن افرادی که خارج از کانون فرماندهان همبسته از دوران جنگ ایران و عراق بودند، تلاش داشت قدرت سپاه را در حد یک وسیله که نظام را حفظ می کرد و می کند و یا بسخن دیگر، در حد عمله ظلم مانند دستگاه های اطلاعاتی متعدد خود، نگاه دارد. اما نیروی نظامی شکست خورده و سرافکنده، در برخی از موارد بسیار فاسد و مورد نفرت عمومی، در بطن خود نارضایتی و تخم شورش را پرورش می دهد. می توان تصور کرد که سپاه پاسداران به این نتیجه رسیده است که: (1) نظام اسلامی به پایان عمر خود رسیده است، (2) نظام اسلامی به حل مسایل کشور و پیش گیری از یک آشوب همگانی که بخاطر وجود پدیده ملت، "زور" در آن کاربرد ندارد، قادر نیست. (3) نظام اسلامی قادر به حل مساله جانشینی و یا انتخاب گذیداری دیگر که بتواند از فاجعه خلاء قدرت پیش گیری نماید، نیست، (4) در صورت دگرگونی اجتماعی، سپاه بعنوان یک نهاد، بخاطر وجود تضادهای داخلی، قادر به ادامه حیات در برابر خشم همگانی نخواهد بود، (5) نیروی ملت و تنها نهاد دارای مشروعیت در نظام اسلامی یعنی ارتش، قدرت تعیین کننده آینده خواهند بود (6) ارتش که همیشه مانعی در برابر کودتای سپاه بوده است، در صورت داشتن برنامه ای مورد توافق، ساده تر می تواند با سپاه به مصالحه دست یابد تا هر نهاد دیگر در نظام اسلامی.
می توان نتیجه گرفت که تصفیه در سپاه در جهات آماده شدن در پر کردن خلائی که در نظام اسلامی می تواند به ظهور آید، می باشد. سپاه احساس می کند یا دستکم تلاش می کند که در نبود گذیدار مورد قبول در جامعه ایران، بالاترین بخت را برای در دست گرفتن قدرت البته با شراکت ارتش، در اختیار دارد. در این نوشتار کوشش به عمل نمی آید که این برداشت توجیه یا از آن جانبداری کرد. بلکه تفکر پنهان در تحولات اخیر این نهاد در مد نظر است. البته باید در نظر داشت که مانند هر نهاد دیگر، برخورد عقاید و نظرات همراه با جاه طلبی های فردی وجود دارد. از این رو تصفیه های دیگر در سپاه را نمی توان از نظر دور داشت به ویژه گروه های تندروتر و غرق در افسانه حکومت خدا در روی زمین، در این بخش قرار دارند. اما این تصفیه ها، در راستای فرماندهانی می باشد که در درازای زمان همبستگی و اعتماد بیکدیگر را بدست آورده اند و تا اندازه زیاد از جنایاتی که اطلاعات سپاه همراه با دیگر نهادهای اطلاعاتی زیر نظر رهبر انجام داده، دور می باشند. بخش بزرگی از این فرماندهان در چپاول ملت دست نداشته اند و البته عملب در جلوگیری از آن نیز انجام نداده اند. همراه با پاکسازی و تصفیه در سپاه، باید احتمال پیوستن فرماندهان بازنشسته و یا سابق که در جنگ ایران و عراق نقش برجسته ای داشتند و در تصفیه های پیشین وسیله ی اطلاعات سپاه، به حاشیه رانده شده بودند را از نظر دور نداشت. این فرماندهان از اعتبار کافی برای مشروعیت بخشیدن به سپاه نوین و یا از نو ایجاد شده، را دارند. همزمان این فرماندهان بهمراه سربازان حرفه ای که در سپاه وجود دارند، امکان ائتلاف با ارتش را می توانند فراهم کنند.
هیچ گروه و فردی نمی تواند در ایران فراموش کند که دوران فرمانفرمائی ملت فرا رسیده است و تنها ملت برای تشکیل دولت در ایران از قدرت کافی برخوردار است. ایران که درازترین ملت - دولت را در جهان ایجاد کرده، ساهاست که آماده ورود به صحنه می باشد. افسانه ی ولی فقیه سوم و یا فرد مقتدر چه نظامی و چه غیر نظامی، پس از این تنها افسانه خواهد بود و بس. هر گروه و نهادی که می خواهد در ایران فعال مانده و نقشی بازی کند، نمی تواند چشم بر روی این واقعیت ببندد. بنظر می رسد که ارتش مدت هاست که این واقعیت را درک کرده است. آنان هیچگاه در دوران حکومت اسلامی به عمله ی ظلم دستگاه بدل نشده اند. اکنون بر عهده سپاه است که این واقعیت آشکار را پذیرفته و خود را در آغوش ملت غرق نماید. گذیدار دیگر و راه میان بری وجود ندارد و هرچه زودتر به اجرا درآید با هزینه ی کم تری برای ایران همراه خواهد بود.
-----------------------------------
۱ - جرم وی بایستی بحدی بزرگ باشد که به کنار گذاردن وی و یا حتا حذف فیزیکی منجر شده باشد.
۲ - می توان گفت که نقش رهبر در حل مسایل نیست. نقش او افزایش فساد و افزایش اختلاف در داخل و در نتیجه عملکرد منفی در امنیت ملی ایران خلاصه شده است.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۶ آوریل ۲۰۱۷

ستون آزاد

+ برگزاری همه‌پرسی با استفاده از امکانات نظام ولایت فقیه علی صدارت

+ مرز میان «فرار مغزها» و «قرار مغزها» وحید احسانی

+ ترامپ و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ آیا وجه اصلی «فرار مغزها» وجه «مکانی/جغرافیایی» آن است؟  وحید احسانی

+ اندیشۀ سیاسی چیست و به چه دردی می‌خورد؟ 

+ هنر گفت و گو ـ آرک دیلی با ساسکیا ساسِـن- برگردان آرش بصیرت

+ سایه اقتصاد بر سر سیاست. محسن رنانی

+ سوریه، کره شمالی و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟. محمود سریع القلم

+ ترامپ و دنیای پساحقیقت كن ويلبر

+ امکان تجزیه ایران؟ فرهاد یزدی

+ خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد؟! محمّد امینی

+ دل‌واپسانِ آزادی! جعفر پارساپور

+ همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ اعلان بی طرفی سپاه فرهاد یزدی

+ انتخابات سال 96 فرهاد یزدی

+ ترامپ و امنیت ملی ایران فرهاد یزدی

+ اتحاد ترکیه با عربستان فرهاد یزدی

+ تلاش در راه کاستن از تنش با عربستان فرهاد یزدی

+ اراده ملی = آشتی ملی  فرهاد یزدی

+ به سوی افزایش تنش فرهاد یزدی

+ پيش‌دبستاني و آموزش با زبان مادري محور توسعه عدالت آموزشي دکتر محسن رنانی

+ تجزیه در منطقه و نقش ایران فرهاد یزدی

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت دوم) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت اول) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ فراز پدیده ملت در سیاست ایران فرهاد یزدی

+ روند تحولات سپاه فرهاد یزدی

+ ما و نان گندم نما و جو فروش دکتر محسن رنانی

+ "منافع مشترک" نیرنگی کهنه! خیانتی پویا! علی صدارت

+ خلاء قدرت در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ خطای بزرگ سیاستی دکتر محسن رنانی

+ آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت فرهاد یزدی

+ لیبرالیسم و مسألۀ عدالت نگاهی به سیر ظهور لیبرالیسم و نولیبرالیسم در جهان و ایران گفت و گو با موسی اکرمی

+ جنبش برای دموکراسی یا سرنگونی؟ دکتر همایون مهمنش

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم – بخش سوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش دوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش نخست فرهاد یزدی

+ انقلاب منابع آشکار در هزاره سوم: چالش‌ هستی‌شناختی اطلاعات غلامرضا سالارکیا

+ باروری مساعدتی، فناوری‌های ژنتیک و ژنومیک، و زندگی خانوادگی مارتین ریچاردز / ترجمۀ: محمد معماریان

+ حادثه ای بی سابقه در پایگاه نوژه و تحول بزرگ در خاورمیانه  رضا علوی

+ جامعه شناسی، انسان شناسی، مردم شناسی محمد الیاس قنبری

+ کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد 

+ طلای حسن یزدانی باعث ۱۰ پله صعود کاروان ورزش ایران شد 

+ چرا از افراد موفق متنفریم؟ ترجمه زینب آرمند

+ محور روسیه - ترکیه فرهاد یزدی

+ راز کشتار تابستان ۶۷ در زمستان ۵۷ نهفته است  رضا علوی

+ کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول رضا مرادی غیاث آبادی

+ پاسخ دکتر وکیلی به نقد رضا مرادی غیاث‌آبادی بر کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه دکتر وکیلی

+ ادامه دسیسه برای انحلال ارتش فرهاد یزدی

+ هشداری به ارتش فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران در آستانه بن بست/ دولت ابزار لازم برای خروج از رکود را ندارد/ از فرصت برجام برای سرمایه‌گذاری استفاده نشد محسن رنانی

+ کودتا در عصر نوین فرهاد یزدی

+ احتمال درگیری نظامی  فرهاد یزدی

+ امنیت ملی در رابطه با فساد فرهاد یزدی

+ مقاومت زن دربرابر ایدئولوژی مردسالار در نمایشنامة قصة زمستان از شکسپیر 

+ نقش استقلال در وقایع اخیر اروپا و تفکر در آموزه‌هایی برای ایران علی صدارت

+ سیاست عربی نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ پدیده ترامپ و انتخابات در آمریکا نادر اسکوئی

+ بده و بستان بی نتیجه فرهاد یزدی

+ نجات یافته - داستان واقعی بابک پایدار

+ نظم پنهان اسلامى كردن علوم انسانى در ايران  جمشيد قراجه داغى

+ گفتاری درباره‌ی رخدادهای هویت‌ساز 

+ مسابقه پیامکی آینده پژوهی در مرداد ماه برای برنده شدن جایزه با حضور مورفر و سافتر در مقابله با چالش سالخوردگی جمعیت 

+ اتاق‌های فکر استانی؛ الگویی برای تعامل دولت، جامعه و دانشگاه سلیمان پاک سرشت

+ از یاخچی آباد تا نازی آباد رضا علوی

+ افزایش احتمال برخورد داخلی فرهاد یزدی

+ نخستین گام در راه آشتی ملی فرهاد یزدی

+ مجلس خبرگان فرهاد یزدی

+ جنگ افزار هسته ای و امنیت ملی در عصر "شهادت" فرهاد یزدی

+ چرخش سریع سپاه قدس فرهاد یزدی

+ آشتی ملی فرهاد یزدی

+ مهدی کروبی به حسن روحانی: از “حاکمیت مستبد” بخواهید دادگاهم را برگزار کند تا بگویم نجیب و نانجیب کیست؟  «سحام»

+ سالِ خودکشی! گفتگو با ناصر فکوهی مرضیه جعفری

+ نزدیکان پوتین در حلقه مظنون به پولشویی bbc

+ مساله اصلی روحانی: امنیت داخلی و نه خارجی فرهاد یزدی

+ دانیل بل، جامعه شناس دنیای جدید. 

+ دانیل بل و پایان ایدئولوژی 

+ تصفیه کابینه روحانی فرهاد یزدی

+ عیدی زهرآلود سپاه پاسداران به مردم ایران  احمد تقوائی

+ تحولات سوریه فرهاد یزدی

+ مهاجرت نسل جوان، جنگ و خشکسالی /آینده تاریک خاورمیانه 

+ پکیج پیش بینی های سال 95 

+ داعش در حال تربیت نسل آینده تروریست هایش است 

+ زنان ایده پرداز 

+ تنها انسان ناراضی می‌تواند امیدوار باشد یحیی شعبانی

+ شتاب تحولات فرهاد یزدی

+ دانش فرمال و بلا اثر فاجعه هر روز عميق‌تر مي‌شود 

+ تحولات جامعه امروز ما را نمي‌توان با تاريخ‌نگاري‌هاي سنتي ديد 

+ آقای روحانی : مسئولین نوشتن محو اسرائیل به روی موشک ایران را به مردم معرفی کنید احمد تقوائی

+ بهره برداری از موقعیت بدست آمده فرهاد یزدی

+ گفتگوی منتشر نشده با محمود عباديان: سرم به سنگ خورد دکتر محمود عباديان

+ فرصت تاریخی پیش آمده فرهاد یزدی

+ ورشکستگی اقتصادی فرهاد یزدی

+ خطاب به جوانان ایران : چرا نباید در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کرد احمد تقوائی

+ نیاز به اقدام فوری و اساسی فرهاد یزدی

+ دارک دیتا: آینده روشن یا سراب خطرناک هرمز پوررستمی

+ اول توسعه، بعد دموکراسی 

+ تجزیه در منطقه فرهاد یزدی

+ تحولات منطقه، ایران و انتخابات فرهاد یزدی

+ دموکراسی برای عوام و سیاستمداران بزرگ  سیما مهذبinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995