Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


هشداری به ارتش

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[30 Jul 2016]   [ فرهاد یزدی]

سی ام ژوئیه 2016

سخنان یکی ار بلندپایگان نظریه پرداز حزب اللهی در محکوم کردن ارتش و توصیف آن به نهادی خواب زده، را نمی توان بعنوان نظریه فردی ارزیابی کرد. در این که ارتش در این دوران سی و هفت ساله نظام اسلامی، بی سروصدا به وظیفه ی خود که پاسداری از مرزوبوم کشور باشد، نهایت کوشش را بعمل آورده نمی توان شکی داشت. در واقع این وظیفه ی منطقی و قانونی هر نیروی مسلحی است که بدون ورود به سیاست داخلی کشور وظیفه ی حمایت و پاسداری از ملت را بعهده داشته باشد. وفاداری ارتش به ملت ایران است، چنانچه هر ارتش منطقی نیز چنین نقشی را باید بازی کند. از سوی دیگر سپاه پاسداران خود را مدعی قدرت در کشور می داند. از نظر سپاه، وظیفه ی آن نهاد پاسداری از نظام می باشد. شاید رهبر نظام بعنوان نماد نظام خود را به نمایش می گذارد و شاید هم روزی مهار سپاه را در اختیار داشت. اما امروز سپاه است که به طور عملی قدرت را در اختیار دارد و نه رهبر نظام. به سخن دیگر، نظام سپاه است و برعکس.
هرچه نظام اسلامی مشروعیت خود را از دست داد، ناگزیر برای حفظ خود بهمان نسبت بر سپاه تکیه کند. وابستگی رژیم به سپاه در غیاب فردی مانند خمینی که کسی را توانایی به چالش کشیدن فرمانفرمائی وی را نداشت، با گذشت زمان افزایش یافت. کار بجائی کشید که شورای فرماندهان برای خاتمی، رئیس جمهور نظام خط و نشان کشیده و از بریدن دست و پا و زبان سخن به میان آوردند. نظام اسلامی و شخص رهبر، تمامی قدرت خود را به شخص خمینی وام دارهستند. دوام آنان در قدرت و سرنگون نشدنشان وسیله ی سپاه، نیز بر اثر جلوگیری خمینی از تلاش در ادغام ارتش در سپاه پاسداران پس از پایان جنگ با عراق، تا کنون ممکن گردیده است. بدون وجود نیروی منظم و با انضباط ارتش، بدون تردید، مانند هر نظام خودکامه، بالاترین قدرت، اختیار تمامی قدرت در کشور را بدست می گرفت. سپاه و به ویژه گروه تندرو آن، ارتش را خاری در سر راه خود می دانند. هم بدلیل سدی در راه رسیدن به قدرت یکتا و از آن بالاتر، محبوبیت آن نهاد نزد ملت. در حالی که تمامی نهادهای نظام اسلامی، از حکومتی (سه قوه، نهاد رهبری، شورای نگهبان، مجلس خبرگان ...) گرفته تا مذهبی (به جز بخش کوچکی، مذهبیون تمامی مشروعیت خود را از دست داده اند) تا اقتصادی تا سپاهی، از دید ملت ننگین و فاسد و از همه بالاتر آینده ایران را نیز برای ماندن چند روز بیش تر در قدرت، قربانی می کنند، تنها نهاد دارای مشروعیت ارتش ایران است. نقشی که امروز ارتش در ایران بازی می کند، یعنی یگانه منبع مشروعیت، مشابه وضعیتی است که ارتش ترکیه در سال های 60 در داخل آن کشور داشت. در دشت گسترده آلوده به آدم کشی، خیانت، فساد و چپاول، تنها ارتش ایران است که بعنوان یگانه نهاد ملی ارزیابی می گردد. بسخن دیگر، پیوند ملت و ارتش در حال حاظر تنها پیوندی است که می توان روی آن حساب کرد. پیوند دینی و حکومتی، در شرایط امروزی ارزشی ندارد. حتا اگر واقعیت غیر از برداشت عمومی باشد، تفاوتی نمی کند چون برداشت در توازن قوا نقش بسیار مهمی را بازی می کند. هم نظام و هم سپاه حساب می کنند که در برخورد تعیین کننده میان ملت و نظام و یا برخورد داخلی گسترده در نهاد سپاه، نقش تعیین کننده با ارتش خواهد بود. بخاطر دوری از سیاست نفرت انگیز و پراز پلیدی در نظام اسلامی، ارتش توانسته نظم و یکپارچگی خود را برخلاف سپاه حفظ کند.
نظام اسلامی و سپاه پاسداران، تک به تک و بایکدیگر، حق دارند که از چنین نهاد ملی وحشت داشته باشند. نهادی که دارای توان بالقوه راندن ایران به سوی خواست ملت در برقراری حاکمیت ملی را دارا می باشد. با قدرت گرفتن اثر گذاری ملت که به ویژه از سال 88 شتاب گرفت، ارتش نیز اتکا بنفس بیش تر یافته و استقلال خود را قابل دوام می داند. ضعف سپاه و نظام، هر روزه بر توان پیوند ملت و ارتش می افزاید. ارتش با واکنشی که در برابر ارسال پرسنل آن نهاد به سوریه و سلب مسئولیت از خود، و اکنون در واکنش به سخنان هجو آمیز نظریه پرداز امنیت سپاه، نشان داد که آماده انحراف از راه خود نمی باشد. همزمان هم رهبر نظام و هم سپاه بر این باور هستند که ادغام ارتش در سپاه در حالی که توان رزمندگی آنان را بالا می برد، رقیب قدری را برای همیشه از صحنه خارج خواهد کرد. رقیبی که در پیش ترها ممکن بود در توازن قوا آن را نادیده انگاشت. اما اکنون دیگر نمی توان به سادگی از کنارش گذشت. رهبر نظام در حالی که از قدرت گیری سپاه خوشنود نیست، همزمان نیز می داند که حکومتش در دراز مدت نمی تواند دوام داشته باشد. همچنین نیز احساس می کند که در برابر فشار سپاه توان مقاومت ندارد. از این رو هم منافع کوتاه مدت و هم عدم توان، ناگزیر او را به این سوی وادار خواهد کرد.
مساله جانشینی رهبر کنونی که بنظر می رسد برای بسیاری از ناظران، خواب و خیالی بیش نیست و نظام اسلامی تاب تحمل چنین دگرگونی را نخواهد داشت، بهرحال از نظر قدرت نشینان بسیار مهم و تعیین کننده است.عملگراهای داخل نظام، رهبری فردی در این شرایط را غیر ممکن می دانند. اما تندرو ها در تلاش جا انداختن رهبری از دارو دسته خود می باشند. تندروهای سپاه در ظاهر که شده می توانند آخوند دیگری را بعنوان فرمانده کل قوا بپذیرند. اما مشکل بتوان تصور کرد که ارتش، شورای رهبری تا چه رسد به رهبر دیگری را تحمل کرده و از آن فرمانبرداری کند. اکنون نیاز به ادغام ارتش در سپاه باوجودی که همیشه برای نظام وجود داشت، فوریت ویژه یافته است. عملگراهای دارای موقعیت در نظام، نیز با آگاهی از خطر قدرت گیری سپاه، بسوی ارتش روی آورده اند. نوعی دام گذاری و کشاندن زودهنگام ارتش به صحنه در جریان است. هدف ویژه، فلج کردن گردان های واکنش سریع و زبده ارتش می باشد که با وارد کردن آنان به جنگ سوریه، تلاشی در درگیر کردن ارتش بعمل آمد. پس از جابجائی فرماندهان در ستاد کل نیروهای مسلح که در راه قدرت گیری سپاه بعمل آمد، باید انتظار جابجائی های دیگر و این بار در ارتش را داشت که هماهنگ با هدف های نظام باشد.
باید کودتای ترکیه برای همه ی لایه های نظام ثابت کرده باشد که نخست، دوران کودتا، بجز بخش کوچکی، در جهان بسر رسیده است. دوم آنکه توان و نقش ملت در تحولات اساسی بسیار بالاتر از دهه های گذشته می باشد و سوم اینکه مراکز خبری و تبلیغات تعدد بسیار یافته و نمی توان بسادگی بر واقعیت سرپوش گذارد. بالاخره نیروهای مسلح بسیار بیش از گذشته از بطن جامعه برخواسته اند. هرچقدرهم بخشی از فرماندهان سپاه از مزایای ویژه و یا دست باز در چپاول ملت برخوردار باشند، بخش بزرگی از فرماندهان همان سپاه از چنین بدنامی و ننگی که شاید در تاریخ نیروهای مسلح ایران بی سابقه بوده، در رنج می باشند. از همه مهم تر رده های پائین تر سپاه، همانند بقیه ملت، با این نظام و ارزش های آن غریبه اند و احساس همسنخی نمی کنند. سپاه پاسداران که در سی و هفت سال گذشته قربانیان بسیار داد، اکنون تمامی آرمان و دست آوردهای خود را برباد رفته می بیند و به درستی مسئولیت خیانتی که برآنان رفته را متوجه نظام می کند. سپاه پاسداران بخاطر تناقض و چند دستگی در داخل نهاد، قادر به کودتا حتا بنفع خود نیست. اگر چنین توانی را در خود می دید، از سال 88 و شاید هم پیش از آن دست به چنین اقدامی می زد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹ مارس ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدی

+ استالین و منطق صوری میثم خسروی*:

+ موازنه قدرت فرهاد یزدی

+ علوم انسانی خصلتاً مزاحم است سارا شریعتی

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی دکتر شیرزاد کلهری

+ آقازاده ای که ولیعهد شد  رضا علوی

+ صدای پای بحران در کانون دانایی 

+ چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟ سارا شریعتی

+ آینده نه چندان دور ایران فرهاد یزدی

+ دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی 

+ بلبشوی نظام همزمان با وقایع تعیین کننده قطر فرهاد یزدی

+ ما این بودیم دکتر شیرزاد کلهریinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995