Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


هشداری به ارتش

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[30 Jul 2016]   [ فرهاد یزدی]

سی ام ژوئیه 2016

سخنان یکی ار بلندپایگان نظریه پرداز حزب اللهی در محکوم کردن ارتش و توصیف آن به نهادی خواب زده، را نمی توان بعنوان نظریه فردی ارزیابی کرد. در این که ارتش در این دوران سی و هفت ساله نظام اسلامی، بی سروصدا به وظیفه ی خود که پاسداری از مرزوبوم کشور باشد، نهایت کوشش را بعمل آورده نمی توان شکی داشت. در واقع این وظیفه ی منطقی و قانونی هر نیروی مسلحی است که بدون ورود به سیاست داخلی کشور وظیفه ی حمایت و پاسداری از ملت را بعهده داشته باشد. وفاداری ارتش به ملت ایران است، چنانچه هر ارتش منطقی نیز چنین نقشی را باید بازی کند. از سوی دیگر سپاه پاسداران خود را مدعی قدرت در کشور می داند. از نظر سپاه، وظیفه ی آن نهاد پاسداری از نظام می باشد. شاید رهبر نظام بعنوان نماد نظام خود را به نمایش می گذارد و شاید هم روزی مهار سپاه را در اختیار داشت. اما امروز سپاه است که به طور عملی قدرت را در اختیار دارد و نه رهبر نظام. به سخن دیگر، نظام سپاه است و برعکس.
هرچه نظام اسلامی مشروعیت خود را از دست داد، ناگزیر برای حفظ خود بهمان نسبت بر سپاه تکیه کند. وابستگی رژیم به سپاه در غیاب فردی مانند خمینی که کسی را توانایی به چالش کشیدن فرمانفرمائی وی را نداشت، با گذشت زمان افزایش یافت. کار بجائی کشید که شورای فرماندهان برای خاتمی، رئیس جمهور نظام خط و نشان کشیده و از بریدن دست و پا و زبان سخن به میان آوردند. نظام اسلامی و شخص رهبر، تمامی قدرت خود را به شخص خمینی وام دارهستند. دوام آنان در قدرت و سرنگون نشدنشان وسیله ی سپاه، نیز بر اثر جلوگیری خمینی از تلاش در ادغام ارتش در سپاه پاسداران پس از پایان جنگ با عراق، تا کنون ممکن گردیده است. بدون وجود نیروی منظم و با انضباط ارتش، بدون تردید، مانند هر نظام خودکامه، بالاترین قدرت، اختیار تمامی قدرت در کشور را بدست می گرفت. سپاه و به ویژه گروه تندرو آن، ارتش را خاری در سر راه خود می دانند. هم بدلیل سدی در راه رسیدن به قدرت یکتا و از آن بالاتر، محبوبیت آن نهاد نزد ملت. در حالی که تمامی نهادهای نظام اسلامی، از حکومتی (سه قوه، نهاد رهبری، شورای نگهبان، مجلس خبرگان ...) گرفته تا مذهبی (به جز بخش کوچکی، مذهبیون تمامی مشروعیت خود را از دست داده اند) تا اقتصادی تا سپاهی، از دید ملت ننگین و فاسد و از همه بالاتر آینده ایران را نیز برای ماندن چند روز بیش تر در قدرت، قربانی می کنند، تنها نهاد دارای مشروعیت ارتش ایران است. نقشی که امروز ارتش در ایران بازی می کند، یعنی یگانه منبع مشروعیت، مشابه وضعیتی است که ارتش ترکیه در سال های 60 در داخل آن کشور داشت. در دشت گسترده آلوده به آدم کشی، خیانت، فساد و چپاول، تنها ارتش ایران است که بعنوان یگانه نهاد ملی ارزیابی می گردد. بسخن دیگر، پیوند ملت و ارتش در حال حاظر تنها پیوندی است که می توان روی آن حساب کرد. پیوند دینی و حکومتی، در شرایط امروزی ارزشی ندارد. حتا اگر واقعیت غیر از برداشت عمومی باشد، تفاوتی نمی کند چون برداشت در توازن قوا نقش بسیار مهمی را بازی می کند. هم نظام و هم سپاه حساب می کنند که در برخورد تعیین کننده میان ملت و نظام و یا برخورد داخلی گسترده در نهاد سپاه، نقش تعیین کننده با ارتش خواهد بود. بخاطر دوری از سیاست نفرت انگیز و پراز پلیدی در نظام اسلامی، ارتش توانسته نظم و یکپارچگی خود را برخلاف سپاه حفظ کند.
نظام اسلامی و سپاه پاسداران، تک به تک و بایکدیگر، حق دارند که از چنین نهاد ملی وحشت داشته باشند. نهادی که دارای توان بالقوه راندن ایران به سوی خواست ملت در برقراری حاکمیت ملی را دارا می باشد. با قدرت گرفتن اثر گذاری ملت که به ویژه از سال 88 شتاب گرفت، ارتش نیز اتکا بنفس بیش تر یافته و استقلال خود را قابل دوام می داند. ضعف سپاه و نظام، هر روزه بر توان پیوند ملت و ارتش می افزاید. ارتش با واکنشی که در برابر ارسال پرسنل آن نهاد به سوریه و سلب مسئولیت از خود، و اکنون در واکنش به سخنان هجو آمیز نظریه پرداز امنیت سپاه، نشان داد که آماده انحراف از راه خود نمی باشد. همزمان هم رهبر نظام و هم سپاه بر این باور هستند که ادغام ارتش در سپاه در حالی که توان رزمندگی آنان را بالا می برد، رقیب قدری را برای همیشه از صحنه خارج خواهد کرد. رقیبی که در پیش ترها ممکن بود در توازن قوا آن را نادیده انگاشت. اما اکنون دیگر نمی توان به سادگی از کنارش گذشت. رهبر نظام در حالی که از قدرت گیری سپاه خوشنود نیست، همزمان نیز می داند که حکومتش در دراز مدت نمی تواند دوام داشته باشد. همچنین نیز احساس می کند که در برابر فشار سپاه توان مقاومت ندارد. از این رو هم منافع کوتاه مدت و هم عدم توان، ناگزیر او را به این سوی وادار خواهد کرد.
مساله جانشینی رهبر کنونی که بنظر می رسد برای بسیاری از ناظران، خواب و خیالی بیش نیست و نظام اسلامی تاب تحمل چنین دگرگونی را نخواهد داشت، بهرحال از نظر قدرت نشینان بسیار مهم و تعیین کننده است.عملگراهای داخل نظام، رهبری فردی در این شرایط را غیر ممکن می دانند. اما تندرو ها در تلاش جا انداختن رهبری از دارو دسته خود می باشند. تندروهای سپاه در ظاهر که شده می توانند آخوند دیگری را بعنوان فرمانده کل قوا بپذیرند. اما مشکل بتوان تصور کرد که ارتش، شورای رهبری تا چه رسد به رهبر دیگری را تحمل کرده و از آن فرمانبرداری کند. اکنون نیاز به ادغام ارتش در سپاه باوجودی که همیشه برای نظام وجود داشت، فوریت ویژه یافته است. عملگراهای دارای موقعیت در نظام، نیز با آگاهی از خطر قدرت گیری سپاه، بسوی ارتش روی آورده اند. نوعی دام گذاری و کشاندن زودهنگام ارتش به صحنه در جریان است. هدف ویژه، فلج کردن گردان های واکنش سریع و زبده ارتش می باشد که با وارد کردن آنان به جنگ سوریه، تلاشی در درگیر کردن ارتش بعمل آمد. پس از جابجائی فرماندهان در ستاد کل نیروهای مسلح که در راه قدرت گیری سپاه بعمل آمد، باید انتظار جابجائی های دیگر و این بار در ارتش را داشت که هماهنگ با هدف های نظام باشد.
باید کودتای ترکیه برای همه ی لایه های نظام ثابت کرده باشد که نخست، دوران کودتا، بجز بخش کوچکی، در جهان بسر رسیده است. دوم آنکه توان و نقش ملت در تحولات اساسی بسیار بالاتر از دهه های گذشته می باشد و سوم اینکه مراکز خبری و تبلیغات تعدد بسیار یافته و نمی توان بسادگی بر واقعیت سرپوش گذارد. بالاخره نیروهای مسلح بسیار بیش از گذشته از بطن جامعه برخواسته اند. هرچقدرهم بخشی از فرماندهان سپاه از مزایای ویژه و یا دست باز در چپاول ملت برخوردار باشند، بخش بزرگی از فرماندهان همان سپاه از چنین بدنامی و ننگی که شاید در تاریخ نیروهای مسلح ایران بی سابقه بوده، در رنج می باشند. از همه مهم تر رده های پائین تر سپاه، همانند بقیه ملت، با این نظام و ارزش های آن غریبه اند و احساس همسنخی نمی کنند. سپاه پاسداران که در سی و هفت سال گذشته قربانیان بسیار داد، اکنون تمامی آرمان و دست آوردهای خود را برباد رفته می بیند و به درستی مسئولیت خیانتی که برآنان رفته را متوجه نظام می کند. سپاه پاسداران بخاطر تناقض و چند دستگی در داخل نهاد، قادر به کودتا حتا بنفع خود نیست. اگر چنین توانی را در خود می دید، از سال 88 و شاید هم پیش از آن دست به چنین اقدامی می زد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۶ آوریل ۲۰۱۷

ستون آزاد

+ برگزاری همه‌پرسی با استفاده از امکانات نظام ولایت فقیه علی صدارت

+ مرز میان «فرار مغزها» و «قرار مغزها» وحید احسانی

+ ترامپ و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ آیا وجه اصلی «فرار مغزها» وجه «مکانی/جغرافیایی» آن است؟  وحید احسانی

+ اندیشۀ سیاسی چیست و به چه دردی می‌خورد؟ 

+ هنر گفت و گو ـ آرک دیلی با ساسکیا ساسِـن- برگردان آرش بصیرت

+ سایه اقتصاد بر سر سیاست. محسن رنانی

+ سوریه، کره شمالی و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟. محمود سریع القلم

+ ترامپ و دنیای پساحقیقت كن ويلبر

+ امکان تجزیه ایران؟ فرهاد یزدی

+ خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد؟! محمّد امینی

+ دل‌واپسانِ آزادی! جعفر پارساپور

+ همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ اعلان بی طرفی سپاه فرهاد یزدی

+ انتخابات سال 96 فرهاد یزدی

+ ترامپ و امنیت ملی ایران فرهاد یزدی

+ اتحاد ترکیه با عربستان فرهاد یزدی

+ تلاش در راه کاستن از تنش با عربستان فرهاد یزدی

+ اراده ملی = آشتی ملی  فرهاد یزدی

+ به سوی افزایش تنش فرهاد یزدی

+ پيش‌دبستاني و آموزش با زبان مادري محور توسعه عدالت آموزشي دکتر محسن رنانی

+ تجزیه در منطقه و نقش ایران فرهاد یزدی

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت دوم) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت اول) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ فراز پدیده ملت در سیاست ایران فرهاد یزدی

+ روند تحولات سپاه فرهاد یزدی

+ ما و نان گندم نما و جو فروش دکتر محسن رنانی

+ "منافع مشترک" نیرنگی کهنه! خیانتی پویا! علی صدارت

+ خلاء قدرت در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ خطای بزرگ سیاستی دکتر محسن رنانی

+ آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت فرهاد یزدی

+ لیبرالیسم و مسألۀ عدالت نگاهی به سیر ظهور لیبرالیسم و نولیبرالیسم در جهان و ایران گفت و گو با موسی اکرمی

+ جنبش برای دموکراسی یا سرنگونی؟ دکتر همایون مهمنش

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم – بخش سوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش دوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش نخست فرهاد یزدی

+ انقلاب منابع آشکار در هزاره سوم: چالش‌ هستی‌شناختی اطلاعات غلامرضا سالارکیا

+ باروری مساعدتی، فناوری‌های ژنتیک و ژنومیک، و زندگی خانوادگی مارتین ریچاردز / ترجمۀ: محمد معماریان

+ حادثه ای بی سابقه در پایگاه نوژه و تحول بزرگ در خاورمیانه  رضا علوی

+ جامعه شناسی، انسان شناسی، مردم شناسی محمد الیاس قنبری

+ کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد 

+ طلای حسن یزدانی باعث ۱۰ پله صعود کاروان ورزش ایران شد 

+ چرا از افراد موفق متنفریم؟ ترجمه زینب آرمند

+ محور روسیه - ترکیه فرهاد یزدی

+ راز کشتار تابستان ۶۷ در زمستان ۵۷ نهفته است  رضا علوی

+ کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول رضا مرادی غیاث آبادی

+ پاسخ دکتر وکیلی به نقد رضا مرادی غیاث‌آبادی بر کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه دکتر وکیلی

+ ادامه دسیسه برای انحلال ارتش فرهاد یزدی

+ هشداری به ارتش فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران در آستانه بن بست/ دولت ابزار لازم برای خروج از رکود را ندارد/ از فرصت برجام برای سرمایه‌گذاری استفاده نشد محسن رنانی

+ کودتا در عصر نوین فرهاد یزدی

+ احتمال درگیری نظامی  فرهاد یزدی

+ امنیت ملی در رابطه با فساد فرهاد یزدی

+ مقاومت زن دربرابر ایدئولوژی مردسالار در نمایشنامة قصة زمستان از شکسپیر 

+ نقش استقلال در وقایع اخیر اروپا و تفکر در آموزه‌هایی برای ایران علی صدارت

+ سیاست عربی نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ پدیده ترامپ و انتخابات در آمریکا نادر اسکوئی

+ بده و بستان بی نتیجه فرهاد یزدی

+ نجات یافته - داستان واقعی بابک پایدار

+ نظم پنهان اسلامى كردن علوم انسانى در ايران  جمشيد قراجه داغى

+ گفتاری درباره‌ی رخدادهای هویت‌ساز 

+ مسابقه پیامکی آینده پژوهی در مرداد ماه برای برنده شدن جایزه با حضور مورفر و سافتر در مقابله با چالش سالخوردگی جمعیت 

+ اتاق‌های فکر استانی؛ الگویی برای تعامل دولت، جامعه و دانشگاه سلیمان پاک سرشت

+ از یاخچی آباد تا نازی آباد رضا علوی

+ افزایش احتمال برخورد داخلی فرهاد یزدی

+ نخستین گام در راه آشتی ملی فرهاد یزدی

+ مجلس خبرگان فرهاد یزدی

+ جنگ افزار هسته ای و امنیت ملی در عصر "شهادت" فرهاد یزدی

+ چرخش سریع سپاه قدس فرهاد یزدی

+ آشتی ملی فرهاد یزدی

+ مهدی کروبی به حسن روحانی: از “حاکمیت مستبد” بخواهید دادگاهم را برگزار کند تا بگویم نجیب و نانجیب کیست؟  «سحام»

+ سالِ خودکشی! گفتگو با ناصر فکوهی مرضیه جعفری

+ نزدیکان پوتین در حلقه مظنون به پولشویی bbc

+ مساله اصلی روحانی: امنیت داخلی و نه خارجی فرهاد یزدی

+ دانیل بل، جامعه شناس دنیای جدید. 

+ دانیل بل و پایان ایدئولوژی 

+ تصفیه کابینه روحانی فرهاد یزدی

+ عیدی زهرآلود سپاه پاسداران به مردم ایران  احمد تقوائی

+ تحولات سوریه فرهاد یزدی

+ مهاجرت نسل جوان، جنگ و خشکسالی /آینده تاریک خاورمیانه 

+ پکیج پیش بینی های سال 95 

+ داعش در حال تربیت نسل آینده تروریست هایش است 

+ زنان ایده پرداز 

+ تنها انسان ناراضی می‌تواند امیدوار باشد یحیی شعبانی

+ شتاب تحولات فرهاد یزدی

+ دانش فرمال و بلا اثر فاجعه هر روز عميق‌تر مي‌شود 

+ تحولات جامعه امروز ما را نمي‌توان با تاريخ‌نگاري‌هاي سنتي ديد 

+ آقای روحانی : مسئولین نوشتن محو اسرائیل به روی موشک ایران را به مردم معرفی کنید احمد تقوائی

+ بهره برداری از موقعیت بدست آمده فرهاد یزدی

+ گفتگوی منتشر نشده با محمود عباديان: سرم به سنگ خورد دکتر محمود عباديان

+ فرصت تاریخی پیش آمده فرهاد یزدی

+ ورشکستگی اقتصادی فرهاد یزدی

+ خطاب به جوانان ایران : چرا نباید در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کرد احمد تقوائی

+ نیاز به اقدام فوری و اساسی فرهاد یزدی

+ دارک دیتا: آینده روشن یا سراب خطرناک هرمز پوررستمی

+ اول توسعه، بعد دموکراسی 

+ تجزیه در منطقه فرهاد یزدی

+ تحولات منطقه، ایران و انتخابات فرهاد یزدی

+ دموکراسی برای عوام و سیاستمداران بزرگ  سیما مهذبinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995