Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


مساله اصلی روحانی: امنیت داخلی و نه خارجی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[02 Apr 2016]   [ فرهاد یزدی]

- دوم آوریل 2016

سفر روحانی به اتریش بخاطر نگرانی امنیتی به آینده موکول شد. در ظاهر این نگرانی در مورد دولت اتریش بود که نتواند امنیت نماینده ایران را فراهم آورد. رئیس جمهور اتریش به شدت این بهانه را رد کرد و ادعا نمود که پیش بینی های امنیتی در اندازه ای که برای رئیس جمهور آمریکا و روسیه انجام می گیرد، در نظر گرفته شده بود. همیشه میزبان، بیش از مهمان در مورد مسایل امنیتی نگران می باشد. روحانی از سفر به فرانسه و ایتالیا باکی بخود راه نداد. از همه بالاتر، روحانی چند روز پیش از آن از سفر پاکستان مراجعه کرده بود. همگان آگاهند که سازمان های امنیتی پاکستان در دست سنی های تندرو ضد شیعه قرار دارند. همچنین اگر تظاهرات ایرانیان ساکن خارج از کشور باعث نگرانی او بود، وی نمی بایستی به آمریکا و فرانسه و ایتالیا با جمعیت بیش تر ایرانیان ساکن سفر می نمود. اما چنانچه شایع شده، نگرانی او در مورد تظاهرات مجاهدین بود. این موضوع هم نمی تواند واقعیت داشته باشد. با در نظر گرفتن وجهه ی منفور این گروه در ایران، این تظاهرات نه تنها خدشه ای بر محبوبیت او وارد نمی آورد بلکه حتا می توانست دست آورد تبلیغاتی دیگری برای او فراهم آورد. واهمه از تظاهرات گروهی که هیچگونه پشتوانه ای در ایران ندارند، در باره رئیس جمهور یک کشور 80 میلیونی چه می گوید؟ عذر بدتر از گناه. پس مساله امنیتی چه می توانست باشد؟
مساله "امنیت" در این سفر، بخاطر اقداماتی که در غیبت او می توانست در کشور انجام گیرد، باعث لغو سفر او گردید. پس از شکست در انتخابات که تمامی مشروعیت تندروها و کل نظام را بر باد داد، آفند برنامه ریزی آنان، به صورت حملات گوناگون آغاز گردید. از فرمانده سپاه پاسداران گرفته تا چند فرمانده بلند پایه ی دیگر، با انگیزه ی شکایت کشورهای غربی در مورد آزمایش موشکی ایران، بشدت به حکومت تاختند. برنامه موشکی، حق ملت ایران است و قدرت های خارجی نمی توانند در مورد آن مداخله کنند. اما همان طور که در مقاله 11 مارس آمده است ، آزمایش موشکی ایران نه آمریکا و نه اسرائیل را نمی ترساند. تنها موجب وحشت حکومت عرب های خلیج فارس که توان دفاعی چندانی ندارند می گردد و بر روابط ایران با آنان اثر منفی می گذارد. سخنان فرمانده موشکی سپاه که ما چون آزمایش های خود را اعلان نکردیم، آمریکا "پررو" شد، نمی تواند دلیل این امر باشد. زیرا با تمرکزی که ماهواره ها و دیگر تجهیزات مخابراتی بر روی ایران دارند، نمی توان چنان آزمایشی را از دید کشورهای مترصد پنهان کرد. باید نتیجه گرفت که پیش کشیدن موضوع آزمایش موشکی بهانه ای برای حمله به برنده انتخابات که در ضمن نیز خواستار گسترش روابط با جهان خارج هستند، بشمار آورد. هیچ مقامی در ایران بدون برانگیختن خشم ملت نمی تواند در مورد برنامه ی موشکی، موضع مخالف بخود گیرد. پس این دست آویز مناسبی برای حمله به مخالفان می باشد. ملاقات روحانی و رفسنجانی با "خارجیان" در دوران تعطیلات نوروزی که به احتمال از کشورهای عربی خلیج فارس بودند و وسیله ی خبرگذاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران فاش شد، این برنامه را به جلو انداخت. بازهم به احتمال هدف از ملاقات این دو که می توانست بدون موافقت رهبر انجام شده باشد، تلاش در راه کاستن از تنش و بی ثباتی در تمامی منطقه بود که کابوسی است برای گروه تندرو.
بالاترین حمله از جانب "رهبر" نظام با استفاده از واژه "خیانت" نسبت به موضع گیری رفسنجانی، دیگر مهره همیشه در صحنه سیاست ایران، انجام گرفت. این دو که دستکم در ظاهر همیشه تلاش کرده اند که روابط خود را برپایه ی دوستی عمیق و اعتماد متقابل ترسیم کنند، اکنون در موقعیتی هستند که دیگر نخواهند توانست، برپایه ی قدیمی، رفتار نمایند. با وجودی که ار جانب هردو طرف تلاش شد که موضوع را به بدنیتی خارجیان و یا قصور شعار نویسان نسبت دهند، برای کسی در ایران تردیدی باقی نمی ماند که حمله های چند روز اخیر به سوی چه کس و یا کسانی نشانه رفته است. سخنان تند رهبر نظام، در زمانی کوتاهی پس از آنکه رئیس جمهور باردیگر جایگاه رهبر در سیاست ایران را تاکید کرد، انجام گرفت. هردو سخنرانی، نشاندهنده عدم اطمینان طرف مقابل به گفته های یکدیگر می باشد. مبارزه قدرت در ایران، دیگر بیش از این نمی تواند، روبسته انجام گیرد و هر روزه مجبور است بیش تر آشکار تر و با حضور و دخالت ملت انجام گیرد.
حملات گروه تندرو که در چند ماه گذشته بی سابقه بوده است، از نوروز آغاز گردید. در چنین شرایطی که تندروها از تمامی ظرفیت های خود (رهبر نظام، امام جمعه ها، تندروها در مجلس و سرداران حلقه زده به دور رهبر و حفاظت سپاه و اثر گذاری شدید متقابل آنان بریکدیگر) با پیام نوروزی آغاز و پس از آن توسعه یافت، باید نتیجه گرفت که رئیس جمهور با احساس خطر شدید، سفر خود به اتریش را لغو کرد. باید از نظر دور نداشت که گروه تندرو با تمام قوا بدنبال کسب امتیاز از برندگان انتخابات می باشند. مجلس خبرگان که در خرداد ماه آغاز می گردد، با احتمال زیاد سرنوشت رهبر کنونی و آینده نظام را تا مقدار زیاد رقم خواهد زد. آخرین بازمانده سرآمدان نخست نظام اسلامی خواستار اثر گذاری بر نظرات ابراز شده و تصمیمات نهائی، هستند. با شکست در انتخابات که آخرین بازمانده مشروعیت این گروه نیز برباد رفت، یا اقدامی تند، آنهم در دوره ای که ملت در تعطیلات نوروزی بسر می بردند و امکان به صحنه آمدن آنان به حداقل می رسید و در ضمن حرکت نیروهای امنیتی در سطح شهر با سرعت و دقت بیش تری می توانست انجام گیرد بایستی انجام می شد، و یا شکست کامل را باید پذیرفت. با نگاهی به تجربه اسد که توانسته سال ها (البته با هزینه ی دویست و پنجاه هزار کشته و شش میلیون پناهنده) همچنان بر کرسی اسمی قدرت تکیه زند، آنان نیز خواستار برگذیدن این راه بودند. یک نکته نباید فراموش گردد که اگر امکان کودتای نظامی در ایران وجود داشت، از سال 88 تاکنون انجام گرفته بود. واقعیت این است که ملت ایران و نیروهای نظامی بیش از آن با همبستگی بیکدیگر پیوند خورده اند که رویارویی حتا بخش کوچکی از نیروهای نظامی در برابر ملت، قابل تصور نیست. این بار نیز به احتمال زیاد، تنها نیروهای امنیتی و گروه بسیار کوچکی متشکل از دیگران چنان قصدی را در سر می پروراندند.
عامل دیگری که می توانست بر عزم تندروهابرای اقدامی سریع کمک کند، بازداشت رضا ضراب در آمریکا می باشد. او که با پسر اردوغان دارای روابط مالی نزدیک بود و همزمان بگفته شخص خود، بابک زنجانی رئیس او بود، به احتمال زیاد نه تنها از جانب سازمان های امنیتی ترکیه بلکه ایران نیز جان خود را در خطر می دید. امکان زیادی وجود دارد که وی با سفر به آمریکا، داوطلبانه زندان را بر مرگ ترجیح داده است و یا با برنامه انجام گرفته است. در هردو صورت، چه با اختیار خود و چه از روی اجبار، اطلاعات گرانبهای او از چپاول دارایی های ملت های ترکیه و ایران برای سازمان های اطلاعاتی بسیار پرارزش می باشد. اگر تا اندازه ای ابهام در مورد شرکای بابک زنجانی وجود داشت، امروز آمریکا به تمام جزییات آن دست یافته است. "بیت" رهبر، حق دارد که از انتشار آن اخبار و یا باج گیری قدرت های خارجی، بشدت دست و پاچه شده و تصمیم به یکسره کردن وضعیت خود در داخل نظام گرفته باشد.
با تحولات چند روز گذشته و به ویژه آشکار شدن تلاش مستقیم برای سقوط رئیس جمهور که در هرحال از مشروعیت بالاتری در مقایسه با رهبر نظام در نزد ملت برخوردار است، تردید نباید داشت که جنگ قدرت نه تنها آشکارتر بلکه در سطح بالاتری در آینده نزدیک در کانون نظام ادامه خواهد یافت و گام به مرحله ی جدیدی خواهد گذاشت.
----------------------------------
۱ - "شتاب تحولات"، ساختار ایران – یازدهم مارس 2016
۲ - البته بدون ارتباط با این مطلب، در هنگام سفر کنونی اردوغان به آمریکا، شایعه کودتا در ترکیه به اندازه ای قوت گرفت که رئیس ستاد آن کشور مجبور به تکذیب شایعه گردید.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷

ستون آزاد

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدی

+ استالین و منطق صوری میثم خسروی*:

+ موازنه قدرت فرهاد یزدی

+ علوم انسانی خصلتاً مزاحم است سارا شریعتی

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی دکتر شیرزاد کلهری

+ آقازاده ای که ولیعهد شد  رضا علوی

+ صدای پای بحران در کانون دانایی 

+ چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟ سارا شریعتی

+ آینده نه چندان دور ایران فرهاد یزدی

+ دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی 

+ بلبشوی نظام همزمان با وقایع تعیین کننده قطر فرهاد یزدی

+ ما این بودیم دکتر شیرزاد کلهری

+ چین چهره جهان را تغییر می‌دهد؟ 

+ روشنفكری پژوهی اکرمی، موسی

+ دوره ی مارکس و دوره ی ما دکتر شیرزاد کلهری

+ درنکوهش از شرکت در انتخابات محمّد امینی

+ بیانیه ­ی جمعی از آینده پژوهان کشور در حمایت از دولت تدبیر و امید 

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش سوم - ایران فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر هسته ای - بخش نخست فرهاد یزدی

+ برگزاری همه‌پرسی با استفاده از امکانات نظام ولایت فقیه علی صدارت

+ مرز میان «فرار مغزها» و «قرار مغزها» وحید احسانی

+ جایگاه روابط عمومی در دوره مدرنیته مریم سبحانی فرد

+ ترامپ و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ آیا وجه اصلی «فرار مغزها» وجه «مکانی/جغرافیایی» آن است؟  وحید احسانی

+ اندیشۀ سیاسی چیست و به چه دردی می‌خورد؟ 

+ هنر گفت و گو ـ آرک دیلی با ساسکیا ساسِـن- برگردان آرش بصیرت

+ سایه اقتصاد بر سر سیاست. محسن رنانی

+ سوریه، کره شمالی و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟. محمود سریع القلم

+ ترامپ و دنیای پساحقیقت كن ويلبر

+ امکان تجزیه ایران؟ فرهاد یزدی

+ خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد؟! محمّد امینی

+ دل‌واپسانِ آزادی! جعفر پارساپور

+ همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ اعلان بی طرفی سپاه فرهاد یزدی

+ انتخابات سال 96 فرهاد یزدی

+ ترامپ و امنیت ملی ایران فرهاد یزدی

+ اتحاد ترکیه با عربستان فرهاد یزدی

+ تلاش در راه کاستن از تنش با عربستان فرهاد یزدی

+ اراده ملی = آشتی ملی  فرهاد یزدی

+ به سوی افزایش تنش فرهاد یزدی

+ پيش‌دبستاني و آموزش با زبان مادري محور توسعه عدالت آموزشي دکتر محسن رنانی

+ تجزیه در منطقه و نقش ایران فرهاد یزدی

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت دوم) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت اول) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ فراز پدیده ملت در سیاست ایران فرهاد یزدی

+ روند تحولات سپاه فرهاد یزدی

+ ما و نان گندم نما و جو فروش دکتر محسن رنانی

+ "منافع مشترک" نیرنگی کهنه! خیانتی پویا! علی صدارت

+ خلاء قدرت در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ خطای بزرگ سیاستی دکتر محسن رنانی

+ آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت فرهاد یزدی

+ لیبرالیسم و مسألۀ عدالت نگاهی به سیر ظهور لیبرالیسم و نولیبرالیسم در جهان و ایران گفت و گو با موسی اکرمی

+ جنبش برای دموکراسی یا سرنگونی؟ دکتر همایون مهمنش

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم – بخش سوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش دوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش نخست فرهاد یزدی

+ انقلاب منابع آشکار در هزاره سوم: چالش‌ هستی‌شناختی اطلاعات غلامرضا سالارکیا

+ باروری مساعدتی، فناوری‌های ژنتیک و ژنومیک، و زندگی خانوادگی مارتین ریچاردز / ترجمۀ: محمد معماریان

+ حادثه ای بی سابقه در پایگاه نوژه و تحول بزرگ در خاورمیانه  رضا علوی

+ جامعه شناسی، انسان شناسی، مردم شناسی محمد الیاس قنبری

+ کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد 

+ طلای حسن یزدانی باعث ۱۰ پله صعود کاروان ورزش ایران شد 

+ چرا از افراد موفق متنفریم؟ ترجمه زینب آرمند

+ محور روسیه - ترکیه فرهاد یزدی

+ راز کشتار تابستان ۶۷ در زمستان ۵۷ نهفته است  رضا علوی

+ کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول رضا مرادی غیاث آبادی

+ پاسخ دکتر وکیلی به نقد رضا مرادی غیاث‌آبادی بر کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه دکتر وکیلی

+ ادامه دسیسه برای انحلال ارتش فرهاد یزدی

+ هشداری به ارتش فرهاد یزدیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995