Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


مساله اصلی روحانی: امنیت داخلی و نه خارجی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[02 Apr 2016]   [ فرهاد یزدی]

- دوم آوریل 2016

سفر روحانی به اتریش بخاطر نگرانی امنیتی به آینده موکول شد. در ظاهر این نگرانی در مورد دولت اتریش بود که نتواند امنیت نماینده ایران را فراهم آورد. رئیس جمهور اتریش به شدت این بهانه را رد کرد و ادعا نمود که پیش بینی های امنیتی در اندازه ای که برای رئیس جمهور آمریکا و روسیه انجام می گیرد، در نظر گرفته شده بود. همیشه میزبان، بیش از مهمان در مورد مسایل امنیتی نگران می باشد. روحانی از سفر به فرانسه و ایتالیا باکی بخود راه نداد. از همه بالاتر، روحانی چند روز پیش از آن از سفر پاکستان مراجعه کرده بود. همگان آگاهند که سازمان های امنیتی پاکستان در دست سنی های تندرو ضد شیعه قرار دارند. همچنین اگر تظاهرات ایرانیان ساکن خارج از کشور باعث نگرانی او بود، وی نمی بایستی به آمریکا و فرانسه و ایتالیا با جمعیت بیش تر ایرانیان ساکن سفر می نمود. اما چنانچه شایع شده، نگرانی او در مورد تظاهرات مجاهدین بود. این موضوع هم نمی تواند واقعیت داشته باشد. با در نظر گرفتن وجهه ی منفور این گروه در ایران، این تظاهرات نه تنها خدشه ای بر محبوبیت او وارد نمی آورد بلکه حتا می توانست دست آورد تبلیغاتی دیگری برای او فراهم آورد. واهمه از تظاهرات گروهی که هیچگونه پشتوانه ای در ایران ندارند، در باره رئیس جمهور یک کشور 80 میلیونی چه می گوید؟ عذر بدتر از گناه. پس مساله امنیتی چه می توانست باشد؟
مساله "امنیت" در این سفر، بخاطر اقداماتی که در غیبت او می توانست در کشور انجام گیرد، باعث لغو سفر او گردید. پس از شکست در انتخابات که تمامی مشروعیت تندروها و کل نظام را بر باد داد، آفند برنامه ریزی آنان، به صورت حملات گوناگون آغاز گردید. از فرمانده سپاه پاسداران گرفته تا چند فرمانده بلند پایه ی دیگر، با انگیزه ی شکایت کشورهای غربی در مورد آزمایش موشکی ایران، بشدت به حکومت تاختند. برنامه موشکی، حق ملت ایران است و قدرت های خارجی نمی توانند در مورد آن مداخله کنند. اما همان طور که در مقاله 11 مارس آمده است ، آزمایش موشکی ایران نه آمریکا و نه اسرائیل را نمی ترساند. تنها موجب وحشت حکومت عرب های خلیج فارس که توان دفاعی چندانی ندارند می گردد و بر روابط ایران با آنان اثر منفی می گذارد. سخنان فرمانده موشکی سپاه که ما چون آزمایش های خود را اعلان نکردیم، آمریکا "پررو" شد، نمی تواند دلیل این امر باشد. زیرا با تمرکزی که ماهواره ها و دیگر تجهیزات مخابراتی بر روی ایران دارند، نمی توان چنان آزمایشی را از دید کشورهای مترصد پنهان کرد. باید نتیجه گرفت که پیش کشیدن موضوع آزمایش موشکی بهانه ای برای حمله به برنده انتخابات که در ضمن نیز خواستار گسترش روابط با جهان خارج هستند، بشمار آورد. هیچ مقامی در ایران بدون برانگیختن خشم ملت نمی تواند در مورد برنامه ی موشکی، موضع مخالف بخود گیرد. پس این دست آویز مناسبی برای حمله به مخالفان می باشد. ملاقات روحانی و رفسنجانی با "خارجیان" در دوران تعطیلات نوروزی که به احتمال از کشورهای عربی خلیج فارس بودند و وسیله ی خبرگذاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران فاش شد، این برنامه را به جلو انداخت. بازهم به احتمال هدف از ملاقات این دو که می توانست بدون موافقت رهبر انجام شده باشد، تلاش در راه کاستن از تنش و بی ثباتی در تمامی منطقه بود که کابوسی است برای گروه تندرو.
بالاترین حمله از جانب "رهبر" نظام با استفاده از واژه "خیانت" نسبت به موضع گیری رفسنجانی، دیگر مهره همیشه در صحنه سیاست ایران، انجام گرفت. این دو که دستکم در ظاهر همیشه تلاش کرده اند که روابط خود را برپایه ی دوستی عمیق و اعتماد متقابل ترسیم کنند، اکنون در موقعیتی هستند که دیگر نخواهند توانست، برپایه ی قدیمی، رفتار نمایند. با وجودی که ار جانب هردو طرف تلاش شد که موضوع را به بدنیتی خارجیان و یا قصور شعار نویسان نسبت دهند، برای کسی در ایران تردیدی باقی نمی ماند که حمله های چند روز اخیر به سوی چه کس و یا کسانی نشانه رفته است. سخنان تند رهبر نظام، در زمانی کوتاهی پس از آنکه رئیس جمهور باردیگر جایگاه رهبر در سیاست ایران را تاکید کرد، انجام گرفت. هردو سخنرانی، نشاندهنده عدم اطمینان طرف مقابل به گفته های یکدیگر می باشد. مبارزه قدرت در ایران، دیگر بیش از این نمی تواند، روبسته انجام گیرد و هر روزه مجبور است بیش تر آشکار تر و با حضور و دخالت ملت انجام گیرد.
حملات گروه تندرو که در چند ماه گذشته بی سابقه بوده است، از نوروز آغاز گردید. در چنین شرایطی که تندروها از تمامی ظرفیت های خود (رهبر نظام، امام جمعه ها، تندروها در مجلس و سرداران حلقه زده به دور رهبر و حفاظت سپاه و اثر گذاری شدید متقابل آنان بریکدیگر) با پیام نوروزی آغاز و پس از آن توسعه یافت، باید نتیجه گرفت که رئیس جمهور با احساس خطر شدید، سفر خود به اتریش را لغو کرد. باید از نظر دور نداشت که گروه تندرو با تمام قوا بدنبال کسب امتیاز از برندگان انتخابات می باشند. مجلس خبرگان که در خرداد ماه آغاز می گردد، با احتمال زیاد سرنوشت رهبر کنونی و آینده نظام را تا مقدار زیاد رقم خواهد زد. آخرین بازمانده سرآمدان نخست نظام اسلامی خواستار اثر گذاری بر نظرات ابراز شده و تصمیمات نهائی، هستند. با شکست در انتخابات که آخرین بازمانده مشروعیت این گروه نیز برباد رفت، یا اقدامی تند، آنهم در دوره ای که ملت در تعطیلات نوروزی بسر می بردند و امکان به صحنه آمدن آنان به حداقل می رسید و در ضمن حرکت نیروهای امنیتی در سطح شهر با سرعت و دقت بیش تری می توانست انجام گیرد بایستی انجام می شد، و یا شکست کامل را باید پذیرفت. با نگاهی به تجربه اسد که توانسته سال ها (البته با هزینه ی دویست و پنجاه هزار کشته و شش میلیون پناهنده) همچنان بر کرسی اسمی قدرت تکیه زند، آنان نیز خواستار برگذیدن این راه بودند. یک نکته نباید فراموش گردد که اگر امکان کودتای نظامی در ایران وجود داشت، از سال 88 تاکنون انجام گرفته بود. واقعیت این است که ملت ایران و نیروهای نظامی بیش از آن با همبستگی بیکدیگر پیوند خورده اند که رویارویی حتا بخش کوچکی از نیروهای نظامی در برابر ملت، قابل تصور نیست. این بار نیز به احتمال زیاد، تنها نیروهای امنیتی و گروه بسیار کوچکی متشکل از دیگران چنان قصدی را در سر می پروراندند.
عامل دیگری که می توانست بر عزم تندروهابرای اقدامی سریع کمک کند، بازداشت رضا ضراب در آمریکا می باشد. او که با پسر اردوغان دارای روابط مالی نزدیک بود و همزمان بگفته شخص خود، بابک زنجانی رئیس او بود، به احتمال زیاد نه تنها از جانب سازمان های امنیتی ترکیه بلکه ایران نیز جان خود را در خطر می دید. امکان زیادی وجود دارد که وی با سفر به آمریکا، داوطلبانه زندان را بر مرگ ترجیح داده است و یا با برنامه انجام گرفته است. در هردو صورت، چه با اختیار خود و چه از روی اجبار، اطلاعات گرانبهای او از چپاول دارایی های ملت های ترکیه و ایران برای سازمان های اطلاعاتی بسیار پرارزش می باشد. اگر تا اندازه ای ابهام در مورد شرکای بابک زنجانی وجود داشت، امروز آمریکا به تمام جزییات آن دست یافته است. "بیت" رهبر، حق دارد که از انتشار آن اخبار و یا باج گیری قدرت های خارجی، بشدت دست و پاچه شده و تصمیم به یکسره کردن وضعیت خود در داخل نظام گرفته باشد.
با تحولات چند روز گذشته و به ویژه آشکار شدن تلاش مستقیم برای سقوط رئیس جمهور که در هرحال از مشروعیت بالاتری در مقایسه با رهبر نظام در نزد ملت برخوردار است، تردید نباید داشت که جنگ قدرت نه تنها آشکارتر بلکه در سطح بالاتری در آینده نزدیک در کانون نظام ادامه خواهد یافت و گام به مرحله ی جدیدی خواهد گذاشت.
----------------------------------
۱ - "شتاب تحولات"، ساختار ایران – یازدهم مارس 2016
۲ - البته بدون ارتباط با این مطلب، در هنگام سفر کنونی اردوغان به آمریکا، شایعه کودتا در ترکیه به اندازه ای قوت گرفت که رئیس ستاد آن کشور مجبور به تکذیب شایعه گردید.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۶ آوریل ۲۰۱۷

ستون آزاد

+ برگزاری همه‌پرسی با استفاده از امکانات نظام ولایت فقیه علی صدارت

+ مرز میان «فرار مغزها» و «قرار مغزها» وحید احسانی

+ ترامپ و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ آیا وجه اصلی «فرار مغزها» وجه «مکانی/جغرافیایی» آن است؟  وحید احسانی

+ اندیشۀ سیاسی چیست و به چه دردی می‌خورد؟ 

+ هنر گفت و گو ـ آرک دیلی با ساسکیا ساسِـن- برگردان آرش بصیرت

+ سایه اقتصاد بر سر سیاست. محسن رنانی

+ سوریه، کره شمالی و نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟. محمود سریع القلم

+ ترامپ و دنیای پساحقیقت كن ويلبر

+ امکان تجزیه ایران؟ فرهاد یزدی

+ خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد؟! محمّد امینی

+ دل‌واپسانِ آزادی! جعفر پارساپور

+ همه پرسی برای تعیین سرنوشت نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ اعلان بی طرفی سپاه فرهاد یزدی

+ انتخابات سال 96 فرهاد یزدی

+ ترامپ و امنیت ملی ایران فرهاد یزدی

+ اتحاد ترکیه با عربستان فرهاد یزدی

+ تلاش در راه کاستن از تنش با عربستان فرهاد یزدی

+ اراده ملی = آشتی ملی  فرهاد یزدی

+ به سوی افزایش تنش فرهاد یزدی

+ پيش‌دبستاني و آموزش با زبان مادري محور توسعه عدالت آموزشي دکتر محسن رنانی

+ تجزیه در منطقه و نقش ایران فرهاد یزدی

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت دوم) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ روایت مختصری از نوجوانی (قسمت اول) داوید لوبروتون برگردان آریا نوری

+ فراز پدیده ملت در سیاست ایران فرهاد یزدی

+ روند تحولات سپاه فرهاد یزدی

+ ما و نان گندم نما و جو فروش دکتر محسن رنانی

+ "منافع مشترک" نیرنگی کهنه! خیانتی پویا! علی صدارت

+ خلاء قدرت در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ خطای بزرگ سیاستی دکتر محسن رنانی

+ آماده سازی سپاه پاسداران برای پر کردن خلاء قدرت فرهاد یزدی

+ لیبرالیسم و مسألۀ عدالت نگاهی به سیر ظهور لیبرالیسم و نولیبرالیسم در جهان و ایران گفت و گو با موسی اکرمی

+ جنبش برای دموکراسی یا سرنگونی؟ دکتر همایون مهمنش

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم – بخش سوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش دوم فرهاد یزدی

+ تندروی و یا رشد پوپولیسم - بخش نخست فرهاد یزدی

+ انقلاب منابع آشکار در هزاره سوم: چالش‌ هستی‌شناختی اطلاعات غلامرضا سالارکیا

+ باروری مساعدتی، فناوری‌های ژنتیک و ژنومیک، و زندگی خانوادگی مارتین ریچاردز / ترجمۀ: محمد معماریان

+ حادثه ای بی سابقه در پایگاه نوژه و تحول بزرگ در خاورمیانه  رضا علوی

+ جامعه شناسی، انسان شناسی، مردم شناسی محمد الیاس قنبری

+ کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد 

+ طلای حسن یزدانی باعث ۱۰ پله صعود کاروان ورزش ایران شد 

+ چرا از افراد موفق متنفریم؟ ترجمه زینب آرمند

+ محور روسیه - ترکیه فرهاد یزدی

+ راز کشتار تابستان ۶۷ در زمستان ۵۷ نهفته است  رضا علوی

+ کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول رضا مرادی غیاث آبادی

+ پاسخ دکتر وکیلی به نقد رضا مرادی غیاث‌آبادی بر کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه دکتر وکیلی

+ ادامه دسیسه برای انحلال ارتش فرهاد یزدی

+ هشداری به ارتش فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران در آستانه بن بست/ دولت ابزار لازم برای خروج از رکود را ندارد/ از فرصت برجام برای سرمایه‌گذاری استفاده نشد محسن رنانی

+ کودتا در عصر نوین فرهاد یزدی

+ احتمال درگیری نظامی  فرهاد یزدی

+ امنیت ملی در رابطه با فساد فرهاد یزدی

+ مقاومت زن دربرابر ایدئولوژی مردسالار در نمایشنامة قصة زمستان از شکسپیر 

+ نقش استقلال در وقایع اخیر اروپا و تفکر در آموزه‌هایی برای ایران علی صدارت

+ سیاست عربی نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ پدیده ترامپ و انتخابات در آمریکا نادر اسکوئی

+ بده و بستان بی نتیجه فرهاد یزدی

+ نجات یافته - داستان واقعی بابک پایدار

+ نظم پنهان اسلامى كردن علوم انسانى در ايران  جمشيد قراجه داغى

+ گفتاری درباره‌ی رخدادهای هویت‌ساز 

+ مسابقه پیامکی آینده پژوهی در مرداد ماه برای برنده شدن جایزه با حضور مورفر و سافتر در مقابله با چالش سالخوردگی جمعیت 

+ اتاق‌های فکر استانی؛ الگویی برای تعامل دولت، جامعه و دانشگاه سلیمان پاک سرشت

+ از یاخچی آباد تا نازی آباد رضا علوی

+ افزایش احتمال برخورد داخلی فرهاد یزدی

+ نخستین گام در راه آشتی ملی فرهاد یزدی

+ مجلس خبرگان فرهاد یزدی

+ جنگ افزار هسته ای و امنیت ملی در عصر "شهادت" فرهاد یزدی

+ چرخش سریع سپاه قدس فرهاد یزدی

+ آشتی ملی فرهاد یزدی

+ مهدی کروبی به حسن روحانی: از “حاکمیت مستبد” بخواهید دادگاهم را برگزار کند تا بگویم نجیب و نانجیب کیست؟  «سحام»

+ سالِ خودکشی! گفتگو با ناصر فکوهی مرضیه جعفری

+ نزدیکان پوتین در حلقه مظنون به پولشویی bbc

+ مساله اصلی روحانی: امنیت داخلی و نه خارجی فرهاد یزدی

+ دانیل بل، جامعه شناس دنیای جدید. 

+ دانیل بل و پایان ایدئولوژی 

+ تصفیه کابینه روحانی فرهاد یزدی

+ عیدی زهرآلود سپاه پاسداران به مردم ایران  احمد تقوائی

+ تحولات سوریه فرهاد یزدی

+ مهاجرت نسل جوان، جنگ و خشکسالی /آینده تاریک خاورمیانه 

+ پکیج پیش بینی های سال 95 

+ داعش در حال تربیت نسل آینده تروریست هایش است 

+ زنان ایده پرداز 

+ تنها انسان ناراضی می‌تواند امیدوار باشد یحیی شعبانی

+ شتاب تحولات فرهاد یزدی

+ دانش فرمال و بلا اثر فاجعه هر روز عميق‌تر مي‌شود 

+ تحولات جامعه امروز ما را نمي‌توان با تاريخ‌نگاري‌هاي سنتي ديد 

+ آقای روحانی : مسئولین نوشتن محو اسرائیل به روی موشک ایران را به مردم معرفی کنید احمد تقوائی

+ بهره برداری از موقعیت بدست آمده فرهاد یزدی

+ گفتگوی منتشر نشده با محمود عباديان: سرم به سنگ خورد دکتر محمود عباديان

+ فرصت تاریخی پیش آمده فرهاد یزدی

+ ورشکستگی اقتصادی فرهاد یزدی

+ خطاب به جوانان ایران : چرا نباید در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کرد احمد تقوائی

+ نیاز به اقدام فوری و اساسی فرهاد یزدی

+ دارک دیتا: آینده روشن یا سراب خطرناک هرمز پوررستمی

+ اول توسعه، بعد دموکراسی 

+ تجزیه در منطقه فرهاد یزدی

+ تحولات منطقه، ایران و انتخابات فرهاد یزدی

+ دموکراسی برای عوام و سیاستمداران بزرگ  سیما مهذبinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995