Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


بهره برداری از موقعیت بدست آمده

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[09 Mar 2016]   [ فرهاد یزدی]

– هشتم مارس 2016

مرگ تولیت آستان قدس در غوعای انتخابت، فرصت ویژه ای بودبرای "رهبر" نظام اسلامی. تولیت سابق که با قدرت در دومین استان پرجمعیت ایران حکومت می کرد، هیچگاه تمامی توان خود را به زیان دیگر رقبا، در پشتیبانی از رهبر نظام بکار نگرفت. اکنون با انتصاب تولیت جدید که داماد امام جمعه مشهد می باشد، این استان با تمام جمعیت و ثروتش، بیش از سال های گذشته در حیطه نفوذ رهبر قرار خواهند گرفت. تیم جدید متشکل از قاتل و فاسد در این استان، در غیاب آشوب همگانی، رقیبی پیدا نخواهند کرد. همزمان، همان طور که انتظار می رفت، چنین بنظر می رسد که برنامه ی حذف فیزیکی آگاهان از تاراج دارایی های ملی، با اعلان حکم اعدام بابک زنجانی نیز آغاز گردیده است. به احتمال زیاد دیگر تصفیه ها از راه های "قانونی" و غیر قانونی آگاهان اسرار، باید شکل گیرند. همچنین می توان انتظار داشت که موج فرار (اگر مامنی پیدا شود) همراه با گونه ای افشاگری وسیله ی متخلفین و برخی از همدستان آنان، گسترش یابد. در همین دوران، فرمانده سپاه پاسداران برای تقویت موضع رهبر، حمایت نه چندان پرشوری را از وی به عمل آورد که نشان گسترش چند دستگی در آن نهاد است.
گروه عملگرا که پیروزی بیش از انتظار بدست آورده، باید از ضربه ای که بر گروه رقیب وارد شده، اکثر استفاده را بعمل آورد. نخست باید از مبارزه با فساد آغاز کرد. کابینه ی روحانی را نمی توان پاکدست بشمار آورد و از این رو در نخستین فرصت و به احتمال زیاد در هنگام تشریفات کسب رای اعتماد از مجلس جدید، باید ترمیم گردد. با این وجود، با پیش کشیدن عزم مبارزه با فساد نهادینه شده و به ویژه در دستگاه حکومتی، ضعیف ترین حلقه ی زنجیر قدرت نظام اسلامی، یعنی دادگستری باید مورد حمله قرار گیرد. این حمله ای خواهد بود بر نقطه ای که ملت سال ها انتظار آن را داشته و سال ها بخاطر آن در زجر بوده است. اگر این مبارزه با جدیت و در زمان کوتاه آنجام نگیرد، با روند بد اقتصادی که نمی توان آن را در کوتاه مدت معکوس کرد، گروه برنده انتخابات بسرعت حمایت ملت را از دست خواهند داد. تلاش در دگرگونی دادگستری برای جلب سرمایه گذاری خارجی بسیار مورد نیاز است. همان طور که بارها اشاره شده، بدون وجود دادگستری مستقل که هدف آن تنها اجرای قانون باشد و نه بازیچه ای در دست صاحبان قدرت، امکان جلب سرمایه ی کلان خارجی، منهای رشته نفت و گاز، نزدیک به صفر است. البته برخی از پول های ایران که در خارج بلوکه شده است، می تواند به صورت سرمایه گذاری خارجی باد کرده (چندین برابر قیمت واقعی)، وارد ایران گردد. اما سرمایه گذاری دنباله دار خارجی همراه با ورود تکنولوژی نوین، بدون شرایط مناسب قضایی ممکن نخواهد بود. شرایط سیاسی، اقتصادی و قضایی ایران در حال حاظر، محرک های مورد نیاز برای جذب سرمایه از داخل را ندارد، تا چه رسد از خارج. تنها در رشته نفت و گاز است که به ویژه اروپا و خاوردور، عجله دارند پیش از آنکه بنگاه های آمریکایی بتوانند وارد شوند، بخش قابل ملاحظه ای از منابع ایران را البته با چند برابر قیمت واقعی، بخود اختصاص دهند.
در هر حال امید ورود سرمایه های خارجی و باز شدن فضای ایران برای شرکت در فرآیند جهانگرایی اقتصادی، در گرو اصلاحات سریع در دادگستری می باشد که با اقبال عمومی که با آن روبروست، امکان برداشتن گام های نخستین در کوتاه مدت وجود دارد. دومین هدف که می توان در کوتاه مدت با تاثیر فوری به آن وارد شد، سیاست خارجی است. چند نشانه ی امیدوار کننده دیده می شود. سروصداهای بی مورد در باره عربستان و سوریه تا مقدار زیاد، فروکش کرده است. شاید مهم ترین تحول خارجی در چندماه گذشته سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران می باشد. برخلاف سفر پیشین اردوغان به ایران، این سفر با تهدید و خط و نشان کشیدن همراه نبود. گویی برای نخستین بار، نظام اسلامی درک کرد که با همسایه و به ویژه همسایه ای که تا این اندازه منافع مشترک و همزمان برخورد وجود دارد، نیز می توان با نزاکت سخن گفت. البته از یاد نباید برد که سیاست نظام اسلامی در سوریه و عراق به سود منافع ترکیه تمام شد و نیروهای نظامی آن کشور را در موقعیت دیکته کردن منافع ترکیه در آن سرزمین قرار داد. نظام اسلامی همیشه باید با زور و زیر بار شکست، دست به سیاست هایی زند که از روز نخست، منطقی بودن آن روشن بود. این تغییر سیاست به سوی منطق که زیر فشار شکست های پی در پی گرفته شده است، همزمان کاهش نفوذ رهبر و استراتژیست های آخوند همراه او در سپاه را آشکار می کند. البته نمایش توان موشکی سپاه زیر پوشش رزمایش، در دوره ای که ایران نیاز به آرامش دارد، تا اندازه ای از کاربرد سیاست های مسالمت آمیز، می کاهد. نه آمریکا، نه اسراییل و نه ترکیه این آزمایش ها را خطاب به خود نمی دانند. هرچند که به ویژه اسراییل از آن برداشت تبلیغاتی خواهد کرد. روی سخن آزمایش های موشکی به سوی عربستان است که مخالف جهت سیاست آشتی و دور کردن آن سرزمین از محور ترکیه و اسراییل می باشد. این گونه رزمایش نه تنها اعتماد عربستان از توان سیاسی حکومت را در اجرای سیاست آشتی جویانه، به کلی از بین می برد بلکه همزمان دست ترکیه در اتحاد با عربستان را تقویت می کند. به نظر می رسد که انگیزه این رزمایش، پیام به عربستان است که هنوز سیاست خارجی ایران به طور کامل از دست تندروها خارج نشده است.
اروپا زیر فشار شدید پناهندگان و تهدید عملیات تروریستی آنهم در دوران رکود اقتصادی که جامعه با عدم رضایت گسترده روبروست، عزم قاطع برای برقراری نوعی صلح هرچند نیم بند و یا دستکم، آتش بس قابل اجرا، را دارد. مساله ی پناهندگان، برای اقتصادهای کم توان تر اروپا، بسیار مهم و فوری است و مشگل بتوان آن را به تاخیر انداخت. با درهم شکستن کشور کوچکی در اروپا بخاطر فشار اجتماعی – اقتصادی مشگل بتوان همبستگی اتحادیه اروپا را حفظ کرد. همدردی روزهای نخست با پناهندگان در اتحادیه اروپا، با نگرانی جامعه از تاثیرات آن هجوم، جانشین شده است. آمریکا و روسیه هم هریک بنا به دلایل خود، خواستار کاستن از شدت تنش و دستکم حفظ آتش بس منهای داعش، هستند. گزارش مقامات آمریکایی حاکی از خروج بخش بزرگی از نیروهای سپاه قدس از سوریه می باشد. در صورت صحت این گزارش ها، این احتمال قوت می گیرد که سپاه قدس نیز استراتژی جدیدی در سرزمین های عربی انتخاب کرده است که با سیاست هایی که تاکنون در پیش می گرفت، متفاوت است. می توانیم امیدوار باشیم که این بخش از سپاه نیز دچار دگرگونی سیاسی شده است که بدون تردید در راه نزدیک شدن بیش تر به منافع ملت ایران می باشد. اگر برندگان انتخابت یا به سخن درست تر، مخالفان سیاست های ماجراجویانه ی تندروها که بالاترین رای ملت را بدست آورده اند، از موقعیت کنونی با حمله شدید به دادگستری و سیاست خارجی، نتوانند موفقیت های فوری بدست آوردند، با در نظر گرفتن وخیم شدن وضع اقتصادی از آنچه که هست، موقعیت شاید تکرار ناپذیری را از دست داده اند.
.....................................
۱ - یکی از آثار آن را در جسارت وزیر خارجه در دست دادن با وزیر خارجه عربستان می توان دید. سطح دیپلماسی در نظام اسلامی به اندازه ای سقوط کرده که دست دادن با نمایندگان خارجی رقیب نه امری عادی بلکه مستلزم جسارت می باشد. گیر کردن خاتمی در دستشویی در دوران ریاست جمهوری در نیویورک را بخاطر بیاورید.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲ مارس ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ سال 1397: آغاذی ترسناک برای ایران فرهاد یزدی

+ سلامت همه آفاق در سلامت توست دکتر محسن رنانی

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ آیا زبان آن طور که امروزه آن را می شناسیم، هنوز برای عصر دیجیتال مناسب است؟ 

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدی

+ استالین و منطق صوری میثم خسروی*:

+ موازنه قدرت فرهاد یزدی

+ علوم انسانی خصلتاً مزاحم است سارا شریعتی

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی دکتر شیرزاد کلهری

+ آقازاده ای که ولیعهد شد  رضا علوی

+ صدای پای بحران در کانون دانایی 

+ چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟ سارا شریعتی

+ آینده نه چندان دور ایران فرهاد یزدیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995